» »

AMD bo predstavil procesorje na novem podnožju (M2) v drugi četrtini tega leta

AMD bo predstavil procesorje na novem podnožju (M2) v drugi četrtini tega leta

Hartware.net - O tem, da bo AMD spremenil podnožja za svoje, v tem trenutku izredno priljubljene procesorje, smo že poročali ( prvič in drugič). Sedaj pa na nemški strani Hartware nudijo verjetno zelo točne informacije o prihajajočih produktih.

Po napovedih bodo prvi procesorji na voljo že aprila letos in naj bi do konca druge četrtine tega leta že dosegli 25% vseh proizvedenih primerkov.

Kot vemo, je AMD pričel v družini K8 vgrajevati pomnilniški krmilnik v sam procesor, kar tehnološko pomeni predvsem manj zakasnitev pri pretoku podatkov (po nekaterih špekulacijah naj bi po isti poti šel nekoč tudi Intel). Slaba stran vgrajenega krmilnika pa je, da smo vezani na povsem določen tip pomnilnika. V aktualni družini K8 (Athlon 64, FX, Sempron in Opteron) smo lahko izbirali samo med različnimi hitrostmi DDR pomnilnika, sedaj pa bomo pomnilnik moral najti v skupini DDR2 standarda. Bistven manjko tega standarda so predvsem visoke zakasnitve (latence). Po medmrežju so se tako širile govorice, da bo AMD preskočil DDR2 in izbral DDR3 oziroma tehnologijo, ki jo ponuja razvpito podjetje RAMBUS. Gotovo pa lahko računamo na znižanje cen tega pomnilnika, saj se bo sedaj tudi AMD pridružil Intelu pri uporabi tovrstnega pomnilnika. DDR se več kot očitno poslavlja.



Poglejmo si novince. Podnožje (Socket) M2, ki bo štelo 940 pinov (in ne bo kompatibilno s sedanjim podnožjem s.940), bo osnova za vse namizne procesorje, torej Sempron, Athlon 64, Athlon 64 FX in Opteron 1x0. Za začetek bodo na voljo vsaj štirje dvojedrni, Athlon 64 X2 procesorji, z Windsor jedrom, predstavljena bo tudi različica X2 5000+, ki bo bila pri 2.6 GHz in imel 2x1MB drugostopenjskega predpomnilnika. Na voljo bo tudi FX-62 pri 2.8 GHz (ali lahko v jeseni pričakujemo prvi, uradni, AMD-jev procesor pri 3.0 GHz?).

V razredu, ki vse najbolj zanima, torej Athlon 64, bodo po predvidevanjih predstavljeni trije modeli. Vsi bodo imeli jedro New Orelans in samo 512 kB L2 predpomnilnika (za s.939 so na voljo tudi procesorji z 1 MB predpomnilnikom). Izbirali bomo lahko med modeli 4000+ (2,6 GHz), 3800+ (2,4 GHz) 64 3500+ (2,2 GHz). K temu podatku se še vrnemo.

AMD bo ohranil družino poceni procesorjev, poimenovano Sempron (jedro Manila s 256 kB L2 predpomnilnika), in bo ponudil modele 3500+ (2,2 GHz), 3400+ (2,0 GHz), 3200+ (1,8 GHz) in 3000+ (1,6 GHz). Če bo Intel ponudil hitrejše in zmogljivejše Celerone, bo AMD lahko odgovoril še z modeloma 3600+ (2,4 GHz) in 3800+ (2,6 GHz).

