» »

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*!

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*!

1
2
3 4

Dr_M ::

VASkO: em...MTBF se z uporabo 2 diskov v raid0 razpolovi.tko da, to je dost dobr argument.
pa ce mas samo 1 disk in ce ti crkne (ce ne crkne totalno) lahko usak ksne stvari resis.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

asPeteR ::

->Mam pa vprašanje: Ali se lahko RAID polje podre ob kakšni nadgradnji BIOSa, itd? Kako bo, ko bom menjal ploščo?

Brez skrbi. Jaz sem ravno zadnjic za velko flesal BIOS z skoraj vsemi verzijami za IC7 ...(pac iskal sem best bios) In itak ni blo problemov.:)
Pa tudi OC ne pride do zivega, kajti vse sem ze probal pa ni blo blema z raidom.

Glede prenosljivosti. Moralo bi biti RAID polje prenosljivo, saj obstaja standard. V kolikor se pa proizvajalec ne drzi teh specifikacij pa znajo bit blemi. Torej naceloma so RAID polja prenosljiva.

->em...MTBF se z uporabo 2 diskov v raid0 razpolovi.tko da, to je dost dobr argument.

No, ni glih dober argument v ne vzpostavljanje RAID0 polja.;) MTBF je zelo velik in tudi povprecje. Recimo vecina diskov na trgu ma MTBT++ od specifikacije, razen IBM.>:D
http://blog.stegnar.com

Realist ::

recimo imam 3 diske - v raidu in tri diske brez raida (recimo 80Gb) torej skupno 240Gb.
v raidu zgubim vse, brez raida zgubim 80Gb. Vec kot ocitna razlika.

Razlika v hitrosti pa se opazi kdaj? Mislim v praksi, ne te teoretske v testih..

Dr_M ::

ce ze mas 3 diske v raidu se splaca nardit raid 0+1. en disk za backup...ce seveda kontroler podpira to.:)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

asPeteR ::

->Razlika v hitrosti pa se opazi kdaj? Mislim v praksi, ne te teoretske v testih..

Uf, pa se kako! KARKOLI se dela dejuje hitreje, windowsi se hitreje nalozijo, programi se hitreje zaganjajo, hitreje se shranjuje, potem pa ce delas s kolikorkol diskovo pozresnimi programi je pa RAID0 skoraj obvezen.

Drugace pa ko ze govorimo o varnosti; sigurno je najboljsa opcija kaksen RAID5, toda ta "protokol" zaenkrat kontrolerji na platah (za SOHO) ne podpirajo ...(racunsko zahtevne opreacije) pa se vec diskov rabis ... Skratka ni dalec cas ko bojo tudi SOHO plate opremljene z RAID5 kontrolerji, potem bo pa to vec kot ideala resitev za vse, ki potrebujejo hitrost in varnost.
http://blog.stegnar.com

TribesMan ::

ce ze mas 3 diske v raidu se splaca nardit raid 0+1. en disk za backup...ce seveda kontroler podpira to.


LOL

3 diske v RAID 0+1 lahko sam ti spraviš.... Za to bi rabil najmanj 4 diske, saj je to preprosto dva diska v strip in potem rabiš še dva za mirror... Sploh ne vem če se da 3 diske v RAID 0 spravit, lahko da se da sam tega še nisem vidu.

Če že hočeš met brzino in varnost potem bi rabu RAID 5 ki pa je drag ko pes. Tam pa lahko uporabiš kolikor hočeš diskov (najmanj 3) No ja kontrolerji stanejo čez 100kSIT.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Realist ::

Prakticno

Kolk sekund hitreje se nalozi MS windows
Kolk sekund MS word
Kolk recimo macromedia Dreamweaver
oz prakticna uporabnost. Ti se vedno bolj navajas teorijo.

Dr_M ::

LOL

in kaj je tok smesnega ce sta 2 diska v raid0 in en za backup??
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

asPeteR ::

->in kaj je tok smesnega ce sta 2 diska v rain0 in en za backup??

Kaj s tem mislis? Da sta dva v raid0 eden pa samostojen, kot backup disk? To gre. Ne pa 0+1, kar pa je bilo ze povedano.

