» »

Slovenska država ne pozna odprtih standardov?

1 2 3
4
»

Meamoto ::

In ravno tako vsak dan uporabljam na tisoče zaprtih formatov, in me prav boli k****, ali so odprti ali zaprti. In to je prav moja poanta, za končnega uporabnika ni razlike med enim in drugim.

64202 ::

Je direktna razlika: visje cene (zaradi manjse izbire softvera)
I am NaN, I am a free man!

Meamoto ::

Višje cene? Bom šel še enkrat čez to, mogoče boste to celo prebrali...

1. 200€ za OS, brezplačna tehnična podpora in nadgradnje.

2. 0€ za OS, plačljiva tehnična podpora.

Dolgi rok? Računaj.

64202 ::

Bom se enkrat napisal: odprt format, NE ODPRTA KODA. Odprta koda je zame implementacijski detajl, katerega prednosti je treba ugotoviti case by case tako kot za vse drugo (in btw. nisi uposteval vseh faktorjev za stroske tam gor, ampak se mi niti ne da brez konkretnih stevilk za konkreten primer pogovarjat). Odprte formate pa zagovarjam ne glede na vse in zagovarjam, da se nastimajo zakoni tako, da "imajo raje" odprte formate. NE govorim o ODPRTI KODI, ja?
I am NaN, I am a free man!

Nejc Pintar ::

@Meamoto: .pdf ni rešitev.
Potem najbolje da kar screenshote .jpg ene excelove tabele pošiljam, saj je isto.
problem je v tem da .pdf ne omogoča vseh možnosti opendocument formata, in tako ne morem poslati ene tabele ki naredi predračun pošiljat v pdfju!
Lahko je biti prvi, če si edini!

64202 ::

> Višje cene? Bom šel še enkrat čez to, mogoče boste to celo prebrali...
> 1. 200€ za OS, brezplačna tehnična podpora in nadgradnje.
> 2. 0€ za OS, plačljiva tehnična podpora.
> Dolgi rok? Računaj.

Ok, bom napisal kaj vse fali tukaj:
- kdo je uporabnik in njihovo stevilo
- ali je prisotno IT osebje ali je to domaca ad-hoc administracija
- stroski za aplikacije (saj ne mislis resno, da se OS uposteva posebej)
- stroski za prehod na nov softver (ce je nov), v obliki treninga uporabnik in administratorjev
- cena prilagoditev softvera, ce je potrebna
- ponoven nakup licenc cez nek cas T
(- kaj so "zastonj nadgradnje", security bugfixi?)

Na teh kriterijih se primerja (recimo) closed source vs open source. Nima to nic veze z odprtimi formati, ker closed source + odprti formati tudi grejo*. Cist za zihr sem se enkrat napisal. In ja, trdim da odprt format vedno spusti ceno closed sursa, s tem da poskrbi, da se tehnicno boljsi in cenejsi prebije naprej. Iz odprte kode pa seveda vedno sledi odprt format, ker je ze softver sam neke vrste specifikacija za format. Pa se ena past, niso vsi javno dokumentirani formati odprti, ker imajo resne licencne omejitve glede uporabe, recimo office 2k3 xml.

* ja, so tudi taki, ki recejo, da ne... sem pripravljen tudi to debatirat
I am NaN, I am a free man!

OwcA ::

@Nejc Pintar: tudi v PDF-ju se da narediti interaktivne/dinamične obrazce.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Meamoto ::

in tako ne morem poslati ene tabele ki naredi predračun pošiljat v pdfju!

Ne moreš ali ne znaš?

BigWhale ::

Khm.

PDF je tako zelo odprt kot je PostScript. Oba sta pa od Adoba. :)

----

> Višje cene? Bom šel še enkrat čez to, mogoče boste to celo
> prebrali...
> 1. 200€ za OS, brezplačna tehnična podpora in nadgradnje.
> 2. 0€ za OS, plačljiva tehnična podpora.
> Dolgi rok? Računaj.

No kot je ze 64202 povedal, je govora o odprtih standardih/protokolih/formatih, ne odprti kodi. Radi bi, da nam nasa vlada omogoci oddajo kajjazvemcesa v formatih, ki so malo bolj dostopni, kot so dostopni PDF, DOC in XLS.

In pa od strokovnjakov, ki so pisali zakon, bi clovek pricakoval, da bodo vedeli, da XML ni format dokumentov, kakor tudi ni format dokumentov ASCII.

No, ampak da vseeno odgovorim na tvoje vprasanje, ki je seveda postavljenjo prevec splosno.

Na dolgi rok, koliko je dolgi rok? Moras vedeti, da bos ti na dolgi rok nekajkrat zamenjal operacijski sistem in vsakic zanj placal neko vsoto. Ce ga ne bos, potem bo tvoj operacijski sistem kaj kmalu 'discontinued' in se lahko poslovis od zastonj tehnicne podpore in od zastonj popravkov.

Opensource operacijski sistem bo pa vedno prost za uporabo in vedno bos imel moznost narediti popravek zanj.

Meamoto ::

BW, z vsem dolžnim spoštovanjem, si prebral moj post kakšno stran nazaj z računico?

Nisem zagovornik zaprte kode, in ravno tako nisem zagovornik odprte kode. Sem zagovornik stvari, ki delujejo brez problemov. In v tem primeru, gledano iz stališča navadnega smrtnika ki nima časa za učenje in usposabljanje na novih OS-ih in ostalih rešitvah, so MS rešitve daleč pred odprtokodnimi.

