» »

Suse 10.0 - Kaj z njim?

Suse 10.0 - Kaj z njim?

«
1
2

Jst ::

OpenSuse 10.0


Predpostavljam, da imate že inštaliran sistem OpenSuse 10.0 z KDE okoljem.

Vendar, ker je OpenSuse čisto *Open*, kar pomeni, da ne vsebuje niti ene stvari, ki ni Open Source. Kaj početi s takšnim sistemom, ki je namenjen Desktop uporabi, je pa tudi vprašanje.

Ta vodič vam obrazloži, kako OpenSuseju dodati podporo za mp3je, Real media, divx in xvid sposobnost predvajanja ter ostale kodeke, ki po naravi niso open source.

Open suse je tudi zastonj as in free beer, zatorej vam predlagam, da si verzijo snemete kar iz njihove uradne strani: www.opensuse.org. Predlagam Inode avstrijski strežnik, ker nam je najbližje in tudi deluje najhitreje. Razen Online Updates, kateri začuda so iz tega strežnika zelo paradoksalno počasni.

Kar bomo počeli bi sam uvrstil med noob level 0.01, ker je naslednje opisano početje zelo lahko.

1.Dodali bomo Instalation Sources v YaST.

Torej, poženite Yast: K(menu) / System / Control Center (Yast)

Že po defaultu je izbran Software oddelek. Klik na Instalation Source. To vam odpre okno z repozitoriji, kjer naj Yast išče (download) software. Če ste inštalirali iz Cdja/DVDja boste opazili, da imate že default source of instalation CD/DVD. Na te Cdje/DVDje lahko kar pozabite, ker jih/ga bomo disable-ali. Dodali bomo internetni naslov namesto originalnega vira inštalacije. Dobra stvar tega je, da ne boste nikoli več potrebovali DVDja ali Cdjev, s katerih ste inštalirali Suse. Slabe stvari dejansko ni, razen če nimate stanle povezave na internet.

Torej imamo odprto okno: “Software Source Media”.
Klik na Add / Http :

packman.iu-bremen.de/suse/10.0/

(opozorilo: packman pri refreshanju včasih štrajka. Najbrž zaradi overload-a obiska)

Ponovite postopek za:

mirrors.kernel.org/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS-RC1/inst-source-java/
mirrors.kernel.org/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS-RC1/inst-source/
mirrors.kernel.org/suse/i386/10.0/SUSE-Linux10.0-GM-Extra/

Sedaj na vsak nov IS (Installastion Source), spremeni Refres opcijo na On. Default je Off, ravno zato morate storiti za vsak IS posebej.

Imate radi Thunderbird?

OpenSuse ne distribuira ThunderBird, kot default pošni odjemalec. Lahko ga dl posamezno, ali pa kar preko YASTa.

Pojdite na YAST / Software Managenent.

Izberite opcijo “Search” ter napišite: “MozillaThunderbird” ter kliknite “Search”
Klik na MozillaThunderbird checkbox v desnem panelu, klik na “Accept”. Ko je konec dlja, kliknite na Finish in se vrnite na YAST.




Java support. (Skoraj nujno)

Da bi dodali podporo za Javo tako za Standalone aplikacije (azureus) ter kot browser plugin morate preko YASTa inštalirati še nekaj. YAST / Software Managenent. Počakajte, da se vsi viri refreshajo. V Search box vpišite “sun”. Videli boste kar nekaj stvari, ki so vam na voljo, vendar potrebujete samo naslednje.

java-1_5_0-sun
java-1_5_0-sun-alsa
java-1_5_0-sun-jdbc
java-1_5_0-sun-plugin

Mogoče se bodo verzije malo razlikovale, pač odvisno kdaj sem jaz to napisal ter kdaj to delate vi.

Pri vsakem peketu v checkbox dodajte kljukico ter “Accept”. Najbrž bo sam ugotovil, da mu manjka nekaj dependnecijev, ki jih bo sam rešil, če boste le kliknili OK (mogoče bodo dependenciji že prej problem).

