» »

Matematika( Limite zaporedja)

Matematika( Limite zaporedja)

ajin ::

Mam eno vprasanje glede Vrst zaporedij in njihovih vsot; posledicno limita le teh.

Nevem, ce sem vse to pravilno razumel.

Zato bom tukaj opisal kaj sem razumel, Vas pa bi prosil da mi pritrdite, ce le to kar sem povedal je pravilno, ce ne pa bi vas seveda jasno prosil za razlago.( ce seveda imate cas)


1.Limita vsote zaporedja, je vsota delnih zaporedij clenov.
2. Ce je vsota clenov zaporedja manjsa od potencialno neskoncnih clenov potem je limita vsota zaporedij konvergetna ker se priblizuje neki doloceni vrednosti, ki je koncna in je le ta vrednost sama LIMITA.
Da je lahko ta dolocena vrednost, limita, to pomeni da je le ta vrednost sama neka okolica, katerim se dolocena vsota zaporedij priblizuje in le to priblizevanje, teh vrednosti k tej okolici; limiti, imenujemo Konvergenca.


Recimo primer Harmonicne vrste;

Receno je da je ta vrsta neskoncna, kajti cleni zaporedja( 1/x), posledicno njihovi kvocienti so vedno manjsi, a Njihov sestevek lahko poda vedno vecje vsote.

Ali to pomeni, ce jaz vzamem nek poljubno majhen omejen interval,ki ima robne tocke, in privzamem da je le ta Clen mojega zaporedja, ali potem to pomeni da kljub temu ce vzamem se tako majhni interval;(ki se nahaja v primarnem omejen intervalu, ki ima robne tocke), da bo vsota le teh poljubno majhnih intervalov divergetno( neskoncno)? Nikoli se ne priblizam robnim tockam omejenega intervala, ker vsakic vzamem poljubno majhen interval, in jih sestevam kot zaporedje?
Ali drugace, ali je vsota zaporedij limit divergentno?



Ce bi delil nek objekt, in vsak njegov diferencialno majhni del spet delil, bi lahko to pocel v neskoncnost?
Ne bi mogel,ce bi le ta objekt bil koncen. A robne tocke intervala mi definirajo koncnost, omejenost, in le te omejenost, to koncnost lahko poljubno sestejem kot zaporedje limite,in ugotovim da je divergentno?
Ampak ali ni v omejenem intervalu ;(njegovi notranjosti, kjer lahko izberem poljuben x) z robnim tockam, potencial neskocnosti? To pomeni, da v vsakem omejenem intervalu z robnim tockam, obstaja tak interval, ki je lahko poljubno manjsi glede na prvo poljubno majhnega; to lahko gre v nekoncnost, ker imam neskoncno/nestevno mnogo clenov za katere lahko najdem neko okolico?

Mislim da sem se (malo) zapletel.

Hvala.

OwcA ::

Najprej si poglej kaj pomeni divergenca v kontekstu zaporedij, kar si napisal je nadvse zmedeno.

Kar se tiče neskončne deljivosti, Heissenber pravi, da ne bo šlo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

ajin ::

Dobro. Mislim da vem kdaj neko zaporedje konvergira in kdaj je divergentno.

Tukaj pise: The sum of an infinite series a0 + a1 + a2 + ... is the limit of the sequence of partial sums

Sn =a0 + a1 + a2.. + aN,

as N → ∞. This limit can have a finite value; if it does, the series is said to converge; if it does not, it is said to diverge


A vseeno, me zanima to kar sem vprasal, in ce je narobe, potem bi Vas prosil da mi utemeljite.

Drugace pa , kaj ima Heisseberg in nacelo nedolocenosti z neskoncno deljivostjo.
Osebno trenutno ne vidim povezave, verjetno ker nimam dovolj informacij, a v kolikor vem je nedolocenost definirana, da nikakor ne moremo hkrati natancno dolociti polozaj elektrona in njegov momentum( maso in hitrost). Torej, momentum in polozaj elektrona sta v obratno sorazmernosti.