April bo kmalu tukaj. Ali se vam splača počakati z nakupom na novo platformo?
Pomenljivo dejstvo je, da bo Athlon 64 3500+ najpočasnejši model. Danes 3500+ (s.939) stane v povprečju slabih 60.000 tolarjev. Cene se bodo spustile, se pa lahko povsem upravičeno vprašamo, če bo AMD za vstop v svet pravih zverin želel tako zajeten kupček denarja. Če ste razliko med ceno, danes vstopnega modela, 3200+ (s.939), in ceno, ki bi jo morali plačati za 3500+ (s.M2), kanili porabiti za zmogljivejšo grafično kartico, potem je smiselno, da z nakupom ne odlagate in posežete po preizkušeni platformi. Prikrajšani boste samo za hitrejše procesorje (FX-60 je najhitrejši procesor na s.939), pa tudi razvijalci veznih čipov ne bodo več vlagali sredstev za staro platformo in tako utegnete biti prikrajšani za nove bonbončke na matičnih ploščah. Presodite sami.

50 komentarjev

«
1
2

Vesoljc ::

kakšen pričakovani življenski cikel pa naj bi imel m2?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

kuglvinkl ::

Glede na to, daje AMD pred dnevi podpisal 71 mil $ težek licenčen posel z RAMBUS-om, verjetno ne dolg. Ene dve leti sicer gotovo.
Your focus determines your reallity

nsane ::

Welcome to reality.

Spc ::

Zadnja leta pa res opažam, da se soketi menjavajo kot vsakdanji kruh.
:|

ekseR ::

Kva pa je bolj DDR2 če ma pa visoke latence!!! Še slabi kt DDR z BH-5!
i7 920 d0@4,2GHz | Gigabyte EX58-UD3R | Mushkin <m HP 1600MHz 6GB |
Sapphire HD5850@994/1275 | Corsair TX650W | Samsung spinpoint F3 1TB |
Hitachi T7K250 160GB | GMC J-1 | 3D Mark Vantage P20311 3DMarks

balocom ::

Kva pa je bolj DDR2 če ma pa visoke latence!!! Še slabi kt DDR z BH-5!
aaa, kuk stane ram z bh-5?
Rambus? Ka ni za te rame namenjen un 9 al kuk pinski konektor za napajanje ke ga noben ne rab?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: balocom ()

Vesoljc ::

@tux
:\


vsi neki jokate o nadgradnjah, kako nategujejo. jasno da nategujejo, ampak ce hoces koliko toliko pridet skozi, moraš platformo zamenjat ob njenem štartu, ČE hočeš razmišljat o nadgradnji. če ne, pač zamenjaš vse in to je to.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

kuglvinkl ::

Rambus? Ka ni za to namenje un 9 al kuk pinski konektor za napajanje ke ga noben ne rab?

Nekoč je veliko obetal, Intel je naredil odličen čipset, 850, ki je raztural vse okrog sebe. Potem se ga je Intel znebil, v javnosti se RAMBUS povezuje z nečim slabim. Stalne tožbe ipd. Ravno v teh dneh spet tožijo, tokrat Micron. Šlo je za RDRAM.
Your focus determines your reallity

RejZoR ::

Če bi bral novice kot je treba bi vedel da AMD nikaor NI licenciral RDRAM ampak samo neko tehnologijo od podjetja RAMBUS.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

PrimozR ::

sedaj pa bomo pomnilnik moral najti v skupini DDR2 standarda.

ki bo bila pri 2.6 GHz in imel 2x1MB drugostopenjskega predpomnilnika.

Sicer pa huda novica. Človek po eni strani res ne ve kaj bi naredil...

Daniel ::

Uh dilema,zdaj se pa naj človek odloči,ali kupiti zdaj,ali čakati da pridejo na ddr3. Kaj vse bi potem moral menjat če bi želel na DDR3?

zee ::

verjetno bi moral menjati matično ploščo in procesor.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

antonija ::

A tle res vsake 2 meseca menjate procesorje in rame in sem jaz freak of nature ker mi na moji socket A plosci vse lepo dela? A je sam moderno pisat po forumih kaj vse bi si rad kupil...:\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

mrTwelveTrees ::

fantje moji... vam povem kaj se splača kupit ? vsi tok neki jambramo, da nimamo keša
vam izdam plan ?

