» »

Peak oil?

Peak oil?

««
6 / 12
»»

Saladin ::

To drži regijo za silo stabilno, da se ne začnejo klat vsi po vrsti (kar bi bilo za nas skrajno slabo, ker bi nam navilo ceno nafte v višave).

Torej je zate edini problem cena nafte - za klanje ljudi pa ti je vseeno?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

edge540 ::

>>Torej je zate edini problem cena nafte - za klanje ljudi pa ti je vseeno?

Nima veze s temo kaj mislim o klanju ljudi. Pa tudi če mi je vseeno - mi boš pihal na dušo?

Saladin ::

Pa tudi če mi je vseeno - mi boš pihal na dušo?

Potem te bom offtopic opozoril na določene prioritete, ki bi ti morale biti kristalno jasne.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Zaradi visokih cen nafte in posledičnega prehajanja z nafte na koruzo, je samo v Etiopiji 3 milijone lačnih. Po vsem svetu pa stotine milijonov.

Kje maš zdej prioritete?

P.S.

Od OPECa reveži ne bodo dobili nič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pejt_u_kujac ::

Zaradi visokih cen nafte in posledičnega prehajanja z nafte na koruzo, je samo v Etiopiji 3 milijone lačnih. Po vsem svetu pa stotine milijonov.

Od človeka povzročeno globalno segrevanje (zakaj recimo Al Gore še vedno tako vneto leta po celem svetu, če je CO2 taka nadloga??) in energetska kriza, sta idealni sredstvi, ki ju bo super elita uporabila za depopulacijo planeta. Amerikanci so ugotovili, da je na tem planetu prostora za cca. 700 milijonov (čeprav sem zasledil tudi manjše številke) ljudi, kar pomeni, da imamo cca. šest milijard viška :|. Lahko rečemo temu zarota ali karkoli hočete, ampak sam mislim, da trenutno stanje z visokimi cenami energentov ni naključje in tudi ta evforija zelenih, da se bo planet skuhal mi tudi povzroča nelagoden občutek, da je zadaj nek "višji" cilj. Seveda nimam nobenih uradnih listin, ki bi to dokazovale in zato vse skupaj ne obstaja in je samo plod bujne domišljije teoretikov zarote, a ne>:D!

Pyr0Beast ::

6 milijard ljudi se dolgoročno definitivno ne bo obneslo ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

nurmaln ::

in zakaj ne?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

imagodei ::

Soylent Green IS people...
- Hoc est qui sumus -

pejt_u_kujac ::

in zakaj ne?

Zato ker so se Rockefellerji, Rothschildi in ostala super elita, odločili da ne :|! Preberi si dober članek v Sobotni prilogi (26.04.2008) "Večplastna kemična kastracija", kjer avtor dobro nakaže kakšni norci so za svetovnim krmilom. Lahko se sprenevedamo, da je kriv komunizem, kapitalizem, nafta, CO2 itd., ampak jaz pravim, da dokler bodo taki norci (ki imajo občutek superiornosti, ki že meji na bolezen) za svetovnim krmilom je čisto vseeno kakšen sistem imamo, saj je vzrok čisto drugje...
Tisti nejeverni Tomaži, ki boste rekli, da sem čist "off topic" si pa malo poglejte kdo so lastniki največjih naftnih družb (bivših sedem sester, še posebej Exxon in Shell...) in boste kmalu ugotovili, da so to velike banke iz Wall Streeta in Londona. Konkretno ima kontrolni delež v Exxon-u družina Rockefeller preko "svoje" banke Morgan Chase.

edge540 ::

>>Tisti nejeverni Tomaži, ki boste rekli, da sem čist "off topic" si pa malo poglejte kdo so lastniki največjih naftnih družb (bivših sedem sester, še posebej Exxon in Shell...) in boste kmalu ugotovili, da so to velike banke iz Wall Streeta in Londona.

Ja in? Zaradi mene lahko pride Janša prevzame vseh sedem naftnih družb. Dokler bom lahko kupil bencin na pumpi mi dol visi.

pejt_u_kujac ::

Ja in? Zaradi mene lahko pride Janša prevzame vseh sedem naftnih družb. Dokler bom lahko kupil bencin na pumpi mi dol visi.

