» »

Vprašanje za pravnike

Vprašanje za pravnike

Saladin ::

Nekaj me zanima:
Recimo da hočem legalno dobiti en album, ki se (dobesedno) ne prodaja nikjer več na svetu, da ni na voljo niti rabljenih izdaj, da ni na voljo nobenih legalnih in plačljivih downloadov, da skupina ne obstaja več in da založba, ki je izdala album tudi ne posluje več.

Nakar se odločim za nelegalni download preko P2P. RIAA mi potrka na vrata in me obtoži kraje, kršenje avtorskih pravic,....

Vprašanje je - kako me lahko obtožijo za krajo, ko pa sploh ne obstaja material, ki bi ga lahko ukradel oz. ko ne obstaja več žrtev, ki bi bila okradena?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

kekz ::

Avtorske pravice so po naši zakonodaji ščitene še 70 let po smrti avtorja. Torej, če avtor ne obstaja več, to še ne pomeni, da je stvar javna.
Američani so zdavo še podaljšali zaradi Miki miške na dobrih 100 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Saladin ::

Tudi, če originalno delo ne obstaja več?
Recimo, da so vsi originalni CDji uničeni in obstajajo le še kopije - a potemtakem te kopije postanejo zaščiteno delo?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Saladin ::

Če legalen izdelek ni dobavljiv na noben legalen način, kako potem lahko šteje za izgubo, če je dobavljiva le nelegalna kopija?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

perci ::

Saladin: Ti neki mešaš. Ni medij avtorska pravica. Avtorska pravica je sama stvaritev. Na kakšnem mediju je (tiskan ali 6krat prepečen) niti ni pomembno.

Saladin ::

Jasno, da ostajajo avtorske pravice enake. Ampak na kakšen način je kaznivo dejanje uporabe nelegalnega medija, ko ni nobenega načina za dostop do legalnega medija (je to nekje izrecno prepovedano)?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Nisem pravnik, ampak se mi zdi, da je to irelevantno, "da ni dobiti nikjer". Če je avtor nesel vse medije s svojo stvaritvijo v grob, moraš čakat ene 70 let, preden "ga izkoplješ". Ni druge.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

A nimam jaz kot pošten kupec pravico do določenega izdelka?
Če izdelek ni več dobavljiv in če avtor ne prepove njegove uporabe, zakaj si ne morem potem poiskati alternativnih poti za dobavo (in zakaj bi to bilo v škodo avtorju)?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

perci ::

Kakšen pošten kupec neki, relevantno je le tisto kar piše v ZASP. Če čem, lahko jst svojega avtorskega dela pač ne distribuiram, pa mi dol visi za tvojo poštenost in želje.

jype ::

Kaj pa, če avtor _želi_ distribuirat reč, založba, ki nosi materialne avtorske pravice, pa ne obstaja več?

Saladin ::

lahko jst svojega avtorskega dela pač ne distribuiram

Ampak če hoče, da distribuira svoj izdelek, ampak mu okoliščine tega ne dopušajo - premajhno zanimanje za večjo naklado oz. za nadaljevanje naklade, itn....
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

perci ::

jypePreklic materialne avtorske pravice
83. člen
(1) Avtor lahko prekliče materialno avtorsko pravico, če jo njen izključni imetnik izvršuje v nezadostni meri ali sploh ne in so zaradi tega avtorjevi upravičeni interesi znatno prizadeti. Avtor preklica ne more uveljaviti, če vzroki za neizvrševanje ali nezadostno izvrševanje pretežno izvirajo iz njegove sfere.
(2) Preklica iz prejšnjega odstavka ni mogoče uveljaviti pred potekom dveh let od prenosa materialne avtorske pravice na delu. Pri prispevku za dnevni časopis znaša ta rok tri mesece, za drug periodični tisk pa eno leto.
(3) Avtor lahko uveljavi preklic po tem členu samo, če ponudi imetniku primeren dodatni rok za zadostno izvrševanje pravice.
(4) Z uveljavitvijo preklica materialna avtorska pravica imetnika ugasne.
(5) Avtor se preklicu po tem členu ne more odpovedati.
(6) Če to zahteva pravičnost, mora avtor povrniti imetniku primerno odškodnino.

Obstaja pa tudi pravica skesanja.