->Kolk sekund hitreje se nalozi MS windows
Kolk sekund MS word
Kolk recimo macromedia Dreamweaver
oz prakticna uporabnost. Ti se vedno bolj navajas teorijo.

Trenutno. Moral bi videti kato to laufa. Seveda, morajo biti tudi ostale komponente optimalno nastavljene in vrhunske.:)
Torej ce prav jaz razumem, ti trdis za razlike ni? :D
http://blog.stegnar.com

Realist ::

Ne da ne verjamem da ne dela hitreje.. Seveda dela hitreje, samo kaksna je pridobitev v praksi. Ne verjamem v dejansko uporabnost.. V teh casih ko se kar precej diskov sesuva, bi raje mel mirroring. :)

Vesoljc ::

kako gre že un komad?
"then i saw her face (raid), now i'm a beliver... :D
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

asPeteR ::

Realist, lej verjetno res ni kaksne grozne pridobitve hitrosti v wordu, pac ker deluje ze skoraj instantno z enim diskom. Večje se recimo pri velikih kolobocijah, video, muska ... In seveda pri programiranju, npr. intenziven load VS .NET je znosen (npr. compailing) ali pa poganjanje VWwareja + kup programov zraven ... Skratka RAID0 v navezi z HT(Hyper Threading) seka!:)
http://blog.stegnar.com

Realist ::

Jst sm ze vidu raid pred parimi leti - koleg bil ful navdusen, ceprav je mogu reinstalacijo narest, ker mu je en disk neki zabluzil. Takrat je bil ves navdusen.
Samo - profitirajo aplikacije, ki prenasajo velike kolicine podatkov na in z diskov. Iskanje in dostop do posameznih datotek pa je kvecjemu pocasnejse kot pa hitrejse (podatek mora iskati na dveh locenih diskih in hitrost je odvisna od trenutne pozicije glave..)
in ravno v tem je fora (po moje), da vecina uporabnikov bolj potrebuje hitrejsi dostop do datotek kot pa velik prenos.

Dr_M ::

ja pozna se razlika med 12 in 13ms ja...ves kok zivljenja bos zamudu tarad tega k bos mogu cakat...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Realist ::

DR_M
Debata ni v tem al bom star ratu al ne. Debata je v tem a tale raid res tko grozn bolj leti. In dejstvo je da je dostopen cas prej daljsi kot krajsi. Torej bo iskanje in dostopanje do manjsih datotek pocasnejse.

Mas problem s tem?

Vesoljc ::

če ne bi imeu na disku 10k pr0n jpg-jev, bi si spet postavu polje ;)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Dr_M ::

Realist: dej ne kompliciri no. usak ma na disku tako mejhne datoteke kot velike.
pa dostopni cas se tut ne poveca tako drasticno kot ti misls, ampak so razlike res minimalne.
tist k ma dost kesa si kr nej privosci raid0 :) razlika je ocitna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Realist ::

Sej ne kompliciram.

Ti mas verjetn pol tud raid...
Daj raje dejanske vrednosti - kolk je hitrejse. Naredi test me zanima..

Vesoljc ::

brez raida mi gta3 ne laufa najlepš, z, to je pa druga pesem :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

TribesMan ::

Definitivno pri uporabnih (pisarniških) programih najbolj pomaga dostopni čas, prav zato je Raptor v teh zadevah še vedno boljša izbira saj ima dostopne čase pod 10ms. RAID je pa definitivno good stuff. Sam jest ne bi šel reskirat pa dajat današnje nezanesljive diske v RAID 0, preveč rizika. Veliko bolje bi bilo po mojem obdržati dva diska ločeno in na drugege recimo posnet Swap file... Sam spet vprašanje. Jest bom menal trenutni 120GB disk ko bo ven prišel Raptor z 15k RPM in nad 100GB prostora... RAID me je pa čist minil. Sploh pa je že en disk preglasen ne pa dva, ki lepo sinhrono natepavata.

LP

TtibesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Sergio ::

Nic, grem postavit 2x Maxtor 120 gig SATA RAID polje.

