» »

Raid 0 ali ne raid 0..

Raid 0 ali ne raid 0..

MedusasPath ::

V kratkem bom postavil sistem na noge, med drugim imam tudi kupljena 2 diska wd6400aaks, pa sem malo razmišljal o raid arrayu.
Sem šel malo gledat na net mnenja in se nekako še zmeraj ne morem odločiti. Za podatke mi ni panike, bom delal reden backup. Bolj me zanima kaj se mi v bistvu splača. Raid 0 polje, ali pa imeti 2 diska. Na enem bi recimo laufali downloadi, da ne bi motil primarnega diska, na glavnem bi pa laufali OS in programi (kje bi se mi potem bolj splačalo imeti pagefile? Na primarnem ali sekundarnem disku (kjer bi downloadal kar večino časa?)).

Lp

bluefish ::

Veliko je odvisno od samega načina dela. RAID 0 pride v poštev pri delu z velikimi datotekami. Dostopni čas, ki je ponavadi ključem pri manjših, se ne zmanjša opazno - v nekaterih primerih se lahko zaradi slabega kontrolerja le še poveča.
Torej, če igraš veliko iger z dokaj zahtevnimi stopnjami, uporabljaš Photoshop z velikimi datotekami, se ukvarjaš z obdelavo videa,... potem ju le priključi v RAID 0. V nasprotnem primeru pa ne boš opazil ogromne razlike (morda v hitrosti nalaganja sistema in pri nekaterih specifičnih opravilih). Tako bi bilo morda res pametneje na enem imeti sistem, na drugem pa p2p in dokumente.
Glede pagefile-a pa so mnenja deljena - nekateri pravijo, da ga je bolje imeti na drugem disku, drugi pa obratno.
Če pa imaš veliko RAM-a, potem ga navsezadnje lahko tudi izklopiš. Sam sem tako naredil pri sebi (3GB RAM-a) in do sedaj nisem imel nobenih težav, pa uporabljam precej požrešne aplikacije.
Je pa res, da nekateri redki programi za zagon zahtevajo prisotnost pagefile-a, pa tudi če je le nekaj MB., vendar sam še nisem naletel na takega.

Boky ::

Tudi jaz ne, pa ima pagefile že kar lep čas isklopljen. Se je komu že zgodilo, da je moral pagefile vklopiit, ker mu drugače kak program ni delal?

$%&/() ::

Meni se pa ne zdi smiselno imeti polnih 640GB samo za sistem in programe, ki npr. pri meni zasedejo komaj okoli 20 ali 30GB.

bluefish ::

To je načeloma res, vendar pa bo pri RAID 0 imel na voljo 1,2TB, kar pa je sploh overkill. Ob primeru težav s samim poljem pa bo izgubil vse podatke.

Sam imam recimo tri diske: 320GB za sistem, 250GB za p2p in dokumente, 250GB za HD filmski arhiv in glasbo.
Bi bilo bolj logično, če bi 320GB disk namenil za arhiv, vendar pa je ta disk najtišji in najhitrejši in tako še najbolj primeren za sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

ALT ::

js tut razmisljam o postavitvi raid 0, tko da sm v isti dilemi kot ti.
kompliciranje z delitvijo kam gre kaj se mi zdi brezvezno, sj lahko tut na raid0 disku nardis pol naprej particije ane? razdelis lepo teh 1.2tb na 50gb za os 50 podatki ostalo pa filmi itd.. al dejansko obstaja neka omejitev da ne mores delat particij na diskih ki so zdruzeni v raid polje?

drgač mam pa js en drug problem, mam namreč wd 640gb disk in grem jutr po še enega, ampak problem je da nikjer več nimajo teh diskov, samo 500 in 750gb od wd in kvečjemu 640gb seagate.. tko da ne vem al bi zdruzu wd pa seagatea, nekak dvomim da so večje razlike v hitrosti, oba 7200rpm pa 16mb catcha, samo vseen mam neke dvome če je pametno to nardit, pa tut nimam izkušenj z seagateovimi diski, sploh glede kvalitete, že desetletje sm namreč zvest wd. v glavnem a je kdo probu združit dva različna diska v raid 0?

