» »

Toyota Prius - mnenja, ocene

Toyota Prius - mnenja, ocene

«
1
2 3
...
5

Boeing ::

No, ta vikend sem imel izredno priložnost in čast imeti ta avto na razpolago za "testiranje" in nasploh za nekakšno oceno vožnje, ker se zelo zavzemam za nakup tega gizmota.

Zadeva je, milo rečeno, BOMBA. Dobesedno. Enostaven za "uporabo", učinkovit, lepo oblikovan, fun-to-drive in zelo šparoven...

Notranjost totalno futuristično oblikovana, iz kvalitetne plastike, deli dobro spojeni med seboj, brez čričkov. Volan ima dobro ergonomijo, gumbi za radio in klimo ter ostale malenkosti so izredno handy, čeprav je na obroke malo trd, ampak nič motečega. Touchscreen je dobro kontrasten in lepo viden tudi ob močnem soncu, meniji logični in pregledni, preko njega lahko upravljaš vse, kar se v tem avtu upravljati da (razen gas-a in bremze :)), čeprav so gumbi za radio tudi zunaj, da ni treba za vsako malenkost šariti po menijih. Sedeži udobni, čeprav nimajo nekega posebnega bočnega oprijema in niso ravno narejeni za multi-hour, multi-state vožnjo. Na zadnjih sedežih prostora dosti tudi za dvometraše, prtljažnik malenkost nad povprečjem tega razreda oz. velikosti.

Na avtocesti je prius izredno tih ( pri 150+kmh je opazno tišji od, recimo, golfa 5 ali megana) in stabilen, vzmetenje je nastavljeno za povprečno umirjeno vožnjo, pri globjih luknjah in višjih hitrostih rahlo neudobno, splošni vtis je zelo soliden.

Vožnja te igračke je otročje lahka, dobesedno... Ko primeš za kljuko na vratih, s ključem v žepu, se avto odklene. Pritisneš bremzo, gumb power, počakaš sekundo ali dve da se prius zboota :), prestaviš "menjalnik" v pozicijo drive in spustiš bremzo. Zadeva nato neslišno zapluje. Ob pritisku na plin priskoči na pomoč bencinar, česar pa niti ne čutiš, edino kar vidiš je indikator na displayu, ki kaže, da pomaga delujeta bencinar in elektromotor skupaj. Menjalnik je brezstopenjski avtomatik in odlično opravlja nalogo.

Pospeški so zelo dobri (glede na razred avtomobila), pozna se navor elektromotorja (400Nm) pri nizkih hitrostih, pri višjih večino dela prevzame bencinar, pri zahtevi po močnem pospeševanju (prehitevanje ipd) pomaga elektromotor, ki drugače opravlja funkcijo generatorja, ki med vožnjo in zaviranjem polni baterijo. Popolnoma avtomatsko in razen na displayu, popolnoma neopazno.


To so nekako na kratko moji vtisi o tem avtomobilu... porabo sem dosegal na avtocesti pri 140kmh cca 5.2L, pri počasni mestni vožnji 0.0L :D, celodnevno povprečje pa je bilo nekje med 5 in 5.5L. Hudo :).

Zadeva je vsekakor zelo vredna ogleda, predvsem zaradi res sofisticirane tehnologije. Ni kaj, Japonci pač znajo. Malo manj sofisticirana je cena 6.2 Mio, kar je milo rečeno drago.... po drugi strani pa pri letno cca 25-30k km prišparaš samo na bencinu med 150 in 250 jurji, odvisno tudi od vožnje, tak avto pa lahko imaš 10 let bp (8 let je garancije na pogonski sklop, ostalo 3 leta). Davka ma motorna vozila ne plačaš (drugače bi bila cena pri cca 7 Mio), registracija in zavarovanje pa pride cca 70-80k, ker se upošteva samo bencinar (68KM). Za skupno moč 110KM zelo malo oz. zelo varčno :).


Če ima še kdo kakšne vtise oz. drugačne izkušnje s tem avtom, bi prosil za komentar :)

LP J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

LoneWolf ::

Sem ga resno gledal, ko sem letos spomladi kupoval avto, prisel je v "finale" med zadnja dva modela, med katerima sem se odlocal, a je izgubil. Odvrnila me je predvsem (pre)visoka cena - ce bi bil okoli 5 mio bi ga zelo verjetno vzel, za ceno kakrsna je v igri se precej kvalitetnih avtomobilov. Nekaj minusa za moj okus je design, malcek krompirjast zgleda, pa tudi dolgi dobavni roki. Spomladi se je na Priusa cakalo od pol leta naprej, pa tja do enega leta. Zunaj je izredno povprasevanje in v Slovenijo jih pride bolj malo.
Drugace pa tehnolosko bomba avto, tudi dobro opremljen. Sem ga tudi sam imel moznost preiskusit na testni voznji in bil zelo zadovoljen.

Boeing ::

LoneWolf: kje pa si ga sprobal ?

Drugače maš pa prav ja, čakalne dobe so take kot da bi kupoval avto po WW2... po 9 mescev se čaka nanjga, krneki, to je resen minus :) ampak dobro, to je zato ker je avto tak dober hehe :).

Sem bral, da si predvidevali mesečno poizvodnjo 5000 komadov, pa so taki pritiski da so morali baje vsa že narejena orodja stran pometat in nardit nova za 15k mesečno... baje razmišljajo o 30k mesečno nadgradnje :). Norci.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

ferdo ::

če bi mel 4 miljone bi vzel kredit tolk kolk mi še mnjka in s tem, kako varčen je bi kar hitro poplačal ta kredit.
ČE bi kupoval novi avto.

če, če, če, če,...