Se beremo zvecer ;)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

zile ::

Kam ga pa greš postavit 0:) . Na kateri kontroler. Upam da veš kako sformatirat zadevo. Nastavi v biosu 16k strip size. Zdej ne vem kako točno se formatira disk z NTFS sitemom, za 16k strip size. U glavnem najboljši rezultat dobiš z 16k/16k razmerjem (bios od raid kontrolerja/oper. sistem). Pa driver naj bi bil enak verziji biosa od kontrolerja:D
Tukaj je en kul link glede biosev

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zile ()

asPeteR ::

->Nic, grem postavit 2x Maxtor 120 gig SATA RAID polje.

Vidim, da te je premamu.>:D Na keremu kontrolerju pa ga mislis postavit?

->raptor z 15k RPM in nad 100GB prostora...

Tudi jaz ga bom vzel, toda ne enga, dva. In potem lepo oba v raid.>:D

->brez raida mi gta3 ne laufa najlepš, z, to je pa druga pesem

Tocn ja. za GTA3 pa verjamem da RAID ful pomaga, ker je veliko nalaganja ...

->Ti mas verjetn pol tud raid...

Hm ... Kaksne zaključke delas ... Eden rece RAID0 je vredu, ti pa takoj "ti mas pa tud raid" ... Vidim, da si dost proti ... Zdej pa ne vem, ali si ga imel? No ce si ga, sta dve moznosti, nisi ga znal izkoristiti ali pa ga nisi znal pravilno nastaviti ...

8-)
http://blog.stegnar.com

Sergio ::

Na Silicon Image kontroler, integriran na EPoX 8RDA3+.

Zdejle kopiram vse podatke. Traja ;)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

asPeteR ::

->Zdejle kopiram vse podatke. Traja ;)

Kmalu ne bo vec.:)

Recimo, samo kot zanimivost. Jaz sem imel naprej samo en disk in na njemu vse podatke, OS, skratka vse.
No potem sem kmalu dokupil se en isti disk, toda NI mi bilo potrebno formatirati diskov!! RAID0 polje sem lepo vzpostavil kar iz windoswsev! Lahko nastavil strip size ... Vse. Skratka pac en bonboncek od Intela.:)
http://blog.stegnar.com

upirna ::

Mi smo se zadnjič zafrkavali k je šel mirror v **** (en disk je crknu). Pol smo pa še bios updejtal zadej pa dva serial diska na special intel plati super delata. Še dobr, da smo imel raid. :)

Sergio ::

asPeter, lahko razlozis tole s strip sizi pa najboljsimi nastavitvami za raid?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

alesrosina ::

OK, jst mam pa se eno vprasanje .... kaj oz kako deluje raid5 ? za raid0 in raid1 ter taid01 kapiram, ampak raid5 pa ne ... mi kdo to razlozi prosim.

upirna ::

mislim, da je to razloženo v enem izmed člankov na slo-techu. ;)

asPeteR ::

->lahko razlozis tole s strip sizi pa najboljsimi nastavitvami za raid?

Skratka RAID0 ves kar je ne? Torej podatki se izmenicno zapisujejo na disk in pravtako berejo. Strip size je pa ta kolicina koliko se bo podatkov naekrat napisalo na en disk in potem tako naprej izmenicno. Npr. ce se strip size 16KB, in imamo eno datoteko veliko 48KB, potem se ta file zapise tako: DISK1 16KB(od 48KB), DISK2,16KB(od 32KB), DISK1 16KB(od 16 ostale), torej imamo ta filetek razdeljen na 3 dele na dveh diskih.(dva dela na enemu, en del pa na drugemu - pac tako je prislo) Skratka, ko se mora filetek razdelit, takrat mora CPU narediti izracun a s tem hitreje zapisuje, naprec kontrolerju ni treba cakati, da disk pise falj(npr. 128KB velik kos), torej manjsi je strip size vecja je poraba CPU(veckrat mora narediti izracun, razbitja fajla). Skratka potrebno ne najti idealno nastavitev za porabo CPU(najboljsa nastavitev 128KB= in najhitrejsega dostopa(naj bi bilo 4KB, toda tle je tud odvisno od diska) Skratka izkaze se, da se idealna nastavitev 16KB za strip size. Recimo, ce hoces RES dober presos in ti ni skoda CPU timea, pa nastavi strip size na 8KB, toda tle je poraba CPUja 17-19%(HDtach) s tem pa v bistvu pridobis minimalno glede na 16KB ...
Kot pa je ze reku zile, je pa tud fino, da nastavis cluster size tudi na 16KB, ceprav to niti ne vpliva gromozansko na hitrost, kot vpliva strip size. Cluster size se pa lahko nastavi v winsih - Partition magic.
http://blog.stegnar.com

asPeteR ::

