» »

Suse 9.0

Suse 9.0

«
1
2

Jst ::

Uvod:

Torej, nekaj časa nazaj sem se odločil, da bom začel doma, na "entertainment" računalniku uporabljati linux. Moja odločitev distribucije izhaja iz pra korenin - kočevskih nemcev. Torej Suse. Danes sem dobil 5 cdjev, kateri vsebujejo SuSE Linux 9.0. Namen imam inštalirati od 20:00 pa dokler bo potrebno.

V to temo bom zapisoval vse komentarje, opise, težave in entuziaizem s katerimi se bom srečeval pri učenju novega operacijskega sistema.


Že pred inštalacijo imam nekaj vprašanj.

Prva faza: cross platforma, torej dual boot linux/wxp. Z partition magic sem (v izdelavi) naredil nekaj prostora na disku za linux = 30 gb.

1. Uporabljam PM8.0. Zanima me kaj je bolj priporočljivo, ali z pm8.0 kreirati particije ali prepustiti to opravilo Linux installerju. Ker sam zelo zaupam v pm se bolj nagibam v to smer.

2. Kar je nujno, so driverji za Sound Blaster Live 5.1, ki se jih ne da dobiti na www.soundblaster.com. Je/bo kakšna možnost, da bom lahko uporabljal parametrični eq?



Nasledna faza (ko se bom seznanil z sistemom) bo prenos vseh podatkov v linux format particije. Potem pa winXP.Destroy :)
Potem se bo začela faza deep down to the core. Začeti programirati... Svoje želje bom seveda dopoljnjeval in uresničeval.

Torej, upam na vašo pomoč, če/ko se mi bo kakšna stvar zataknila.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
  • spremenil: moj_nick ()

moj_nick ::

S particijami ne bo problemov, pm kar pusti, soundblaster je pa itak najbolje podprta zvočna v Linuxu
110111001001010001010000

Karlos ::

V to temo bom zapisoval vse komentarje, opise, težave


no ja vsaj slednjih bo bore malo, vsaj jaz nise mel težav.

Edino kar mi ne dela je predvajanje filmov, pa če kdo ve kje dobit kodeke?

Gapi ::

ftp://ftp1.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/codecs/
No person is rich enough,to buy back his past.

jlpktnst ::

Pri suse linuxu ti priporočam da bereš readmeje v konfiguracijkih fajlih in mapah, ker so ponekod uporabljene suse-specifične rešitve. Tudi yast je zelo uporaben (dela tudi v text načinu).

Flamer ::

Kje si pa dubi na CDju 9.0? Jazst sem gludu na netu pa je sam en net install.
Mimogrede, a se torej da SloTech linux nalozit na disk, ali je CD-Only? Ker bi blo tok fajn ko je taka fajn distribucija!!:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Flamer ()

iso2000 ::

Kolikor vem je v Suse 9.0 Mplayer nadomescen s Xine-om. Vendar je stevilo po defoultu podprtih video formatov zelo malo. Downlodat in namestit moras knjiznice za Xine player, pa za gledanje DVD-jev moras namstit Decss, pa mogoce celo mp3 kodek ni podprt. PA za novejse divx(5.04 se mi zdi) moras downlovdad in namestit se to. Potem bodo video file-ji delali! Vsaj pri meni je bilo tako!
LP

hruske ::

OT: Flamer, slo-tech linux je sicer mozno dat tudi na disk, samo mislim, da trenutna verzija tega ne omogoce.

Paketke za mplayer in w32codecs (vsi kodeki kar jih boš rabil) za suse poiscite na netu, kaksn rpm-search al pa rpm-find.

Jst ::

Prvi vtisi:

Inštalacija mi je potekala brez težav. V bistvu sem moral samo parkrat klikniti. V petih letih so tako izboljšali prijaznost do uporabnika, da kar ne moram verjeti!!! Sem zelo navdušen.