Ko maš keš, ko si odločen za nakup noega avto, nesmeš velik oklevat, dlje boš izbiral, bolj ti bo žal...denarja.

Tist ko kupi ta avto, ga ne bo prodal čez 2 leti, tko kot večina folka,... jaz ne poznam boljšega avtomobila, ki ga serijsko porizvajajo...

spodobi se, ker je že dobra tema, da se prilima kako sliko in tehnične lastnosti itd..

Stepni Volk ::

Boeing - Jeremy Clarkson-a (Top Gear 12. december 2004) še nikoli nisem slišla tako zaporedno in tako dolgo pljuvati po kateremkoli vozilu, kot po Toyota Prios-u.
In še njegov point (po mojem spominu): "If you want to be environmental, drive VW Lupo 1.2 Tdiˇ
Zapreži elektronskega oslička in si oglej test.

BTW hibride so pred leti testirali pri Audi-ju in MB... a niso imeli jajc lansirati jih v obliki serijske izdelave. V tem pogledu vsa čast Toyoti.

PORABA?
5.2 l je za vas hudo?
Prejšnji model Opel Astre 1.7 disel v posebni cca. 200'000 SIT dražji izvedbi (lažje kovine motronega pokrova in drugih delov vozila) je imala deklarirano porabo 4.3l / 100km.
Point?
Še enkrat cenejša od Prius-a, enaka poraba, cenejše gorivo (odvisno od cenovne politike države).

PRIUS moje mnenje:
enako kot ISDN: It still Does Nothing :)
Zakaj?
Zaloge fosilnih goriv naj bi bile omejene, Kitajci in Indijci so se začeli motorizirati in poraba raste iz leta v leto... tako je Prius bolj slepa ulica oz. slepič...

Tisto, kar je zanimivo je, zakaj vsi proizvajalci ne vgrajujejo "hibrida", kot je Hondin... veliko bolj enostaven, cenejši in preprosto nadgradljiv v vsako vozilo.

Moj favorit prihodnosti: gorilne celice.

Boeing ::





Specs:

Hybrid Synergy Drive®
Gasoline Engine
Type Aluminum double overhead cam (DOHC) 16-valve
VVT-i 4-cylinder
Displacement 1.5 liters (1497 cc)
Bore x stroke 75.0 mm x 84.7 mm
Compression ratio 13.0:1
Valvetrain 4-valve/cylinder with Variable Valve Timing with intelligence (VVT-i)
Induction system Multi-point EFI with Electronic Throttle Control System with intelligence (ETCS-i)
Ignition system Electronic, with Toyota Direct Ignition (TDI)
Power output 76 hp @ 5000 rpm (57 kW @ 5000 rpm)
Torque 82 lb.-ft. @ 4200 rpm (111 Nm @ 4200 rpm)
Emission ratings Advanced Technology Partial Zero Emission Vehicle (AT-PZEV) [1]
Electric Motor
Motor type Permanent magnet AC synchronous motor
Power output 67 hp @ 1200-1540 rpm (50 kW @ 1200-1540 rpm)
Torque 295 lb.-ft. @ 0-1200 rpm (400 Nm @ 0-1200 rpm)
Voltage 500V maximum
Traction Battery
Type Sealed Nickel-Metal Hydride (Ni-MH) [2]
Power output 28 hp (21 kW)
Voltage 201.6V
Hybrid System Net Power 110 hp (82 kW)
Mechanical/Performance
Transmission Electronically controlled continuously variable transmission (ECVT)
Suspension
Front Independent MacPherson strut with stabilizer bar
Rear Torsion beam with stabilizer bar
Steering Rack-and-pinion with electric power-assist
Turning circle (ft.) 34.1
Brakes Power-assisted ventilated front disc/rear drum with Anti-lock Brake System (ABS) and integrated regenerative braking

:)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: perci ()

ferdo ::

očitno pri AUDIju in še kje, niso naredili tako dobre hibride..
predstavlej si da ima ta tojota 1.2TDi, samo teoretično..

lej, bodi explorer, iz svojih iskušenj ustvari ideje, jih realizirej in nato vnovči svoje znanje, prodajej, služi si kruh, boš videl, kako bo, ko te bo nekdo po neumnosti popljuval, ker ima nek drug avto pol cenejši, manjšo porabo:)

tist mejčken lupo, se ne moraš primerjat s to Toyoto, primerjaj po osnovnih specifikacijah enake avte. tle pa pogori marsikdo, Toyota je na pravi poti. ne si metat peska v oči.

če se pogovarjamo o cestme motorju k ma porabo nevem kolk, ne ti pisat, o beciklu, k gre na sendvič, pa kokakolo...

Boeing ::

Stepni Volk: ta tipo po mojem mnenju nima čisto razpucanih pojmov s samim seboj... ne moreš primerjat avta, v katerem normalno sedi 5 ljudi in leti 170+ in je zadnji krik tehnologije z avtom, ki je pomanjšana različica najmanjšega hišnega modela, v katerega se lahko jaz stlačim samo, če prej odmontiram sprednje sedeže in ki ga hoče pri 130 raztrgati na pol.... halo, kje je tu strokovnost ?! Takega novinarja bi jaz kaznoval, ne pa hvalil!

Oz. tebi bolj razumljivo: ne moreš primerjat durona in axp64... get the point ? Prius je družinski avto, lupo je avto za samske ljudi oz. za pare brez otrok, pa še ti se težko spravijo na morje. Totalno različne kategorije... Lupo zmanjšuje porabo na račun zmogljivosti, prius z najnovejšo tehnologijo, performanse ostajajo "iste"....


