» »

Vprasanja glede linuxa (suse linux)

Vprasanja glede linuxa (suse linux)

1
2
»

64202 ::

butanje pa yast sta grozno pocasna, drugace pa kde programje dela zelo hitro imho
I am NaN, I am a free man!

motorc ::

No, preden presaltam na kero drugo distribucijo bom pocakal se na OpenSuse 10, ki bi naj po napovedih prisel kmalu.

kriko1 ::

Hm, lih sem probal ubuntu 5, super zadevca! Res gnome full dobro laufa. Edino moti me ker nima nekega poenotenega control centra, pa tudi zvočnih nisem vedel zamenjat (primarno/sekundarno). Na suseje me pa veže najbolj to, ker ima dosti paketov ki jih rabim, že zraven, ker si ne morem privoščit tankanja (klicna povezava).

64202 ::

Mam ubuntu zdaj gor ze dva mesca, pa ga bom ziher zamenjal s suse 10. Scasoma sem nasel prevec bugov v gnome-u in pripadajocih aplikacijah (evolution je sploh groza). kubuntu pa ni neka prava zamenjava za susejev kde...
I am NaN, I am a free man!

Brane2 ::

Hehe, tole me je vrnilo v "mlada leta", ko sem začenjal s Susejem. :D

Sem imel že Gentooja rahlo poln *urac in sem že pomišlal na to,d a bi po par letih Gentooja prešaltal nazaj na Suse.

Nato me je kopica vprašanj tega tipa dobesedno vrnila nazaj skozi čas pred Suse 6.4. Nova verzija, isti problemi.

Nee, hvala. Kljub vsemu, je*eš rpm. Navsezadnje je tud bog prvi dan stvaritve sveta reku "emerge world" :D

Bom kar ostal na hitrem pingvinu...
On the journey of life, I chose the psycho path.

64202 ::

btw kde 3.5 beta1 je ravno zunaj. Sem bral kdedevelopers.org/blog in baje bo konqueror v verziji 3.5 resno 0wnal - porihtal so javascript, da bo hiter (zdaj je do 10x pocasnejs kot firefoxov recimo!) in predvsem, da bo podpiral kompleten standard. +css rendranje izboljsano
I am NaN, I am a free man!

kriko1 ::

Jaz bo pa šel kar na suse 10 ko pridejo.

Brane2 ::

Po nekih mojih teorijah bo Suse postal cool, ko bo njegova verzija tam nekje okrog 10x verzije kernela, se prai v tem trenutku tam nekje 26.10, verjetno pa bo preteklo še do kake v 30.xx... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

64202 ::

brane2: USE=rope emerge hang-yourself >:D :D
I am NaN, I am a free man!

Brane2 ::

Nikarte tako.

Ravno včeraj sem imel recimo probleme z vmwareom in sem težil in prijavil bug, ki ga je "zastonj" developer rešil.

Sicer se ni pritaknil zadeve, dokler ni videl, da sem dvignil rit in sam pobrskal in pobrcal, ampak je na koncu naredu svoje.

Svaka chast. Karkoli sem že reku o tranvestitski kravi Laryju, vzamem nazaj. Masa je prepametnih perl driblerjev, očitno pa ne vsi. So tud tipi na pravih mestih.

Pri Suseju je blo tako, da če tega ni blo v "bazi znanja" na njihovem websiteu ali če nisi v večji skupini folka z eneakim problemom, si mrzel. No, vsaj jaz sem bil mrzel.

Pa tisti avtomatizmi, ki ne delajo, so mi pri Suseju šli tolk na *urac da ni res.

Hočeš nekomu pokazat kolk je Suse mega zadeva, ki ima med miljonom programov tudi precej iger in štartaš recimo flight simulator, ki ga mislim da dobiš po defaultu. Stvar se zaštarta in da od sebe eno sliko na vsakih pet sekund- in to na high end nvidia kartici, ki je sicer sposobna sama poganjat ta crap brez plate in procesorja, tudi izklopljena, če je treba. Nato štaartaš šah, ki ne dela. Nato štartaš 17 drugih iger, ki so bodisi brezvezne ali pa ne delajo s tvojimi nastavitvami zaslona, slovensko tipkovnico ali čem tretjim. Aja, in praktično nobena nima zvoka.