Flash, Adobe Acrobat, Windows Media, MP3, Realmedia support.

Ravno zaradi “lack of this” se imenuje OpenSuse.

Pojdite nazaj na Yast Software Management / Search

Kar potrebujete:

w32codec-all
acroread
flash
realplayer
mplayer
kaffeine-mozilla

Sedaj imate polno delujoč Multimedia Suse. Razen DVD playbacka. Ker nimam DVD roma v tem računalniku bom postopek opisal malo drugače. Source Of Instalation za dvd playback ne obstaja, zato ga morate dl sami:

http://download.videolan.org/pub/libdvd...

Klikni na link, Open With. To odpre novo okno, kjer morate izbrati naslednje:
System, potem Configuration, potem Package Manager (Kpackage). Če Kpackage nimate inštalirajte z YASTom “kdeadmin3” in restart ta servis. Kliknite na install v spodnjem delu Kpackage. Tako boste imeli tudi DVD playback capability. Klik na Done, zaprite Kpackage in Konqurer.

Sedaj morate modificirati xine, da vam bo predvajal DVDje. (xine je srce (skoraj) vseh GUI predvajalnikov).

Pojsite v Yast / Software Management. V Search box vpišite “xine”, klik na Search. Podobni paketki sem vam bodo pojavili v desnem panelu. Vsako, ki je modre barve, z desnim klikom izberite Update. Klik na Accept, Continue, da zagotovite Automatic Changes zaslon. Updated software se bo sedaj dl in pravilno instaliral. Po končani inštalaciji vas vpraša, če želite inštalirati še kakšen kos software-a. Klik na finish, da se Update-i Apply-jajo.

Razlika med Komercialno različico ter OpenSuse je sedaj minimalna. Sicer nimate uradne podore, imate pa neuradno.

Vir: http://www.thejemreport.com/mambo/conte...


Za kakršnakoli vprašanja... post it here.

Have a nice Suse.

Jst


edit: popravil naslov na .org.
  • spremenil: Jst ()

Jst ::

Predlagam Sticky temo, ter izbris tega posta. Vse, kar bom še inštaliral, da bom sistem za Daily Desktop Use, bom postal tukaj.


Mogoče še spremenite naslov: "OpenSuse" ali "OpenSuse 10.0"?

Kaj menite moderatorji?

Jst ::

Šumniki v KDEju:

K Menu / Control Center / Regional & Accessbility / Keyboad Layout

Dodajte slovenščino. Im imate tako kot v XJjih opcijo kli na EN/SI tipkovnico. EN najbrž poterebujete za programiraje. SI pa za forume.

Jst ::

Azureus:

Z: http://azureus.sourceforge.net/

si snemite Linux GTK različico.

Odpakirajte tar.bz2.

Najbolje in za preglednost v bin direktorij home userja.

Na namizju si naredite bližnjico do Shell scripta Azureusa ("azureus").

Nastavite si ikono. Desni klik na ikono Azureusa na desktopu. Na levi imate trenutno ikono. Kliknite nanjo. Izberite other icons. Najdite direktorij z azureusom, kjer imate dva pngja. Izberite si enega.


Potebovali boste še direktorije za Azureus.

Temp
Torrents
Incoming

(moje najljubše nastavitve, kjer si Incoming ter Temp delita z mulo).

Nastavitve v samem Azureusu so pa enake kot v winsih.

Jst ::

Dodatek k azureusu:

Odpreti morate še porte v YAST Firewallu.

To pa naredite tako:

Odprite YAST / Security and Users / Firewall

Na levem panelu imate opcije:

Alloved Services. Prvo izberete "External Zone". Desno spodaj imate "Advanded".
TPC ports
Ter UDP ports, za distrubuted DB. Pač, kakšne ste si nastavili.

Mogoče bo potrebeno resetirati nekaj stvari. V Mojen primeru:
Potreben je Azureus restart. Ter ClarkConnect restart.


edit: nekaj me zajebava v SUSE fireallu. VIP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Jst ::

Predlagajte ed2k p2p probgram.