Glede honde: baje sta v Los Angelesu na eni strani ceste Hondin, na drugi strani Toyotin avtosalon, in v obeh na polno reklamirajo hibride... toyotih salon je nabito poln, hondin je prazen... Jaz tu vidim zadostno razlago, da so pri hondi zamočili. Ker kaj so naredili ? Blagega hibrida... to pomeni, da avto ne more it samo na elektriko (kar prius kot full-hybrid lahko), ampak je elektromotor zmotiran samo kot dodatek za povečanje navora bencinarja in omogoča samo regenerativno bremzanje (zajemanje kinetične energije in pretvorba v elektriko)... in ljudje pričakujejo, da če kupijo hibrida in dajo relativno drage pare zanj, da se bojo lahko vozili tudi samo na elektriko, dokler bo pač šlo in malo šminkirali po parkingih :). Jebiga, to je realnost.

V tem primeru je honda zavozila big-time in tega se zavedajo, zato, kolikor mi je znano, bo novi civic hybrid zasnovan identično kakor prius - torej bo full hybrid.

PS: pa prosil bi, če lahko admin da sliki na s-t server, danke sehr!

LP J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boeing ()

ferdo ::

Gledal sem film "BODI KUL" tam se vidi, kako sedijo ljudje z močnim karakterjem v majhnem avtu:)

je pa dobra reklama za hondo!

Daedalus ::

Stepni Volk - a to je tisti novinar, ki ima za "pravi" avto Ferrarija 612? Sej Top Gear je zanimivo gledat - posebej zaradi testov konkretnih športnih/GT/terenskih avtov, samo tisti niso lih merodajni v primerjavi z avti, ki so namenjeni bolj vsakdanji rabi. Tako da Top Gear je res bolj poslastica za ljubitelje plehovja, ki si ga itak nikol ne bojo mogli privoščit, ni pa primeren za folk z bolj realnimi ambicijami.

Primerjalni test za Priusa bi bil z bencinarjem iste velikosti in (motorne) zmogljivosti, dizlom iste velikosti in zmogljivost, vozne lastnosti, stroški vzdrževanja, registracije, zavarovanja, ipd... In Lupo nekako ne spada v ta razred.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

LoneWolf ::

Boeing: vozil sem ga pri Toyoti Adrii v Ljubljani, na koncu Trzaske. Zanimal sem se ze prej, slucajno je imel enega pri roki zunaj na parkingu, ko sem prisel mimo, pa sem izkoristil priloznost. Nic mi ni zal.

Ce ze primerjate porabo, Prius se po voznih zmogljivostih obnasa priblizno tako, kot ce bi imel notri 2.0l motor. Primerjave s Polom 1.2 so precej neumestne. Poleg tega hibridni motor se zdalec ni edina tehnoloska poslastica v Priusu, mene je recimo prijetno presenetil elektronski brezstopenjski menjalnik, z neskoncnim stevilom prestavnih razmerij. Prakticno ne ves, da avto ima menjalnik, pritisnes na gas in pospesuje cisto zvezno, kot elektrovlak. Nasploh ima racunalnik veliko prstov vmes ze med obicajno voznjo, vse je avtomatizirano, peljes se skoraj kot v zelo hi-tech lunapark avtomobilcku. Hardcore stare macke kot je Jeremy v Top Gear to prej odvrne kot ne - ampak Prius je enostavno drugacen avto. Je evropski avto leta, americani pa so tudi enostavno ponoreli za njim, cakalne dobe so tudi tam nore.

Se vedno pa je malce predrag, IMHO. 20-30% cene gre na racun dejstva, da gre za drugacno, novo tehnologijo. Poleg tega enoprostorska zasnova ni idealna za moje potrebe, niti nisem navdusen nad vizuelno podobo. Vseeno je bil cisto zaradi tehnologije in edinstvenega obcutka voznje v igri prav do zadnjega, kar menda pove vse...

Boeing ::

Lone Wolf: saj... točno tako kot si napisal, hibridni pogon ni edina poslastica tega avtomobila... zato pa je, kot celota, zelo luštna zadeva in če bojo nadaljevali v tej smeri, kot gredo v razvoju zdaj, potem bo prius 3 zaziher moj :).

Glede cene bi se pa tudi strinjal s tabo... je napihnjena, v določeni meri tudi zaradi tega ker je zdaj IN in cela amerika nori za hibridi, mislim pa, da gre večina overhead cene na račun čakalnih vrst... kolikor se jaz spomnim, še nisem videl reklame na tv za priusa, razen kratkih novičk, da zdej ga pa prodajajo... čakalne vrste so abnormalne, tovarna se duši v naročilih in zato lahko držijo ceno - če ne kupiš pač ne kupiš, bo pa kdo drug, big deal, dokler so naročila za 8+ mesecev vnaprej... popolnoma druga strategija kot pri klasičnih malih avtih, recimo kaki focusi ipd, kjer se vsi tepejo za vsak % deleža...

V enem testu sem prebral nekako takole: spare some money, go buy it couse it's worth, but dont expect any discounts nor special offers..


Po drugi strani pa... ne velja vse gledati čez denar... konec koncev, okolje je zasvinjano in če lahko naredim nekaj, kar bo vsaj malo pripomoglo k manjšemu onesnaženju, potem bom to naredil...
... in to ne velja samo za avte z manjšo porabo, ampak tudi za smeti in druge odpadke in nasplošno ekološko obnašanje.

J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boeing ()

Pat_MaGroin ::

Super avto, edino kar mi ni bilo jasno, da sem zadnjic videl NOVEGA na cesti..in je imel ze rjav izpusni lonec. Cudno.

LP,
PIC

Stepni Volk ::

Boeing - Jeremy Clarkson ve kaj dela. Kadar testira nesramno drago vozilo ala Bentley Continental GT, ga raztrga, če najde pomanjkljivosti (škripal je naslo za roko)...
Nad Citroen Berlingom je bil naravnost navduše... sicer ropota, kot kamijon, a je dober.
Ocenjuje glede nato komu je namenjen, ter za koliko denarja.