Sedaj pa imam par zelo začetniških vprašanj:

1. Na www.ati.com sem dl driverje in pa check.sh, kateri mi naj bi povedal katero verzijo X-Free86 verzijo imam. Kako štartati check.sh. Piše da moram to storiti iz konzole. OK. Grem v konzolo, najdem datoteko, napišem ime, in nič. Potem sem pomislil, da so se atributi zjebali pri prenostu internet -> xp -> linux. Napišem chmod +x check.sh. In spet nič...

2. KDE. Kako videti, kateri ukaz se izvrši pri kliku na menu item v KDE "start menu".

3. Kakšen process manager?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

moj_nick ::

1. chmod ugo+rwx check.sh && ./check.sh

2. Poišči menu editor, kjer ti ob vsakem itemu piše komanda za izvajanje.

3. top v konzoli
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

Jst ::

Nekaj stvari je še, predenj preidem v fazo 2/3 :).. torej brisanje windowsov.

Prva stvar sta digitalna kamera in fotoaparat. Digitalna kamera se priključi prek firewire, fotoaparat pa v USB. Iščem navodila proizvajalcev....

Nekako moram vzpostaviti mrežo prek firewire in YAST2 mi tega ne pusti. Kakšne ideje?

Inštaliral sem atijeve driverje (prek YAST) in sedaj imam v menuju ATI Control, ki mi pa žal ne dela?

Kako preveriti če so driverji pravilno naloženi, oz. hočev vedeti basics o načinu dela z driverji v linuxu. V HOWTOji zraven Suse ni nič pametnega. Malo so že outdated.


ps: že 1 uro se mi inštalira ut2003!! malo sem jezen, neučakan...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

iso2000 ::

ZA USB lahko povem, da ima Suse 9.0 ze vgrajeno zelo dobro podporo in ti vecino naprav zazna brez tezav. TAko mi delujeta printer in skener na usb. Flash diskec in citalec kartic pa delujeta pri meni na enak nacin kot v winxp - priklopis, malo pocakas in na namizju se pojavi ikonca naprave. Tudi fotoaparat mi v disk nacinu deluje. V fotonacinu ga pa se nisem probal priklopit. Za FW pa ti zal ne znam nic pomagat...
LP

jlpktnst ::

atijeve driverje (www.ati.com) ?? Preberi kaj ti na zaslonu piše. Zagnat moreš fglrxconfig. Še pred tem ti pa priporočam backup fajla /etc/X11/XF86Config oz. /etc/X11/XF86Config-4 (če imaš oba naredi oba). Ker ta atijeva zadeva ne nardi ravno dobre konfiguracije, potem pa na roko editiraš in konfiguracijo skombiniraš (od stare vzameš miško, tipkovnico, fonte, od nove pa driver in module).

Jst ::

V XPjih se mi po priklopu v USB prikaže explorer okno z vsebino memory sticka. V linuxu je tema.

XF86Config ne obstaja. Je samo XF86Config.old in XF86Config.saxsave.

In kako za vraga nastaviš v Konqueror Detailed ListView za default pogled (View Mode)?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

jlpktnst ::

priklopi memory...
ctrl+alt+f10 (mislim da je), ali pa napiši v konzoli dmesg (oz. dmesg > file ,da ti izpis shrani v file)
in poglej nekaj zadnjih vnosov, moralo bi pisati kaj v zvezi s usb-storage itd.

Jst ::

jlpktnst: ctrl-alt-F10. Kako pa prideš nazaj v KDE okolje? Matr že uro in pol mi inštalira ut2003! Pa ne bi rad hard reset naredil...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Damn. Ctrl Alt F7. Pa ni pisalo nič podobnega, kar si mi napisal...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Flamer ::

Ok, jaz si bom zdej tudi dal SuSE 9.0 gor. In ker sem LiNuX n00b, mam za prasat nasledne stvari:

1. Katere driverje za nVidio dam dol in kak jih installam
2. Kako se prevede izvorno kodo v izvšno datoteko?
3. Kako UT2003 inštaliram
4. A bi C6C Generals delal na LiNuXu??