za začetek, kupiš
-plato s 939 ( ram = dual channel, SATA 2 )
- proc Athlon 64 s939 3000+
- rama 2 x 256 400 mhz ( v dual channnel mode)
- grafika na pci-e po izbiri
- disk sata 2 ( če nimaš denarja dobiš zelo hiter disk SATA II 80 gb 7200 8 Mb za cca 15k sit )


potem pa ko "našparate" dinarčke daste gor
2 x 512 400 mhz
in samo updejtaš bios, daš na plato "dual core" athlona 64 s939 ... najboljšega kar se bo dalo dobiti
menjaš sta 2 disk z večjo kapaciteto in z 16 mb predpomnilnika
menjaš grafo na pci -e

korake delaš postopoma

pa maš še zmeraj stroj od mašine

kuglvinkl ::

@RejZoR

Sem že pri postanju razmišljal, da sem nerodno postavil RDRAM. Ja, ne gre za to. Samo, če človek meša RAMBUS s PSUjem, potem je nekaj skopih informaicj dovolj.
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

2x256 se absolutno ne splača. 2x 12 in kasneje na 2x 1GB. Pa 80 GB disk je premajhen. BOlje da starega 120 ali pa 160 (če ga imaš pač) na IDE preseliš v A64 sistem.

mrTwelveTrees ::

dragi moj P|P|:

nekateri še za procesor nimajo...
pač jaz sem napisal če spraviš skupja komaj toliko denarja za vse našteto, SE SPLAČA , potem pa ko imaš več denarja pač zamenjaš ram za večjega, in disk za večjega... slabo bereš kar sem napisal

jaz vsem ki sestavljam računalnike, sem jih že kar disti grem PO ISTEM principu

POPRAVEK; jaz nebi tlaču disk 120 gb ali 160 gb IDE z samo 2 MB pedpomnilnika na plato z AMDjem 64
mam DOSTI prakse in vem kaj dela disk če ima 8 MB ali 16 mb pa če je na SATA...

rajši mam 80 gb HITER sata II disk 8 mb, kot pa 120 ali 160 IDE ATA 2 mb ...

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

ATA so tut 8 MB. Sicer pa to je za tiste ki nimajo keša naenkrat vredu, ja. Toda pri današnjih cenah rama je idiotsko kupovati 2x256. 2x512 te pride 26k. Prav toliko ena giga palčka. Pa tudi pri E3 procih ni problem furati 4x512.

Zheegec ::

In kje si ti videl 80GB SATA2 disk?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

PrimozR ::

Hitachi. Mislim da celo 13k na eni spletni trgovini.

ekseR ::

Išče se s939 user med Kranjem in Radovljico oz. višje proti Bledu/Jesenicam


PIPI js sm iz jesenic pa mam doma S939 DFI SLI-D plato! Za kva sploh rabš?
i7 920 d0@4,2GHz | Gigabyte EX58-UD3R | Mushkin <m HP 1600MHz 6GB |
Sapphire HD5850@994/1275 | Corsair TX650W | Samsung spinpoint F3 1TB |
Hitachi T7K250 160GB | GMC J-1 | 3D Mark Vantage P20311 3DMarks

PrimozR ::

Nisem zih a je proc al plata šla. ZS :)

G-man ::

Eee, zakaj naj bi bil RAMBUS zloglasen (za te RAMe samo vem, da so bili hitri in dragi ko Satan od pamtiveka).

Bistri007 ::

Mene zanima glede tako opevane "nadgradljivosti" matičnih plošč z novejšimi procesorji: kaj potem naredite s starimi procesorji???
Mislim, če kupiš sedaj nek oh in sploh S939 procesor, potem tudi ta najslabši primerek na S939 ni tako slab. A se to prodaja prek malih oglasov ali kako - ker procesor je zelo delikatna roba in ena bodička od tisočih se malo zvije in... Jaz ne bi procesorja nikoli tako kupil, npr.

Aja, pa opevani socket A: saj je bil tako kot S1 in S939 - isto število luknjic, samo si imel Socket A SDR133, DDR266, DDR333 in DDR400 - ki pa niso bili med seboj kompatibilni :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

para! ::

Hehe, bistri, in kaj misliš, da se zgodi, če se ena "bodička" zvije? Enostavno jo poravnaš in problem rešen :>
Death before dishonor!