OChack ::

sam sem pred kakim letom postavil raid 0 in morma reči da glede na vso teorijo o hitrosti nisem bil preveč navdušen nad prakso, tako da sem polje dokaj hitro podrl, mogoče je kriv kontroler na Nforce570 plati.....
Int€l inside, IDIOT Outside

bluefish ::

kompliciranje z delitvijo kam gre kaj se mi zdi brezvezno, sj lahko tut na raid0 disku nardis pol naprej particije ane? razdelis lepo teh 1.2tb na 50gb za os 50 podatki ostalo pa filmi itd.. al dejansko obstaja neka omejitev da ne mores delat particij na diskih ki so zdruzeni v raid polje?

Res je, da lahko tudi RAID 0 polje razdeliš na particije, vendar pa ni le te ne koristijo preveč ob izgubi enega od diskov,...

drgač mam pa js en drug problem, mam namreč wd 640gb disk in grem jutr po še enega, ampak problem je da nikjer več nimajo teh diskov, samo 500 in 750gb od wd in kvečjemu 640gb seagate.. tko da ne vem al bi zdruzu wd pa seagatea, nekak dvomim da so večje razlike v hitrosti, oba 7200rpm pa 16mb catcha, samo vseen mam neke dvome če je pametno to nardit, pa tut nimam izkušenj z seagateovimi diski, sploh glede kvalitete, že desetletje sm namreč zvest wd. v glavnem a je kdo probu združit dva različna diska v raid 0?

Si povprašal na Funtech?
Seagate diski so dokaj kvalitetni, od drugih jih ločuje tudi 5 let garancije, vendar pa bi ti odsvetoval tovrstno združeanje.

Pyr0Beast ::

Tudi jaz ne, pa ima pagefile že kar lep čas isklopljen. Se je komu že zgodilo, da je moral pagefile vklopiit, ker mu drugače kak program ni delal?
O ja ... :)

Seagate so dobri diski, če jih ne boš tolkel pa premetaval naokoli ti bodo lepo, dolgo in zvesto služili.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gokky ::

V kratkem bom postavil sistem na noge, med drugim imam tudi kupljena 2 diska wd6400aaks, pa sem malo razmišljal o raid arrayu.
Sem šel malo gledat na net mnenja in se nekako še zmeraj ne morem odločiti. Za podatke mi ni panike, bom delal reden backup. Bolj me zanima kaj se mi v bistvu splača. Raid 0 polje, ali pa imeti 2 diska. Na enem bi recimo laufali downloadi, da ne bi motil primarnega diska, na glavnem bi pa laufali OS in programi (kje bi se mi potem bolj splačalo imeti pagefile? Na primarnem ali sekundarnem disku (kjer bi downloadal kar večino časa?)).

Lp


Zaradi zanesljivosti ti odsvetujem RAID0. Pridobitek hitrosti na običajnem ATA/SATA kontrolerju ni tako velik, da bi upravičil bistveno zmanjšanje zanesljivosti (ne pozabi, če ti pri RAID0 crkne en disk, si izgubil VSE podatke na obeh diskih).

Backup22 ::

Če se gre za hitrost, bi lahko kupil en hiter sistemski disk (Veloci Raptor npr.), ostale diske pa imaš za filme, muziko, igre...
//

ALT ::

hja vem da ti ne pomagajo nic particije, ampak z enim diskom ti tut nc ne pomagajo particije :) bolj se gre za osnovno urejenost pa nek red na racunalniku.

zanesljivost me ne sekira preveč, sm ves čas navajen met en disk tko da tole ni bistveno drugače, le večja verjetnost da zgubim podatke je.. pa še to se podvoji od oka z 0.0000000000000001% na 2 na koncu ane?
sicer pa mam tut 500gb wd zunanji disk, bom lepo v task schedulera dodau da mi dela redni backup s tiste particije kjer bodo podatki in to je to..
sam bolj me zdj muči to da eni pravijo da ne pridobiš neke velike hitrosti z tem raid0 poljem? a nebi rablo vseskupi delat z dvojno hitrostjo skoraj? ok vem da prebiranje nekih kB vlkih datotek pa pisanje takih datotek ne bo pomagal, sam pr vsem ostalim bi pa moralo biti opazna razlika ane?