Jst ::

1. Prenesi si jih z www.nvidia.com. Klikni v Konquerju na njih, potem se ti prikaže opcija "Install with YaST".

3. http://icculus.org/lgfaq/#ut2k3_install

4. Baje z Winex.

---

Inšraliral ATI driverje, potem sledi restart in kaj vidim? Textovni način login. In pa :

Server for display :0 terminated unexpectedly
IO Error in XOpenDisplay
Display :0 cannot be opened
Display :0 is being disabled (restarting too fast)

jlpktnst mi je prej omenil za datoteko z imenom XF86Config, za katero sem ugotovil, da ne obstaja. To je tudi razlog, zakaj nisem prišel v grafični način. Niti startx niti kstart. Ker sem opazil, da obstaja datoteka XF86Config.old, sem se prijavil kot root, šel v direktorij:

"cd /etc/X11"

in

"cp XF86Config.old XF86Config"

To je rešilo težavo.

1. Lekcija: preden inštalirate ATI driverje si shranite to datoteko, ki se nahaja /etc/X11/

+ pazite na velike/male črke, ker je linux občutljiv...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Flamer ::

A pol noben ne ve kak se tar.gz nardi uporaben?

moj_nick ::

tar xvzf file.tar.gz
cd file
./configure
make
make install


Za firewire kamero kot root v konzoli naredi

modprobe ieee1394
modprobe ohci1394
modprobe dv1394


Inštaliran moraš imeti program kino, ki ti potegne vse s kamere na disk.
110111001001010001010000

Jst ::

moj nick:

Imam en extra weird problem. Prej opisani problem sem nekako rešil in potem z yast odinštaliral ta rpm (ATI driverje). Cool. Grem v konzolo - super user mode - in probam inštalirati by hand. Vidim, da mi napiše, da potrebuje ..src/linux/version.h (oz. nekaj takšnega). Kar pa pri menu ne obstaja. Potem sem spet odinštaliral z Yast. In od takrat se mi dogaja nekaj čudnega: Ugasnjen računalnik. Prižgem in takoj ko se začne loading je tema. Konec. Potem hard reset in se linux normalno naloži v KDE okolje. Potem reset in spet tema. Hard reset in se normalno naloži. Tako, v intervalih, se mi to dogaja.

WTF???

Zvečer bom poledal loge in natančno prepisal sem, kaj mi izpiše. Mogoče bomo skupaj prišli do kakšnega pametnega zaključka...

ps: Podpora SB Live je zelo na nizkem nivoju, kajti zvok, ki ga dobim ven je katastofalen in nenatančen. Katastrofa. KAMix Audio mixer se obnaša zelo čudno! XMMS mi mp3je prikaže kot da so 22 khz!!!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Flamer ::

OK, SuSE roX! Net sem ustimal, ceprav sem neki casa iskal kje se nastima, sam je pa tkoj delal pol, in osvezevanje zaslona je 85Hz.Koncno me ne bolijo vec oci!:D. Mam se en par vprasanj. Z Mozille.org sem potegnu forefoxa. Pride v tar.gz. Odprl sem arhiv in v njem med fajli pognal datoteko firefox, ki je lupinski skript. Zanima me sedaj, kako iz tega narediti bli¾njico na namizju, ki bi tudi vsebovala ikono, ki se nahaja v drugi mapi. Ali je to treba install naredit. Sem probal kot si napisal moj_nick, samo, ker nisem glih najbl vec, sem priso sam do polovice. A mi lah specificno poves kak bi to naredu, ce je pot do fajla: file:/home/Mersi/firefox-0.8-i686-pc-linux-gnu.tar.gz

Bi bil zelo hvalezen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Flamer ()

jlpktnst ::

jst: kernel source! module ti more prevest, pa nima kernel include-ov (kernel source more bit iste verzije kot instaliran kernel)
Najlažji način za inštalacijo bo verjetno da odpreš yast (lahk v tekst načinu) in najdeš kernel source paket. (preveri edino da bo pravi- moral bi bit, komanda za trenutno kernel verzijo je "uname -a"). Ko boš imel kernel source poskusi na novo instalirat zadevo.