Jaz sem uporabljal aMule. Tako, da lahko opišem postopek za amule.

Je kaj boljšega, ki podpiral KAD. V Linuxu?

Witboy ::

Kot prvo... Thunderbirda ni gor. Glede onih kodekov... men osebno po teh navodilih nekako xvidov ni spilal... tak da ne vem :) mozn da sm kej narobe naredu :)

ql000 ::

@Witboy: Ja za Thunderbirda pejt na Thunderbird pa si ga sam potegni dol, odpakiraj, uporabljaj. A mora biti ravno vse k nosu prinešeno, Jst se je zelo potrudil, tako da kapo dol! Kar se pa kodekov tiče probaj to: http://cambuca.ldhs.cetuc.puc-rio.br/xine/. Pa kje kdaj pa kdaj kaj preberi še sam, na pa takoj s takim tonom na forum.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ql000 ()

Witboy ::

ma brudnam zato ker je dejansko samo prevedu, ne pa tudi preizkusil. Ker ce bi, bi vedel, da Thunderbirda se ne da tako poinstalirat kot je napisal. In ja, suse ma thunderbirda pripravljenega v rpmju sam se ga ne linka direkt v yast ampak ga mors rocno poiskat in zagnati, ker drugace je thunderbird samo na DVDju od suse 10.
Glede moje napake je pa res bla moja napaka ker nism posodobil librarijev pa mi pac ni spilal.
Drgac pa se strinjam da je lepo da folk kej pove o tme in kej napise pametnega... sam, naj prej stestira kar pise.

ql000 ::

Meni je zadeva zelo prav prišla, qrc zmeraj se kaj novega naučiš!

satfinder ::

+1
Navajen sem v Linuxu delat z Dvdshrinkom (DVD Copier/Archiver), Video-DVDRiperjem, Limeware
Gnutella clientom. Pa me zanima, če ima te pakete SuSe v svoji rpm bazi oz. če so na uporabo. SuSeja drugač ne poznam. Ga pa nameravam namestiti kot drugi OS na PC z že nameščenim Linuxom.

P.S.

Drugač mi je pa KTorrent bolj ušečen kot Azureus (zgolj osebno mnenje).
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

kriko1 ::

Jaz pa dvdshrink kar prek wine-a poganjam, dela bp.

Jst ::

Meni pa xvidi špilajo bp.

Zakaj sem jaz nadgradil iz Suse 9.3? Ker imam na enem diksu w2003 pa mi v 9.3 ni uspelo prepričati grub, da bi pognal sistem. Po nekaj diskusijah na uradnem suse forumu naj bi bil kriv grub. Zato nadgradnja. Ampak mi vseeno ne uspe bootat v ta sistem. Čudno vseskupaj.

maketa ::

SEm poiskusil dodati http kot je opisano pa mi javi - error InstSrc:E_no_imstrc-on-media-
Pa imam izključen CD
kaj delam narobe

Jst ::

Označi tip http.

maketa ::

Kako to misliš?

sidney ::

kaj pa to ??? V racunalniskih novicah pise, da v vlogi sekundarnega OS deluje v preizkusnem nacinu ??? kaj naj bi to pomenilo ..... zdej mam suse 9.3 pro in win xp ..... a se splaca zamenjat ???
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

kriko1 ::

V racunalniskih novicah pise, da v vlogi sekundarnega OS deluje v preizkusnem nacinu ???

Mogoče so hoteli povedat da so ene tajnice, ki imajo linux za sekundaren os in windows za primarni?

sidney ::

hmmm a server sploh se deluje ... dobivam napako:
HTTP return code: 404 (URL: http://packman.iu-bremen.de/suse/10.0/i...

direktorija update sploh ni ???
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

kriko1 ::

Namesto packman.iu-bremen.de uporabi drugi mirror.

sidney ::

kateri ???
a kar te, ki so po defaultu vpisani ??? a obstaja se kak "neuraden" server ???
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

64202 ::

Meni packman.inode.at deluje prav fajn...
I am NaN, I am a free man!