CCfly ::

Se pravi si ali nisi mnenja, da odprt format omogoča preživetje le najboljšim izdelkom ter tako spodbuja razvoj programske opreme ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Meamoto ::

sem mnenja, da je odprtokodni format kot Thomy majoneza. Je tam, in če hočeš prit poceni skozi, vzameš Thomy. Če ne, vzameš drugo. Okus je isti.

64202 ::

Tebi osebno je mogoce vseeno. Za druzbo kot celoto pa je pomembno da cimbolj ucinkovito deluje - odprti formati prisilijo podjetja, da tekmujejo na podrocju obdelave podatkov. Namrec sam nosilec podatkov nima neke bistvene vrednosti*, vazne so aplikacije, ki potem obdelajo podatke. Odprti formati omogocijo, da se razvijejo novi nacini obdelave podatkov ali nove konkurencne aplikacije obstojecim. Zaprti formati namrec dopustijo podjetjem, da "zaspijo", ko dosejo nek dovolj velik % uporabnikov, in potem samo na racun zaprtosti v nedogled na veliko sluzijo, ni jim potrebno inovirat. Kar je pa ziher mnogim tukaj vsec :).

* So nekateri posebni formati, recimo kompresija (video, zvok, splosna (zip,rar), ...), ki pa imajo sami po sebi vrednost. In je vprasanje potem, kaj v teh primerih narediti... treba je tudi loceno upostevati enkoder, dekoder in sam format.
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

M.B. ::

@Owca AFAIK, pri izvozu iz OOo ne moreš narediti, dinamičnih obrazcev v PDF, in tudi pri uporabi PostScript printerja. Me zanima če obstaja Opensource aplikacija, ki deluje v Linux & Windows Okolju, ki omogoča izdelovanje dinamičnih obrazcev v PDF.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

OwcA ::

Toliko imate nekateri povedati o boju proti monopolu in možnosti izbire*, nakar dobim servirano "v OO se to ne da". Izjemno! :\

* načeloma sicer odklanjanje obojega tudi sam podpiram, ampak sem pri vsej stvari, recimo temu, kanček bolj zmeren.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

64202 ::

Ah, sem sele zdaj opazil konkretne cifre med poplavo primerjave z avtomobili :)

> Ker uporabljam MS produkte, ki ponujajo support ter jih obenem ljudje poznajo, ne rabim zaposliti dodatnih ljudi ki bi delali na tehnični pomoči in podpori ter developmentu znotraj podjetja, se pravi če bi zaposlil dva, vsak me stane 750.000 SIT na mesec (brutto2 z nizko plačo), je to 1.500.000 na mesec, se pravi 18.000.000 SIT na leto za oba

Meni se ravno tako zdi neumno, da bi se sam znotraj firme sel uberdrag development, ce prevec fali softveru ga ne vzames. Samo se mi ne zdi kar tako privzeti, da OOo-ju fali toliko, da vsi zraven rabijo kar stalnega programerja. Zdaj, ce si v tem konkretnem primeru pac ugotovil, da OOo nekaj zares fatalnega nima, se ne bom kregal :)

Pa glede tehnicne podpore, a brezplacna tehnicna podpora od MS-ja je tako dobra, da sploh ne rabijo nobenega zato zaposlenega. Bolj verjetno se mi zdi, da moras zaposliti kvecjemu drazjega tehnicarja, ne pa dodatnega.
I am NaN, I am a free man!

MrStein ::

darkolord:
Ne, rad bi le, da ko Hyundai zamenjam za Opla, garaža še vedno "deluje"

Ko ga zamenjaš za Hummerja, ne "deluje" več. eeeee


Deluje z 99% osebnih avtomobilov. Pa s kakimi kombiji. Za helikopter pa res ne bi "delal".
Ampak kaj ma to veze z resničnim življenjem ? A se ti v službo z hummer-jem voziš ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

> Pa glede tehnicne podpore, a brezplacna tehnicna podpora od MS-ja
> je tako dobra, da sploh ne rabijo nobenega zato zaposlenega.

Brezplacna tehnicna podpora je na voljo tako ali tako samo za tiste end user licence, ki so prisle z racunalnikom ali so bile kupljene v skatli.

Nek posameznik zaposlen v javni upravi ni delezen brezplacne tehnicne podpore s strani MSja.

Tudi 'jaz' kot prodajalec MSjevih licenc nisem delezen njihove podpore. Ce ima stranka probleme, potem mi lepo povedo, da naj kar stranka poklice.

MTm2H37rqt7B ::

Copy/paste iz sodisce.si

...
Dostop do zemljiške knjige za navedene organe je brezplačen (9. člen Pravilnika). Organ mora vložiti vlogo za priklop in izpolnjen obrazec (MS Word / OpenOffice / PDF)
...

BigWhale ::

Ena lastovka se ne prinese pomladi.

;)

krho ::

Hm. Ker ne najdem novice, o podaljšanju pogodbe s M$ naše vlade, bom tole prilimal kar semle.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Locky dobil nov način širjenja

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3911977 (8694) Jupito
»

Vložena pobuda za revizijo in preučitev suma konflikta interesov in korupcije pri pos (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
9631547 (28893) Markoff
»

Norveška bo uporabljala odprte standarde

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
213264 (2352) jype
»

Izšel Open Office Org 3.0 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
17523829 (15367) BlueRunner
»

Slovenska država ne pozna odprtih standardov? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
17014775 (11864) krho

Več podobnih tem