Nato ugotoviš, da ti določene stvari kolkrtolk delajo samo, če si root. Nato ugotoviš, da ti slovenske tipke ne delajo enakko v vseh programih. Pa se ti Yast 7.213.495-krat sesuje ob trivialnih nastavitvah.

Pa si rečeš, OK, celo stvar sem inštaliral zaradi Eagla- CAD programa za Elektroniko. Ki je sicer beden, ampak ajd. Ampak tudi ta ne dela. Nato ugotoviš,d a od treh različnih orodij za nastavitev parametrov Xwindowsov niti eno ne dela v celoti. Nakar e spet kako drugo s*anje...

Pri Gentooju vsaj vem kej so s*anja. Zame je prvo in glavno to,d a v portageu ni starih ebuildov. Čim pride nova samba ven in postane stabilna, bo za naslednjim emerge syncom stara stabilna verzija izginila iz drevesa. Če boš pozneje sambo posodobil in tebi nova verzija ne bo delala, se lahko je*eš.

Tudi posodobitve portagea, glibcov itd znajo parati gate, ampak to je danes bolj redkost. Očitno so ob prvih zaje*ih postrelili "talentirane" developerje in sedaj je bolj ali manj mir...

Je pa nekaj. Ob Gentooju MORAŠ ZNAT UPORABLJAT:

1. FORUME

2. BUGZIILO

3. Howtoje in guide na www.gentoo.org

Če je to v malem prstu, potem je Gentoo bistveno bolj sprejemljiv (ne bom zlorabljal besedo prijazen).
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

64202 ::

Meni je pri suseju vsec, da ga poknes gor v pol ure, ze skor vse dela. Dodas kak repository zarad kodekov, potem pa sploh. Ni ravno spica v stabilnosti, majo pa drugi distroti (za moj tip uporabe) precej vecje buge. Najvecji "bug" gentooja je pa to, da niso handbook spremenil v konfiguracijski progam ali vsaj handy skripte. Moje mnenje pac :)
I am NaN, I am a free man!

64202 ::

> Nikarte tako.

Nah, nisem mislil resno zvenet. Se hecam :)
I am NaN, I am a free man!

Brane2 ::


Meni je pri suseju vsec, da ga poknes gor v pol ure, ze skor vse dela. Dodas kak repository zarad kodekov, potem pa sploh. Ni ravno spica v stabilnosti, majo pa drugi distroti (za moj tip uporabe) precej vecje buge. Najvecji "bug" gentooja je pa to, da niso handbook spremenil v konfiguracijski progam ali vsaj handy skripte. Moje mnenje pac :)


PA saj na Gentooju je lahko podobno. Sam si nastasvim, da mi vsi stroji v mrež z enakim CPUjem delijo isti direktorij kot binarni repository in nastavim da se mi ob emerganju česarkoli naredi tudi tbz2 package.

Če potem emergeam na kateremkoli drugem stroju isto zadevo, gentoo samo razpakira binarni package- jasno, tu rabim opcijo "-k" pri emergeanju...

Tako si pri meni vsi opteroni delajo en direktorij, prenosniki s P4kami drugega itd.

Kar se postavitve tiče, teh skoraj niti ne delam več. Kar skopiram "najbližji" (glede na CPU) inštaliran Gentoo in kaj dodam ali odvzamem in to je to.

Kot je blo videt iz vprašanja tipa s Susejem, v njegovi mašini recimo sploh nima udeva, ampak statične node v /dev.

V Gentooju ne samo da mi udev dela ko urica, ampak lahko revcimo za vsakega od treh preko USBja prištekanih printerjev določim kot kakšen device naj ga sistem vidi. Mašina mi spozna printer po serijski številki in pri meni ime devicea ni odvisno od tega, v katerem zaporedju sem jih prižgal itd.

Enako je s kamero, fotoaparatom, skenerjem, USB diskom in še čem.

Bo še nekaj časa preteklo, preden bo to Susejevcem na listi problemov taglavni, imajo že sedaj bolj zoprne stvari...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

64202 ::

> PA saj na Gentooju je lahko podobno.

