» »

20. obletnica černobilske katastrofe

20. obletnica černobilske katastrofe

vir: BBC
BBC - Danes mineva 20 let od katastrofe v černobilski jedrski elektrarni, največje tovrstne nesreče v zgodovini civilne uporabe jedrske energije. Nesreča, ki jo je povzročila človeška napaka, še danes močno odmeva tako v Ukrajini kot drugod po svetu, za seboj pa je pustila še veliko nerešenih vprašanj in težav. Okolica v krogu 30 km okoli tovarne je še danes zapuščena in pod strogim nadzorom, ravno tako mesto, kjer so prebivali zaposleni v tovarni. Za nesrečo je ostalo tudi pokopališče vozil in strojev, s katerimi so odstranjevali posledice nesreče.

Seveda pa posledice nesreče še zdaleč niso sanirane - trenutno največjo težavo predstavlja zadrževalni sarkofag, zgrajen preko reaktorske stavbe, ki se počasi seseda in grozi z izpustom radioaktivnega materiala v okolje. Na njem sicer potekajo vzdrževalna dela, v gradnji pa je nov, precej večji zadrževalni objekt, ki bo lahko zadrževal nevarne ostanke reaktorja, jedrskega goriva in jedrskih odpadkov vsaj 100 let. Vendar pa je to še vedno premalo, saj bo radioaktiven material, ki se še vedno nahaja v stopljenem reaktorju, ostal nevaren še dolgo časa. Še vedno pa tudi ostaja nerešeno vprašanje smrti, ki jih je nesreča zahtevala, ocene se gibljejo med 9.000 (ZN) in 93.000 (Greenpeace) smrti zaradi rakastih obolenj, Greenpeace pa dodaja celo do 200.000 smrti zaradi ostalih obolenj, ki so povezana z nesrečo.

206 komentarjev

«
1
2 3
...
5

Gavran ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gavran ()

jeso ::

Tovarni-- najbrž mislite elektrarni?

Lp

balocom ::

Kaj bi bilo če te nesreče ne bi bilo?
Sicer so pa mel v mislih tam met 6 reaktorjev, skupna moč pa bi bila 10x večja od NEK.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

opeter ::

Prekleto žalostna situacija. Spominjam se, da smo morali takrat solato dobro oprat. :O
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

balocom ::

ka ne zavreč?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Jackal ::

Tovarni-- najbrž mislite elektrarni?


Bo kar prav tovarna. Primarno ni bila namenjena proizvodnji elektrike, pač pa proizvodnji materiala za atomske bombe.

Na Discoveryju je pravkar oddaja Battle for Chernobyl.
Žalostno, da v bivši SZ človeško življenije ni (bilo) vredno skoraj nič...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackal ()

TeraSonic++ ::

To je samo voda na mlin tistim, ki so proti jedrski energiji. Mene npr. nebi motilo, če bi celotn slovenski štrom bil pridobljen z jedrsko energijo in če dobimo še kako novo NEK (skladišče za odpadke, ki se jih vsi tako bojijo pa lahko postavijo na mojem vrtu :D)
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

zaejec ::

TeraSonic, se popolnoma strinjam.

kilergas ::

Seveda,..bos ti mel skaldisce doma na nrtu ja,.. hehe to bi rad videl kako bi trobentice rastle med zimo :))

WhiteAngel ::

Sej klele mislim, da ni problem o jedrskih elektrarnah nasploh. V Černobilu so delali poskuse in testirali kapacitete elektrarne (kako, če zmanjka elektrike, kdaj se vklopijo generatorji za hlajenje in podobno). Že prej se jim je na reaktorju 3 naredila manjša nesreča, pa so šli kljub temu naprej s poskusi na reaktorju 4. Dejansko so se igrali z ognjem in se pošteno opekli.

Sej je vse lepo. Rusi gor in dol. Komunizem gor in dol. Za skupno dobro vsi vemo, da je bilo v Rusiji vedno več kot posamezno človeško življenje. Edino en majhen problem je tukaj... dodobra so osvinjali tudi celotno Evropo poleg samih sebe. Tukaj se pa zgodbice o all-mighty Rusih končajo.

klik

KoMar- ::

Zelo neodgovorno pisanje, TeraSonic++. Očitno se ne zavedaš nevarnosti teh odpadkov, da pišeš take bedarije. Jedersko energijo je treba postopoma prenehati uporabljati in se spraviti na bolj ekološko varne vire, to je čisto logično in v razvitejših državah (ZDA pustimo ob strani, ker jim je mar za ekologijo toliko kot za lanski sneg) novih jederskih elektrarn ne odpirajo več.

