» »

SUSE vprasanja

SUSE vprasanja

Tutankhamun ::

No js sm hotu mountat NTFS disk kjer mam musko pa slike pa tak, da bi lahk gledu pa poslusu v linuxu. Zdej pa problem. V eni temi sm najdu da morem najprej narest eno mapo:

mkdir -p /home/david/WinEntfs

Potem se prijavt kot root pa napisat:

mount /dev/hda7 /home/david/WinEntfs

No kot root use vidm, kot js, navadn user-cek pa ne.

dr-x------ 1 root root 77824 2005-12-11 19:50 My Music

1. Kaj morem narest da bom tut js lahko gledu datoteke? Ja vem ene permissions, sam sm enkrat neki delu pa nism biu uspesn =/.

No ker pa se mi ne da z usakim loginom na roke vedno mountat particije, bi rad da mi to avtomatsko nardi. No spet sm v eni temi najdu, da morem odpret z VI-jem /etc/fstab, in nj najdem tole vrstico
/dev/hddx /nekamapa/ntfs ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0

Problem je ker take vrstice ni in ne morem popravt :/.

vi /etc/fstab

/dev/hdc1 / reiserfs acl,user_xattr 1 1
/dev/hdc2 /home reiserfs acl,user_xattr 1 2
/dev/hdc3 swap swap defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
sysfs /sys sysfs noauto 0 0
usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0
devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0
/dev/dvdrecorder /media/dvdrecorder subfs noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0
none /subdomain subdomainfs noauto 0 0

2. Kaj morem narest da se mi avtomatsko mounta disk, pa valda da bom meu pravice da lahko berem datoteke na disku?

3 Ker bi rad tut mau programiru v linuxu in ne tko da bi pisu v ksno tekstovno datoteko, pa pol prek konzole prevajov pa take, ampak bi rad imeu graficno okolje. A je v Yastu kej tazga? Imam pa Gnome namizje ce je to pomembn?

Zaenkrat naj bo dovolj :)
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

64202 ::

Moras kot root (komanda su) popravljat /etc/fstab. Drugace se mi pa zdi, da zna partition editor v yastu to narest brez kopanja po fajlih. Mounta se drugace privzeto avtomatsko, ko je enkrat v fstab. Samo ce hoces za ziher, daj opcijo "auto".

Za programiranje mas pa kdevelop (predvsem c/c++/qt), eclipse (java, ce das cdt plugin tudi c/c++). Potem prav za gnome je anjuta (c/c++/gtk+/...), samo meni se je zdel dokaj hroscat/podhranjen program...

Za kaj bolj zabavnega (python) mas pa eric3, pa verjetno se kaksnega.

Naj se kdo kaj predlaga, mene tudi zanima :)
I am NaN, I am a free man!

Tutankhamun ::

ja sej sm delu kot root, su sm v to datoteko. Sej sm zapisu kaj je v datoteki, sm js ne vem kaj nj popravm al dodam ?

Mislu sm pa C++ sm pozabu napisat. Bom probu ta KDevelop.
A ta KDevelop dela tut na Gnome, ker neki omenja KDE? In kako se to sploh instalira?
Hvala za odgovor.

Tist kaj nj popravm al nardim da mi bo avtomatsk mounta-lo, pa da bom meu pravice, pa se zmeri cakam na odgovor.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

64202 ::

Tole dodaj na konec fstaba ja:
/dev/hda7 /home/david/WinEntfs ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0

Meni se zdi na prvi poglej okej. Ko rebutas, bi ti moralo avtomastko mountat. Sicer pa daj prvo mount /dev/hda7 da bos videl ali res dela.

Ja kdevelop dela tudi v gnome. Samo malo vec rama ti pokuri, ker mas nalozene knjiznice od obeh desktopov (ampak se vedno neprimerno manj, kot ce pozenes eclipse bloatware :D). Drugace mas vse zgoraj omenjene stvari pod software v yastu, vpisi v search pa bo vse jasno.
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

ql000 ::

Suse 9.2 je zadevo še znal narest automatic, sedaj pa mislim, da več ne smejo tega delat (licence tralala).

sid_dabster ::

Jaz osebno uporabljam suse 9.3.
Za debugiranje uporabljam ddd ali pa kar gdb, za editor Kate ali Emacs (kar me pici), za oblikovanje graficnih vmesnikov pa Glade. Delovanje slednjega je zadovoljivo :)), sploh glede na to, da uporabljas Gnome.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novell Open SuSE Linux 10.1, problem z /dev/hdb

Oddelek: Operacijski sistemi
161407 (1266) simper
»

Ubuntu in win particije

Oddelek: Operacijski sistemi
131140 (996) ZGI
»

zunanji USB disk na Suse

Oddelek: Operacijski sistemi
121352 (1225) kriko1
»

Vprasanja glede linuxa (suse linux) (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
805404 (4496) kriko1
»

SUSE Linux - Kako mountat disk (particijo)??

Oddelek: Operacijski sistemi
71205 (1129) ql000

Več podobnih tem