» »

Rupel bi "uravnotežil" Hrvaško

Rupel bi "uravnotežil" Hrvaško

«
1
2 3

Daedalus ::

Osebno so mi sicer Ruplijade že prav tragikomične, samo tip me vedno znova preseneča - e v zadnji objavi o slovensko-hrvaških odnosdih, objavljeni na spletni strani MZZ je pozval njihove medije k bolj objektivnemu poročanju...bah. Očitno se je uravnoteževanjska iniciativa odločla, da bo po (skoraj) končanem delu doma uvedla internacionalo...

Obenem pa me seveda zanima, ali je res delo MZZ-ja, da v primeru lastne impotence objavlja neke "teze" na svoji spletni strani, namesto da bi reševalo težave tam, kjer se rešujejo (na področju diplomacije, namreč - kar pomeni pogajanja, ne pa enostransko objavljanje "srčnih izlivov" na lastni spletni strani)? A nas more določeni minister s svojimi pisateljskimi težnjami res sramotit pred celim svetom?

V glavnem - Rupl naj se skine, ker to pa res ne vodi nikamor več:\

Še povezane povezave:

Ruplove "teze"

Delo 1

Delo 2

Odziv Hrvaške - je popolnoma primeren (če si sposodim citat z Dela):


Jutarnji list je še posebno oster glede navodil hrvaškim medijem, naj bodo bolj objektivni. »Ko je govor o novinarjih, pa poziv, naj mediji stanje prikazujejo 'objektivno', spominja na neke druge čase, ko se je vedelo, kdo določa, kaj je objektivno,« piše časopis.


Po malem si drznem predvidevat, da nas Rupsi pripravlja na kak konkretn poraz (v smislu določanja meje) proti hrvaški diplomaciji. Kaj drugega je iz takih potez pač težko sklepat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

opeter ::

Rupel pred leti sploh ne bi smel nastopiti ministrskega stolčka. Zdaj je že prepozno. Ali pa mislite, da bi lahko naredil še večje kikse?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mati ::

Daedalus, še dobro, da se konzikventno oglašaš tudi, ko Drni svoje stresa. In to ne samo na njegovi internetni strani.

Pa dol mi visi za Rupla, da ne bo pomote.

Niti ne vem na kak poraz bi lahko on nas pripravljal. Dejstvo je, da zgubiti nimamo kaj, ker smo itak glede na mejo iz junija 91 več izgubili, kot dobili. Tako, da če se meja prestavi na leto 91 bodo hrvati podirali razne Plovanije in podobno.

Samo v vednost Daedalusu, ki o tej problematiki premalo ve, da bi lahko o tem karkoli sklepal ali domneval.

Daedalus ::


Daedalus, še dobro, da se konzikventno oglašaš tudi, ko Drni svoje stresa. In to ne samo na njegovi internetni strani.


Koga bom kritiziral, je moja odločitev. Live with it.




Samo v vednost Daedalusu, ki o tej problematiki premalo ve, da bi lahko o tem karkoli sklepal ali domneval.


A sma mogoče kdaj krave skup pasla? Če nimaš kaj relevantnega za dodat k tej temi, se iz nje odstrani. Ker ad hominem pač ni sprejemljiv nivo debate.

Torej, kje so fakti, za katere si tako prepričan, da jih ne poznam?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

luli ::

Daedalus :

Strinjam se s tabo, da je Rupel eden največjih oslov slovenske politike.
Ampak pred časom sem se pogovarjal s prevajalcem iz Bruslja (imena ti ne morem izdati). Pogovor je po par pivih začel teči o slovenski politiki in Ruplu. Tip mi je rekel, da Rupel zelo dosti govori in je zelo cenjen in prepoznaven v Evropi. Baje, da ko je govoril Drnovšek so se ljudje, ki so ostali v dvorani smejali, dosti pa jih je dvorano sploh zapustilo. Po njem pa je bil na vrsti Rupel, ki je govoril oslarije, tako da so naši prevajalci imeli težave, ampak baje, da so ga vsi poslušali. Tip mi je nadalje rekel, da je Rupel Sloveniji veliko pomagal.

