» »

Eden prvih bioračunalnikov

Eden prvih bioračunalnikov

New Scientist - Izraelskim znanstvenikom je uspelo izdelati molekularni računalnik, morda bolj korektno imenovan kalkulator, ki za izračun uporablja dva encima. En je baziran na vodikovem peroksidu, drug pa na glukozi, prisotnost obeh encimov je definirana kot binarna enica, odstotnost kot ničla. Zaenkrat je naprava še zelo počasna, a ima ogromno potenciala in bi znala v prihodnosti prehiteti svoje na siliciju živeče brate. Ker encime uporablja tudi naše telo, Itamar Willner napoveduje celo računalnike kar znotraj naših teles - Človekolator.

Že vidim Apple iNoht. Izraelcem pa preostane samo še da preprogramirajo Hamas, ponudijo podobne usluge ZDA in so na konju. Lennonova pesem Imagine bo zvenela nekoliko drugače, kot si je zamislil avtor.

22 komentarjev

Vajenc ::

Terminator,X-man,Bladerunner...postaja resničnost. Vse se začne pri domišljiji.

BoLhCa ::

Svet bo propadu...

Lion25 ::

ja no, o teh zadevah se govori ze en lep cas...

no mene veseli, da so naredili vsaj delujoc kalulator... to da pa ima potencial... YEEEEEEEEIIIIIIII, komaj cakam, da bo moj notranji racunalnik izracunal najbolj optimalno varianto kako se resiti prehlada, potem kako do najslajsega orgazma, etc etc....

kul

Keyser Soze ::

Zaenkrat bi bil popolnoma zadovoljen z eno zanesljivo "in-brain memorijo", na katero bi lahko uploadal eno gromozansko bazo podatkov in nato lepo "listal" po njej (med izpitom, službo, ipd.). Sploh ne nucam še "človekolatorja". Samo to mi manjka.

Sedaj še lahko obdelam dovolj podatkov, le zapomnim si jih ne najboljše.:\

Daliborg ::

LOL ....jaz bi pa bil clovekolator :)) :)) :)) ce bi pol tolk dobr kalkulirali zadeve kakor jih nas PC bi bilo to zelo ugodno za clveka, bi vsaj odpravili "cloveske napakice" kot so memmory loss itd...

...si pa ze predstavljam kako bodo imeli g33ki na glavi hladilna rebra v obliki kape :D :D (xxxMhz@xxxxxxxMhz):D :D :D
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

KoMar- ::

Stepni Volk, izredno neprimeren komentar v kurzivi. Je morda pod izgovorom "personal touch"-a dovoljeno pisati karkoli avtorju novice pade na pamet? :\

Lion25 ::

mislim.... ti imas v glavi ze veliko vec spomina... se zdalec ni problem v kapaciteti ampak v nacinu dostopa do spomina!

Matevžk ::

...si pa ze predstavljam kako bodo imeli g33ki na glavi hladilna rebra v obliki kape

:D :D :D :D :D
lp, Matevžk

SanAndreas ::

Mi bomo pa kmalu postali človekolatorskibiokiborgi. 8-O
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

uio ::

A nebi bilo hudo, če bi lahko imeli en preprost računalnik v glavi za izračun matematičnih operacij, kak sovar, prevajalec,.. :))
Noro.

Zenima me samo kako bo če se ne bomo trudili z matematiko in podobnim, kako se bodo možgani razvijali? Glede na to da se možgani razvijajo glede na ponavlanje, me zanima, kako bo to vplivalo na dolgotrajni razvoj človeštva. Mogoče pozitivno, saj bodo stvari lahko bolj zapletene in hkrati lažje. Ne morem si predstavljati, kakšen skok bi se dogodil na vseh področjih, ko se bomo lahko poglobili bolj težjim zadevam.

antonija ::

Vsak ma ze v glavi kalkulator, slovar, prevajalec, voice recognition, pisture analisys,.... sam eni so preleni da bi to znal uporabljat.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Izi ::

In na dotično novico se kaj pametnega nikakor ne da povedati, ker je vse skupaj še precej "Sci-fi".
Dva encima! To je tako, kot bi naredili procesor z dvema tranzistorjema. Popolnoma neuporabna zadeva. ker pa je to nova tehnologija je zadeva še kako zanimiva.
Nihče ne ve kako se bo to razvijalo naprej, zato lahko samo špekuliramo in tako napovedovanje prihodnosti je vedno humorno.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: OwcA ()

Izi ::

Ja, sem ga spregledal :8)