Jst ::

Meni je tudi packman neki zaje**val. Vendar je pa njihova internetna stran delala bp. Zato sem paket pobral z strani in rpm -Uhv instaliral.

sidney ::

je... men pa ne dela ... samo prednastavljeni serverji .... zgleda, da bo treba na pes instalirat ...
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

sidney ::

btw: sej so skoraj vsi programi na DVD-ju ... vse sem dobil, razen thunderbirda ....
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

sidney ::

a kdo ve kak dober mp3 player ala winamp ???
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

Brane2 ::

Jaz uporabljam beep-media-player.

Odvisno kaj je zate "dober". Meni povsem zadošča.

Edit: Uporabljam ga na Gentooju. Domnevam, da ga ima tudi Suse.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

kriko1 ::

Ni ravno vse na DVD-ju, vsaj kaki devel paketi manjkajo.

Za audio poskusi amarok, dobiš ga na
amarok.kde.org
(pusti tistega ki je na dvd-ju, ker je star)

amaroK je zelo močen predvajalnik zbirk pesmi.

sidney ::

ga bom se enkrat nalozu ... amarok sem ze probaval ... rad bi predvajalnik, kjer nalozis celo mapo in ti prebere tudi podmape ....

no kar precej bo treba se zrihtat .... dc++ in en torrent progi ... btw: ktorrent mi lepo dela, pol pa zmrzne .... ??? zakaj ze ???
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

kriko1 ::

Zmrzne celo okno? Jaz sem ga uporabljal par dni nazaj nekaj ur, pa je lepo do konca dl-ja delal.

sidney ::

ja cisto zmrzne ... se slika zgine ... pol pa ugasnes ... se zbuni, da nekaj ni vredu ... pobijes in restartas ... pa spet nekaj casa dela ...
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

kriko1 ::

Zaženi ga iz konzole pa poglej kaj nazadnje izpiše.

64202 ::

> rad bi predvajalnik, kjer nalozis celo mapo in ti prebere tudi podmape ....

Saj to dela amarok, samo klikni na files tab, pa odnesi zeljeno mapo na playlist, ce je to ok?

Drugace ktorrent v susejevem repositoryu (RC verzija!) je prav hudicevo hroscat - kuri proca 10% konstantno, se zacikla, etc. Ta zadnja verzija iz KTorrent dela bolje, samo se vedno se mi usuje enkrat na dva tedna. Sem len, pa se mi ga se ni dalo zamenjat za kaj bolj stabilnega :)
I am NaN, I am a free man!

sidney ::

bom poizkusu ....
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

sajko ::

Okey, uporablam to verzijo zdej že kak teden. Uspel mi usposobit velik stvari ni mi pa jasn kak si nastimam nvidia driverje (za plato nf2 in gf4 ti4200). Če mi lohka kdo pomaga bom hvaležen (sm pa bl začetnik v linuxu) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sajko ()

kriko1 ::

sajko: ni potrebno, moduli za nforce so že v kernelu. Razen za grafično, preden se prijaviš, greš v konzolo (ctrl + n) se logiraš kot root, greš v runlevel 3:
#init 3
in poženeš namestitev:
#sh NVIDIA-xxxx.run
Slediš navodilom.
Na koncu poskušiš:
#modprobe nvidia
Če ne reče nič je vse ok. Pri namestitvi izberi možnost da ti namestitev samodejno (če želiš) nastavi njihov gonilnik v xorg.conf.

Jst ::

Yast / online update / you packages

tam najdes nvidia driverje, obljukas, accept.



Tako je zgledalo pri meni. Imam pa 6600gt.

Blinder ::

Kako se javo da na suse 10.0? V yast - software - software management - sem dal, da isce "sun"-> nobenega zadetka;
ali pa "java"->najde nekaj, kar mam ze instalirano(the gnu java compiler).
V lupini ukazov "javac, java" ne pozna. Ukaz "gcc" mi ne skompajla kode od jave(medtem ko za C dela bp).