Človek je maček diplomacije, kar je potrdil tudi sam s svojim prestopom. Kakorkoli gledaš. Tudi zadnje stvari, ki jih je naredil (uspel prepričati nekatere ljudi v Evropi, da na obmejno vprašanje s Hrvaško gledajo malo drugače) so samo njegova zasluga.

Res je, da Rupel ni načelen! Res je, da Rupel včasih pove (in obljubi npr. sodelovanje slovenske vojske v Iraku) več kot dopušča javno mnenje. Ampak ali niso ravno to lastnosti dobrega diplomata?

Moje mnenje, osebno (ne diplomatsko) ti raje ne bi napisal, ker bi znalo biti rdeče.

_marko ::

->namesto da bi reševalo težave tam, kjer se rešujejo (na področju diplomacije, namreč - kar pomeni pogajanja, ne pa enostransko objavljanje "srčnih izlivov" na lastni spletni strani)?

Torej praviš, da Rupel ničesar ne dela razen piše note?

Ali praviš, da Hrvati enostarnskih potez ne vlečejo?

Ali trdiš, da če so Hrcati podli mi ne smemo bit?

Kaj bi ti storil in Rupel ni?


P.S. Daedalus, to ni napad nate, ampak me pač par stvari zanima. O Ruplu nimam slabega mnenja, oz nisem nikoli se na veliko obremenjeval z njim.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Shegevara ::

Daedalus:
A sma mogoče kdaj krave skup pasla? Če nimaš kaj relevantnega za dodat k tej temi, se iz nje odstrani.



jej, jej, kako lahko je govoriti in kritizirati, ko pa o tebi kdo kaj pove, ga pa nadereš?

Od kje ti potem to da ima vsak svoje mnenje, in se lahko tega drži?

Thomas ::

Face it! Boljšega od Vizjaka, Matea, Ropa ... morda imamo. Boljšega od Rupla pa nimamo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Odkar je Rupel "izdal" neuvrščenost (ker je aktivno hotel v NATO) in potem ko je "izdal" še LDS, brez odobritve zakulisja, kot se to (z odobritvijo zakulisja) počne dandanašnji ... se je znašel na seznamu za "odstrel".

Vsak "družbenopolitično zgrajen" občan se torej po nekem notranjem instinktu spravlja nanj, kadar le more.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

abeceda ::

Česa Rupel ni storil in jaz bi ?
V drugi svetovni vojni so Američani za najmočnejše orožje imeli atomsko bombo; in so jo odvrgli.
Tudi slovenska diplomacija ima "atomsko bombo", le aktivirati jo je terba.To je ODREKANJE PODPORE Hrvaški v EU in NATO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

abeceda ::

RUPELje tako dober, da ga nihče ne pohvali in SE zato POHVALI kar sam. Saj se spomnite ob reševanju Toma Križnarja iz Sudana, ko se je zelo BEDASTO POHVALIL.

Luka Percic ::

Edino, kar me pri ruplu moti, je odrekanje arbitraži.
Češ da je počasna, da se lahko zavleče za 5 let.

A kdo dejansko misli da bomo dogovor z pogajanji z Hrvati dosegli prej kot v 5 letih?!

Jaz ne. Zato bi to bombico ki jo predlaga abeceda uporabili samo da se zmenimo za arbitražo celotne meje. Samo zato.
No, vse lepo podpišemo, da se bomo strinjali z odločitvijo, neglede na to kakšna bo, in čez 5 let imamo urejeno mejo.

Prelepo da bi bilo res?