Zelo grobo in zelo netocno povedano, vem.

A kaj ima to veze z tem, please enlighten me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ajin ()

OwcA ::

A vseeno, me zanima to kar sem vprasal, in ce je narobe, potem bi Vas prosil da mi utemeljite.

Odkrito povedano mi ni jasno kaj si vprašal.

Drugace pa , kaj ima Heisseberg in nacelo nedolocenosti z neskoncno deljivostjo.
Osebno trenutno ne vidim povezave, verjetno ker nimam dovolj informacij, a v kolikor vem je nedolocenost definirana, da nikakor ne moremo hkrati natancno dolociti polozaj elektrona in njegov momentum( maso in hitrost). Torej, momentum in polozaj elektrona sta v obratno sorazmernosti.

V osnovi omeji [za nas zaznaven] tok informacij in posledično kaj za nas obstaja.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ajin ::

Dobro. Bom nasel drugo zrtev, da se pogovarjam o tem.
Rad bi bolje razumel vse to. A nevem ce sploh prav razumem, zato sem vprasal.

Aja, a tako si mislil, ok.
No, kar pa se tice omejenosti, pa Heinsseberg ni edini, ki bi govoril o tej omejenosti zaznave.
Vzhodna filozofija imepersonalizma dolgo casa pozna ta koncept. Mi dohajamo to misljenje, in to z racionalnim analiticnim pristopom, medtem ko so oni prisli do tega povsem z drugim pristopom, metodo.

PaX_MaN ::

Tisti x-i v 1/x so ponavadi naravna števila, teh pa v omejenem intervalu ni neskončno.

TIsto s seštevanjem podintervalov kot na zaprtem intervalu: dobil boš neskončno, če jih seveda sešteješ neskončno. Če jih sešteješ končno, in so končno veliki (kar zgleda da so, ker jih omejiš na primarnem zaprtem intervalu), ne boš dobil neskončno. To velja za to vrsto, seveda. Druga vrsta, drug seštevek. Limitirajo pa ti podintervali največ le proti desni robni točki.

Dokler ne deliš z 0 lahko deliš poljubnokrat. Če deliš z manj kot 1 dobivaš vedno večje vrednosti, če deliš z več kot 1 dobiš vedno manjše vrednosti, če z 1 vrednosti ostajajo enake. Če Inf-krat deliš z številom >1, dobiš 0.

Ja, seveda. Med dvema naravnima številoma je neskončno ee...realnih(? nisem zihr) števil.

Kolikor sem razumel Heissenberga in nedoločljivost delca (po kmečko rečeno): če veš njegovo hitrost in maso, ne veš njegovega položaja, in obratno, če veš njegov položaj, ne veš nič o njegovi hitrosti in masi.

OwcA ::

No, kar pa se tice omejenosti, pa Heinsseberg ni edini, ki bi govoril o tej omejenosti zaznave.
Vzhodna filozofija imepersonalizma dolgo casa pozna ta koncept. Mi dohajamo to misljenje, in to z racionalnim analiticnim pristopom, medtem ko so oni prisli do tega povsem z drugim pristopom, metodo.

Recimo, čeprav nezanemarljiv korak, ki ga naredi fizika je, da gre tu za "epistemološka spoznanja", ki veljajo za vse kar je [fizikalno].
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ajin ::

NO, da ne bom na novo odpiral teme, me zanima kaj menite o Vedski matematiki, in ce ste ze slisal za njo.

Vedic mathematics
jainmathemagics

Nekako hocem pokazati, da starodavni Indijski spisi kot so VEDE, niso pravljice, ampak da so verodostojna besedila, ki se lahko merijo z samo znanostjo. V njih je zapisana velika mera znanosti, kot je medicina, astrologija, matematika, psihologija, filozofija, arhitektura, umetnost...itd Ce ne drugo pa so le ta sama "basis" za nase vede( znanja).