Ne ni :). Ti si prebal 300 strani howtojev, handbookov in podobno. Suse pa zna vsak n00b gor postavt. To je bistvena razlika.
I am NaN, I am a free man!

Brane2 ::


Najvecji "bug" gentooja je pa to, da niso handbook spremenil v konfiguracijski progam ali vsaj handy skripte. Moje mnenje pac :)


Mogoče res. Ampak, kaj bi naredu, če bi ti skript škripnil ?

Jaz se veliko lažje znajdem z ročnimi popravki nastalega stanja kot iskanja napake v skriptu.


Sploh pa:

- to itak počeneš samo enkrat

- je stvar itak logična in izpeljati jo je mogoče že skoraj napamet. Najprej sparticioniraš disk, postaviš gor fsje, usposobiš mrežo, skopiraš stage1 na hard disk in ga tam razzipaš.
Zatem imaš praktično celo osnovo, ki jo rabiš. Sledi samo nastavitev osnovnih konfiguracijskih datotek (fstab, resolv.conf, hostname, domainname etc) in chroot.

Nato e na vrsti inicializacija baselayouta preko nekega skripta in to je to. Portage bi na tej točki že moral delati. Takrat pač emergeaš kernel n grub in poskrbiš, da se stvar zboota sama brez CDja. Ko si enkrat tam, sistem že dela, nato mu samo dodajaš kar rabiš.

No, vsaj meni se stvar zdi prosta ko pasulj. Težave so potem z detajli, ko je enkrat stvar inštalirana, ampak to rešuješ, ko/če je...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::


Ne ni :). Ti si prebal 300 strani howtojev, handbookov in podobno. Suse pa zna vsak n00b gor postavt. To je bistvena razlika.


Če bi mu potem postavljene stvari tudi delale, bi bila to res bistvena razlika. Če ti pa pl stvari na Suseju ne dela, pa ne vidim kako se lahko izogneš branju handbookov.

ALi daš stroj za leto v omaro in počakaš na novi Suse ? :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

64202 ::

> V Gentooju ne samo da mi udev dela ko urica, ampak lahko revcimo za vsakega od treh preko USBja prištekanih printerjev določim kot kakšen device naj ga sistem vidi. Mašina mi spozna printer po serijski številki in pri meni ime devicea ni odvisno od tega, v katerem zaporedju sem jih prižgal itd.
> Enako je s kamero, fotoaparatom, skenerjem, USB diskom in še čem.
> Bo še nekaj časa preteklo, preden bo to Susejevcem na listi problemov taglavni, imajo že sedaj bolj zoprne stvari...

Priznam, da na suseju nisem se niti enkrat v /dev pogledal. Ker mi ni bilo treba:
- picis usb kluc notr - dobis /meda/usb_<serijska> in se ti konqueror odpre
- picis bluetooth adapter not - dobis dialog - would you like to configure blabla
isto za printer in karkoli sem probal
I am NaN, I am a free man!

64202 ::

> Mogoče res. Ampak, kaj bi naredu, če bi ti skript škripnil ?

1% stvari v suseju recimo crkne. Medtem ko v gentooju 99% (pretiravanje, ampak you get the point) stvari ne dela, ce jih na roke ne nastavis.
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

64202 ::

> Če bi mu potem postavljene stvari tudi delale, bi bila to res bistvena razlika

Isti odgovor kot na ono prej.
I am NaN, I am a free man!

motorc ::

Kriko1: Multimedia: za audio uporabljam amarok SVN, ima tudi multi playliste ter dynamic playliste, poskusi. Trenutna različica je 1.3.2. amarok.kde.org

Sem sprobal amarok (in ga trenutno tudi uporabljam), vendar mi ni vsec, ker je prepocasen. Ko odprem playlisto traja celo vecnost, da se odpre (zato ker za vsak na novo nalaga - nevem zakaj) in za mene k veliko skacem po playlistah je to nadlezno. Tudi vmesnik ni nabolj uporaben. Npr. to da na player window-u ni gumbov za shuffle, repeat je ena taka stvar recimo.
Pa se crasha se velikokrat.