Pa še zmotil sem se. V bistvu oba encima opravljata delo enega samega tranzistorja.
Za normalno delovanje enega preprostega kalkulatorja pa rabilmo precej tisoč takih logičnih enot.
Ne vem sicer kako veliki so te encimi ampak zna se zgodit, da bo na koncu vse skupaj preveliko.
Tiste tranzistorčke v čipih smo uspeli zmanjšati že na nekaj mikronov. Za encime se mi pa zdi, da jih ne moreš kar manjšati, saj so vendar živi.
Torej, naj kakšen biolog pove, kako velik bi bil en bio procesor z nekaj milijoni takih parov encimov.

antonija ::

Encim je velika molekula in ni ziv. Samo zaradi svoje velikosti se ga obravnava drugace od ostalih molekul. Na uc bi pa moral bit encim "velik" tam okol kasnega angstroma (kristalno stanje).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Izi ::

:D
Verjetno sem res mal vremensko občutljiv.
V enem takih trenutkov sem dobil tudi naziv.

Poraja se mi še ene par vprašanj, pa nimam časa za googlanje.
Kako je z življensko dobo teh molekul? Kot vsaka organska zadeva verejtno slej ko prej propadejo.
Kako pa si zamišlajo obrambo pred virusi (ne programskimi) in bakterijami? Saj računalniki ne bodo imeli svojega imunskega sistema.
Ali bomo potem ob okvarah računalnika obiskali zdravnika, ki bo dal eno injekcijo v kompjuter? >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

antonija ::

Vsak atom in molekula na svetu prej kot slej propade. Organske spojine niso nobena izjema. Da pa ne bo kdo slucajno mislil da vse organske spojine hitro razpadajo: organoklorni pesticidi (organske molekule z dodatkom klora), med katerini je najbolj znan DDT in njegovi metaboliti imajo razpolovno dobo 2-15 let v pravem mediju. Za razpad pa potrebujejo zunanje dejavnike, kot so toplota, svetloba, kemijski in bio katalizatorji razpada.
Drug primer obstojnih organskuh spojin so vse vrste celuloze in izpeljanke. Papir in podobne reci, pa vse vrste materialov iz hempa...
Najbolj ociten primer so pa vse sorte plastike in polivinilov, ki ostanejo v naravi (izpostavljeni vsem zunanjim dejavnikom) se dooolga leta po izdelavi.

Za viruse in bakterije si pa tud najprej mal preberi kaj sploh so virusi in bakterije. Kot ze receno je encim samo ena boga molekula, brez kaksnihkoli zivljenskih znakov. Tud strukturo se opisuje samo na kemijski (oz. biokemijski) ravni, ne na bioloski(fizioloski).

Kar je pa najlespse pri vsem skupaj je pa to, da se bo mogoce dal tak procesor "vzgojit" doma. Rabis samo eno kulturo celic ki bo stancala te encime v take oblike, da bojo delal kot CPU. (easier said then done...:'()
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Izi ::

A, tako.
Torej je dejansko nekaj možnosti, da se bo to obneslo.

Če prav razumem, bo moč procesorja z časom zelo malo pešala, ti pa boš lahko na vsake par mesecev vbrizgal novo dozo encimov v računalnik in to bo tako kot bi ga nadgradil z novim procesorjem. Dodatne encime pa boš gojil v lončku na okenski polici :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Hepan ::

mene pa zanima kateri so to " SILIKONSKI" brati, ker potem lahko pricakujemo racunalnik tudi v prsnih vsadkih...


menda si mislil silicij?

Izi ::

Verjetno napaka v prevajanju.

Silicij se po angleško imenije Silicon.
Silikon se pa po angleško imenuje Silicone.

In Hepan, možinski samostalnik za več bratov je bratje in ne brati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

antonija ::

Encimi niso zivi in se ne razmnozujejo sami!!! Encime je treba narest; ker jih je v epruveti prilicno zajebano narest (vsaj take mal vecje) se zato sazusnji celice in one stancajo encime (skoraj) po zelji. Za gojenje celic pa ena posoda agarja pa en Ambi Pur - "Prvi pravi parfem za dom" ker zadeva smrdi.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Hepan ::

hvala za lekcijo iz slovenscine....

in hvala za lekcijo iz anglescine...

odprl si mi popolnoma nova obzorja

antonija ::

Da ne bo kdo slucajno verjel kar sem prej napisu!!! >:D

Encimi so veliki nekaj deset angstermov oz. nekaj nm.0:)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nobelova nagrada 2015 za kemijo za raziskave popravljanja DNK

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
79434 (3188) Massacra
»

nekaj vprašanj za biologijo - encimi, izločala, hormonalna regulacija ...

Oddelek: Šola
72425 (2164) modelno1
»

Mleko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16319430 (10655) BigWhale
»

Iskanje novih zdravil s simulacijami in evolucijo

Oddelek: Znanost in tehnologija
363580 (2882) dukenukem
»

"Umetna" produkcija proteinov z biotehnologijo

Oddelek: Znanost in tehnologija
324528 (4002) Thomas

Več podobnih tem