Toyota Prius prve generacije in sedaj že v drugi pa je vozilo, ki ga v glavnem kupujejo Hollywoodski zvezniki (Cameron Diaz, Leonardo Di Caprio, Brad Pitt, Kevin Bacon, Billy Cristal, Suzan Sarandon, Harrison Ford, Sting...), kar je seveda potegnil za seboj še ostale "zavednike" in razne wannabe-je (ministrstvo za okolje, naša taksi služba..).

Je Golfovega razreda z razliko, da je za 1/3 dražja... je cenovna razlika upravičena?
Ne ni.

Je najbolj varčno vozilo, kot ga oglašujejo?
Ne ni.

Je najbolj environmental, kot ga poskušajo razglašati?
Ne ni. So vozila, ki porabijo manj v istem razredu, ter vozila, ki onasnežujejo manj (plin).

In v tem kontekstu ima Jeremy Clarkson prav: drive Lupo if you want to save the planet.

Oglej si najprej oddajo, potem bomo vsaj vsi o isti stvari govorili.

BTW... naj te to ne moti, tehnologija za avtomobilom je kljub temu fascinantna in hvale vredna in še ustreza japoncem, ki trdijo, da so dizelski izpuhi kancerogeni. Veliko bolj smiseln hibrid se mi zdi Lexus-ov terenec RX400h (luksuzna Toyota)...

in tudi njih seveda kupujejo zvezdniki. Ko je Jeremy vprašal: Why?
Je Christian Slater rekel: "Environmental thing."
Pred tem je namreč imel Cadillac Escalede in ga sedaj malce peče vest. :)

Na Prius-u mi je sedaj všeč samo to, da je sprožil hibridno revolucijo, že v naslednjem letu se bo prikotalilo na cesto marsikatero konkurenčno vozilo. In takrat, le takrat, ko konkureca je, bomo lahko videli, če bo Prius držal korak...
hkrati bo tudi znano ali se tehnologija obnese (akumolatorji - kam z njimi, ko "krepnejo", kako lahko jih je zamenjati, strošek?), ter kakšno ceno bo zadeva obdržala po izteku 5 letne garancije.

Zgodovina sprememb…

Stepni Volk ::

Kaj vse na Prius-u moti in se je pokvarilo, si preberite na testu Top Gear-a Long term road test.
In še najava omenjene oddaje: BBC Top gear 12.12.

Še novica o šoku, ki ga je hibrid povzročil, ter mnenja uporabnikov in bralcev: BBC News

Zgodovina sprememb…

ganzi ::

Jeremy Clarkson ima več pojma o avtih kot vsi mi skupaj>:D
Drgač mi je pa ta avto fajn sam ni ne vem ker čudež, pa oblikovno je tut kr neki, ubistu je oblikovno katastrofa.
Za ta dnar..
LP

Stepni Volk ::

Ob sicer zelo dobrem rezultatu na NCAP Crash Testu, še en pomislek... če bi vsi vozili Toyoto Priusa, bi ob nesrečah veliko bolj pogosto gorelo...
bencin + izvor električne napetosti = ogenj.

Dizel rabi za vžig bistveno več, kot benzin (iskra je dovolj)... Da v nesreči zagori dizelsko gnani avtomobil, se mora vanj zaleteti bencinsko gnano vozilo, ki se vname in posledično zažge še dizelskega...

Zanimivo vprašanje je tudi, kdaj bodo začeli v avtomobile vgrajevati nevnetljive materiale (sedeži, kablovje, interier...) ???
Takšna revolucija bi mi bila veliko bolj všeč...

Zgodovina sprememb…

Stepni Volk ::

Toyota Prius II (2003- ?) so imeli tudi probleme z zavorami: KLIK



...Za krepko nižjo vsoto denarja se dobi atraktivna dizelska vozila, ki se bodo kasneje veliko bolje prodala. Torej boli: "Ekonomska računica Priusa je slaba, ekologija glede na stroške, pa se tudi ne izplača."...
Prevedeno iz tega članka Auto Bilda.

Podaljšana je garancija za hibridni sistem: sedaj je 8 let. Prvi Toyota Prius (1997-2003)
je imel podaljšano garancijo le do 5 let.

Zgodovina sprememb…

Stepni Volk ::

Če primerjaš prtljažnik:

Toyota Prius 408/1210l... povprečna kombinirana poraba 4.3l / 100km
Audi A2 390/1085... povprečna kombinirana poraba 3l / 100km (1.2 Tdi), ter 4.3l (1.4Tdi)

nodrim ::

zakaj pa v hibridih niso dizli namesto bencinarjev???

tko bi poraba še bolj padla ...

Daedalus ::

Kolko KM pa zmoreta ona dva Audija? Dvomim, da sploh prideta blizu 110KM. Kot sem rekel - naj delajo primerjave v istem razredu - tako velikost, kot moč motorja.

Evo primerjave, Audi A2, 1.4 TDI:
Največja moč
55KW (75KM)/4000
Navor
195/2200
Najvišja hitrost (km/h)
173
Pospešek 0–100 km/h
12,6
Gorivo
dizelsko gorivo
Mestna poraba goriva (l)
5,6-5,7
Izvenmestna poraba goriva (l)
3,5-3,6
Skupna poraba goriva (l)
4,3-4,4
Emisija CO2 (g/km)
116-119

Iz primerjave se vidi, da Audijev TDI motor nekak ni najbolj primerljiv s Priusom. Niti po navoru, še manj po moči. In Prius je verjetno precej bolje opremljen od zgornje variante. Itak da ma neke svoje finte in napake, ampak tudi te bojo ščasoma odpravli. Zaenkrat kaže, da se je zadeva pokazala za precej uspešen eksperiment, je pa razumljivo, da bojo nekateri meli pomisleke - sej je vedno isto ob predstavitvi nečesa novega. Eni so za, eni malo manj za, eni proti, eni pa se sploh ne sprašujejo...
Dizel bi bil res boljša opcija v Priusu - IMHO ga bojo morali vgraditi za resnejši napad na EU trg, ki zadnje čase kupuje samo še "traktorje":D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Boeing ::

OK, da probam replicirat na vsaj del tvojih postov, Volk :)

Glede Clarksona... tipo je najmanj zelo razgledan, kaj več pa ne bom komentiral. Ne zdaj.