Ne vem, če je vse tako preprosto kot ti razlagaš @Raptor001. Zakaj? Zato, ker s tem, ko ima majhna skupina enih in istih ljudi kontrolo nad večino svetovnih resursov (še posebaj nafto, uran, hrano, vodo itd.) lahko mirno manipulirajo trge in zadovoljujejo svoje višje cilje (uničenje konkurence), ki pa verjemi nimajo tvoje blaginje v mislih. Torej iz tega aspekta bi najbrž za nas res bilo bolje, da bi Janša prevzel vseh sedem naftnih družb, saj ne verjamem, da je sposoben takega nategovanja kot ga premorejo tile megalomanski bankirji>:D..
Sploh je pa potrebno pogledati malo zgodovino in hitro ugotoviš, da ljudje ala Rockefeller gledajo na konkurenco kot na smrtni greh in so se od nekdaj borili za izbris le te. Zaradi monopolov, kartelov in že zgoraj omenjene manipulacije svetovnih trgov iz strani ene in iste elinte druščine, ti pa garantiram @Raptor001, da ti v bližnji prihodnosti ne bo več "dol visel"!

Zgodovina sprememb…

durrenmatt ::

edit: Citizen Kane

Zgodovina sprememb…

Tear_DR0P ::

6 milijard ljudi se dolgoročno definitivno ne bo obneslo ..
ker je prostora za več ljudi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

nurmaln ::

Mr_C
a še nisi ugotovil da teorije zarote namesto argumentov na tem forumu običajno ne zaležejo?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

gzibret ::

Vse je za neki dobr!

pejt_u_kujac ::

Mr_C
a še nisi ugotovil da teorije zarote namesto argumentov na tem forumu običajno ne zaležejo?

A to si mislil na tisti del kjer pravim, da so si Rockefellerji vedno prizadevali za izbris konkurence ali bi ti kar vse vrgel v koš zarote? Kaj pa je bil Standard Oil @nurmaln :P?? Boš rekel, da John D. Rockefeller ni imel absolutni monopol nad nafto, kjer je nato z nagrabljenim denarjem šel v bančništvo in začel preko Chase Manhattan banke graditi monopol v medicinskem sektorju itd. Lahko pa si bolj konkreten kje točno sem šel v vode teorije zarote? Za začetek si preberi članek v sobotni prilogi, ki ga omenjam zgoraj in poskušaj ovreči s tvojimi "argumenti" kar piše avtor. Rade volje bom spremenil svojo negativno naravnanost in bom začel verjeti, da "flowers are blue and roses are red" in skratka, da je na svetu vse v najlepšem redu.
S takim razmišljanjem tvegaš, da te bodo počasi skuhali kot žabo v loncu, ki ga postopoma segrevaš. Pa te zadeve nisem pobral v "Zeitgeistu", ki je za moje pojme prepovršen, če te to zanima. Ko se boš pa skliceval na dejstva in kategorično ovrgel vse od mojih "teorij zarote" mi prosim ne navajaj kakšnih knjig od založb ala MacMillan, Simon & Schuster (skratka ta velikih), ker je več kot očitno kdo stoji za njimi.
Torej boš tudi rekel, da so vsi tisti eksperti iz zahoda res šli v Irak zarad WMD (weapons of mass destruction) in da zadaj ni bilo nobenih drugih "skritih" načrtov (nafta, utrditev Izraela v regiji, posli za NJIHOVE korporacije, razdeli in vladaj muslimane)?? Prosim, da ko naslednjič takole malo čez palec zavrneš vse moje komentarje, bodi malo bolj konkreten, ker drugače izpade debata enostavno prepovršna ;)!

Zgodovina sprememb…

Snohman ::

NewScientist: Have we underestimated total oil reserves?


Tole je kar realna stvar; strašenje o skorajšnem zmanjku nafte je postalo precej popularno v zadnjem času:), kot v dobrih starih 70ih.

