» »

Raid 0 ali 16mb Predpomnilnika

Raid 0 ali 16mb Predpomnilnika

Asso ::

Fantje pozdravljeni.

potreboval bi en nasvet

Kaj bi bilo boljše dat 2 * 80GB hitachija sata 2 v raid 0 stripping ali bi bilo dovolj kupit disk sata 2 z 16 MB predpomnilnika. Računalnik je bolj za igranje.

Zanima pa me zato ker je cena za dva 80 GB hitachija približno enaka kot 320 GB s 16 Mb.

LP, Andrej

bluefish ::

primerjava cen tukaj ne odigra velike vloge. Kupi 2 x 160GB in ju daj v RAID. Cena je le malenkost višja od 2 x 80GB.

Poldy ::

Jaz imam 2x160MB Hitachija v raid 0 in sem zelo zadovoljen. Vsekakor bolje kot 2x80.

Asso ::

Bom probal tudi jaz naredit raid0 polje z dvemi 160 GB diski. Upam da ne bo pretežko.

Če ima še kdo kakšne izkušnje z Raid 0 je dobrodošel.

LP, Andrej

Tilen ::

Asso, ce je to res bolj gamerska masina se raje odloci za dodatni GB ram-a. [v kolikor ga se nimas 2GB] namesto teh diskov.

Drugace bi pa jaz vseeno raje vzel 320GB z 16MB. Cena kot pravis je enaka, moznost okvare pa dosti nizja+garancija in se tisje delovanje napram 2x80GB[rabljeni?].
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

primzx ::

..pa še zaforo uzem eno 8800GTX...pa mogoče še proc zamenej:D :D :D

Asso ::

Zadeva je taka plata DFI NF4 ultra-D, procesor AMD 4200 dual core, res je da imam 1GB Rama v enem kosu, trenutni Disk pa je 200 GB maxtor ATA-100. Aja grafa 7600 gt. Moj plan je v začetku bil da bi dva 80 GB dal v raid, kjer naj bi kobajege vse šibalo u nulo. Zraven pa bi imel še starega 200GB maxtorja za share datoteke (emule, torrent,..). Zdaj pa res ne vem kaj je bolj pametno. Slišal sem da Še 1 Gb rama bi načeloma pohitril delovanje v igrah - verjetno zaradi dual channel. Tako, da res ne vem. Fora je tudi da je cena za vse tri variante približno enaka.
LP, Andrej

kixs ::

Novi 320Gb disk ti bo bolj sibal kot dva stara v RAID-0.

Ce se hoces z Raid-i igrat, potem OK. Ce pa mislis, da bos s tem kaj pridobil, se pa motis.

LP

bluefish ::

če se ti gre za igre, raje kupi še 1GB RAM-a.

Ufi ::

Jaz mam tudi prasanje glede RAID 0. In sicer me zanima, ce je pametno naredit 2 particiji na 2 X 250 GB raid 0 polju?
Recimo eno 100GB, drugo pa 400Gb?

Hvala za odgovore

kixs ::

Zakaj pa ne?

Ufi ::

Fino, k sm nabavu 2 X 250 GB 16MB, od WDja pa me je sam to zanimalo, ce bo kulj da razparceliram tak prostor na 2X
Hvala

Azrael ::

Še nekaj, ni za odmet dejstvo, da pri RAID-0, če nepopravljivo crkne en disk, izgubiš vse podatke. Tako, da kakšni zmučeni diski in RAID 0, ni dobra kombinacija.
Nekoč je bil Slo-tech.

Cveto ::

Priporočam ogled tegale testa: Cheap RAID Ravages WD Raptor

Dva poceni diska sta hitrejša tudi od raptorja, kaj šele od enega navadnega 320 GB diska. Res je sicer, da obstaja večja možnost izgube podatkov, tako da bo v mojem primeru konfiguracija naslednja: 2x250 GB Raid0 za sistem, igre itd..., 1x80 GB za bolj občutlive podatke (slike, dokumenti, kopija določenih fajlov z sistemskega) in en stari IDE 80GB za sharing, da ga ni škoda če drgne cel dan. Vse diske že imam, pa tudi če bi jih kupil stanejo vsi skupaj manj (46k) kot en pošten raptor (62k), s tem da ima raptor samo 150GB, vsi našteti diski pa 660GB.