Glede config fajla /etc/X11/XF86Config, včasih je na koncu "-4" (štirica), nevem pa kateri je default...

mimogrede jst, imaš grub? Na začetku v grub meniju izberi linux nato pa v edit boxu na dnu spremeni cifro na koncu iz 5 v 3 (npr: v tej vrsti meni piše kernel (hd2,0)/boot/bzImage root=/dev/hdc1 vga=791 5 ; cifro "5" na koncu spremeni v "3" in daj enter - nastavitev se NE shrani)
Tako si naredil da se NE boota v grafični način. Sedaj moraš popraviti nastavitve (XF86Config) in instalirati grafične driverje...

ps: prej si inštaliraj links, lynx ali w3m (text mode web browser) da boš lahk vsaj na netu:)

LP

Flamer ::

Hm ,OK, po navodilis sem skopajlav tole. Edino... NE vem kam je zadevo dalo. Kako sploh tole zdaj zazenem?:8)

Jst ::

jlpktnst: Jaz sem na netu tako ali tako preko prenosnika, ki je namenjen poslovni uporabi. Suse si pa konfiguriram na domačem računalniku.

popravek: Končno sem usposobil ATIjeve driverje in ut2003 mi DELA! Ne morem verjeti! Moja prva inštalacija driverja na linuxu. Je pa tudi slaba novica. UT2003 mi v wxp (mapa dm-plunge, pogled na vse tri stolpe iz zraka - moje subjektivno mnenje: ultimativen test) dela z 40 fps, v linuxu pa z 1 FPS! Prav ste prebrali! En frame na sekundo! Nekaj je zelo narobe!

ps: ATI Control Panel iz menuja mi pa še vedno ne deluje! Po kliku nekaj dela, vendar nič se ne odpre in nato zgine ikona iz taskbara. Prav tako SaX2.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

jlpktnst ::

jst: iz xev napisi v konzoli (xterm ali karkoli) glxinfo | grep direct (ali le glxinfo) in si oglej če piše Direct Rendering : yes, če ne je seveda vzrok da ženeš mesa emulacijo.

jlpktnst ::

flamer: skompajlal si firefoxa 8-O ! to ja traja celo večnost! domnevam da si na koncu napisal "make install" (kot root!)?
Če je vse ok, naj bi zadeva delala tako, da napišeš "firefox"('mislim da se tako reče? jaz imam mozilla:)) kjerkoli (če je binary v pathu) kot katerikoli user.

dodatno:
ponavadi jih inštalira v /usr/local/bin (binary oz. executable:)), /usr/local/lib, /usr/local/*whatever* ...
konfiguracijske datoteke so v ~/.mozilla (za mozillo), firefox pa ima kaj podobnega (npr. ~/.firefox, ~/firefox) - to je ime MAPE, ~ pa pomeni home directory (npr. /home/flamer)

moj_nick ::

Firefox se že splača kompajlat, predvsem s kakimi optimizacijami ;)


Executable datoteka
/usr/bin/firefox

Direktorij za userjeve nastavitve
~/.phoenix
110111001001010001010000

Flamer ::

Hm ,aj v bistvu sem jazst teu dat XIne gor. Pa je krneki. Sm pogrunatl zakaj ni EXE. TAm je Xine configa. Pol mors se GIU installat. Hec je, da ko hocet se GUI dat gor, napise da xine-configa ni mogoce najti, in da naj najprej namestin library od XInea. Yoy, kok je to krneki.

root ::