Je Golfovega razreda z razliko, da je za 1/3 dražja... je cenovna razlika upravičena?
Ne ni.


Glede na to, kakšna ogromna tehnološka razlika je med golfom V in priusom, je golf občutno predrag. Ali boš morebiti trdil, da je golf poceni ?

Je najbolj varčno vozilo, kot ga oglašujejo?

Ne ni.


Mislim, da ga v tem segmentu po performansah glede na porabo ni enakega. Vse je relativno, remember ?

Je najbolj environmental, kot ga poskušajo razglašati?
Ne ni. So vozila, ki porabijo manj v istem razredu, ter vozila, ki onasnežujejo manj (plin).


Mislim, da ne dojameš pojma "environmental" v popolnost. Z onesnaževanjem je mišljena količina CO2, ki ga izpljuva prius napram ostalim, še posebej dizlom, in ne gola poraba.

Osebno se bolj kot zaradi napovedanega pomanjkanja nafte čez 50+ let sekiram zaradi prevelike količine mono- in dioksidov v zraku zaradi prometa. Nafte BO zmanjkalo, CO2-ja JE preveč.

In v tem kontekstu ima Jeremy Clarkson prav: drive Lupo if you want to save the planet.

Nima. Nisem šel preverjat, vendar lahko trdim naslednje: lupota sicer oglašujejo kot 3L/100km, vendar mislim da v realnosti pije okoli 4, raje kak deci ali dva več... saj veš, laboratorijski pogoji blablabla :)... kar pomeni malo več CO2-ja/km kakor prius, še posebej glede na to, da dizlaši proizvedejo bistveno več CO2 na porabljen liter goriva kakor bencinarji. Številk ne vem in jih nisem preverjal, če se komu da - bom vesel. Če mi dokaže s številkami, da ta trditev ne velja (v realnih pogojih, lab testi ne štejejo) - bom zelo vesel.

Oglej si najprej oddajo, potem bomo vsaj vsi o isti stvari govorili.

Sem jo ene parkrat. Dečko je prepotenten in točno se vidi, da nikoli v življenju ni probal kake stvari zdizajnirat, jo nardit in prodat, zraven pa še zaslužit, ampak celo življenje samo piše in kritizira in je za vse povrhu še dobro plačan, lucky bastard. Poleg vsega pa misli, da je prijel boga za jajca. Nekateri ga častijo zaradi njegove "prodornosti", meni pa ni všeč, sploh pa njegov pristop. Vsakomur svoje, pravijo.

...bencin + izvor električne napetosti = ogenj...

Prekleto res. Pozabljaš pa dejstvo, da ko se sprožijo airbagi, elektronika prekine izvor elektrike že v sami bateriji in tako vse skupaj ostane (naj bi) v kovinskem ohišju akumulatorja. Če se airbagi ne sprožijo, potem po vsej verjetnosti tudi ni potrebe po prekinitvi toka iz akumulatorja (situacija ni rizična). Kaj ti prekine tok pri navadnem avtomobilu ? Nič, v priusu se izklopi še navaden 12V akku.

Zanimivo vprašanje je tudi, kdaj bodo začeli v avtomobile vgrajevati nevnetljive materiale (sedeži, kablovje, interier...) ???

Ko bodo dosegali najmanj takšno prijaznost na kožo potnika, kakor recimo usnje ali tekstilne prevleke, iz česarkoli pač že so (bombaž, lycra itd). Do tega momenta je prehod nesmiseln, osebno pa raje ostanem na "gorljivem" usnju ali naravnem materialu kakor negorljivem čira-čara.

...Za krepko nižjo vsoto denarja se dobi atraktivna dizelska vozila, ki se bodo kasneje veliko bolje prodala. Torej boli: "Ekonomska računica Priusa je slaba, ekologija glede na stroške, pa se tudi ne izplača."...

Kaj zdaj, gledaš na svoj lasten žep al na okolje ? Ker če gledaš na to, kaj boš lažje prodal, potem raje zaključimo debato, če pa gledaš na to, da boš manj zasvinjal zrak, ki ga tudi ti (opa!) dihaš, je pa tole vse skupaj tudi nesmiselno.

Saj vem, spremeni miselnost in očistil boš planet...

LP J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Boeing ::

Poleg tega, Volk, gledaš pri ceni samo na konje in navor, ko primerjaš, kar ni ravno lepo od tebe... v vseh hibridih dobiš zraven še brezstopenjske avtomatike, ki so vsi brez izjeme biseri finomehanike, dobiš zmogljiv računalnik, multifunkcijski display (za katerega, pri golfu recimo, prekleto mastno plačaš) in zadeva ma napram navadnim avtomobilom enormen kul faktor in tega ne moreš zanikat :). Imeti hibrida je kul, pa če se na glavo postaviš :).