Pa še en alternativa raptorju: 3x320GB v raid5 :)

bluefish ::

ni vse samo v hitrosti zapisovanja, ki naj bi bila v RAID 0 načinu dvakrat tolikšna (teoretično!), kot je pri enem disku. Raptorji se poleg hitrega delovanja hvalijo tudi z nizkim dostopnim časom, ki pa je eden izmed najpomembnejših dejavnikov pri diskih. Tako da ne metati vse v en koš.

Izi ::

Točno tako, kot je rekel blueFish.
Testi že res da pokažejo RAID 0 dveh navadnih diskov hitrejši kot pa en Raptor, ampak v praksi bo sistem z enim Raptorjem neprimerljivo bolj odziven in hiter.

Vsakdanje delo je poganjanje Operacijskega sistem in običajnih programčkov, se pravi prebiranje okoli 50.000 precej majhnih datotek, kjer hitrost branja sploh ne pride do izraza.
Ko disk prebere tistih nekaj KB podatkov mora že premikati glavo in iskati novo datoteko (dokler ni vse skupaj v RAMU) in tukaj je daleč najpomembnejši dostopni čas, ki je pri Raptorju še enkrat manjši kot pri še tako divjem RAID 0 polju.
Torej, če ima Raptor 100% manjši dostopni čas kot RAID 0 polje običajnih diskov je v vsakdanjem delu Raptor še vedno 100% hitrejši.

RAID 0 polje pa se odlično obnese pri obdelavi Videa, kjer se neprenehoma prebira in kopira nekaj Gigabajtne datoteke sem in tja.
Se pravi RAID 0 je neprecenljiv za obdelovanje Videa, pri vsakdanjem delu pa z njim ne pridobimo popolnoma nič, ker je dostopni čas enak oz. celo počasnejši zaradi iskanja po dveh diskih namesto po enem, seveda je to precej odvisno od RAID kontrolerja.
Dejansko lahko zaradi slabega RAID kontrolerja dostopni čas postane še daljši kot na enem samem disku in tako je lahko pri normalnem delu z Officom in Internetom vse skupaj celo počasneje. Da ne omenjamo podvojene glasnosti, podvojene porabe energije, podvojenega segrevanja in podvojene možnosti izgube podatkov >:D

Zatorej nikoli ne podcenjujte Raptorja. Zverina za zajtrk poje vsako RAID 0 polje. Seveda je pa cena tudi zverinska :D
Mokre sanje vsakega geeka pa je seveda RAID 0 polje dveh ali več Raptorjev.

Torej Asso, prijatelski nasvet, kupi en 320 GB disk in pozabi na RAID :D
RAID je smiseln če že imaš več manjših starih diskov doma pa nimaš denarja, da bi si kupil enega večjega in novejšega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Meizu ::

Stvar je taka: Če maš več diskov v Raid 0 polju, pol boš meu samo hitrejši dostopni čas do manjših datotek. V večjih datotekah (igre) so pa boljši veliki diski, saj imajo tudi velikosti primerno velik pomnilnik (16mb, npr.), kar daje boljše odzivne čase v igrah. Če pa res hočeš hitrost, pa zveži štiri SCASI-je, pa fajn oblepi kišto, da ti ne bo paralo ušes, pa boš dober...:D

Moj nasvet: Em pošten 320 al pa 500GB disk pa je;)

EDIT: Tam pri tistih SCASI-jih sem bil malo prehud:\ Pa ti vendar tudi jaz priporočam enega Raptorja (če si premožen, zakaj ne dva?>:D), pa boš dober za vekomaj (ko bi bil vsaj:) ) Dandanes je RAID skoraj že nepomemben, čeprav je bil včasih cel hudič...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raid 0 ali ne raid 0..

Oddelek: Strojna oprema
311823 (1276) Pyr0Beast
»

Hitri diski proti RAID-u

Oddelek: Novice / Diski
304675 (3504) LuiIII
»

Nova anketa: koliko trdih diskov imate v vašem primarnem računalniku? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
557067 (5759) Amigo
»

Katera kombinacija diskov je hitrejša ?

Oddelek: Kaj kupiti
332024 (1397) Dami
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413559 (9163) matrix2

Več podobnih tem