» »

Suse 9.0

Suse 9.0

1
2
»

Jst ::

v /boot/ direktoriju so pri meni naslednje stvar:

config-2.4.21-99-smpG4
initrd (ki kaže na)
initrd-2.4.21-99-smpG4
KernelTypes--2.4.21-99-smpG4
message
System.map-2.4.21-99-smpG4
vmlinux-2.4.21-99-smpG4.gz
vmlinuz (ki kaže na)
vmlinuz-2.4.21-99-smpG4


v /boot/grub/menu.lst pa primer ene vrstice:

-------
title Linux
kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz root=/dev/hda4 vga=0x31a splash=silent desktop hdc=ide-scsi hdclun=0 showopts
initrd (hd0,3)/boot/initrd
-------

Kaj so pa potem:

config-2.4.21-99-smpG4
KernelTypes--2.4.21-99-smpG4
message
System.map-2.4.21-99-smpG4
vmlinux-2.4.21-99-smpG4.gz

in za kaj so potrebne.

A bi mi lahko razložil še kaj točno pomenijo tisti argumenti pod ukazom
"kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz root=/dev/hda4 vga=0x31a splash=silent desktop hdc=ide-scsi hdclun=0"?

Bi bil zelo zelo hvaležen...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

root ::

- no config-2.4.21-99-smpG4 je pač config od kernela kr prekopiran.
- System.map-2.4.21-99-smpG4 mislim da se tori fail uporabla za različne naprave
- vmlinux-2.4.21-99-smpG4.gz zbildan kernel


kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz - kje se nahaja datoteka vmlinuz hd0,3 pomeni da je na prvem diski kot četrta particija v direktruju /boot
root=/dev/hda4 - katera je root particija
vga=0x31a - to nastavi ločlivost v kateri se zažene linux (konzola)
splash=silent - nastavitev za slikice ki se pojavijo na zaslonu op bootu
hdc=ide-scsi - secundary master enota se predstavi kot scsi enota - pač da ti writer dela po domače

Ostale stvari pa ne vem mogoče ve kdo kaj druga pa če sem se ki zmoto me bojo tak popravli

Gapi ::

Za grub.conf poglej še v /etc direktorij
No person is rich enough,to buy back his past.

jlpktnst ::

mislim da ti še ni kdo odgovoril: startup fajli so v /etc/rc.d (ponekod /etc/init.d) ter /etc/inittab
za x-winse je pa .xinitrc v ~ (home mapa). So pa še seveda bashrc .bash* fajli globalno (v etc) in lokalno ~ ki se zaženejo ko se prijaviš v shell (beri komentarje)

teac ::

So mi temo zaklenli, zato bom vprašal tukaj:

Naložil sem si Suse 9.0. Med inštalacijo je potekalo vse tako kot more, ko pa se sistem naloži in se bi moralo pokazati prijavno okno, je namesto tega na ekranu nek zmazek modre barve in potem se ne morem prijavit. Kaj je narobe? :\
Še sistem: Athlon 1.2, GeForce 4 MX 440...še kaj?

root ::

Kaj sistem se normalo zboota al kaj? Probaj če se ti gre loginat v konzolo. Vrjetno je neka fora z xwinsi.

Jst ::

Kakšen XF86Config narobe nastavljen? Bi znali strokovnjaki, ki so meni pomagali, povedati kaj več...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

teac ::

Sistem se zboota normalno, vse dokler se bi moralo pokazato prijavno okno, potem pa tak zmazek čez ekran. Isto je z konzolo..

Gapi ::

Poskusi v direktoriju /boot/grub/menu.lst popravt vrstico tm k pise vga=neka cifra in namesto cifre vpisi normal. Tako upam da bos mel vsaj konzolo normalno. Za X-e pa rabs met gonilnike od nvidie.
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

bozicek ::

Napisal cel roman, kako sem prvic sedaj resno namestil Linux in o mojih lepih prvih obcutkih danes, ko nato brihtno pritisnem ctrl+alt+backspace, ker sem mislil, da stvar ubije samo en proces (mozilla obesila) ne pa da na novo starta Linuxa.