Nevem no, novice o meji so mi čisto out. Imam občutek da jih oboji izrabljajo da se zakrivajo pred lastnimi problemi.
Ta meja nas preveč stane, pa naj imamo prav glede nje, ali ne.

abeceda ::

OK,arbitraža vse lepo in prav.Ampak Hrvati želijo arbitržo le za morje ne pa tudi za kopno (npr.: Hotiza..) in tukaj je največji problem .

abeceda ::

Poglejte, " bombo" o kateri sem pisal moram vsaj aktivirati, saj Hrvati v Bruslju že prepričujejo evropske veljake o nujnosti arbitraže.
DAJMO RUPEL POKAŽI KOLINDI (hrvaška zunanja ministrica) KDO JE V EU in NATU in kdo le želi v njiju!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

_marko ::

Mhm... in kaksne so moznosti, da dobimo arbitrazo?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Shegevara ::

sej fora je, da so možnosti precej precej majhne. Zato ker ima hrvaška nasploh večji potencijal in bodo verjetno prišle vse meje le hrvaški v korist.

In samo zaradi tega slovenija podpira neka trapasta pogajanja, z neumnim izgovorom, da se arbitraža preveč časa traja.

_marko ::

Stvar je taka, da jaz enostavno ne poznam dovolj stvari in nevem kako se bo stvar iztekla.
Ampak a je res tako očitno, da bo SLO izgubila?

Ker, če je to res zakaj bi si želeli arbitražo?!
(pa ne trdim, da je to res)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

abeceda ::

Se strinjam z možnostimi za zmago SLO in mislim, da je prav zaradi tega treba Hrvtom odreči podporo.Nobenih pogajan, kar mislimo da je naše naj se nam vrne, ali pa se odreče podporo.


P.S.:Ali je to dejanje evropsko ali pa ne mi smo v EU, hrvati pa ne.

abeceda ::

In še nekaj bi bilo treba naredit Hrvatom- ne odidite na Hrvaško morje (jaz ne hodim tja že leta), saj mislim da se Hrvati premalo zavedajo ekonomskih učinkov (pozitivnih) slovenskih turistov.
DOBRA IDEJA POSLANEC PAVLIHA.



P.S.:Soseda je šla lani na Hrvaško morje in kosilo si je hotela privoščiti v resavraciji. Vprašala je v hrvaščini (s slovenskim naglasom seveda) in prostega mesta ni dobila.Njen mož je Italijan in ko je on šel vprašat, je pa bilo prostih mest napretek!!!
TO SAMO POTRJUJE KAKO NAS HRVATI CENIJO!!!!!!!!!!!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

_marko ::

->Se strinjam z možnostimi za zmago SLO in mislim, da je prav zaradi tega treba Hrvtom odreči podporo.Nobenih pogajan, kar mislimo da je naše naj se nam vrne, ali pa se odreče podporo.

Na podlagi česa to sklepaš? Ker se ti tako zdi in ker nimaš rad Hrvatov?
Ali imaš dejansko kak argument?

Pa prosim nehaj s to neumno anti-propagando napram Hrvatom.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Poldi112 ::

To je najbolj neumen razlog, da ne bi šel k Hrvatom na morje. Neke brezvezne zamere. Ampak ti kar uživaj svoj dopust v lepotah slovenske obale.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kekz ::

Nam so to kar direktno povedali na Visu. Prišli smo v oštarijo na Visu in so rekli, da pričakujejo veliko skupino Nemcev in da zato nimajo za nas prostora. Izborili smo si, da bomo samo nekaj popili do njihovega prihoda.

Ko so Nemci prišli, so zasedli pol gostilne in mi smo se umaknili nekam h kraju (bilo nas je 7, samo za eno mizo). Ker je bilo Nemcev manj kot so pričakovali, smo lahko naročili še večerjo.

Zadeva se je zavlekla pozno v noč in na koncu se je izkazalo, da je bil naš račun precej večji, kot od vseh Nemcev skupaj.
Sicer pa na Hrvaško hodim zelo redko. Smo se že kar navadili na bolj oddaljen Mediteran (Grčija, Italija, Španija, Tunizija, Turčija, Ciper). Izbire dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

_marko ::

Ja, mene ta odnos tudi moti.