->OK, jst mam pa se eno vprasanje .... kaj oz kako deluje raid5 ? za raid0 in raid1 ter taid01 kapiram, ampak raid5 pa ne ... mi kdo to razlozi prosim.

Torej, zdaj ko razumes ostale raide, ti ne bo tezko tudi RAID5. Za raid5 polje potrebujemo 3 diske. Vsak podatek, ki se zapise na disk se razdeli na dva dela in na izracun paritete (XOR). Vsak od teh podatkov se zapise na svoj disk(trije podatki, trije diski) in to se izmenicno zapisuje na vse diske. Torej, ce katerikoli od diskov odpove, se vedno imamo vse podatke.(pac podatek dobimo in enega diska in paritere, oz se bolje dva podatka in paritete ni ...)
http://blog.stegnar.com

zile ::

asPeteR: tvoj cluster size na c particiji je 4k po defaultu :D Probaj ga nekako v winsih spravit na 16k pa si car 8-) . Bo treba preko dosa najbrž. Me pa zanima, če ti bo ratal kako se pozna na hitrosti.
Pa zadnja particija da daleč najslabši score, tud to velja. Oz je veljalo.

asPeteR ::

Torej sem car.8-) Ravnokar mi je ratato iz 4KB konvertat v 16KB.;)

Zdele se laufam diskeeperja, potem pa na teste.:)
http://blog.stegnar.com

zile ::

Cool 8-) . Zdej pa še povej kako, marsikoga bi znalo zanimati. :))
Pa testi itaq.

Highlag ::

Imam eno vprašanje za naše eksperte o raid poljih:

Kaj pa fragmentacija diskov? Ali defrag od Windows-ov defragmentacijo opravi, kot bi jo na enem disku ali so kakšne stvari na katere je potrebno paziti? MIslim prdvsem na Raid 0.

:8)

asPeteR ::

-> Zdej pa še povej kako, marsikoga bi znalo zanimati.

Sej mislim, da sem ze povedal.;) V programu PartitionMagic ... Ravno zdele bom se obdelal zadnji particijo ... Jutr pa bom malo potestiral ... Rezultati pridejo sem.:)

->Kaj pa fragmentacija diskov?

Tako se imenuje nekonsistenten zapis podatkov na disku. Defrag program samo konsistira vse te datoteke in mape, morda tudi vso dato premakne na zacetek diska.

->Ali defrag od Windows-ov defragmentacijo opravi, kot bi jo na enem disku ali so kakšne stvari na katere je potrebno paziti?

Seveda. RAID polje je videno kot EN disk, ustrezno vecji seveda. Za to poskrbi kontroler.
http://blog.stegnar.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asPeteR ()

Dr_M ::

Jest bom menal trenutni 120GB disk ko bo ven prišel Raptor z 15k RPM in nad 100GB prostora...


dvomim da bos se naslednih 5-10 let uporablu ta disk. pa tut mal dvomim da bodo res kdaj 15k rpm ide diski.
tut ce bodo, bo se trajal velik let, pa tut prostora bodo mel okol 500gb+.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Sergio ::

Enivej, RAID vzpostavljen, nastavljen na 16K ;)

Dela odlicno, kaj naj recem. _OPAZNO_ hitreje.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Vesoljc ::

ja in? ;) :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

asPeteR ::

Sergio, dej mal silkc napopi od HDtacha pa mogoce PCmarka ... Da vidmo kolk ti tole leti ...>:D
http://blog.stegnar.com

Sergio ::

Bom napopal, ko pridem domov. Sem pa včeraj zagnal sandro in dobil score 58.000, s tem da je bil maximum sequential read speed 90 MB/s
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Sergio ::

Evo, grem testirat. 5 minut ;)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

asPeteR ::

Cakamo ...8-)

Sej to mas 8MB diske ne? No jaz imam navadne z 2MB bufferja in IDE prikljucek, skozi IDE->SATA pretvornik, tako, da dela na SATA RAID.
Me zanima kaksna je razlika med mojima diskoma in tvojima true SATA in 8MB cechea.