Ch4N93 ::

torej, če zdaj kupuješ sistem za recimo 130k se splača počakat ali ne?

verjetno bodo cene v začetku precej navite, pa tudi prve plate bodo verjetno precej buggy.

ehh, grem spat...
Ni nam lahko...

Lee_Nover ::

kako ste lahko tako nepismeni ? res mi ni jasn
noben clank ni lektoriran .. ze najbol ocitne napake (predlogi z/s, vejice, ...)
'jambramo' .. jambrati ? kaj hudica to pomen ? poznam besedo jamrati (kar je verjetn to kar mislte) .. kje se je tist B najdu ??
pa ne mi zdej 'pa ti pis novice' .. gre se za to, ce se ze neki spravte delat, naredte to vsaj priblizno dobr ne pa z levo pa mize
komentarji so pa itak bedna kopija /. primitivizma
pa vzemte to kot kritiko pa se probite izbolsat .. ceprav vem, da ne premorete te kapacitete .. ampak kaj cem, mogoce neumno ampak mam se zmeri neki upanja

wow .. kok se bols pocutm zdej :)

planetparty ::

Lee_Nover:

Ko že toliko jamraš nad lekturo, pometi najprej pred lastnim pragom.

kako ste lahko tako nepismeni ? res mi ni jasn


Kje je velika začetnica? "Jasn"...huh, ne najdem v SSKJ.


noben clank ni lektoriran .. ze najbol ocitne napake (predlogi z/s, vejice, ...)


Kje je velika zacetnica? (spet) Končno ločilo so pa pojedli zli škratje Slo-techa? Clank, to pa je ja lepa slovenska beseda.

V bistvu se mi ne da citirati vsega tvojega besedila, a vedi, ni stavka, kjer ne bi imel napake.

Izpostavil bi še:

neki, bols, probite, spravte


Ironija pa taka, presodite sami!
Http://www.directoryelite.com - Elite Directory

Marc` ::

Je razlika med pisanjem novice in komentarja, se ti ne zdi?;)

BluPhenix ::

Nimaš kaj tudi taki obstajajo. Jaz sem naštel nekje 38 napak v njegovem tekstu, jih kdo najde več. Seveda sem upošteval ne samo slovnične napake, ampak tudi pravopisne. Sem spadajo razni .., ??, ki so njegov izum v pisanju. Včasih je res bolje, da pometeš prej pred svojm pragom. Mene kakšne napakice v novicah sploh ne motijo, vsakdo se lahko zmoti. Tudi razen redkih izjem, so po večini novice dokaj korektno in pravilno napisane.

Bistri: zakaj pa nebi procesorja tako kupil? Če dela in je cenejši kot v trgovini? Glej jaz če ga prodajam, ga pošljem v tisti original plastiki, v kateri ga dobiš tudi v trgovini in se mu skorajda nima kaj zgoditi. Lahko pa tudi vzamem kos stiroporja in ga lepo zasadim noter, pa je še manj občutljiv paketek. Ne se bat, se najde zelo varne rešitve. Edini problem kupovanja po malih oglasih je, ker ne več ali je bil procesor navit ali ne, oz. če ga lastnik prodaja iz kakšnih bolj "umazanih" razlogov.