Meni se zdi precej nerazumno, da bi nafte kar na lepem zmanjkalo, ko pa velik procent površja Zemlje sploh še nismo pregledali. Še malce izpopolnjejo tehniko vrtanja in nafte bo še ohoho.
Je pa strašenje o zalogah zelo prikladno za draženje nafte, to pa res.

jype ::

Žal je to, koliko nafte je pod zemljo, precej vseeno. Cena nafte je odvisna predvsem od tega, koliko je ustrezno rafinirane dobavljive na vašem bencinskem servisu.

OChack ::

no nj še jst dodam svoje glede zarot, placa za ljudi je dovolj, prostora za hrano je premalo, zato se dela na genetsko zastrupljeni hrani (piščanec na piščancu ki je drugega piščanca za malico)tako d abomo imeli kaj jesti, seveda taka hrana pripomore k boleznimi naše populacije in hitri smrti.
no plan prostozidarjev je spravt populacijo na 3 mrd, zaenkrat se iztrebljanje izvaja na napačnem koncu sveta, bo pa na vrsto kmalu prišla azija ko bo industrijsko zadosti razvita in posrana
Int€l inside, IDIOT Outside

A. Smith ::

Kitajske populacije noben prostozidar ne more omejiti tako učinkovito, kot jo omejuje kitajska vlada, ki družinam dovoli največ enega otroka.

Prenatrpane sirotišnice so sicer žalostna posledica, v smislu omejevanja populacije pa ukrep deluje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

OChack ::

res je, kitajska vlada je zelo učinkovita, uprašanje je kako je indijska, kjer je tud čez miljardo folka.
V kitajskih provincah je izumrlo že vrsta živalskih vrst, ker je voda zelo onesnažena, in ni hudič da nebi počas tud ljudje začel obolevat
Int€l inside, IDIOT Outside

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OChack ()

jype ::

OChack> prostora za hrano je premalo, zato se dela na genetsko zastrupljeni hrani (piščanec na piščancu ki je drugega piščanca za malico)tako d abomo imeli kaj jesti, seveda taka hrana pripomore k boleznimi naše populacije in hitri smrti.

To si ti nekaj zamešal.

K hitri smrti vsaj na zahodu pripomore neustrezna dieta s preveč živalskimi beljakovinami in premalo vlakninami. Japonci jedo v glavnem ribe, živijo pa petkrat bolj stresno in tudi bistveno dlje kot mi. Kitajci jedo v glavnem zelenjavo, pa čeprav ne pazijo preveč na higieno, doživijo v povprečju višjo starost kot mi.

OChack> no plan prostozidarjev je spravt populacijo na 3 mrd

A to ti je kakšen prostozidar povedal?

Tear_DR0P ::

ker je voda zelo onesnažena,

generalnio imaš mogoče prav - ampak DNA je recimo pisal, kako so kitajci pripravljeni preprosto spucat neko reko, če se jim zdi da je neka vrsta v reki pomembna - ekonomsko povsem neučinkovito - ampak zelo zeleno
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Pyr0Beast ::

K hitri smrti vsaj na zahodu pripomore neustrezna dieta s preveč živalskimi beljakovinami in premalo vlakninami. Japonci jedo v glavnem ribe, živijo pa petkrat bolj stresno in tudi bistveno dlje kot mi. Kitajci jedo v glavnem zelenjavo, pa čeprav ne pazijo preveč na higieno, doživijo v povprečju višjo starost kot mi.
In za pridelavo 1kg živalskih beljakovin potrabuješ n-krat več rastlinskih (n > 6) beljakovin.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jype ::

Pyr0Beast> In za pridelavo 1kg živalskih beljakovin potrabuješ n-krat več rastlinskih (n > 6) beljakovin.

Seveda. Tvoj point je pa kaj? Da je uživanje rastlinskih beljakovin "neučinkovito" ?

drejc ::

Ravnokar v živo na CNN, Bushev nagovor...skenslal bojo Off shore drilling ban iz leta 80', drillal bojo na polno spet na Aljaski, po 30 letih bojo začel gradit nove rafinerije in obnavljat stare, baje majo za 800miljard sodčkov nafte v kamnitih predelih Colorada za kar bojo nemudoma izdal dovoljenja zainteresiranim firmam ipd.

