» »

Večina monitorjev ne bo predvajala HD-DVD filmov

Večina monitorjev ne bo predvajala HD-DVD filmov

PC World - Kako? Da ne bo? Ne bo. Naši prijatelji pri MPAA so rekli, da bodo lahko HD DVD-je predvajali samo sistemi, ki bodo imeli vgrajeno DRM tehnologijo, oz bodo podpirali t.i. HDCP standard. Kaj to pomeni?

Današnji monitorji ne vsebujejo nobene tehnologije za digitalno upravljanje z avtorskimi pravicami, zato se filmi na njih sploh ne bodo prikazovali, oziroma bodo prikazani v dosti slabši kvaliteti. Filmska industrija izvaja tudi pritiske nad Microsoftom, ki mora v svoj operacijski sistem vgraditi tehnologijo AACS, če želi, da se bodo lahko na novi generaciji Windowsev predvajali zaščiteni ploščki predvajali.

Novost bo po žepu udarila tudi lastnike dragih zaslonov, ki bodo morali zamenjati le-te, če bodo želeli gledati sodobne filme. Tudi vztrajanje na Windows XP vas ne bo rešilo nove tehnologije, ker ti ne bodo kompatibilni z novim formatom.

Dobrodošli v krasnem novem svetu DRMja.

126 komentarjev

«
1
2 3

Brilko ::

potem pa svizec zavije čokolado v foljo... >:D

simnov ::

Tole nebo moglo iti tako kdo bo to kupoval jaz že ne. Pa tudi če bo ta drm se ga bo shekalo
v 1 tednu.

Dr_M ::

ja ne bo se to kr tko shekal. ce je zascina na nivoju strojne opreme, to ne gre tko lahko.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

overlord_tm ::

bomo pa lotal :D

ender ::

V eni nemški spletni trgovini sem videl adapter, ki ti HDCP signal pretvori na dva klasična DVI (samo cena je bila pa 199€).

Je pa vprašanje, kako se bo to prijelo - dvomim, da bo nekdo, ki danes plača za plazmo 500.000+ SIT le-to pripravljen menjat samo zato, da bo lahko (spet) gledal filme v visoki kakovosti.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Skankulja ::

ne recem da ni res... samo meni odpove logika z vidika ekonomije. brez povprasevanja ni ponudbe, ja? dvomim, da bi si kdo, tudi velikani, privoscil na trg ponudit produkt brez potencialnih kupcev. ideje o hordi degenov, ki dre v stacune po novo plazmo za svoj brandnewsexyultrasuper hd-dvd si enostavno ne predstavljam. hmm... nemarna prihodnost ni kaj ;)

fahrenGONE ::

Shit. Si nisem mislil da bo tako hitro konec s filmi.

Quikee ::

Shekat AACS ne bo niti priblizno lahko, pomoje bo trajalo dolgo dolgo casa preden ga bodo shekali, ce sploh kdaj. O AACS. Mogoce se ga bo kak dalo edino s kaksno modifikacijo firmware-a zaobit.

nicjasno ::

Finta je, da se novi monitorji in nove komponente ne bodo vec prodajale brez zascite. Poleg tega se tudi klasicni dvd-ji ne bodo vec prodajali. In tako se bo ustvarilo umetno povprasevanje.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

st00rm ::

Pomoje bosta tko HD-DVD kot Blu Ray veliko razočaranje
God must love stupid people because he made so many of them.

Quikee ::

nicjasno: ne verjamem, da se bo to zgodilo kr tak cez noc.. bomo se kar nekaj casa imeli DVD in se kar nekaj casa kasneje DVD / HD DVD hibride.

christooss ::

No tole je pa že kr staro. Dolgo znano.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

mtosev ::

Je kaka lista kjer se lahko vidijo podprti monitori?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matek ::

:\ Jih še ni.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

christooss ::

Nov monitor se bo potreboval da bo odkodiral podatke ki prihajajo po kablu. Sem slišal da so zdejšne "hekerji" prerezal pa iz tega lovil vsebino dvdjev.

Pri teh novih monitorjih pa to ne bo možno. BAJE :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

gabl136 ::

hehe...tole je meni že kar mal smešno|O Če bo dejansko ostalo tako kot zatrjujejo si bojo proizvajalci delali GROMOZANSKE izgube (sem prepiričan)...sicer pa dvomim da bo pri tem ostalo...ker vsak ki ima kaj v glavi bo proizvod naredil tak da se bo prodajal...