Vedno mi pri zagonu software managementa pravi "installation source not refreshed".

PS: prej sem samo ata kabel od HD malo drugace priklopil, da je bil kabel med HD in kontrolerjem krajsi, in seveda potem linux mi ni vec delal. Windowsi pa so delali bp. Nevem zakaj hudica linuxa muci, ce spremenim kabel.

borchi ::

> Nevem zakaj hudica linuxa muci, ce spremenim kabel.

ker si dal disk na drug kanal.
l'jga

Blinder ::

Kako pa se to pozna, da je na drugem kanalu? In kako bi lahko uredil, da bi delalo?(samo ce ni pretezko)

Blinder ::

Zakaj ne morem dodat nobenega "installation source/server" v tisto listo?
Tele iz te strani sem poskusal dodat http://en.opensuse.org/Mirrors_Developm...
Pa niti enega noce dodat. Pa znam tam kliknit "add/ftp...ali http...". Vedno mi rece isto: "Unable to create installation source from url: .... details: ERROR(InstSrc:E_no_instsrc_on_media. Try again?"

'FireSTORM' ::

a kdo ve kak dober mp3 player ala winamp ???

XMMS je zelo podoben winampu
drugače pa sam uporabljam amaroK
Those penguins.... They sure aint normal....

Blinder ::

Tam pri "installation source" mam problem, ko mi noben source ne dela. Nobenega mi noce dodat. Pa tudi package manager se nikamor ne more povezat. Kaj bi lahko bilo krivo?

borchi ::

> Kako pa se to pozna, da je na drugem kanalu? In kako bi lahko uredil, da bi delalo?(samo ce ni pretezko)

verjetno je najmanj kar moraš popravit /etc/fstab, odvisno kako bootaš računalnik pa še mogoče boot loader (grub, lilo).

ampak dokler bo opis tvoje težave "linux ne dela" se nobenemu seveda ne bo dalo ukvarjat s tabo :D
l'jga

kriko1 ::

Drug kanal (verjetno je na drugem kontrolerju), zato moraš dodat podporo grub-u not da dela.
Ponavadi se to stori tako da poženeš:
#mkinitrd
samo v 10.0 meni se zdi da ni delovalo (na 10.1 ter 10.2 sem bp pretikal diske po kontrolerjih).

Poglej v moj podpis imaš link kako zrihtat smart, če imaš suse 10.0 potem ne boš dobil prekonfigurirane datoteke za smart na lpn, zato se boš moral odpravit na opensuse.org ter pogledat listo repozitorijev za 10.0 in jo dodat.

Pa pusti xmms (slabo vzdrževan), raje uporabi audacious (winamp klon).

Boro ::

Sem inštaliral SUSE LINUX 10.0, v sistemu imam dva diska, vendar mi drzgega ne prepozna??? A so mogoče kje nastavitve v linuxu da ga dodam, ali ta distribucija ne podpira tega??? Pa kje dobim verzijo 10.2?? LP

kriko1 ::

Ne vem zakaj se zaletavate v stare distroje (10.0), ce pa je zunaj ze 10x novejsa stvar. Dobis pa jo tako da odpres google in vpises opensuse v iskalno polje.

Boro ::

Ja saj sem našel ja!!! Sam nevem kako disk nastavit??

nonenone ::

jaz sem snel dvd suse 10.2 in je vse ok, lepo v slovenščini inštalacoja brez problemov, lp

kriko1 ::

Yast->System->Partitioner
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mandriva linux 2010 - se ne boota po namestitvi popravkov

Oddelek: Operacijski sistemi
251545 (1260) Icematxyz
»

[Linux][Suse] MP3 kodeki in Mac OSX tema

Oddelek: Operacijski sistemi
191925 (1616) kriko1
»

Suse linux 10.1 nekaj vprasanj!!

Oddelek: Operacijski sistemi
161561 (1112) fx
»

Novell XGL

Oddelek: Operacijski sistemi
291919 (1471) pipy
»

Novi SuSE v10.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1089249 (6700) kriko1

Več podobnih tem