Life is good...saj na oni strani luže so se spametoval.

http://slo-tech.com/forum/t176965/249
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

edge540 ::

About bloody time...

Zgleda da jim je dovolj nafte po 130$. Samo upam da čim prej neke projekte zalaufajo. Če zmaga Obama se lahko sicer še marsikaj obrne, glede na to da ga Al Gore podpira po novem (aka se slini za neko funkcijo).

jest10 ::


Life is good...saj na oni strani luže so se spametoval.

http://slo-tech.com/forum/t176965/249

A daš lahko tapravi link?:P

Thomas ::

Olja imajo za najmanj 3 Saudske Arabije. Bolj verjetno da za 30 sicer, a takoj dobavljivega samo za 3, za 100 let njihove trenutne porabe.

Dogaja se točno to, kar sem napovedal, da bi se moralo. Zeleni pa ne upajo pisnt. Lepo. Life is good, yes.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Obama je seveda proti. Jokca o okolju in podobne flozle. Bljek ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

drejc ::


Life is good...saj na oni strani luže so se spametoval.

http://slo-tech.com/forum/t176965/249

A daš lahko tapravi link?:P


http://edition.cnn.com/2008/POLITICS/06...
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

username ::

Ravnokar v živo na CNN, Bushev nagovor...skenslal bojo Off shore drilling ban iz leta 80', drillal bojo na polno spet na Aljaski, po 30 letih bojo začel gradit nove rafinerije in obnavljat stare
Čeprav so vsi "vedeli da je GWB slaboumen" in "najslabši predsednik ZDA ever", sem vedel da je dečko povsem pri sebi in da dela poleg kakšne napake v glavnem dosti pametne stvari.
No in evo tole je super novica, GWB se je izkazal kot car in IMO koristen predsednik; sicer po mojem (še) ne dosega starega Reagana, ki je bil res car, ampak pustimo se prijetno presenetiti).

Ugh kar zmrazi me če pomislim kakšno škodo bi tukaj delal Gore, če bi bil predsednik (še tistih par vrtin in rafinerij bi najbrž prepovedal, potem pa horuk v nove čase, se pravi kameno dobo)..
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

Meni je pa všeč, da je McCain toliko pri sebi, da se mu ne zdi vredno dovolit prevrtat Aljaske.

Ker, resnici na ljubo, Američani potrebujejo paradigm shift, ne pa napredka, ki jih že več kot 50 let drži na istem mestu, medtem ko jih ostali vsi prehitevajo.

borchi ::

pomoje zna tole rešit volitve republikancem.
l'jga

imagodei ::

Jasno. Mase ovac bodo spet dokazale, da imajo kratek (politični) spomin. GWB je 8 let delal traparije, ki so v veliki meri doprinesle k višanju cen nafte, sedaj pa bo tik pred koncem mandata naredil eno pravo stvar (ki bi jo, roko na vranico, lahko naredil že 4 leta prej, oz. ob pravi motivaciji morda že katerikoli prejšnji predsednik). Po drugi strani tega seveda ne bi bilo potrebno delati, če US administracija pod njegovim vodstvom ne bi vlekla tako bizarnih potez, kot smo jim bili priča.

Seveda Bush ne dosega Reagana; Clinton je pa zanj nedosegljiv ideal. Žal so nekaterim republikanske ideje in ideje kvazi free marketa tako zelo všeč, da niti v luči vseh možnih ekonomskih kazalcev ne zmorejo priznati, da so v 8 letih Clintonovega predsedovanja ZDA doživele ekonomski preporod.
- Hoc est qui sumus -

Daedalus ::

Jasno. Mase ovac bodo spet dokazale, da imajo kratek (politični) spomin. GWB je 8 let delal traparije, ki so v veliki meri doprinesle k višanju cen nafte, sedaj pa bo tik pred koncem mandata naredil eno pravo stvar (ki bi jo, roko na vranico, lahko naredil že 4 leta prej, oz. ob pravi motivaciji morda že katerikoli prejšnji predsednik). Po drugi strani tega seveda ne bi bilo potrebno delati, če US administracija pod njegovim vodstvom ne bi vlekla tako bizarnih potez, kot smo jim bili priča.