Mam pa se eno vprasanje glede KMplayer-ja. Sem ga instaliral in v nastavitvah izbral za video engine xine (ker mi je boljsi). Me pa zanima zakaj seek bar (tista vodoravna crta, ki kaze potek filma) ne dela - ko ga hocem prestavit nekam naprej, le ta noce nikamor in ostane pri svojem tempu napredovanja.
Aja, pa kje in kako se izkljuci (v bistvo je to prisotno tudi pri kafeinu) tista animacija ob zapiranju programa? To mi je jako nadlezno - ko nekaj zaprem hocem, da se hitro zapre ne pa da mi lepo animira, da se zapira.

2. Zanima me tudi, kje se nastela ownership neke mape. Ker je motece, da ne morem nekaterih map uporabljat kot user (niso sistemske).

64202 ::

> Npr. to da na player window-u ni gumbov za shuffle, repeat je ena taka stvar recimo.

Sicer so spodaj desno tri male kockice (wtf :))) za to.
I am NaN, I am a free man!

kriko1 ::

V amaroku lahko dodaš gumbe (configure toolbars.) Če dosti crash-a upgrejdaj, ali uporabi drugi engine (xine je meni dober).

Pri kaffeine verjetno izključiš animacije kje pod preferences, seekbar v kmplayer verjetno ne dela ker je mogoče slab video zapis (ti dela to na vseh filmih?). Če ne posodobi xine.

Ownership nastaviš s chmod ali grafično prek konquerorja, ki ga poženeš
#kdesu konqueror
ali pa pod kde menu->system->file manager->file man.(su mode)
in nato pod permissions štimaš.

Marjan ::

Kriko, vidim, da uporabljaš kul kombinacijo Suse+Opera :) prav glede tega pa imam par vprašanj in bom izrabil tole temo.

Imam probleme z Opero ker ne vem kako se plugine instalira. Predvsem quicktime bi rabil, ki ga imam instaliranega na sistemu, vendar ga Opera ne zazna. Ima pa npr. flash, ampak dela čudno, zatikajoče. Ne vem zakaj?

V Suseju mi težave povzroča še odprtje portov za aMule, sledil sem temu postopku: link, Yast mi pod firewall reče, da sta porta odprta, vendar test pokaže, da sta zaprta. Tudi aMule teži, da imam zato low-ID.

Zanima me še, če je normalno, da tipka s podčrtajem v Suseju ne dela? Ne glede na to ali je tipkovnica slo ali hr mi edino ta tipka ne dela prav, namesto podčrtaja in minusa napiše / in ?.

Pa še to: ali je komu ratalo usposobit Siol TV na Suseju?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

kriko1 ::

Kriko, vidim, da uporabljaš kul kombinacijo Suse+Opera :)
Itak. Dobitna kombinacija :)

Imam probleme z Opero ker ne vem kako se plugine instalira. Predvsem quicktime bi rabil, ki ga imam instaliranega na sistemu, vendar ga Opera ne zazna. Ima pa npr. flash, ampak dela čudno, zatikajoče. Ne vem zakaj?

Plugine namestiš v mape /usr/lib/opera/plugins:/usr/lib/browser-plugins:/home/kriko/.opera/plugins (te jih imam jaz po default). Poglej pod tools>preferences>Advanced>content>plugins ko zadevo urediš klikni find new... Za quicktime uporabljam (pa za vse ostalo, samo rabi mplayer) plugger. Dela lepo, lahko pa uporabiš gxine. Flash se je tudi meni zatikal, odstrani ga iz teh direktorijev, in namesti novejšega iz macromedie.
Več o plugin-ih: http://www.opera.com/linux/docs/plugins...

Verjetno si opazil tudi v operi neke »čudne« fonte (so kockasti, na določenih straneh). Zapri opero.
Odpri /usr/bin/opera (kot root) in takoj pod vrstico
# #!/bin/bash
vpiši:
export QT_XFT=true

Odpri /etc/opera6rc (kot root)
in na konec datoteke dodaj:
Enable Core X Fonts=0

Sedaj bi moralo delati kot je treba.

p2p mi dela brez kakšnega šarjenja po sistemu, sicer uporabljam mldonkey in apollon fs. Torrente pa prek opere tankam. Sicer res da bolj malo nič tankam, ampak vse troje mi dela. Poskusi spremenit port v programu.