Ch4N93: ne vem če bo 130k dovolj za M2 plato, procesor in DDR2 ram, vsaj prvega pol leta ne. Sicer bodo pa sistemi 939 še veliko časa zelo uporabni. Pa sej, če pride novo podnožje ven ne pomeni, da je stvar zastarela. Če že ne drugi nabaviš lepo eno dobro ploščo in enega X2, seveda lahko tudi njprej A64 in potem X2, bo pa še vedno dober stroj. Pa lepo 2GB (ali pa 4)rama zraven in si dober še vsaj za 2 leti, v kolikor delaš zelo požrešne stvari (tu ne štejem iger, ne ker niso požrešne, ampak ker x2 podporo komaj sedaj dodajajo)
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

jest10 ::

Niti ni. Če ne zna sam pisali normalne slovenščine nima kaj za težiti drugim

ekseR ::

Nj da kdo to novico profesorici za slovenščino da poprav z rdečo kulico>:D
i7 920 d0@4,2GHz | Gigabyte EX58-UD3R | Mushkin <m HP 1600MHz 6GB |
Sapphire HD5850@994/1275 | Corsair TX650W | Samsung spinpoint F3 1TB |
Hitachi T7K250 160GB | GMC J-1 | 3D Mark Vantage P20311 3DMarks

Nejc Pintar ::

@anatonija: Tudi jaz še uživam na Socket A, pa mi še nič ne manjka.
Lahko je biti prvi, če si edini!

antonija ::

Jebemti vsaj nick dejte prav napisat!!! ;((

:))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Jaffa ::

Vsaj to bo pri tem socketu dobro, da bodo "vsi" procesorji pasali na eno ploščo. Pod vsi mislim: Sempron, Athlon 64, Athlon 64 FX in Opteron 1x0. 8-)
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Robert_S ::

Kako bo pa s AsRock 939DUAL SATA2 pa ddr2 ?

kuglvinkl ::

Kako to misliš? A to mislš, če boš lahko zatlaču notr DDR2?
Your focus determines your reallity

Fizikalko ::

Ne, ampak glede na možno razširitev na M2, ga pač zanima, ali bo na AsRockovi razširitveni kartici tudi skupek slotov za DDR2 rame, ali pa bo delalo z DDR na plati. Pa mene tudi.

kuglvinkl ::

Zelo težko rečem...
Your focus determines your reallity

jest10 ::

Verjetno bo na adapterju tudi plac za rame.
Tako kot je bilo to na njihovi S754 plati in S939 adapterjem.

Dr_M ::

jao kasna uprasanja...:\

poglejte si princip asrockovih "upgrade" plosc...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mile ::



na tak nacin... Na ploščici bodo seveda tudi sloti za ddr2 rame

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Jaffa ::

Kok pa stane kaj tole?
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

mile ::

govoril se je, da pod 50$

Duke Nukem ::

a pa takale nadgradnja deluje enako ,kot da bi mel m2 plato ,ali je kaj počasneje ;)
2600@3000barton,1GbPatriot-GF6800gt,160Gb hitachi,Logitech Z 5500 :)

PrimozR ::

Verjetno malo počasneje pa tudi navija se morda slabše (slabše napajanje?).

ufek ::

glede rambusa in njihovega rdrama.. jaz mam še zdaj moj mlinček na te rame. 2x256mb, 128mb pa se mi jih vlači v predalu. sem jih pa oring preplačal! a če bodo meli za M2 rdram bo isti kot prejšnja generacija ali kakšen nov izdelek? bi blo fajn da bi lahko moje PC800 not stlačil :) en strošek manj...

Jaffa ::

U wish. :D
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

robib23 ::

upam da vsaj nove matične ne bodo imele takšno res slabo zgradbo kot sedanji nforce4,ultra in sli. Mislim, chipste je pod grafično in ruži kot da bi znorel!!!!!;(( Ma še to da moja grafična nima od nikjer placa da bi srko zrk kr je itaq samo 5 mm oddaljena od zvočne!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri CPU mate in utemeljite zakaj? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23923153 (14933) 54j0
»

CPU z najboljšim razmerjem zmogljivost/cena

Oddelek: Novice / Procesorji
465199 (3374) MrStein
»

K8: Athlon64, AthlonFX, Opteron (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
76745262 (23131) RC14
»

opteron vs p4

Oddelek: Strojna oprema
241961 (1669) TribesMan
»

Cene AMD NewCastle procesorjev = socket939

Oddelek: Kaj kupiti
181876 (1437) Brane2

Več podobnih tem