Vsaj včasih se nam je šlo za kul faktor, ko smo rezali kište in montirali lampe in nevemkaj še vse v računalnike... tu je isto, samo da so cifre večje in so stvari vsaj malo uporabne :).

ganzi: oblikovna katastrofa, kakor za koga. Kljune imajo itak vsi po svoje različne, zadek je pa prbližno tak kakor pri A2... meni je kul oblika no. :\
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boeing ()

Stepni Volk ::

Zanimivo... ko se vozim iz EU v Azijo ali Južno Ameriko z letalom lahko mirno tistih 10ur+ žulim svojo rit na negorljivih materialih (letalo)... ko se vozim v službo tistih 15min, hočem pa gorljive... ker so bolj prijazni do riti... :)

Vsa vozila, ki se vozijo na plin, imajo v izpuhu manj ogljikovih mono in dioksidov kot Prius. Bom poskušal najti št. Auto Bilda, ki je naredila to primerjavo (on-line članka žal ni).
Zanimivo bi bilo primerjati še Brazilska vozila, ki se vozijo na alkohole...

Se pravi, da če bi želel biti Prius res "Environmental", bi moral biti:
A - na gorivne celice = izpuh je H20
B - hibrid el. + plin
C1- hibrid z bio dizlom (ekološka pridelava + nižja poraba + filter)
C2 - hibrid z dizlom
D - bi imel še sončne celice


VW je tudi prejšnji teden odstopil od projkta 1l avtomobila (to je tisti prototip, v katerem se je prejšnji šef konzerna odpeljal v pokoj). Razvoj naj bi bil predrag in trg premajhen.

Razlog zakaj so Nemci (MB, VW) in Američani (GM, Ford) opustili hibride je gorivna celica... nekoliko preoptimistični so bili z vpeljavo v serijsko proizvodnjo... po teoriji zarote pa jih "nazaj držijo" naftni koncerni, ki so seveda več kot zadovoljni s peskom v oči v obliki Prius-a.
Evolucijsko gledano je to nekaj, kar imamo, nujno pa tega ne potrebujemo. Naftni derivati pač niso čisto gorivo, ne glede nato kdo manj onasnežuje okolje... še vedno ga... onasnežuje namreč.

Zgodovina sprememb…

TribesMan ::

Prius je zame eden najbolj dodelanih avtomobilov ki so prisli zadnji čas na trg... Kot prvo nekaj besed o ceni... Zadeva je za moje pojme poceni... sam poglejte kakšno opremo najdete v priusu, pol pa pejte sestavit en avto podobnega velikostnega razreda z tako opremo... ceni ne bosta veliko različni.

Motor v tem avtu je poezija... 400Nm navora ki jih ponuja elektromotor so navoljo že od 0 pa dokler se ne vklopi bencinar... O zmogljivostih pogonskega sklopa priča tudi podatek o pospeških ki se vrti okoli 10 sekund... Kar je za avto take teže super. Mislim da ma golf 1.9TDI z 130km približno enake pospeške...
Brezstopenjski menjalnik je itaq najboljša stvar ki si jo lahko zaželiš... nič pretikanja... sam gas in zadeva vleče in vleče in...
Poraba je super... 5l na 100km je odličen rezultat... tako porabo težko dosežeš tudi z dizlom... (kokr vem je poraba golfa TDI pri normalni vožnji okoli 5.5l/100km)
Zakaj bencinar in ne dizel? Kot so že napisali so dizli na japonskem izredno nepriljubljeni, ker po njihovih meritvah/prepričanjih povzročajo raka. In še en zanimiv podatek. Pojdite v Rim ali Atene, tam se je prepovedan voziti po mestu z dizelskimi avtomobili, vsi laufajo na bencin... avtobusi so na elektriki. Če so dizelski izpuhi nevarni kamnu, niti vedeti nočem kaj delajo z organizmi...

Sicer ga še nisem imel možnosti preizkusiti, vendar me blazno zanima kako se reč pelje... Pred časom se je fotr zanimal pri prodajalcu, sam nimaš šans da ga dobiš za test, oziroma moraš met veliko srečo da najdeš trenutek ko je kakšen frej...

Če bi mel zdajle v žepu toliko denarja kot stane ta avto vsekakor nebi pomislil dvakrat kaj kupiti...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Stepni Volk ::

Zemeljski plin vsebuje več vodika, kot ogljika kot nafta, zato pri izgorevanju nastaja do 80% manj škodljivih strupov.
Zato vozilo na zemeljski plin proizvaja v primerjavi z enakim bencinskim:
- do 25% manj CO2 - ogljikovega dioksida,
- do 75% manj CO - ogljikovega monoksida,
- do 60% manj HC
- povzroča do 80% manj smoga,
- S02 (žveplov dioksid), saje in ostali delci so pri plinskih pogonih skoraj popolnoma zanemarljivi.
KLIK 1
KLIK 2

Beat this mr. Prius >:D

Zgodovina sprememb…

Boeing ::

Stepni Volk: LOL, no, potem bom pa prinesel eno flikco blaga, s katerim so tapecirani letalski sedeži na NEST, če bom prišel seveda, pa bomo tam pred vsemi probali zažgat... :). Negorljive so predvsem temperaturne in zvočne izolacijske obloge. Edino resnično negorljivo "plovilo" je ISS (space station), pa še tisto ste lahko videli primer MIR, kako je veselo zgorel pri deorbitiranju :)

Plin praviš. Prav, pa naj bo plin. Izvoli idi in prepričaj g. Lotriča (predsednika uprave Petrola), da naj v roku 8 mesecev, kolikor traja, da dobiš priusa, vse svoje pumpe predela tako, da boš lahko tankal še plin. Ko boš dobil priusa, predelaš še njega - sej to se da na bencinarjih relativno enostavno. Poročaj o uspehu. Priporočam, da poskusiš še z Bavčarjem, če se bo Lotrič trmasto upiral :).