Moj povzetek sedaj ker se mi ne da se enkrat:
Ali je kaksen task manager (kot ctrl+alt+del v XP), da ubijes samo en proces ali podobno?
Kaksna je kombinacija tipk, da ubijes na silo eno aplikacijo?
Kako usposobiti 3D pospesevanje tukaj? Naj opomnima, da sem popolen telebancek na tem podrocju in ukaz. vrstice niti se nisem prevec navajen. Sem bral v tej temi nekaj, samo ko se vse tice nekaksnega spreminjanja kode in podobno, pa se en cez drugega skacete.

Bi prosil ce nekdo napise nekaksen vodic kako to narediti. Instaliral sem ze driverje z Ati strani ampak ne usposobi pospesevanja.

Sistem NF2(epox 8RDA3+), R9600pro

moj_nick ::

Za ubijanje procesov uporabljam tri načine (lahko je še kje kakšen)

1. killall imeprograma (ne dela zmerm)

2. top (izpišejo se programi, ki žrejo CPU) in potem pritisnem "k" (brez "") vpišem PID programa in pod signal vpišem 9 (slabost: če proces ne žre CPU-ja, ga ne boš videl v top in tudi PID si boš težko zapisal ker procesi skačejo gor pa dol)

3. ps aux (izpiše ti vse procese), zapomneš si PID številko in potem narediš kill -9 PID




Uporabi tistega, ki ti je najbolj všeč ;)
110111001001010001010000

hruske ::

V kde imas tudi ctrl-alt-esc.
Dobro si oglej kazalec miske in njegov efekt :>

jlpktnst ::

killall -9 ime_programa
kill _pid_programa_ (to je cifra procesa)
top (ko si not je h za help, pa lahk sortiraš pa tako, dela v text modu)
v x-winsih je ponavadi zravn kak task-manager (ne vem imen na pamet, mal menije preglej)

bozicek ::

Superca. Sprobal vse tri komande vkljucno z triprstim pozdravom.

OK, sedaj pa malce butasto vprasanje. Zacel sem namescati DivX ter par preoblekic. To je v obliki "tar.gz". To je kolikorvem, nekaksna oblika zip-a. Ampak mi ni nikakor ratalo (cannot find install.sh). Dokler ne odkrijem, da bo stvar pisala v root, za katerega pa moras imeti administrator pravice.

In sedaj butasto vprasanje. Kje se prijavim kot admnistrator? v XP gres preko Safe mode, ter nato kot administrator, kako je pa tu? Imam pa omogoceno avtomatsko prijavo za userja (ker sem samo en) in zato ne vidim zacetnega ekrana z prijavo. Ali je mogoce tam? In ce sem prijavljen kot navaden user, kako postati samo za trenutek root administrator (kot recimo v Yast. Lahko ga gledas, ko zelis kaj spremeniti, vpises geslo in ko zapres si zopet navadni user)

moj_nick ::

su

vpraša te za root geslo in si root

su tvojuser

postaneš spet user


;)
110111001001010001010000

hruske ::

$ su

da postanes root

ko imas ukazni poziv
#

stisnes ctrl-d in te vrze nazaj (te odjavi) iz roota.
prednost pred mojnickovo metodo je v tem, da lahko nekdo po ukazu
# su tvojuser

nekdo stisne ctrl-d in postane kar naenkrat root. tega pa ne bi zeleli, a?

moj_nick ::

ups :8)


Še dobro, da nisem admin kakšnega velikega omrežja...
110111001001010001010000
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gentoo Nforce mreža ne dela razen z LiveCD-jem

Oddelek: Operacijski sistemi
111363 (1255) nicjasno
»

SuSE Linux Pro 9.0 ->Kernel update

Oddelek: Operacijski sistemi
11920 (817) der_Alte
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674274 (3799) Senzacionale
»

Linux in NTFS

Oddelek: Operacijski sistemi
331787 (1240) moj_nick
»

Prvo prevajanje jedra - Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
91268 (1094) Gandalfar

Več podobnih tem