Černobil je tipičen primer, kaj se zgodi, če v državi s totalitarnim sistemom pridejo do nevarne tehnologije... da ne omenjamo zavajanja oz. prikiravnja nesreče, zaradi katerega so sevanje prvi odkrili nekje v S Evropi, namesto da bi Rusi bili vsaj toliko fer in nas o tem obvestili...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Luka Percic ::

>" razvitejših državah novih jederskih elektrarn ne odpirajo več."

Zelo dvomim.
Pa kaj naj nrdimo; a na nafto kurimo?
Če bi ti kaj vedu, je v pripavi tretja generacija jederskih elektrarn- za proizvodnjo vodika z elektrolizo.
Šlo bo za še večji izkoristek pri manj odpadkih.
Tako da ne sanjat o zaprtu jederskih.

TeraSonic++ ::

Nemcem se tuti že "kolca", da so podpisali zaprtje vseh svojih jedrskih elektrarn do leta 2020
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

balocom ::

Če je kdo gledal BBC-jevo stran: une palce so narobe obrnjene, rusi so jih mel spodej>:D Ko se izvlečejo se moč poveča, kaj pa se zgodi ko zmanka štroma za nadzor:\
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mchaber ::

jedrsko energija je najboljši vir energije dokler ne prakticiramo fuzije
.

Luka Percic ::

Fuzija nima neke vidne prihodnosti (zelo oddalejna mogoče), saj so njeni izkoristki 0,9 (vložiš eno enoto, dobiš 0,9- niti za vzdrževanje torej), medtem ko imajo fisijske ta faktor na 9 (vložiš eno enoto energije, dobiš 9).

Tak da kar pozabte. Na zaprtje in na fuzijo.

PrimozR ::

Osebno sem mnenja, da je jedrska energija dobra. Boljša kot pa fosilna goriva. Problem so odpadki, to je pa res.

TeraSonic++ ::

@mchaber ima prav vendar dokler je potrebno več energije za fuzijo kot jo dobiš iz nje ne bo nič.
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

KoMar- ::

Ne pravim, da sama ideja ni slaba, ampak odpadki tehtnico prevesijo v stran PROTI takemu načinu pridobivanja energije. Če to vedo Nemci, najbrž eni Slovenceljni ne moremo reči, da so oni neumni in mi pametni, ane >:D

balocom ::

Koliko odpadkov naredi TE Šoštanj in koliko NEK? In koliko škoduje dolgoročno TE na okolico in koliko NEK?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Jux ::

Zelo neodgovorno pisanje, TeraSonic++. Očitno se ne zavedaš nevarnosti teh odpadkov, da pišeš take bedarije. Jedersko energijo je treba postopoma prenehati uporabljati in se spraviti na bolj ekološko varne vire, to je čisto logično in v razvitejših državah (ZDA pustimo ob strani, ker jim je mar za ekologijo toliko kot za lanski sneg) novih jederskih elektrarn ne odpirajo več.

Tole kar kliče po tem da podkrepiš svoje neumne trditve. IMO je elektriko treba pridobivat. In čeravno nimaš idealnih pogojev za veternice je jederska elektrarna odlična rešitev. Ni ti treba poplaviti cele doline, ni ti treba spustiti miljon ton CO2 v ozračje, vse kar moraš poskrbet je za varnost (odkar poznamo JE, sta bili dve resni nesreči - Seven mile island in Černobil, pri čemer je edino Černobil bil nevaren za okolico) in za odlaganje jedrskih odpadkov.
edit: imo so težave z odpadki zaradi kerlcov kot si ti, ki jokajo kako nočejo met odlagališča v njihovem kraju.

In ja... če mi zagotovijo varnost, torej če naredijo odlagališče jederskih odpadkov brez vpliva na okolje (kar ga lahko), mi puca kita če mi ga zgradijo TOČNO POD HIŠO. Vprašaj tiste, ki morajo vsak dan dihat svinjarijo iz trboveljskega dimnika.

Tako da te izzivam - zakaj za vraga je JE tako slaba in nevarna? Prosim, razsvetli me.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jux ()

balocom ::

Ke ni bil tisto otok treh milj?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

PrimozR ::

Seven mile island nesreča je bila po istem scenariju kot Černobil z razliko v koncu, right?

Lunik ::

une palce so narobe obrnjene, rusi so jih mel spodej
od kje ti ideja da so narobe obrnjene?