Fora je v tem, da je situacija takšna kot pač je, in točno iz te točke naprej je treba reševat problem. Prenašanje problema porabe fosilnih goriv na drugo tehnološko bazo in od tam naprej reševati stvar, je brezveze in brezveze je o tem sploh razmišljat. Plin je relativno uredu zadeva za recimo viličarje - ne gibljejo se daleč stran od "baze" in grejo na gospodinjski propan/butan. Zelo ekološko in poceni, za viličarje seveda. Ne pa za slabo milijardo avtov.

Dejstvo je, da se da porabo in posledično izpuhe zmanjšati na račun zmogljivosti, ampak to ne pelje nikamor oz. narod tega enostavno ne pogoltne, ker so navajeni hitrosti in pospeškov in tako naprej... To je treba ohranit in klub vsemu zmanjšat porabo, kolikor se v tem trenutku pač da - pa če je to 20%, pa je 20%... pa na določeni količini vozil se pozna, v svetovnem merilu sicer zanemarljivo malo, ampak saj, delež hibridov se veča :).

Ko bojo pa baterije oz. gorivne celice tako daleč, da bo zadeva zdržala z enim "tankom" približno toliko kot zdaj, in ko bojo začeli pumpe opremljati z vodikom, verjemi, da bom med prvimi, ki bo za stvar. Ampak spet se bo vse skupaj odvilo počasi, hibride bojo tehnološko doterali, in ko bo stvar dosti daleč, se bo začel pojavljati trojni pogon - benz, akku in vodik... in s tem bo pospešeno opremljanje pump z vodikom, in ko bo to na dosti visokem nivoju - E, takrat bomo pa tam, kjer hočemo bit - brez bencinarjev in brez dizlašev.

Samo potem se bomo pa vode otepali, tako kot se danes CO2-ja :D

In si upam dokaj gotovo trdit, da se bo točno to zgodilo... v kakih 30, 40 letih, nič prej.

Do takrat bomo pač morali preživeti z neekonomičnimi priusi, fordi escape in večajočo se družbo :).

J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Stepni Volk ::

V Sloveniji so samo 3 plinske postaje za "točenje" vozil:
- Ljubjana (pri plinarni v Šiški)
- Ankaran
- Maribor

K sreči svet ni Slovenija. Plin je popularen v Italiji, kjer ti predelajo bncinsko vozilo za cca 1000 EUR.
Nemci imajo 545 plinskih postaj. KLIK, predelava pri njih stane cca. 1500 EUR. Predvsem všečna mi je tista, s katero ti zamenjajo rezervno kolo in namestijo plinski tank (cca 60l).

Seveda so zunaj tudi bi-valentna vozila, ki zanjo voziti na benzin in na plin:
Opel Zafira 1.6 GNC
FIat Multipla 1.6 Bi-power
VW Golf 2.0 Variant Bi
Volvo V 70
...
In če si resnično ekološko in okoljevarstveno razpoložen, se voziš na plin. Porabiš sicer več goriva, a tudi manj onensnažuješ... ter na kocu prideš skozi ceneje kot z dizlom. In če ti plina zmanjka, vozilo samo preklopi na benzin.

Seveda če želiš biti popolnoma ekološko usmerjen: hodiš peš in nikoli ne greš na veliko potrebo... takrat se namreč sproščajo plini, ki niso ravno v prid naši atmosferi >:D

Na kratko, navodilo za ekstremno okoljevarstvenost: hodi peš in ne seri >:D

P.S. To je mišljeno sarkastično, da ne boste mislili, da imam popolnoma zaničujoč odnos do matere narave in pravih zelenih (ki jih BTW pri nas tako ni).

Zgodovina sprememb…

Stepni Volk ::

Aja... leta 1986 sta bile v SFRJ le dve bencinski postaji, ki sta točili neosvinčen bencin... ena izmed obeh je bila v Ljubljani.

Vse se da, če se hoče...

WarpedGone ::

Prius je zakon, svaka čast.

Porabo se ne da gledat skozi eno cifro. Klasični testi merjo minimalno porabo na avtocesti nekje pri 90 do 110 na uro. Prius pa ma minimalno porabo sred mesta ko speljuje od semaforja do semaforja, tko da tistih 5,2 ni ravno primerljivo s klasiki. Pejte se drajsat po ljubljani v kolonah in glejte porabo. Pol pa mal poštudirajte česa je več.

Poleg tega pa minimalna poraba niti ni bil Toyotin design goal. Ta je bil nizke emisije. Prius se šteje med PZEV - Partialy zero emission vehicle. In to tut je. Pri niski hitrosti lahk nekaj časa laufa direkt na štrom in kuri 0 l/100 km. Ko štroma zmanjka zalaufa benciner, ki pa nato nonstop laufa na optimalnih obratih za dano potrebno moč.

Drugo še močnejše orožje je menjalnik, ki u bistvu to sploh ni. Sistem zvezno-variabilnega prenosa (CVT) u priusu je nekaj čist novega, nobenih jermenov, nobenih izgub zarad trenja. Benciski in elektro pogona sta na kolesa nonstop povezana preko planetnega sistema zobnikov. Detajli so na webu.

Veliko evropejcev se sprašuje zakaj Prius ni na dizl. Stvar je v tem, da je dizel drugje po svetu bistveno bolj svinsk kot v Evropi in bi tako falil osnovni cilj: čimanj emisij škodljivih plinov. Ni brezveze nafta v evropi skor tko draga kot bencih, je deležna več obdelave in filtriranja kot podrugod.

Izrabljene akumulatorje pa toyota odkupuje. Verjetn jih pol reciklirajo.

Men se sam oblika mal ne dopade. Če bi nucu family car, pol itak. Trenutno bi mi pa bol sedla kaka Corolla HSD :)
Zbogom in hvala za vse ribe

WarpedGone ::

Stepni volk:

Mal više jamraš kako hitro se bencin vžge, pol pa reklamiraš plin. Halo?