Jap. Najprej narediš krizo, da se pol predstaviš kot rešitelja iz nje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

pejt_u_kujac ::

Od offshore vrtanja, kanadskih katranskih peskov in tudi oil shale-ov v Koloradu ni za pričakovati čudežev. Kot je rekel James Day CEO korporacije Nobel (globokomorsko črpanje) v oddaji ABC Peak oil 2006, so to viri, ki bodo kvečjemu nadomestili izpad lahko dostopne kvalitetne nafte, v NOBENEM primeru pa ne smemo naivno pričakovati, da bomo lahko dvigali ponudbo v nedogled.
"http://www.eia.doe.gov/emeu/internation...
Torej v letu 2007 je bila svetovna dnevna proizvodnja nafte cca. 84.6 milijonov sodov in vsem je jasno, da tega ne bomo mogli povečevati v nedogled, saj smo od leta 2005 naprej(2005: 84,63 mil. sodov, 2006: 84,59 mil. sodov) na platoju, ki se kljub astronomskim cenam ne dviga!
Svetovni trgi bodo v naslednjih letih doživeli zelo turbulentne čase in mislim, da je svetovna kriza večjih razsežnosti neizogibna, saj mi ni jasno kako bo ponudba nafte ujela predvideno prihodnje povpraševanje, ki naj bi že leta 2010 doseglo cca. 91 milijonov sodov (EIA, 2008)???
Z biogorivi si pa jaz ne bi delal iluzij, saj so to mokre sanje, ki absolutno ne morejo postati realnost, saj enostavno ne morejo doseči takega obsega kot nafta, pa še preveč so odvisna od vremenskih ujm (kar poglejte kako so poplave v ZDA zdesetkale pridelek koruze in pognale cene k višku). Za elito me sicer ne skrbi, saj bo za njih dovolj energije tudi iz biogoriv, vendar vsi ostali ne smemo preveč pričakovati.
Kot je nekdo že omenil, je nujno potreben "paradigm shift" in potrebno bo živeti bolj skromno, ter lokalizirati kmetijstvo in nenazadnje tudi velik del gospodarstva, saj drugače ne bodo edino kmetje, ki se bodo s traktorji odpeljali v Bruselj na štrajk >:D!
Slovenija je zelo ranljiva in sploh si ne znam predstavljati kaj bodo naredili Mercator in ostali hipermarketi, ko bodo začeli v tem koncu štrajkati avtoprevozniki (totalen kolaps, police z živili pa prazne).

Zgodovina sprememb…

edge540 ::

>>2007 je bila svetovna dnevna proizvodnja nafte cca. 84.6 milijonov sodov in vsem je jasno, da tega ne bomo mogli povečevati v nedogled

Meni ni jasno? Zakaj nebi mogli povečevati proizvodnje? Interes je, nafta je, tehnologija je. Verjemi da se bo pri današnjih cenah marsikje začelo vrtat.

nurmaln ::


Slovenija je zelo ranljiva in sploh si ne znam predstavljati kaj bodo naredili Mercator in ostali hipermarketi, ko bodo začeli v tem koncu štrajkati avtoprevozniki (totalen kolaps, police z živili pa prazne).


Nč bat, prov dolg ne bojo štrajkal, bojo tud oni lačni ratal, že dost štrajkov smo preživel bomo pa tud tazga.
Realno kej dost pametnega naša vlada glede cen nafte ne more narest, še vedno je najboljš da začnemo gradit JE da bomo mel energije več kot jo bomo nucal. Če bo razlika v ceni med nafto pa štomom dost velika bomo pa začel avte na štrom vozit, ogrevat na štrom....
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

username ::

Američani potrebujejo paradigm shift, ne pa napredka, ki jih že več kot 50 let drži na istem mestu, medtem ko jih ostali vsi prehitevajo.
Američani in vsi drugi predvsem potrebujejo svobodo, da poslujejo po svoji pameti (npr tudi kupijo zemljišče na ALjaski in na navrtajo, če se jim tako zdi).
Skratka ekonomsko svobodo.
Najmanj kar rabijo, je da jih kdo posiljuje s 'paradigm shift' in podobnimi centralno planskimi bedarijami. Paradigm shift se bo zgodil, ko bo do tega pripreljalo delovanje množice svobodnih posameznikov na trgu. Bolj kot jim bomo pustili proste roke, prej se bo ta paradigm shift zgodil in bolj ugoden bo. Je bilo že dostikrat videno, v obeh smereh.