Menim, da bi bilo zelo koristno da bi imeli taksen nacin racunanja na pamet, in da bi tudi bilo koristno, ce bi imeli ta sistem v soli, ter tako poucevali mlajse da razvijejo svoj potencial genialnosti, ki je ze vsebovan v njih samih.


Kaj pa vi menite o tem?

Prosim Vas za resne komentarje. Hvala.

lp

OwcA ::

Problem se mi zdi v nadgrajevanju znanja, saj se mi ti postopki ne zdijo pretirano skladni z našo ostalo matematiko. So pa ti alternativni načini računanja vsekakor zanimivi, v veliki meri zaradi neočitnega spletna matematičnih zakonitosti, ki ga izrabljajo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ajin ::

AHa. SAmo ne ves, koliko je dejansko skladno. Videl si samo majhen del. V resnici imam en pdf file, katerega pa priznam nisem pogledal, a menim da bi tebi mogoce bil zanimiv. POisci si ga, seveda ce zelis.

Lp

ajin ::

Zanima me ce kdo ve kaksen res dober ucbenik o limitah, da je vse razlozeno noter..
Vse kar je potrebno do tistih pravil pri La' Hospitalu in tisti Langrejev izrek.. itd..

POtem pa se odvodi vse o tem in integralu, vse o tem .. pa da je res zelo dobro razlozeno... z dosti primerov pr irazlagi, pa se da ima potem vaje za taksno in drugacno odvajanja in integriranje ...

Hvala.

ajin ::

ok, tole mi je jasno, samo rabim potrditev;

Izracunaj f'( t)!

f(x,y) = sinx/y

x = t^3 + 3
y = t-2


f'(t) = cosx/y ( 1/y) * 3t^2 + cosx/y ( - x/y^2) *1 =

pac, uredim in v x,y vstavim za x= t^3 + 3, za y = t-2...

zdaj pa mi ni jasno samo tole:

Ali prvo odvajam sinx/y pa dobim cosx/y in potem se x/y po x, da dobim 1/y ?

In katero pravilo je to, to me samo zanima..

ali je to odvod sestavljene funckije?

ali pa je to: verižno pravilo ;

f ' (t) = f ' u * f ' u x + f ' v * f ' v x ( odvod po x )
f ' (t) = f ' u * f ' u y + f ' v * f ' v y ( odvod po y)

Se mi zdi da je po tem pravilu verižnem..

sam je f' (t) = f' u * f' u x, del enak odvodu sestavljene funkcije...

in vidim to povezavo, pac potem bi za n- spremenljivk verjetno bilo tako, da bi sesteval odvode sestavljenih funkcij po teh spremenljivkah?

Mogoce se nisem prav izrazil..

No , prosim ..

hVala.

overman ::

Se opravicujem ker obujam staro temo.. sem slucajno preko iskalnika naletel na zadevo. Predvidevam, da je problem ze resen, pa vseeno (mogoce bo komu drugemu v pomoc):

f(x,y)=sinx/y

x=t^3+3
y=t-2

torej: f(t)=sin(t^3+3)/(t-2)

Uporabis Quotientenregel (ne poznam slovenskega izraza): (f/g)´=(f´*g-f*g´)/g^2

torej: f´(t)=[cos(t^3+3)*3t^2-sin(t^3+3)*1]/(t-2)^2

...naprej pa je "cista" matematika :p

Verjetno ni ravno vprasanje na mestu, pa vseeno: iscem dokaj preprost program za izris kaksnih kompleksnejsih funkcij, morda izracun integralov, etc. Naj bi pa bil brezplacen ali enostavno "dobavljiv">:D

lp
Früher oder später wird jeder Geometer :p


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika - FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8710027 (7760) sherman
»

Matematika, again :)

Oddelek: Šola
132338 (1792) tinkatinca
»

Vprasanje?

Oddelek: Šola
71975 (1648) gruntfürmich
»

Matematicni "paradox" - vsaj. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
26015498 (11546) Thomas
»

Limitiranje

Oddelek: Znanost in tehnologija
312997 (2187) CHAOS

Več podobnih tem