HardwareMaster ::

Eh jebe*o nas u glavo. To so zdej kr neki zakompliciral use skupi. Se vsako stvar so jim razbil pa pohekal, te pa budale se kr v nove in nove zascite ulagajo in nam grenijo zivljenje prvih par mesecev, potem pa se to dokaj hitro obrne. Kr neki. in zdej bom fuknu komplet racunalnik z monitorjem stran, zato da bom loh gledal HD-DVD? mi ga loh kr potegnejo, vsak posebi. Kje je tukaj potem svoboda cloveka, ce te na vsakem koraku omejuje fucking zascita?
°°°°°°°°°°°° AMD Ruls

christooss ::

Ja folk gremo na cesto pa protestirat.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

HardwareMaster ::

Bolj ko bi se jim upirali, bolj bi premislili preden bi nas zajebavat zacel. Takrat bi pa njim tekla voda v grlo.
°°°°°°°°°°°° AMD Ruls

Moonman ::

Jih pač ne bomo gledali. :))


antonija ::

Jebemti, ce se bo dal narest sliko na enem ekranu, se pa magar s kamero posname pa divx poslje na net. Sicer ni vec kvaliteta original, je pa vseen za gledat... Ce se da predvajat, se da tud snemat. Tko kot iz radia na kasete!>:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

mtosev ::

Bomo, ker nebo tak ostalo. :))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

christooss ::

Bomo samo pri slabi kvaliteti. Itak je vseen kakšna je kvaliteta ker doma filmov, vsaj jest ne, ne gledamo da bi doživeli ves film ampak zaradi tega da vemo o čem se gre film. Za efekte je treba v kino. Mogoče bodo kino dvorane polne hd pa blue rayev pa ne bo nihče kupval. Mogoče pa to hočejo lamerji :>
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

mtosev ::

@cHRü$tooß

Niso vsi filmi v kinu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

minmax ::

...

o tem smo imeli predavanje na NEST 2005. Ene 10x je bilo treba po zvočnikih povedat kako zelo pomembna tema je to in, da bo vse v zelo bližnji prihodnosti prizadela, preden se je folk zmigal v predavalnico.

Iskreno mi je žal, da smo imeli tako zelo prav, ko smo razglašali bližajočega 5ega jezdeca apokaplipse - totalni DRM

christooss ::

Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

fahrenGONE ::

Eh, ne pretiravat. DRM je koristna stvar. :D

Izi ::

LOL, precej novih kratic se bo treba naučiti.

Če sem prav razumel:
Gledanje HD-DVD na Monitorju ali na HDTV, če imaš WinXP ne bo mogoče, ker le ti ne podpirajo PVP-OPM.
MS Vista bo podpiral PVP-OPM, ki bo ob začetku predvajanja HD-DVD preveril, če tvoj prikazovalnik podpira standard HDCP.
Nato bo PVP-OPM preveril, če je na DVI ali HDMI izhodu grafične kartice priklopljena snemalna naprava.
Sorodna zadeva imenovana PVP-UAB, pa bo hkrati preprečevala instalacijo kartice za zajemanje videa prek PCI Express vodila.
Vse HDCP naprave bodo blokirale video izhod, če bo na njega priklopljena kakršnakoli snemalna napravo oz. naprava, ki ne bo prav tako HDCP.
Gledanje bo onemogočeno tudi na vseh HDTV, ki bodo imele samo analogne konektorje.

Iz tega sledi, da bomo nekaj časa gledali samo filme posnete z video kamero usmerjeno v HDTV ali na platno v kinu.

To bo kar dober izziv za hackerje. Čim bolj bodo vsiljivi z temi "novitetami" hitreje se bo našlo način kako presneti HD-DVD film.
HDCP hardware bomo tako ali tako čez nekaj let imeli vsi, ker drugega tako ne bo mogoče kupiti.
Ostane samo kako narediti kopijo filma.
Problema se je treba lotiti globalno.
Če ne moreš narediti kopije videa med predvajanjem iz plošče, boš pa naredil kar kopijo (klon) cele plošče. >:D
Verjetno bo najlažje kar kloniranje cele plošče HD-DVD z Alcoholom 120% 8-) Na to verjetno niso pomislili :D

nicjasno ::

Kdo pa pravi, da bos na drm racunalniku sploh lahko odprl hd-dvd s cim drugim kot wmp-jem ?
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

Matev ::

jaz lahko gledam filme in poslušam glasbo z neta
čeprav so rekli da to ne bo več mogoče ko so ukinili napster

1337 80'/ ::

Kaj bo pa v linuxu?
No one lives forever...

Tito ::

Za njih je Linux zalega hekerjev in krekarjev, tako da verjetno ne bodo niti pomislili na to, da bi se obremenjevali z Linuxom ...

Pa da ne bo kdo mene napadel, to je njihovo mnenje ne moje ;) ...:\

Drugače pa če ti ne boš mel tega čipa in če boš dobil skrekan film, ne vidim razloga zakaj nebi mogu gledat gibljivih slik. Ni pa na svetu kode, ki se je nebi dalo skrekat :) ... Je pa vprašanje kako se bodo potrudili ... :D

drola ::

Kdo pa pravi, da bos na drm racunalniku sploh lahko odprl hd-dvd s cim drugim kot wmp-jem ?