niti v luči vseh možnih ekonomskih kazalcev ne zmorejo priznati, da so v 8 letih Clintonovega predsedovanja ZDA doživele ekonomski preporod.
Makroekonomski premiki potebujejo čas. Ekonomski uspeh ZDA ne bi bil mogoč, če ne bi do 4 let pred Clintonom 8 let predsedoval Reagan, ki je malo posprevil štalo za Carterjem in podobnimi idioti.

Slovenija je zelo ranljiva in sploh si ne znam predstavljati kaj bodo naredili Mercator in ostali hipermarketi, ko bodo začeli v tem koncu štrajkati avtoprevozniki (totalen kolaps, police z živili pa prazne).
Nič hudega. Bomo šli po špecerijo (pa še po gorivo, če bo treba) v Avstrijo. Kar je glede na razmerje cena/kvaliteta že sedaj bolj racionalno kot kupovati pri mečkatorjih.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

username> Američani in vsi drugi predvsem potrebujejo svobodo, da poslujejo po svoji pameti (npr tudi kupijo zemljišče na ALjaski in na navrtajo, če se jim tako zdi).

Predvsem potrebujejo nekoga, ki jim bo pokazal, da vrtanje na Aljaski ne reši nobene težave.

username> Makroekonomski premiki potebujejo čas. Ekonomski uspeh ZDA ne bi bil mogoč, če ne bi do 4 let pred Clintonom 8 let predsedoval Reagan, ki je malo posprevil štalo za Carterjem in podobnimi idioti.

Zagotovo se boš strinjal, da Busheva politika ni bila najbolj ekonomsko utemeljena. Al pa se ne boš, saj je vseeno - rezultate lahko vidiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

username ::

Kaj se pa ti naekrat tako sekiraš zanje?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

username> Kaj se pa ti naekrat tako sekiraš zanje?

They're like brothers to me.

username ::

Brothers?

Hehe, Alisa Zinovjevna Rosenbaum je kot nalašč enkrat napisala:

There is nothing to take a man's freedom away from him, save other men.
To be free, a man must be free of his brothers.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

username> To be free, a man must be free of his brothers.

S tem se absolutno strinjam. Američanov jaz v ničemer ne omejujem, pa tudi oni mene ne (razen v ceni Applovih računalnikov).

pejt_u_kujac ::

Kaj se pa ti naekrat tako sekiraš zanje?

Sekiram se zato, ker bomo s temi naftnimi vojnami (Irak, Iran, itd.) vsi kasiral dvojen davek. Naftne vojne pa bodo, ker je vsakemu jasno, da se noben ne namerava odpovedati svoji potrošnji nafte in bodo ameri volil vsakega norca, ki jim bo obljubil "current lifestyle", ki pa vemo, da ne bo brez krvave cene.
Torej kasiral bomo:
-prvič v obliki visokih cen nafte, ter šokov ponudbe. --drugič, se bo pa muslimanski svet zaradi neprestanega klanja s strani zahoda (zaradi te kurčeve nafte in seveda dobrega starega Izraela), radikaliziral še bolj in bodo napovedali sveto vojno vojn proti vsem nam v tako imenovani zahodni aliansi zaveznikov. To pa pomen, da se pripravi na samomorilske napade na vsakem vogalu in to bo tudi dober razlog za uveljavitev totalne policijske države z mikročipi (a si vidu kako so hitro biometrijo uvedli po 911), skratka "good old Orwellian state" v stilu "stay put, consume and don't even think about opposing the elites":|!

Drugač se pa čist strinjam, da če bi ameri živeli po svoji ustavi in bi država spodbujala svobodno podjetništvo, KONKURENCO in "razfuk" monopolov/kartelov, bi bil svet bistveno lepši. Prva naloga je pa razkroj denarnega kartela (FED, BIS, IMF, World Bank itd.), skratka dolar bi moral izdajati kongres, NE pa privatni FED, ki bo celotno svetovno ekonomijo poslal v maloro.