Aja, dolgujem se sporocilo o razliki med 16KB strip size/cluster default in 16KB s.s./16KB c.s. Razlika je ene 2% v prid 16/16.

8-)
http://blog.stegnar.com

zile ::

Ok, 2% a'int bad at all ;) 8-)

Sergio ::



Je pa res, da nisem zaustavljal servisev ter zaganjal iz čistega reseta. Ko sem to enkrat naredil, sem dobil precej boljši score, ampak to itak ni primerljivo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

zile ::

Hmm, testiraj c particijo.

asPeteR ::

Glede testiranja v Sandri ... Ta je POPOLNOMA nekredibilna pri merjenju HDDja! Namrec, sandra mi vrze vedno isto ven in to pri različnih strip sizejih! 73MB/s.

Sergio, raje testiraj v HDtachu in PCmarku ... Sta vseeno boljsa kot sandra ...
http://blog.stegnar.com

Microsoft ::

Mene neki zanima. Konc tedna si bom omislal tale RAID, pa sm slišal, da je najbol idelano, da se tist , neki, nastav na 32k. Kaj če bi jst zdej nastavu na 16k? Mam pa procesor 1800XP+ pa 512RAM 2100. Raid je pa integriran na Epox 8k3a+. Skupi bom pa dal dva 80GB 133 7200 diska.

Ka bi taka nastavitev že obremenila procesor tak fejst, da bi blo slabše, kot pri 32k?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

[SkA] ::

O tem smo, mislim da, že enkrat govoril - pa vse eno.

Strip size si moraš za optimalni performance izbrati glede na velikosti datotek s katerimi delaš. Da s tem razbremeniš procesor.

Kake velikosti pa HDTach in PCMark uporabljata? Ker ... jaz vidim v tem eno veliko ironijo. Če imata neko predpostavljeno velikost datotek, potem jasno da ti recimo za ta dva testa deluje najbolje pri 16k strip sajzu. To pa še ne pomeni da je to tudi najboljša izbira za realno uporabo.

Osebno sem sestavil kar ene par računalnikov z HPT krmilnikom, strip size nastavil na 64k, kar je bila tudi priporočena velikost (tudi na strežnikih z SCSI RAIDom je to default - vsaj na Dellih) in sem bil enako navdušen nad pridobljeno hitrostjo, kot jo opisuješ asPeteR.

Tako da.. resno dvomim v HDTecha in PCMarka... lahko pa me popraviš in poveš da dela teste na različno velikih datotekah. Potem ne bom uporekau. Bom pa definitivno še sam malce sprobal takoj ko dobim nov MB/proc (upam da ta vikend)... dva seagatea 120gb na SATA že čakata da se vzpostavi raid >:D

Se pa strinjam, če imaš strip size prevelik, potem pohitritve skoraj da ni.

Ampak.. če pa vzameš 700MB velik fajl in strip size nastaviš na maksimum, mora delovati bolje kot če je strip size na najmanj. Seveda govorim samo za prenos te datoteke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Mr.B ::

Raid 1+0 s TREMI diski how to :
Hardverski RAID 0 ( dva identična diska) = dva diska
Softwerski MIRROR z diskom 2x kapacitete dsikov v Hardweskem raidu = en disk.

PS : Če software podpira dati v mirror dva dsika ki sta sistemu različno predstavljena ?????? Za probat je.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel Matrix zanič ? (test v reviji Monitor)

Oddelek: Strojna oprema
202172 (1442) _Dejan_
»

Raptor goes TwinTurbo (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
885170 (3730) alexb
»

Porazni rezultati 2×WD800JB RAID0?!

Oddelek: Strojna oprema
121377 (1173) Primoz78
»

SerialATA diski - katerega kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
945321 (4308) asPeteR
»

RAID kontrolerji na mama platah

Oddelek: Strojna oprema
91488 (1191) Pizzicato

Več podobnih tem