Pravica skesanja

20. člen

(1) Avtor ima izključno pravico, da do imetnika materialne avtorske pravice slednjo prekliče, če ima za to resne moralne razloge in če predhodno imetniku povrne škodo, ki mu s tem nastane.
(2) Z uveljavitvijo pravice skesanja materialna avtorska pravica imetnika ugasne.
(3) Avtor mora imetniku povrniti primerno odškodnino. Imetnik mora v treh mesecih od prejema preklica sporočiti avtorju obseg svoje škode. Če tega ne stori, učinkuje pravica skesanja s potekom tega roka.
(4) Če želi avtor kasneje ponovno prenesti materialne avtorske pravice na svojem delu, mora v desetih letih po uveljavitvi pravice skesanja ta prenos prednostno in pod prejšnjimi pogoji ponuditi prvotnemu imetniku.
(5) Določbe tega člena ne veljajo za računalniške programe, avdiovizualna dela in baze podatkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

grex ::

Meni se to zdi vprašanje bolj akademske narave kot praktične. Z nelegalnim downloadanjem takšne stvari ne posegaš v kakršnekoli interese, zato ti verjetno ne bo nobeden trkal na vrata.

Saladin ::

Heh, "verjetno".
AMpak če se oglasijo - kako je lahko nekdo na izgubi, ko pa ni na voljo legalnega izdelka, z katerim bi lahko nekdo legalno služil (ali trpel izgubo)?
Ne vidim absolutno nobene slabe strani za nikogar v takšnem donwloadu, kaj šele nekaj kaznivega.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Barakuda1 ::

Ne vidim absolutno nobene slabe strani za nikogar v takšnem donwloadu, kaj šele nekaj kaznivega.


Kar pa seveda še ne pomeni. da imaš tudi prav.

Zakaj se motiš ti je pojasnil že perci.

podbevna ::

Jap, tako je kot sta rekla Perci in Barakuda.

Avtorska pravica ne nosi nobene dolžnosti koriščenja. Avtorsko pravico imaš tudi na stvari, ki si jo naredil le zase in je ne želiš deliti z nikomer niti koristiti za nastop na trgu. Še vedno je enako zaščitena.

To je razlika med patentnim in avtorskim pravom. V patente je vkomponirana dolžnost koriščenja. Ker je tehnični napredek v intersu človeštva in bi bilo kopičenje patentov zase le zato, da bi onemogočil njihovo rabo drugim v nasprotju z njihovim namenom. Zato to pripelje do prenehanja patentnega varstva.

grex ::

Še vedno je vprašanje bolj akademsko. Verjetno sem rekel, ker za to obstaja zgolj teoretična možnost pa še ta samo v primeru, da si se zmotil in je zadeva dejansko na trgu.

klik.

Tako pa to v praksi zgleda.

Saladin ::

obstaja zgolj teoretična možnost

Podi na Amazon in poglej, koliko izdelkov je "currently unavailable". Pojdi na I-Tunes in poglej, koliko komadov "ni" na voljo.
In če računaš, koliko teh je starih več kot 20 let, obskurne underground zadeve, kolikšna je šansa - da jih nekdo začne printat ali pa da prideš do rabljenega izdelka?

Situacija je daleč od teoretične.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

grex ::

No saj smo si na jasnem.

Pravnoformalno to ne pride skoz, zaradi že zgoraj predstavljenih argumentov. Zadeva je torej tehnično gledano nelegalna, brez ampakov.

Vendar, če si bil res dosleden pri preverbi, da se zadeve ne da NIKJER več dobit, mislim da ne bi smel biti tožen - pri nas dvomim da je to problem, v ZDA bi pa bil možen kak odmeven "case".
Lahko le imaš smolo, da zadevo downloadaš ravno v trenutku, ko se začne ponovno tržit....ampak da se ti to zgodi, pol pa žali bog, plačaš kazen pa mir, ker te je vesolje očitno pustilo na cedilu.

Na tistem linku, ki sem ga dal, naj ne bi imeli problemov. Če imajo na serverjih kakšno stvar za katero se kasnej distributer odloči, da jo bo spet tržil, jo nemudoma umaknejo - pa še nisem slišal za kakšno tožbo.

Jaz bi rekel, downloadaj pa mir. Že za nove filme ti le s težavo kaj naredijo, tako da se s sitnicami po moje ne bodo ukvarjal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Anonimka tedna: "DRŽAVNE INŠTITUCIJE ZAVIRAJO RAZVOJ AVTORSTVA – 2. del"

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
74525 (3270) Mipe
»

Evropsko sodišče o nadomestilih za zasebno reproduciranje avtorskih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
15334496 (31959) MrStein
»

Najodmevnejša dogodka povezana z intelektualno lastnino doma in na tujem

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
424295 (2830) poweroff
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915758 (11070) redo

Več podobnih tem