EDIT: odgovor na zadnji post ki je napisan med pisanjem mojega posta :D
hja to je tut res, ampak js bi tut rad hitrost na drugem disku, recimo odraranje 10gb HD filma si kr vzame neki časa.. pa tut se mi zdi da bi mogle bit hitrosti z raid0 poljem večje kot sam veleciraptor disk?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ALT ()

bluefish ::

sam bolj me zdj muči to da eni pravijo da ne pridobiš neke velike hitrosti z tem raid0 poljem? a nebi rablo vseskupi delat z dvojno hitrostjo skoraj? ok vem da prebiranje nekih kB vlkih datotek pa pisanje takih datotek ne bo pomagal, sam pr vsem ostalim bi pa moralo biti opazna razlika ane?

Teoretično pridobiš še enkrat višjo hitrost. Seveda pa je praksa nekaj drugega. Kot si že sam rekel ti RAID0 ne koristi preveč pri majhnih datotekah, v poštev pride pri delu z velikimi datotekami. Za povprečnega uporabnika je razlika praktično neopazna. Zna se kaj malega poznati v igrah, pri nalaganju Win, potem pa se že ustavi. Poleg vsega s tem poljem ne izboljšaš dostopnega časa, ki pa v 99% primerov igra glavno vlogo.

Velociraptor ima sicer manjšo hitrost, kot RAID0, vendar pa ubijalski dostopni čas. Dva taka diska v RAID0 pa prehitita vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

ALT ::

hja, dostopni čas mi šteje kje? pri premetavanju majhnih datotek, nič pa ne pomagača z večjimi.. pa da ne omenjam da bi za (glede na hitro iskanje po netu) za velociraptorja 300gb mogu dat 250e, kar je totalno brezveze.
to vem da v praksi ne bo nikoli 2x hitrost, ampak tut 50% večja hitrost je nekaj.. nakup 2x300gb velociraptorja za raid0 za 500€ pa res nima smisla :D

bluefish ::

Velociraptorja kupujejo ljudje, ki vedo, čemu dajo toliko denarja.
Da, dostopni čas šteje pri delu z manjšimi datotekami. Je pa to opravilo, ki ga disk opravlja vsakodnevno - vsekakor večkrat, kot pa premikanje GB datotek.
Skratka, veliko je odvisno od tvojega načina dela.

Backup22 ::

Veloci Raptorja nisem mislil za RAID... Pač en hiter disk zs sistem za 150€ (150GB v Pelugi)...
//

ALT ::

ja no, ampak js nimam potrebe po tem.. to mi je preveč dnara za premal placa, če bi hotu samo hitr disk za OS bi kupu SSD disk, 32gb za 150e, sam bom s tem še malo počaku da bo vsaj 64gb verzija za ta dnar. zaenkrat se mi zdi boljš povečat količino prostora, ki ga mam, pa tut hitrost do neke mere..

Backup22 ::

Ja, ampak za isti denar vseeno dobiš skoraj 5× več placa pri Velociu kot pri SSDju ;)
Tudi sam kupujem novo kišto, in bom verjetno vzel 1× velocio 150Gb + 640GB WD.
//

bluefish ::

Tudi sam bi, če bi kupoval nov računalnik, vzel enega Velociraptorja + dodatno ohišje za utišanje, in dodaten disk ali dva za shranjevanje.

ALT ::

ja dobiš, sam ma ssd spet velik nižje dostopne čase kot pa velociraptor :)
tko da z njim si nekje med navadnim diskom in ssdjem..
no v glavnem ne mislim dajat tolk dnarja za mali velociraptor, bom raj počaku da se ssdji pocenijo.. zaenkrat bom pa vzeu raid0 za malo boljše performanse.
sam najbolj me skrbi združevanje seagata z wdjem, ker kot kaže ne bom nikjer našu več tega wdja..

bluefish ::

Si povprašal pri Funtech-u, kot sem nekje zgoraj omenil?

ALT ::

ma ja ni mi do naročanja prek neta pa čakanja.. grem zdj mal po mariboru pa bom prašu če ga majo kje, drgač pa seagatea kupu.. meu sm ful problemov z nakupom z5500 zvočnikov prek neta, pa glede na to kak delajo telebajski na pošti s paketi mi res ni do naročanja diska prek neta..

MedusasPath ::

Sej pri funtechu se da kupit tudi osebno na njihovem sedežu. Tam sem jaz kupil ta 2 diska :)

No odloču sem se, da bom najbrž mel kar ločena diska.. Nekako mi ni prijetno ob misli, da je še enkrat večja verjetnost za sesutje podatkov.