Glede instalacije atijevih driverov - potrebono je namesti sorce od kernela, kernel je potrebno preves vendar brez radeonovih driverov ki so v kernelu.
Če imaš slučajno nforce 2 (za ostalo ne vem samo se mi zdi da je to priporočlivo) matično potem moreš po instalaciji drivero ko zaženeš fglrx_config pri uporabit opcijo external AGP, pa še to preden se ti zaštartajo X-si si morep loadat AGP-gard modul (pač potrebmo je editirat en fail boot.local v /etc se mi zdi).
Drugače pa najdeš podrobnejša vse to tudi na www.rage3d.com Rage3D.

jlpktnst ::

sej ni treba NOVEGA kernela... dovolj je da daš ustrezne source kernelu (ker je suse kernel gre suse source, vse je na cdjih)

Jst ::

root: Jaz imam p4 2,4c, Abit Ic7, torej 875p.

Če napišem lsmod, mi ne izpiše agpgart modula. glxinfo mi pa napiše:

"XLib: connection to ":0.0" refused by server"
"XLib: No protocol specified"

"Error: unable to open display (null)"

root: Pogrobnejša navodila nisem našel na rage3d. Sem pa sledil navodilom na suse.com in pa na ati.com.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Flamer ::

Mimogrede, FireFixa sploh ne morem compilat. ko vpisem ./configure mi napise command not found, ce pa kar make boot pa no rule to make target. Mam se en hec. Driverje za nVidio sem DLjal skupaj z upadti, kot so mi navodila priporocala. Zdaj pa nobene sledi o kakih driverjih. TuXRacer steka k presyca.

root ::

Tukaj maš forum na Rage3D tukaj boš vrjetno najdo kaj informacij.
X winse probaj zaštartat iz konzole. Takrat ti bo errore ven vrgo v konzoli. Glede glxinfo upam da si ga v x windowsih zagnal mogoče ti bo kaj več pomagal fglrx_info(al nekaj takega nisem v linuxi da bi lahko pogledal). Upam da ti instalacija driverov ni kaj errorov javla.

moj_nick ::

Flamer, firefox-0.8-i686-pc-linux-gnu.tar.gz ni source file in ga ni treba kompajlat. Odzipaš in poženeš ./firefox ;)
110111001001010001010000

Flamer ::

Hm, ja oK, sam kak bi si pa bliznjico na naizje dal, pa tko da bi ikone lah uporablu?

moj_nick ::

Narediš add launcher pa pot path vpišeš /pot/do/datoteke/firefox
110111001001010001010000

Flamer ::

HM, sam neki, a pol nuben ne ve kaj naj nardim z Xineom? Aja, pa v LiNuXovem FireFoxu so mau cudne pisave. Zlo gro se izpisujejo strani.

jlpktnst ::

si napisal glxinfo v konzoli kot isti user ki si lasti xfree? (npr. če si logan v xwinse kot "jst", moreš bit v konzoli tud kot "jst"...)

Jst ::

root: Sledil sem navodilom na Rage3D.com. Po tem, ko sem z
"make menuconfig"
konfiguriral kernel, sem ga tudi kompilal z:
"make dep && make clean bzImage modules modules_install".

Potem nisem našel grub.conf. Nato sem našel menu.lst, kjer sem, po predvidevanjih spremenil:

"kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz root=/dev/hda4/ vga=0x31a splash=silent desktop hdc=ide-scsi hdclun=0 showopts"

v

"kernel (hd0,3)/boot/bzImage root=/dev/hda4/ vga=0x31a splash=silent desktop hdc=ide-scsi hdclun=0 showopts"

Če sem prav razumel, sem s kompilanjem naredil binary za boot. Zato sem tudi spremenil to vrstico. Ponavljam, samo moja predvidevanja po navodilih!

Potem sem resetiral in sistem ne mi več naložil!!!