Tipka s podčrtajem ali z nadčrtajem ali LevimČrtajem(C) mora delovati brezhibno (celo multimedijske tipke mi delajo). Uporabljaš KDE? Če je odgovor pritrdilen sledi nasvetom:
Odpri KDE control center, klikni Regional & acessibility>Keyboard layout, ter obkljukaj Enable keyboard layouts, odtrani vse layoute, ter pusti samo slovenščino. Za uveljavitev sprememb samo ponovno zaženi katerikoli program, priporočam pa ponovno prijavo v KDE. Če imaš probleme s sl tipkovnico v kdm (grafični vmesnik za prijavo), potem kot root odpri /etc/X11/xorg.conf, ter pod InputDevice spremeni vrstico:
#Option "XkbLayout" "si"
Po defaultu ima en, tudi če si med namestitvijo izbral sl (napaka v suse-ju, odpravljeno v opensuse 10).

Za siol pa ne vem. Vem samo za dsl povezavo (ki ti jo mora samo zaznat ti pa vpišeš username pa geslo).

Marjan ::

Podčrtaj sem zrihtal.

Opera mi pa noče zaznat pluginov. Sem ji skopiral mplayerplug-ine v /usr/lib/opera/plugins:/usr/lib/browser-plugins kjer gleda, ampak mi notri zazna samo adobe reader, ko dam find new... Sem tudi naložil nov flash, pa še vedno šteka.

Samo tele plugine Opera zazna:
NS4PluginProxy
Helix DNA Plugin: RealPlayer G2 Plug-In Compatible
Shockwave Flash
Helix DNA Plugin: RealPlayer G2 Plug-In Compatible (dva sta zato ker sem prekopiral iz druge mape..)
Adobe Reader 7.0

kriko1 ::

Plugin za mplayer mora biti kompatibilen z netscape plug-in arhitekturo, drugače ne dela. Jaz uporabljam plugger, dela v redu.

Marjan ::

Plugger je kul, vendar se mi zgleda tepe s kodeki od RealPlayerja, ker opažam, da mi RealPlayer deluje le dokler ne poženem kakega videa s pluggerjem, potem Real noče več predvajat videa in se moram odjavit in prijavit v sistem. Probal sem odstranit in ponovno instalirat RealPlayer, pa ne pomaga.

Flash pa še vedno šteka, ne glede na to kolikokrat ga uninst in instaliram.

Kar sedaj še najbolj pogrešam v Suseju je pa kak MBM like program za spremljanje temp in hitrosti ventilatorjev... se dobi kaj takega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

dr.J ::

MBM like program: jaz rabim lm_sensors (text mode), če pa hočeš načičkano zadevo, si poglej tole:

Gkrellm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

kriko1 ::

Jaz uporabljam tudi lm_sensors, za grafičen prikaz pa skrbi KSensors, dobiš na www.kde-apps.org. Lahko dodajaš različne senzorje kar v sys tray.

T(he) Boss ::

Jaz imam se eno suse vprasanje. Kako nastavit ta firewall? Predvsem me muci odpiranje portov. Uspelo mi je stavit en tcp in en udp port, da sta odprta (za bittorrent), vec pa jih ne znam (recimo za mulo). Zdaj pa me zanima, kje se to nastavi oz. ce obstaja kaki bolj sprejemljiv firewall :\

kriko1 ::

Odpri yast, klikni Security & users, firewall. Not imaš interface (povezave), ki jim dodeljuješ cone, potem za vsako cono štimaš nastavitve.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Suse 10.0 - Kaj z njim? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
536341 (4564) kriko1
»

SUSE vprasanja

Oddelek: Operacijski sistemi
51006 (962) sid_dabster
»

Novi SuSE v10.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1089277 (6728) kriko1
»

Linux - problemi, problemi,... (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
755223 (3984) M.B.
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664799 (4085) moj_nick

Več podobnih tem