Ko se izvlečejo se moč poveča, kaj pa se zgodi ko zmanka štroma za nadzor
palice padejo v reaktor in zaustavijo reakcijo.


Drugace pa, nasprotovanje tehnologiji in odpadkom pomoje izvira predvsem iz nepoznavanja ... in pa dejstva, da s tehnologijo razpolagajo drzave katerim kratkomalo dol visi za varnost.

3 mile island se je delno stopila sredica, vendar je imela elektrarna zadrzevalni hram in zgodilo se ni nic hujsega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lunik ()

PrimozR ::

Ja, palice padejo v reaktor pri NEK-type centralah, ker jih izvlečene drži magnetno polje. Zmanjka štroma, puf pade dol. Rusi niso imel tega.

balocom ::

Malo poglej po wikipediji ali pa kje drugje in boš videl da je bilo to posebnost teh ruskih rekaktorjev>:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

rovtarček ::

Ta tema bo kmal čist glih, kot ona o domnevno novi slovenski jedrski izpred leta.
Kaj ko bi tle vsi protigovorniki jedrski energiji, šli družno ju3 posnemat stranko mladih, torej se oblečt v pareline in paradirat po stari ljubljani. Jst vas bom pa slikal, da bom lahko svojim vnukom pravil zgodbice, pogledajoč na jedrski reaktor v kurilnici, kako so bili nekateri takrat butasti, .
Osem tisoč sto sedeminšestdeset rovtarčkov je suvalo kuglfrinkla v rit,
ko so ugotovili, da stvar je zanimiva, so poklicali še Serious Sama
http://img90.imageshack.us/img90/856/rovt0df.jpg

PrimozR ::

Matevžk ::

pogledajoč na jedrski reaktor v kurilnici

:D :D Vem, da resno misliš, in vem, da obstaja velika verjetnost, da bo to res, ampak vseeno LOL na komentar :D.
Sicer sem pa za JE, kar se jih le rabi.
lp, Matevžk

SebaR ::

Vendar pa je to še vedno premalo, saj bo radioaktiven material, ki se še vedno nahaja v stopljenem reaktorju, ostal nevaren še dolgo časa.


Kako dolgo je to primbližno? 100 let?

Mene osebno nebi motilo če bi imel odpadke na vrtu. Recimo kupiš veliko posest, daš državi v najem za odpadke, in ti tedensko nakazujejo par miljončkov. S tem denarjem si privoščiš lepe neskončne počitnice na Havajih in ti nikoli ni treba priti na svojo "čisto" zemljo.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

PrimozR ::

Razpolovna doba za plutonij je 245 000 let. V Černobilu ga je 100 kilogramov. Mikrogram ubije človeka. Računaj :D V 490 000 letih ga bo še vedno 25 kg. V naslednje pol milijona let ga bo dobrih 6 kilogramov.

rovtarček ::

PIPI, to da je v črnobilu 100kg plutonija je pa za kocine na podplatih privlečena, a maš kak source?
Tak reaktor, kot je bil črnobilski, rabi za proizvedbo 6kg plutonija, kar je dost za atomsko bombo, cca 20 let.

če ga je 100 kil tam, se na naslednjem avijonu v ukraino, to je 16 potencialnih atomskih bomb, pa star nikol več mi ne bo treba mižiknat.
Osem tisoč sto sedeminšestdeset rovtarčkov je suvalo kuglfrinkla v rit,
ko so ugotovili, da stvar je zanimiva, so poklicali še Serious Sama
http://img90.imageshack.us/img90/856/rovt0df.jpg

Zgodovina sprememb…

Jux ::

Za tiste, ki menijo da taki manjši reaktorji ne bodo nikoli obstajali - 100 megawatov iz 15x5 metrov velike zadevščine. nejeverni tomaži!

Še vedno čakam razlago zakaj je JE tako nevarna.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

jan01 ::

Nekateri se sploh ne zavedajo, da brez jedrskih elektrarn danes več ne gre. Edina prava slabost le teh so odpadki, ki pa bi jih kaka afriška država odkupila vse za par miljonočkov... no nemoremo biti tako zlobni do njih.
Ljudje tudi ne vedo, da je nafta dobesedno od boga poslana, skoraj zastonj energija, alternative pa s tako porabo, ki bo le še večja, pa ni. Saj veste, da "obnovljiva energij" ne obstaja, je le neka beseda ekonomista, ki se dobro sliši. Sonce, čedalje manj seva(malo, malo,malo manj), luna tudi izgublja energijo(plima)...
Recimo, da bi hoteli preiti na "čisto, okolju prijazno" pridobivanje neke energije. Se sploh predstavljate, koliko vetrnih elektrarn bi rabili, koliko kvadratov sončnih celic,...? Za masovno izdelavo teh bi bilo potrebno tudi veliko energije, surovin->spet onesnaževanje. Popularen(vsaj v teoriji) postaja pogon vozil na vodik. A kje bi ga dobili. Žal, ga ni nahajališča kot za nafto in plin. Za masovne potrebe ga lahko pridobivamo iz nafte(spet na istem?) ali pa iz energijsko potratno elektrolizo->rabimo proizvesti ogromno elektrike->Današnje možnosti a.) toplarne b.) svet pokrit s dragimi sončnimi celicami c.)jedrska energija.
Zmagovalec je jedrska...