V boot menuju sem ročno napisal naslednje:

"kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz root=/dev/hda4/ vga=0x31a splash=silent desktop hdc=ide-scsi hdclun=0 showopts"

s katerim bi, spet po predvidevanjih, nazaj nastavil boot image. Vendar spet isto. Sistem se pri nalaganju obesi!

In zgodba izpred petih let se ponavlja. Takrat sem tudi zj#### vse skupaj. Vendar je pa razlika! Takrat sem z linuxom obupal, sedaj se mi pa spet odvija inštalacija :) Upam, da bom imel drugič več sreče...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Prosil bi vas za pomoč, da me ne zj### še enkrat. To je copy/pase iz Linux_ATI howto-ja:

Once your sources are set up you should configure them. For this follow the specific distribution kernel guides, as each distribution requires their own settings to be enabled. Once you are done with setting up your kernel sources enter menuconfig again:

cd /usr/src/linux
make menuconfig
And enable the following options:

/dev/agpgart under ``character devices''
MTRR (Memory Type Range Register) under ``processor type and features''
Then disable:

Direct Rendering Manager (XFree86 DRI support) under ``character devices''
Kernel debugging under ``Kernel hacking''
Once you have done this, exit the menuconfig (don't forget to save). After that run (as root in your /usr/src/linux folder):

make dep && make clean bzImage modules modules_install
With this command you will create a bzImage kernel file in your /usr/src/linux/arch/i386/boot/. The i386 part may change accordingly to your arch. Now you must copy the kernel image to /boot. (in some distros you will have to mount /boot first)

mount /boot # only do this if your /boot partition doesn't get mounted automaticaly
cp /usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage /boot/bzImage.new # change the bzImage.new to whatever you want your image to be named
After this you will have to edit your lilo/grub settings. For both it should be enough if you use the same data as for the already working kernel. The lilo conf file is in /etc/lilo.conf. After updating it you will have to run /sbin/lilo

/sbin/lilo
For grub you will have to edit /boot/grub/grub.conf. After the changes nothing else is needed.


----

No prejšnjič sem delal po navodilih, vendar se mi je zataknilo ket, kot sem že prej omenil, nisem našel grub.conf. Piše, da moram to storiti, da bodo driverji v delujočem stanju.

----
By the way: Jaz si vse stvari, ki jih počnem (da bi usposobil linux), zapisujem v txt datoteko, ki je že kar obsežna. Ko končam misijo (da bi si poštimal vse, kar sem delal v Windowsih (mp3ji, filmi, ut2003)) bi lahko malo preurdil to v članek in z privolitvijo lastnika te strani, objavil tukaj na slo-techu. Zato se bom potrudil in dokazal, da lahko totalni začetnik usposobi linux za "desktop" delo... Zato bi prosil vse uporabnike Suse 9.0, da svoje težave napišejo tukaj, da jih skupaj rešimo!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Flamer ::

Heh, jazst jih mam poln, kar preber si!:D

moj_nick ::

Pravilo št. 1 za spreminjanja jedra

Pusti staro jedro pri miru in novega dodaj poleg starega!
Imej več bzImage-ov v /boot direktoriju
V /boot/grub/grub.conf dodaj nove vrstice za nov kernel, vrstice, namenjene staremu kernelu pusti pri miru, da bi v primeru nedelovanja še lahko izbral stari kernel in s tem rešil probleme.


Da ne boš pozabil tega omenit ;)
110111001001010001010000

b4d ::

SIcer imam Fedoro, a po inštalaciji wine-a iz RPM-ja mi ko ga poskusim zagnat napiše to

wine: failed to initialize: /usr/lib/wine/ntdll.dll.so: cannot open shared object file: No such file or directory


Kaj je narobe in kako naj to rešim?
b4d.sablun.org

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b4d ()

jlpktnst ::

hm, pri wine so neke finte, manjkajoče fajle lahk svoje posnameš tja, lahk pa nardiš prazn fajl (touch _ime_fajla_) pa se built-in uporablja (če obstaja).