Če bodo na te zaščitene ploščke dali kakšen programček, ki ne bo pustil direktnega dostopa do enote raznim programom za presnemavanje, bo tukaj linux zakon v kombinaciji s K3B, ker kot je znano Win programčki ne delajo na lin. Sploh dvomim, da bodo v linuxu delali podporo za DRM, ker zagovorniki o. k. itak želijo / želimo, da bi bili tudi filmi OpenSource oz. CC.
https://drola.si

Tito ::

točno tak...:D

Slo-One ::

Al bojo pa kackeri DRIVERJE naredli za predvajanje.


Ali pa bo tak ko pri PS ko so meli one čipe za vgradit. >:D

gumby ::

mpaa sprobava eric cartmanovo foro z lunaparkom? onemogoci nam gledanje, potem pa upa, da bomo stvar hoteli zaradi tega kupit?

>>mi ga loh kr potegnejo, vsak posebi.

tocno tako

Dax ::

Samo ena ideja, pa ne se preveč smejat, ker nimam veliko pojma o hardware-u.


Glavni problem zajemanja takšnega videa je kodiran signal, ki se pretaka med Windowsi in monitorjem in medsebojna avtorizacija naprav. Ampak monitor mora na neki točki signal odkodirat in ga nekodiranega poslati v kontroler od LCD matrike. Zakaj ga potem nebi nekdo zajel na tem mestu?

Poldi112 ::

Se strinjam. In sploh ni potrebe da bi to lahko vsak doma delal. Lahko jih je samo 100 na svetu, ki so dovolj entuziasticni in potem dajejo filme na p2p.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Nejc Pintar ::

Če lahko simuliram optično enoto bom lahko tudi monitor drugače predstavil windoze
Lahko je biti prvi, če si edini!

Spc ::

Potem pač filmov nebomo več gledali... oz. kupovali.
Lahko majo te filme kr za sebe.

poweroff ::

Shit. Si nisem mislil da bo tako hitro konec s filmi.
Ja, skrajni čas da se začnete zavedati, da nekateri ne govorimo na pamet. Da se to dejansko ŽE dogaja in da se je proti temu TREBA UPRETI.
sudo poweroff

herkemer ::

Itaq je ni stavri na tem lubem svetu (bodisi HW, bodisi SW) ki se ga/jo ne-bi dalo shekat.
Ful časa je bil LN (Lotus Notes - DOMINO) veljaven kot bulletproof (so propagiral, da ga še Pentagon uporablja :)))))))), pa še mali miljon stvari, ki so bile kao "unbreakable", pa ...... Jaz danes gledam filme brez dragih DVD naprav i n "kontinentalne" zaščite. Pa so me pred leti tud strašil da ne bo nič, če ne bom kupi dragega HW. Pa sm bil trmast pa čaku, in DOČAKAU. Isti šit bo pr monitorjih. Oz. po mojem mnenju bodo XP-ji glih tko znal prerdvajat oz. bodo kompatibilni kokr naslednji winsi, pa kokr se bodo že imenoval. Linuxaši pa itak hitr najde(m/j)o rešitev, tako da ni bojazni. Res ne bo tako hitro in morda v začetku tako kvalitetno, BO PA slek ko prej.

Lahko pa se seveda tudi motim ...
Errare humanum est, in errore perseverare stultum.
Mr.dr. prof. Sc.Herkemer Homolka Et.C.

Matev ::

a niso tud winXP nardil tako da se jih ne da piratsko kopirati?

a lej ga zlomka
redko kdo ima original

Spc ::

Ja temu se TREBA UPRETI.
Ne morejo ti oni komandirat kaj boš ti delal in kaj ne na tvojem lastem pcju, ki si ga kupil z svojim denarjem.
Jaz se dobro zavedam pomena DRMja in TCja ampak kot vedno bolj logično gledam postajajo MPAA in RIAA vedno bolj podobni teroristom kajti teroristi terorizirajo in tako so tudi ti začeli terorizirat z tem, da boš lahko delal samo to kaj njim paše .. in to je enako kot v politiki.
Primer:
Ker pač enim teroristom tam ne paše, da ima amerika nek in nek zakon zato morajo pač potem nastradat čisto nedolžni ljudje, ki pa nimajo blage veze z politiko.