Ampak to nima nobene veze z arbitražo!
Zaradi tega sodišče nebo odločilo Sloveniji v prid.

A mamo koga, ki dejansko bolj pogljobljeno pozna situacijo in lahko argumenirano(kolker pač gre) presodi o možnostih zmage in poraza?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

abeceda ::

Proti Hrvatom nimam prav nič, mislim pa da imamo sedaj idealno pozicijo za izvajanje pritiska na Hrvaško.Poglej le kako se obnašajo ( pišejo) mediji na Hrvaškem...

abeceda ::

Da bi vsaj eno leto ne bi šli na Hrvaško bi se Hrvati zavedali koliko denarja jim tam pustimo.Pa tudi Hrvaška ni pocni (tako, da tudi ta razlog odpade).Izbire je resdovolj: glej KEKZ!


P.S.:Kekz :):):):):)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

Shegevara ::

_marko: a ni očitno. Vsem je kul da je arbitraža, hrvati se prav PO****kano borijo da bo, le slovenija nekej mečka, pa mjavka da ne. A ni očitno, kam vleče ta zadeva, da se nam ne bo prav nič dobrega godilo, če pride do arbitraže. Vsaj tak se politiki naši vedejo

abeceda ::

Vrjetno imajo naši politki utemeljene strhove glede arbtraže.Zato še in bom mislil da je najboljše "izsiljevanje" Hrvatov. Potem ko bodo tudi oni v EU bo položaj enak kot prej ko ne SLO ne Hrvaška nista bili v EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

_marko ::

MeduPu:
Jah, to se je meni že zazdelo. Po drugi strani pa Pahor prav propagira, da se nem ni treba nič bati in vsake tolko je na TV kak pravnik, ki trdi, da bomo zagotovo zmagali...
Tako, da nevem kaj naj verjamem.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

abeceda ::

Začetne možnosti so 50:50. Te pa razumem da si v dvomu Hrvati pravijo da bohjo oni mi pa da bomo mi zmagali( kar je logično).

Jst ::

Offtopic:

Prej je nekdo govoril o tem, kako se našemu predsedniku smejejo v tujini. Po poročanjih tujih medijev je pa pravzaprav ravno nasprotno. Imajo ga za velikega intelektualca, humanista in Slovenijo ravno zaradi njega bolje cenijo.


---


Kar se pa Rupla tiče, pa po njegovih intervjujih opažam, da si nikoli ne upa jasno reči o neki stvari DA ali pa NE. Mogoče je ravno to point diplomacije, a takšna nenačelnost se nam, navadnim državljanom, ne zdi ravno pozitivna.

Recimo, ko smo imeli obisk Irana. Seveda, pravi Rupel, podpiramo Iran. Večina, ki jih poznam, pa: WTF?!?!?!RUPL!!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

luli ::

Jst : Kdo ga ima za vse to? Me prav zanima!

abeceda ::

Ja point diplomcije si lepo povedal.Tudi o predcedniku J.Drnovšek, se v svetu govori kot o intelektualcu ( govori kar 6 jezikov), tisto z Iranom pa se je g. Rupel slabo izrazil. Hotel je povedat da podpiramo Iranov jederski program samo za miroljubne namene.Tako kot OZN.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

abeceda ::

Bojim pa se tudi, da bodo Hrvati arbitržo tako upoštevali kot upoštevajo sporazum Drnovšek-Račan_ se pravi je ne bodo.

TESKAn ::

Heh, arbitražo smo, če me spomin ne vara, najprej hoteli mi. Obrnilo se je z prihodom ljubljenega vodje na ablast.

Jaz pravim - bring it on! Da bo že konec tega enkrat za vselej, briga me že izid, samo da ne bo treba vsako leto poslušat o 'incidentih na meji'.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Luka Percic ::

Heh, arbitražo smo, če me spomin ne vara, najprej hoteli mi.