root ::

Jst: Sory jaz sem mislo glede na to da si omeno da si linux instaliral pred petimi leti, da nisi glih začetnik tak da ti neisem razložo vseh detailov. Ok no takole nekako probaj:

- Kot idi v /boot pa prekopiraj vmlinux-2.4.21-... in System.map-2.4.21-... pač v nekaj (recumo dodaj mu nakonci .back al pa kaj hočeš)
- v /boot/grub/menu.lst dodaj vrstico še eno vsrtico (potem je to opcija za pri boot menuji) pač skopiraj tisto pod title linux in spremeniš tako da se sklicuje pač na kopiran kernel
- probaj bootat suse s tem da izbereš to opcijo
- idi pač zbildat kerenl po iztem posopku ko si ga izbral prej s tem da nardiš takole po make modules_install še make install - ta komanda ti bo skopirala novi kernel v /boot direktorij (prepisala bo onega ki je po zraven susov zato ker pač ima enako ime) in nastavla link datoteki vmlinuz in initrd da kažeta na ta kernel
- spet moreš rebootat mašino tokrat bi skoraj zagotovo mogola stvar delat razn seveda če nisi (potem ko si preveč izkušen :D kako opcijo v kerneli preveč izklučo)

/* Zdaj pride na vrsto rebildanje driverov */

- ko se sistem zbuta z novim kernelom (no rekompailanim) idi v /lib/modules/fglrx/build_mod/ pa tukaj poženi make.sh fajn bi blo da prej zbrišeš stare .o datoteke ki obstajao vrjetno
- idi direktorij višje (/lib/modules/fglrx/) pa poženi make_install.sh
- sedaj poženi lsmod pa mislim da bi moral zraven bit tudi modul fglrx in če je ga odstrani rmmod fglrx
- sedaj najprej kilni X-e. Najlažje je da poženeš ukaz /etc/rc.d/xdm stop - s tem kilneš demon ki skrbi da so x-i nonstop vžgani
- poženi ukaz: insmod agpgart da zinstaliraš agpgart modul (nogoče da ti ne rabiš samo probaj tak bi ziher moglo delat)
- editiraj /etc/X11/XF86Config-4 in preveri če imaš Option "UseInternalAGPGART" "no" no jaz tudi odstranim komentar pred vrstico Option "NoDDC" da mi dela monitor na 85 hercih, drugače dela samo na 75 (no to se nahaja proti koncu XF68Config datoteke).
- poženi X-e z dobrim starim ukazom startx :D
- sedaj bi se mogli vžgat xwinsi najprej idi nazaj v konzolo in preveri če so ti xsi dali kaki error ob zaganjanju
- no če niso potem bi tole vrjetno moglo delat fgl_glxgears no če ne bo ukaz fglrxinfo povedal da maš mesa software grafično in tudi errori ob zagonu xov se bi mogli pojavit.
no meni izpiše tole:

fglrxinfo
display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: Radeon 9700 Athlon (3DNow!)
OpenGL version string: 1.3 (X4.3.0-3.2.8)

- ok nisma še končala sedaj je potrebno editirat datoteko /etc/init.d/boot.local in v njo napiši:
/sbin/insmod agpgart

ok s tem je namestitev atijevih driverov končana. Pač je malo več dela je pač tak da ati zaenkrat še ni sposoben izdat kvalitetnih driverov za linux. Pač s tem se je potrebno sprijaznit no pa ko enkrat znaš postopek potem ni več nekih večjih težav. Je pa res da bo moja naslednja grafična kartica skoraj 100% od nvidie.

PS: V susih je ena fint in sicer ko si v x windosih logiran kot navadni uporabmik in hočeš zagnat neko grafično aplikacijo kot root uporabmik ponavadi v terminalnem okni izvedeš ukaz su pa ti da root privilegije ampak v susih 8.0 in 9.0 takrat ne moreš zaganjat grafičnih aplikacij. Zato moreš ob izvest su -m in takrat dela.