Drugače pa nas zgodovina uči, da se nesreče morajozgodit/dogajat,mnogi morajo umreti, da se stvari spremenijo na bolje(rezvoj živih bitij, človekove stvaritve(npr znana kao nepotopljiva ladja(-sos), ) in v zgodovini človeštva predvsem v vojnah.

PrimozR ::

če ga je 100 kil tam, se na naslednjem avijonu v ukraino, to je 16 potencialnih atomskih bomb, pa star nikol več mi ne bo treba mižiknat.


WTF? Tegale pa ne štekam kaj hočeš povedati.

Sicer je bilo pa 100 kg omenjeno na Discovery-ju v oddaji 'Bitka za Černobil'. Na sporedu je bila od 9. uri :)

rovtarček ::

jst mislim da je s sončnimi celicami, ki so danes na voljo tak, da za njihovo izdelavo, porabimo več energije, kot jo taka celica prizvede v svojem življenskem času.
Osem tisoč sto sedeminšestdeset rovtarčkov je suvalo kuglfrinkla v rit,
ko so ugotovili, da stvar je zanimiva, so poklicali še Serious Sama
http://img90.imageshack.us/img90/856/rovt0df.jpg

rovtarček ::

sem gledal odajo, pa nikjer ni bil niti omenjen Plutonij, 100kg plutonija je veliiiiiiiiiiiiiiiiik.
Osem tisoč sto sedeminšestdeset rovtarčkov je suvalo kuglfrinkla v rit,
ko so ugotovili, da stvar je zanimiva, so poklicali še Serious Sama
http://img90.imageshack.us/img90/856/rovt0df.jpg

PrimozR ::

Problem je onesnaženje okolja zaradi proizvodnje.

rovtarček ::

Sem malo raziskal, in se morem malo popravit, tak reaktor, kot je bil Črnobilski, proizvede na leto približno 200kg plutonija, in sicer 240Pu, ki se ga ne da uporabit za atomske bombe (torej ne grem nikamor :( ). 240Pu ma razpolovno dobo 6500 let.
Torej je čist možno da je tam okol 100kg plutonijuma. Podatka, koliko časa je laufal nimam, pomojem ne pretirano dolg, ker je bil sorazmerno nov, pa tud 40% zadeve, ki jo je vrglo ven je ostalo v takratni USSR, vse ostalo se je porazelilo od Anglije do Turčije pa še mal okol.
Osem tisoč sto sedeminšestdeset rovtarčkov je suvalo kuglfrinkla v rit,
ko so ugotovili, da stvar je zanimiva, so poklicali še Serious Sama
http://img90.imageshack.us/img90/856/rovt0df.jpg

LedStorm+++ ::

Kaj boste "če se zgodi" rekli potem po "Krški katastrofi", če gre v luft kot Černobil???? Nismo vedeli? O pa ste. In kam bomo šli ko bo vse kntaminirano???

Še pomnite ko so kazali na LJ1 po poročilah, Černobil in otroke Černobila, bli so in so malone "mutanti". Primlo me je skoraj bruhat.

Zato proč z Krško, jst je ne rabim ;((. Imamo morje, reke ja: uporabmo. Imamo Sonce, ja: uporabmo, imamo Veter ja - uporabmo... kaj še... :)
Pingvin :-)

Stepni Volk ::

rovtarček bolj pozorno glej oddaje. Na Discovery-u je bilo omenjenih točno 100kg plutonija, ki se še vedno nahaja tam pod sarkofagom. Seveda je to ocena in ne dejansko izmerjena vrednost.

Brane2 ::


Kaj boste "če se zgodi" rekli potem po "Krški katastrofi", če gre v luft kot Černobil???? Nismo vedeli? O pa ste. In kam bomo šli ko bo vse kntaminirano???