Imo te.

kekz ::

Ali bomo v arbitraži zmagali?
Kot jaz razumem, v arbitraži nihče ne zmaga. Na koncu se določi bolj ali manj dober kompromis.
Lahko da niti ne domislijo dovolj zadeve in ti gre potem meja skozi dnevno sobo. Menda se je tako dogajalo na Goriškem po vojno po večstranskih pogajanjih (ni ravno arbitraža, ampak bile so pa tudi ne direktno vpletene strani zraven).

Azrael ::

Kot sem že večkrat zapisal, če bi bil interes, da se meja določi, bi bil ta resnično minoren problemček rešen že davno, prav lahko že leta1991.

Ampak oblastnikom na obeh straneh meje tako stanje, kot je, naravnost odgovarja (večni izgovori, metanje peska v oči, razni borci za xy mejo in ostale igre brez meja), zato se stvari ne premaknejo nikamor. Ne misliti, da so naši kaj boljši od njihovih. Ni prav nobenih razlik.

Se je pa ta lajna: Ne hodite na Hrvaško, letos začela malo prej, kot ponavadi.
Nekoč je bil Slo-tech.

TESKAn ::

Zanimivo...
No, še zmeraj sem za arbitražo:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

jype ::

Hja, rešitev je precej enostavna: mi ne bomo hodili na Hrvaško smučat, oni pa ne k nam na morje, pa smo kvit.

Kar se meje tiče je pa tako in tako vseeno, saj očitno ne eni ne drugi nimamo pojma, kje meja dejansko poteka, na pomoč pa kličemo tretje, ki se bodo o tem odločali na podlagi našega neznanja.

A. Smith ::

LINK na komentar bivšega diplomata Boruta Šukljeta o sporu na meji, objavljen v Financah. Močno priporočam!

Opozorilo: Za branje se je potrebno registrirati.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

abeceda ::

Jype!
Hrvaška in Slovenija zelo dobro vesta kje poteka meja ( saj o tem pričajo zgodovinska dejstva).In tukaj nastane problem, saj če bi si mejo Slovenija in Hrvaška mejo razglagali enako problema sploh ne bi bilo.Da odločitev pustimo drugemu je zelo idalna rešitev, pod pogojem da odločitev mora biti upoštevana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

jype ::

abeceda> Hrvaška in Slovenija zelo dobro vesta kje poteka meja

Ampak očitno državi obstajata v vzporednih vesoljih, saj imata obe državi nedvomno prav, meji pa sta popolnoma različni.

Po moje je bolj verjetno, da ne eni ne drugi pojma nimamo, kje je meja, če meja dejansko sploh obstaja. Jaz v to sploh nisem tako prepričan. Zgodovinska dejstva so namreč precej zoprna za obe strani in tudi če jih upoštevamo, moramo nekje v zgodovini postaviti mejo. Prva natančno določena meja med Slovenijo in Hrvaško je iz časov Avstroogrske monarhije in je precej drugačna kot tista, o kateri se pogajamo danes. Tudi meja iz časov SHS nam ne ustreza, meja iz časa SFRJ je pa itak stvar burne debate še med Slovenci. Eni pač pravijo, da je Slovenija do Umaga, drugi pa, da v Hotizi ni Hrvaška, tretji pa itak kar pozivajo na boj za očetnjavo, nobeden pa se ni pripravljen zmenit, kot so v tej temi že večkrat ugotovili, ker je tako stanje idealno za izogibanje pomembnim vprašanjem.

Shegevara ::

ma meja naj bo takšna kot je, nej majo hrvati tisto čoravo polovico piranskega zaliva, kot da jih že sami nimajo dost. Pa naj bo hotiza naša. Ostalo bi se pa že dalo nekako zmenit je tako. 50%-50% kajne?

abeceda ::

Če popustimo Hrvatom je konec.Pokažemo kako se neznamo postaviti za svojimi stališči. In s tem nič ne rešimo, saj ko bojo Hrvati videli bo jo še naprej po istem pricipu pritiskali na nas.In med tem bodo Hrvati v EU bomo povsem enaki, zdaj pa smo mi le na dosti boljšem položaju.In kot sem že pisal ampak kaj, ko tega položaja ne znmamo izkoristiti ....