Jst ::

moj_nick: pri meni /boot/grub/grub.conf ne ostaja. Je pa datoteka /boot/grub/menu.lst, ki vsebuje podatke, ki se prikažejo takoj, ko zaženem računalnik.

Zanima me, če je ta datoteka v bistvu grub.conf, o kateri govori Linux_ATI howto??


popravek: Ko sem pisal post, si me malo prehitel...

Red Hat pred petimi leti ni niti malo primerljiv, tako distribucija, kot moje znanje.

Sedaj sem si inštaliral Kylix in se mi zelo dopade. Je točno to, kar je obljubljal Borland. Tako da se sedaj malo spuščam v programerske vode linuxa.

+ Zanime me, KJE je linuxov STARTUP? (Zdi se mi, da je KDEjev startup /home/Jst/.kde/Autostart) In kako nastaviš linuxov startup in kako nastaviš KDEjev startup??
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

root ::

No na par stvari sem pozabo >:D jaz takole kompailam kernel najprej v terminalu v xih kot root z ukazom su -m zaženem make xconfig nato make dep, make bzImage, make modules, make modules_install in pa make install.

Po instalacij kernela upam da boš v boot menuji izbral opcijo linux in ne one ki si jo dodal. Tisto pač uporabiš samo če ti stvar ne dela.

Če se pa boš kdaj lotil kompailanja svojega kernele pač za svoj računalnik in da ima podprto samo tisto kaj želiš pa ti priporočam da v konfiguraciji kernela(menuconfig ali xconfig) v build opciji spremeniš ime iz default za nekaj tvojega pač s tem se izogneš da se ti moduli ne prepišejo.

Aja še to ti lahko povem. Če zajebeš kernel no tak kot si ga prej samo zdaj sem vrjetno prepozn :). Lahko to popraviš za kar zelo enostaven način in sicer. Bootaš s cdja kot da bi ga instalira. Ob instalaciji te vpraša kako namestitev želiš in takrat si tam izbral da novo, zdaj pa izberi da želiš bootat nameščen sistem in takrat ti bo on lepo zbutal tvoj linux z kernelom z cdja. Pač kup stvari nebo vrjetno delalo (no atijevi driveri) ampak sistem se bo zagnal. Nato pa idi v YaST in namesti in odstrani programsko opremo pa remuvaj kernel-source in pa k_default. daj sprejmi pa pač počakaj da se zbriše. Zdaj pa še enkrat na isto ikonico pa dodaj kernel in kernel source ter rebootaj mašino in linux more spet delat.

Jst ::

> Pač je malo več dela je pač tak da ati zaenkrat še ni sposoben izdat kvalitetnih driverov za linux. Pač s tem se je potrebno sprijaznit no pa ko enkrat znaš postopek potem ni več nekih večjih težav.

Hehe, pri windowsih sem bil vešč uporabih registra. Poznal sem delo z dllji. Vse je to pri Windowsih pač opcija. Ampak jaz sem pač mazohist gledel tega in sem bil "hackanja" vesel. Tukaj pri linuxu pa je to nujno potrebno. Zato se mi pa linux toliko bolj dopade že na začetku! PDFji, ki sem si jih zloadal (recimo Linux administration made easy, Teack yourself linux in 24 hours...) so podn!!! Spoznavem, da je linux sistem zame!!! I like ti a lot!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gentoo Nforce mreža ne dela razen z LiveCD-jem

Oddelek: Operacijski sistemi
111363 (1255) nicjasno
»

SuSE Linux Pro 9.0 ->Kernel update

Oddelek: Operacijski sistemi
11919 (816) der_Alte
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674273 (3798) Senzacionale
»

Linux in NTFS

Oddelek: Operacijski sistemi
331787 (1240) moj_nick
»

Prvo prevajanje jedra - Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
91268 (1094) Gandalfar

Več podobnih tem