ALT: če dobiš slučajno še en disk in ju daš v raid0, poročaj o praktičnem performansu.. mogoče me še lahko prepričaš :D


Lp

ALT ::

hehe.. zvohu sm disk v eni lokalni trgovini, vesel se spravu prklapljat ampak zadeva ni in ni hotla delat.. na kar pogruntam da ma moja ljuba asus p5k plata nek bedni raid chip, ki omogoča le postavitev raid polja z enim notranjim in enim zunanjim eSATA diskom??? v glavnem ne morem dva navadna sata diska postavit v raid.. ne vem kdo se je takšno glupost zmislu ampak najraj bi ga postavu pred zid.. ;((

tko da js tut zdj študiram da bi pozabu na raid in počaku na 64gb ssd disk..

jutr bom šu pogledat če ma kdo blizu kak poceni raid controler, mogoč se še odločim za to, sam me skrbi da te poceni variane ne bojo bog ve kaj.. če nabavim pa postavim bom sporoču kak sm zadovoljen...

Pyr0Beast ::

Ahh, pa od zunaj SATA kabel potegni če ni druge :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ALT ::

ma ja sm tut o tem studiru.. mal neumna pa neprakticna resitev, sam bi bla pa poceni.. samo prašanje kje dobit esata - sata kabl.. pa kak bi se obnesu ta jadni kontroler, mam filing da je to bolj boga zadeva glede na to da je tam z namenom delat backup, ne pa da kot pravi raid controler..

Pyr0Beast ::

Konektorji se mi zdi, da so enaki oz. združljivi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

egomez ::

Tudi sam bi, če bi kupoval nov računalnik, vzel enega Velociraptorja + dodatno ohišje za utišanje, in dodaten disk ali dva za shranjevanje.


A obstaja kakšno tako ohišje za disk, ki je namenjeno za notranjo montažo. V spletnih trgovinah najdem samo zunanja ohišja za disk.

bluefish ::

@ALT:
mimogrede, sem se spomnil še na tole, ko si omenil

hja to je tut res, ampak js bi tut rad hitrost na drugem disku, recimo odraranje 10gb HD filma si kr vzame neki časa.. pa tut se mi zdi da bi mogle bit hitrosti z raid0 poljem večje kot sam veleciraptor disk?

Pri ekstrahiranju iz arhiva ima veliko vlogo tudi procesor. Če imaš kakšnega starejšega, potem disk ne bo preveč pomagal.
No, vsekakor pa poročaj, ko boš dobil še kontroler. Morda kakšen HDTach.

@egomez:
https://www.cool-pc.org/productdetail.p...
Eno boljših ohišij. Za cenejše variante pa poglej: https://www.cool-pc.org/products.php?ca...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

ALT ::

hja no nism glih prepričan kolk je procesor ozko grlo pri arhiviranju.. recimo na laptopu mi je jemal le par % procesorjeve moči, pa je vseen trajalo za znoret zarad počasnega diska..
tle mam pa E8400 in je tut le neki % obremenjen z tem opravilom.

eh lihkar sm pa dubu odgovor iz comshopa ki mi je edini blizu tle da majo sata kontrolerje, ki pa nimajo raid podpore :\

bluefish ::

No, odvisno je od stopnje kompresije.

Hja, kontroler boš verjetno res težko našel v "fizični" trgovini. Morda povprašaj v kateri izmed teh trgovin: http://ceneje.si/search_new.aspx?q=raid...

Pyr0Beast ::

Pri arhiviranju iz enega diska jemlješ in na drugega pišeš, daleč najhitreje. RAID0 ti tu ne pomaga nič.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID 0

Oddelek: Strojna oprema
302373 (1557) zee
»

Raid 0 ali 16mb Predpomnilnika

Oddelek: Strojna oprema
161863 (1487) Meizu
»

Naredil RAID 0 SATA, ampak zakaj tako čuden rezultat v Hdtach?

Oddelek: Pomoč in nasveti
381289 (923) TribesMan
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413683 (9287) matrix2
»

RAID kontroler (abit kt7)

Oddelek: Strojna oprema
271983 (1784) Igor

Več podobnih tem