Vglavnem podatki, ki bodo na HD-DVD so podatki, ki so kodirani ..
Ta koda bo šla preko software-a zato mislim, da bo možno scrackat.
Druga možnost bo mogoče simuliranje nekega čipa .. enako je bilo narejeno že pri Half-Life 2 za steam.
Če res to nebo šlo nikakor scrackat pa vzameš analogne podatke ven na koncu monitorja tako kot je to že napisal Dax kajti monitorji bodo še vedno analogni ker človeške oči niso digitalne.

sverde21 ::

ja shekal bojo slej ko prej zna se tud zgodit, da bo tudi kter designer te zaščite butno kej na net >:D
<?php echo `w`; ?>

poweroff ::

Glavni problem zajemanja takšnega videa je kodiran signal, ki se pretaka med Windowsi in monitorjem in medsebojna avtorizacija naprav. Ampak monitor mora na neki točki signal odkodirat in ga nekodiranega poslati v kontroler od LCD matrike. Zakaj ga potem nebi nekdo zajel na tem mestu?

Ni slaba ideja.
Samo eno "majčkeno" napako ima.

1. DRM predvideva, da bo film zakodiran za vsakega kupca posebej. Se pravi bi lahko crackal samo filme, ki jih sam kupiš (ne izposodiš). Ker je predelava DRM monitorja zahtevna zadeva, bi bilo število ljudi, ki lahko crackajo precej majhno.

2. Digital Millenium Act (pa tudi zakonodaja EU in Slovenije) prepovedujejo posedovanje in prodajo naprav za crackanje. In ne samo to. Prepovedujejo tudi javno govoriti o postopkih crackanja. Jep, če na forumu javno poveš, da se da najnovejši CD (vstavi ime skupine) scrackati tako, da na po robu pobarvaš s flomastrom, je to prepovedano.
Posledica: tako znanje so bo počasi širilo. Saj svojemu kolegu boš že povedal, javno na forumu pa si ne boš upal, ker bo tvoj post izbrisan, ti pa kaznovan.

Na koncu bo pač tako, da bo vsak dal raje tistih par deset jurjev na leto in imel mir, kot pa da mu stalnotežijo represivni organi...
sudo poweroff

Spc ::

1. DRM predvideva, da bo film zakodiran za vsakega kupca posebej. Se pravi bi lahko crackal samo filme, ki jih sam kupiš (ne izposodiš). Ker je predelava DRM monitorja zahtevna zadeva, bi bilo število ljudi, ki lahko crackajo precej majhno.

Tega pa nisem vedel.
Torej bo vsak HD-DVD imel svoj "Signature" ?

Če si v izposojevalnici izposodil HD-DVD a potem ga nebom mogel gledati na svojem monitorju?

3p ::

Fajn. Razumem, da je nevarnost DRM, da bi nas radi nateg***i še kje drugje - recimo dobili nadzor/neke vrste lastništvo/posredništvo vseh vsebin. Odkrito povedano moram enkrat pošteno preštudirat, kaj vse hočejo skozi stranska vrata uturat. Ampak:
Tale tema se je spremenila v "potrebno se bo boriti za pravico do piratiziranja". Dokler se gre, da mi hočejo recimo neki novi X film onemogočit gledat, če ga ne plačam po njihovi (po možnosti visoki) ceni, pa je to navsezadnje njihova pravica. Saj so koncertni prostori načeloma tudi ograjeni, pa se nihče ne razburja, da svinje postavljajo tam redarje ki ne pustijo vsem not?
Zdi se mi preprosto, da filmi (&co) so vredni neke določene cene. Če je niso, zakaj za ****** bi potem vanje buljil? Ker nimam v življenju kaj počet?? Če prodajalec postavi previsoko ceno, naj si film lepo gleda kar sam (kar pa ni njegov interes). Če postavi neko primerno ceno, pa mi tega denarja denarja res ne bo škoda - seveda za primerno dober film (nikjer ne piše da je treba vso smetje, ki se ga najde na muli pogledat).

Utk ::

To je čist nepomembno če se bo dala ta zaščita zlomit ali ne, gre se za to da do tega sploh ne bi smelo prit. Če kupim legalen DVD ga imam menda pravico gledat v polni kvaliteti tudi na 10 let starem monitorju, računalniku ali mobitelu če hočem in zmore. Vsako krekanje te zaščite bo avtomatsko kaznivo, tudi če imaš vse legalno kupljeno pa samo ne moreš gledat na nekem računalniku. To je narobe. Tolažit se stem da bo zaščita zlomljena pa ni dobro....zakaj bi bli kriminalci če nam ni treba bit, če imaš vse legalno. Niti se marsikomu ne bo dalo ukvarjat stem...par let bo potrpel potem si pa kupil takšen evil monitor, takšnih bo vse več, in pol tudi ostali več ne bomo meli izbire.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toshiba namenoma ukinila HD-DVD?

Oddelek: Novice / Igre
204659 (3046) Gjurisic
»

Trusted Computing na pohodu (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
24519601 (15154) Skip
»

Trusted computing, film (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
11915202 (10548) para!
»

HDTV se širi po Evropi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
568087 (6485) Jaka83
»

Večina monitorjev ne bo predvajala HD-DVD filmov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12612075 (8300) scala

Več podobnih tem