Zgodovina sprememb…

username ::

se noben ne namerava odpovedati svoji potrošnji nafte
Ja zakaj bi pa se, mona? Če ima denar, naj jo pač kupi, a ne. Če bo predraga, bo že sam najbolje vedel, ali naj jo še kupuje in koliko.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

pejt_u_kujac ::

Ja zakaj bi pa se, mona? Če ima denar, naj jo pač kupi, a ne. Če bo predraga, bo že sam najbolje vedel, ali naj jo še kupuje in koliko.

Poanto si vzel izven konteksta, saj je poanta v tem, da potrošnja kljub višanju cen NARAŠČA, kar pomeni, da je povpraševanje zelo neelastično in skratka po domače povedano Ameri (in tudi ostali svet) so naftni ODVISNIKI! Vsi pa vemo kaj vse je odvisnik pripravljen narediti, da dobi zadetek v žilo:P.
Drugač se bodo pa ekonomisti z logiko neskončne rasti sami zaklal, ker če uspemo premagati "peak oil", bo kmalu za vogalom "peak natural gas", "pa peak coal" in nenazadnje tudi "peak uranium". Skratka paradigma neskončne rasti se bo slej ali prej mogla končati, vprašanje je le ali "milom ili silom". Lahko mi pa mirne volje pojasniš, kako imamo lahko obstoječi denarni sistem (FIAT money) brez neskonče rasti?? Amerika, če dnevno ne dobi 1,5 do 2 milijarde dolarjev zunanjih vlaganj na dan, gre v maloro.
Pa naj mi še tisti korenjak, ki je tako Reagana prej hvalil, pove kako sploh lahko nekomu, ki je nacionalni dolg povečal za trikrat, rečemo konzervativec??? To mi prej diši na komunajzerja (oz. Red Ronnie kot so ga BAJE v mladih letih klicali....ja ja vem, dokaži, dokaži:P) kot pa na konzervativnega kapitalista>:D!

borchi ::

te ameriške nafte še zelo dolgo ne bomo videli. tudi mccain pravi, da morajo zvezne države same sprejeti odločitev ali se dovoli pridobivanje nafte. zaenkrat pravijo, da stanejo oil sands in shale mining nafte ca. $60. da utihne NIMB halo je treba prištet še nekaj deset dolarjev. nafta NIKOLI več ne bo pod $100.
l'jga

Snohman ::

Izkoriščanje peska v Kanadi se splača če sod stane 30$(!!). Ne verjamem, da je v Koloradu ali Wyomingu dosti drugače.
Nafta bo pod 100$, ker je trenutna cena napihnjena. Očitno ni nihče prebral rapotorjevega članka na prejšni strani, kjer pove da se je poraba v USA zmanjšala, na Kitajskem pa se ni toliko povečala, da bi zapolnila to vrzel.

Sicer pa američani v zadnjem letu močno spreminjajo svoje navade; prodaja velik pick-upov in SUVov je padla povprečno za okoli 30% glede na lanski maj. Gm, Ford in Toyota(!) bodo za določen čas ustavili svoje proizvodnje teh avtov, ker ni povpraševanja, na parkiriščih dilerjev pa ostaja na tisoče teh avtov.
Toyota Camry je maja 08 prvič po prodaji prehitelega večnega prvaka, Forda F-150, big size pick-up torej.

Toyoyta odpušča 200 začasnih delavcev:
http://www.autoblog.com/2008/06/18/toyo...

Ford za 9 tednov ustavi tovarno:
http://www.autoblog.com/2008/06/17/no-s...

Še zanimivost; bakterija, ki s prehranjevanjem proizvaja nafto:
http://www.autoblog.com/2008/06/18/scie...

Američani se ne bojo kaj dosti manj vozili, le manj požrešne avtomobile bodo kupovali.
««
6 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje naftnih zalog v svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15414265 (9916) Karaya 52
»

Še malo pa bomo peš hodil (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13311439 (7778) jype
»

Oil Peak (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
987464 (5886) gzibret

Več podobnih tem