A. Smith ::

>>>Ampak očitno državi obstajata v vzporednih vesoljih, saj imata obe državi nedvomno prav, meji pa sta popolnoma različni.

V linku, ki sem ga podal, avtor trdi, da se bosta po ključu tega problema reševali še mejni vprašanji Hrvaške z BiH in Črno goro. Zato naj bi bili hrvatje tako trmasti.

V svojem arhivu hranim pismo, ki ga je 21. julija 2001 hrvaški akademik Davorin Rudolf pisal takratnemu predsedniku hrvaške vlade Ivici Račanu. Temeljito ga je ukoril zaradi parafiranja sporazuma med Drnovškom in Račanom in ga pozval, naj od njega odstopi. To dejstvo poznamo. Zanimivejša in manj znana je utemeljitev. Morska meja s Slovenijo je lahko precedens, piše Rudolf, za morsko mejo z Zvezno republiko Jugoslavijo oziroma Črno goro, kjer že lahko zasledimo zahteve, da bi morala meja v Boki Kotorski potekati po ravni črti od rta Konfin do rta Oštro, tako da bi Hrvaški pripadel samo pas morja neposredno ob obali Prevlake, podobno kot zahtevajo Slovenci v Piranskem zalivu.

To pa ni bilo edino pismo vplivnega Rudolfa takratnemu predsedniku vlade. Malce pred tem, julija istega leta, mu je namreč poslal pismo, katerega vsebina pojasnjuje navedeno. Moramo vzdržati princip črte sredine, v nasprotnem boste odgovorni, da bomo Sloveniji prepustili ne samo morje, morsko dno in podzemlje v Piranskem zalivu in zunaj zaliva do meje z Italijo, oblikovali morsko eksklavo hrvaškega državnega teritorija, ločenega od kopnega, temveč tudi spremenili del morja iz teritorialnega v odprto ali svobodno morje. Cenjeni akademik je vse navedbe knjigovodsko natančno opremil z izračuni kvadratnih kilometrov Jadrana, ki bi pripadli Sloveniji. Pa je imelo to prvo pismo še eno namero, jasno opozorilo, da lahko ista vprašanja odprejo tudi v Sarajevu, Beogradu in Podgorici. Račan je razumel, gre za skrajno nevarna vprašanja, ki jih mora potisniti čim bolj stran.

Leta 2002 je Republika Hrvaška podpisala začasen protokol o morski meji z ZRJ, natančneje s Črno goro, na polotoku Prevlaki. Vprašanja, ki jih je omenjal Rudolf, niso bila obravnavana, za mednarodno skupnost je bila ključna demilitarizacija celotnega območja, takratna vlada v Beogradu je želela predvsem normalizirati meddržavne odnose z Zagrebom. Sedanji predsednik vlade sosednje države Ivo Sanader je 12. januarja letos obiskal Črno goro. Namen, odprtje veleposlaništva. Obisk sem natančno spremljal zaradi enega samega vprašanja. Da, prav imate, bilo je izrečeno. V pogovoru z novim črnogorskim predsednikom vlade Željkom Šturanovićem je Sanader določil - podpisati moramo trajni sporazum o meji na morju. Branko Lutovac, ambasador, navzoč na omenjenem sestanku, je pozneje pojasnil, sledila bodo pogajanja o končni razmejitvi na kopnem in morju, končne rešitve še niso dogovorjene. Ni bilo izrečeno, je pa evidentno, določitev poteka morske meje med Hrvaško in Slovenijo bo pomemben precedens vseh poznejših rešitev.