Krško se lahko zgodi. Ampak termoelektrarna pa zagotovo bo kje koga ubila skozi čas svojega obstoja. Če ne drugača pa s kakim rakom na pljučih ali kaj podobnega. Hidroelektrarna povzroča bistvene psremembe pri toku rek. Sonca ni zadosti. Veter- ne me smejat.


Še pomnite ko so kazali na LJ1 po poročilah, Černobil in otroke Černobila, bli so in so malone "mutanti". Primlo me je skoraj bruhat.


Ravno tako bi lahko kazali efekte termoelektrarne Šoštanj recimo. Mogoče niso ravni Černobilu, so pa stalni in nam pod ritjo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Z-lot ::

Jedrska energija > fosilna goriva.
Veter, voda in sonce sodijo v drugo kategorijo, ker niso stalni viri.

Vsekakor je bližnja prihodnost naklonjena jedrski energiji. Sploh z razvojem tehnologij za večkratno reciklažo urana in odgovornim skladiščenjem (in to ne na lastnem vrtu, kot smo lahko tu prebrali par debilnih izjav).
Černobil je pa vsekakor simbol neogovornega upravljanja. Se lahko kje ponovi? Vsekakor, sploh v primeru zaletavih držav, ki rade dokazujejo svojo moč *kreh* Iran *kreh*... prav tako ne pozabite na otok Treh milj.

pikachu004 ::

nekje sem slisal da so imeli za 1.maj parado, ko je padal radioaktivni dez. je to res?

PrimozR ::

Kijev. Ampak leta 1986. Tkrat ljudem še niso povedali resnice, nasprotno, spodbujali so jih, da se udeležijo parade. Fotograf (tisti, ki je bil na Discovery-ju) je rekel, da je bilo srhljivo, saj je vedel kaj se je zgodilo, smrt pa je dobesedno deževala na parado. Otale so samo njegove slike, ostale so izginile iz arhivov.

Sicer pa NEK je dosti bolj varen tip reaktorja kot pa Černobil. Pa tudi vse napake v delovanju se sporočijo IAEA, ki ima mrežo po celem svetu.l Te napake in rešitve zanje se potem sporočijo naprej vsem ostalim elektrarnam enakega tipa. Prijateljeva mama je inšpektorica na uradu za jedrsko varnost (poleg še nekoga ima edina v Sloveniji dostp KAMOR KOLI v NEK), pa mi je povedal, da je na neki omarici (električni) po ceeh navzdol tekla voda (kondenz), kar je povzročillo kratek stik. Elektrika je šla, kontrolne oalice pa so padle v reaktor. To so potem sporočili v vse elektrarne podobnega tipa.

Thomas ::

> Če to vedo Nemci, najbrž eni Slovenceljni ne moremo reči, da so oni neumni in mi pametni, ane

Med Memci je veliko več zelenih ekstremistov tipa marko_stamcar kot med Slovenci.

Odnos, da "Nemci so gotovo pametnejši od Slovencelnov" me pa neznosno ziritira. Prašej Štamcar, če majo zate kakšno službo pri Gestapu!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> nekje sem slisal da so imeli za 1.maj parado, ko je padal radioaktivni dez. je to res?

Res je. S tem so dokazovali, da "se nič ni zgodilo".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Saj veste, da "obnovljiva energij" ne obstaja, je le neka beseda ekonomista, ki se dobro sliši.

Se popolnoma strinjam z intenco tvojega posta, jan, vendar tukajle moram vzet ekonomiste v bran. Niso oni največji bluzatorji v teh temah, nasprotno. Mnogi kažejo na dejansko stanje, razkrinkavajo splošne bluze.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cofko Cof ::

Tudi meni se zdijo jederske elektrarne odlična rešitev in bi podprl odprtje še ene v Sloveniji, tudi če bi jo nameraval zgradit v bližini mojega doma(ok ne glih pr sosedih, da mi ves razgled zastira :D ). Samo treba je poskrbet za odpadke.

U Černobilu so se pa igral, zdaj pa majo. Če bi odgovorno ravnal ne bi prišlo do tega.
Ars longa,vita brevis.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Eta Carniae

Oddelek: Znanost in tehnologija
111917 (1719) Thomas
»

Universal Music toži MySpace

Oddelek: Novice / Tožbe
53586 (3251) Gavran
»

Led - kaj je že to?

Oddelek: Problemi človeštva
222232 (1594) Thomas
»

Hude obtožbe Appla: iSuženj?

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
354277 (2980) Stepni Volk
»

Notranji ministri soglasno o hrambi prometnih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
443807 (2949) poweroff

Več podobnih tem