Hrvaška je že leta 1999 podpisala sporazum o meji z Bosno in Hercegovino, a ga pozneje ni nikoli ratificirala v parlamentu. Junija 2006 je Sanaderjeva vlada zahtevala vnovično preveritev že doseženih rešitev v omenjenem sporazumu. Neustrezna naj bi bila kartografska dokumentacija, s katero se določa morska meja med polotokom Pelješcem in Klekom. Eden izmed takrat sodelujočih bosanskih strokovnjakov je bil v pogovoru zelo neposreden: ker nismo bili strokovnjaki za določitev meje na morju, smo vse delo prepustili hrvaškim kolegom in Hrvaškemu institutu za pomorstvo Split. Nikoli nismo slišali nikakršnih pripomb, do zdaj. Da, leta 2006 je postalo pomembno tudi vprašanje, ali ima tudi BiH pravico do dostopa na odprto morje ter pravico razglasitve suverenih morskih pasov. Vse peripetije okoli brezkompromisne odločitve hrvaških oblasti o gradnji novega mostu na polotok Pelješac ter definiranja pravic v Luki Ploče so prav posledica preprečevanja odgovora na to temeljno mejno vprašanje.

Prvega oktobra 2003 je takratni hrvaški premier Ivica Račan v pismu svojemu slovenskemu kolegu Antonu Ropu napisal, da je Hrvaška ekskluzivna naslednica sporazuma o delitvi epikontinentalnega pasu med Italijo in SFRJ iz leta 1968. Na podlagi te domislice, katere avtor naj bi bil hrvaški predsednik Stipe Mesić, bi se vsa vprašanja pomorskih, morskih in podmorskih dobrin Jadranskega morja reševala le med Hrvaško in Italijo. Znotraj tega je treba interpretirati tudi Mesićevo intervencijo, da pravzaprav ne vidi razlogov za slovenski protest, saj je morska meja definirana. Ne, prehod Dragonja je zgolj začasna kontrolna točka, meja na morju pa nikoli, niti v nekdanji SFRJ, ni bila določena. Sloveniji nihče ne more odvzeti atributa, da je tudi pomorska država.

Komentatji?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

abeceda ::

Zelo lepo ste(si) obnovil zgodovino sporov.Ni si pa povedal kaj bi ti naredil (npr.: arbitrža, odrekanje podpore EU...), ampak vseeno zelo dobra obnova.
TVOJ KOMENTAR-KAJ BI TI NAREDIL ?

A. Smith ::

Naredil bi tisto, kar se bo najbrž tudi zgodilo. Najprej arbitraža, ki jo bomo (predvidoma) dobili. Če je hrvatje ne bodo spoštovali, potem odrekanje podpori za vstop v EU.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

abeceda ::

Ne bi bilo bolje obratno?
Njprej odrekanje podpore- predvidevam da bi Hrvati popustili, ssaj imamo ob arbitraži možnosti 50:50.
Ob odrekanju podpore pa bi iztržili boljši položaja in nam bi Hrvati popustili in bi Slovenci kaj več iztržili?
Arbitraža ostane vedno!

P.S.:Dokler Hrvaška ne pride v EU, do takrat morajo biti zdrahe z mejo rešene.

abeceda ::

In kot sem že pisal, politiki, ki govorijo da je arbitraža dolgotrajen postopek imajo prav, saj se je treba kot prvo zmeniti za predmet arbitraže, arbitra ... In že pri predmetu nastane problem, saj Hrvati želijo arbitražo le na morju Slovenci pa tudi za kopenske meje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abeceda ()

Shegevara ::

če bo samo za morje ne bomo s tem bore malo rešili. Raje dajmo 1x pa takrat pošteno jao
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Referendum o arbitraži (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Problemi človeštva
2340204573 (167490) Ziga Dolhar
»

Hrvaska in vstop v EU (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29223303 (15058) dzinks63
»

Janeza aretirala hrvaška policija (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26541875 (36339) Bellzmet
»

Hrvaška (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
716823 (5360) ||_^_||

Več podobnih tem