Ne maram met bombe u avtomobilu. Še bolj pa ne maram bombe z vodikom v avtomobilu (ala gorivne celice).
Zbogom in hvala za vse ribe

Stepni Volk ::

WarpedOne - kadar vsi hvalijo eno in isto stvar, je nekaj zelo narobe... zato sem opozoril na napake... oz. nato, da obstajajo alternative.
Če bi podrobno sledil temi, gre za ekološkost za katero je Boeing trdil, da Prius v njej prednjači. Kar seveda ni res. Je kar nekaj alternativ... metanol, etanol, metan...
Samo zanimivo, da alkoholne avtomobile nihče ne razvija... ko takole berem članke na Internetu... potencial imajo isti, kot zemeljski plin... trenutno pa onasnežujejo skoraj enako, kot bencin...

Vsaka stvar ima svoje minuse:
Z avtom na plinski pogon je prepovedano parkiranje v podzemni garaži.

Žal se vse podreja bencisko/naftnem lobiju... To je Microsoft avtomobilizma... a škoda, da niso vsi dizli, potem bi zelo redko kdo zgorel v avtomobilski nesreči.

Škoda samo, da pri Audi-ju nismo imeli jajc in niso naredili tistega hibrida (A6 1.9 Tdi + el. motor)... Evropa je spet zamudila eno evolucijo...

Moje osebno mnenje je, da je Prius slepa ulica... delno. Zakaj?
Ker bi bilo bolje imeti en motor in tisti dober.
Ali povedano drugače: elektro motor... ki ga bo polnila:
- ali bolj zmogljiva baterija
- motor z notranjim izgorevanjem (dizel, benzin, plin, metanol...) ali gorivnim celicam (isto kot prej + vodik)
- superprevodniki pri normalnih temperaturah, magnetna levitacija...

Hmm... morda bodo pa v Indiji dodali elektro motrje vsem tistim parnim lokomotivam in bomo imeli še eno "evolucijo". :)

Stepni Volk ::

WarpedOne - crash z vozilom na plinski pogon ni nič bolj nevaren kot tisti, ki ga poganja bencin ali dizel... ADAC Crash test
To je doseženo s posebno kovinsko zaščitno škatlo in ventili: KLIK
KLIK
To pravijo pa gasilci: KLIK

Še spisek vozil na plin: KLIK
Vsi po vrsti bolj ekološki kot Prius... ino tudi o ceni, vzdrževanju in stroških na tekoči kilometer bi se dalo. :)

Boeing ::

Mislim, eni pa res ne razumete ali pa nočete :\.

Volk, alternative so vedno. Koliko so pa realne, je pa na vsakem posamezniku, da presodi. Pravilnost odločitve pa vedno pokaže množica in množica evolucijsko gledano izbere vedno najbolj optimalno pot.

Dej si dopovedat da NE MOREŠ prešaltat na alkohol/plin/dobro voljo celotne svetovne avtomobilske flote, niti ne moreš tega primerjat s prehodom na neosvinčen bencin. Ker mašine, ki so goltale osvinčen bencin in si vanje nalil neosvinčenega, so šle naprej. Malo slabše mogoče, mogoče je malo tu in tam klenkalo, menjal si kako svečko ali dve, ampak ŠLO je. Mel si isti avto naprej. In ko si kupil novega, si že po defoltu dobil tako mašino noter, ki je šla na neosvinčen in problem je bil rešen.

Kot jaz razumem, je tvoja ideja prašaltat iz bencina/dizla na plin, ki je nesporno bolj okolju prijazen kot benz/dizl, nato pa bi izvajal še en prehod na hibride/vodik, ko bo plina zares zmanjkalo. Zakaj dva prehoda, dve revolucije in dvakrat več možnosti za revolt naroda ? :)

Ti moraš, če hočeš popolnoma zamenjat totalno odvisnost od določene surovine, najprej vzpostavit sistem, ki bo uporabljal obe surovini, staro in novo hkrati. In ko si vsem sistemom, ki so od neželene surovine odvisni, zagotovil redundantno delovanje, lahko začneš menjavat surovini. Če si v vlogi regulatorja, ko imaš postavljen sistem oskrbe z obema surovinama popolnoma enakovredno, potem neželeni enostavno dvigneš ceno in vpelješ olajšave za nakup novih sistemov, ki delujejo na novo surovino in najkasneje v času življenjske dobe enega takega sistema si izpeljal prehod. In ko si v tej točki, lahko začneš potem "ven metat" stare inštalacije in podporo itd.

Isto dela MS z winsi, pa je vse kul... ob izdaji novih winsev stare še naprej podpirajo, dokler velika večina ne preide na nove, kar pa se večinoma zgodi najkasneje v času življenjske dobe računalnika. Če vztrajaš pri starem, si prez podpore, ko ti crkne, si prisiljen kupit novo.
Koliko je to upravičeno za software je debata za kam drugam, pri naftnih derivatih je pa stvar točno identično takšna.

Beat this, mr. Lupo >:D
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Stepni Volk ::

BBC Top Gear, 12.12. 2004 Transcript:

Jeremy Clarkson: "Hello! And I like to start tonight by talking about Hollywood block buster "The day after Tomorrow"... in essence Gulf stream stops and a lot of Americans freezes to death and it's not really the end of the world...
Anyway the thing is... once again it is focused our attention on the wicked car and what might be to stop it going around clubbing baby seals to death...
This apparently, is the answer. It's the Toyota Prius and while it may look like a 4 door saloon, it's been built just about as greenest car ever made. That's why has it become the latest must have accessories among Hollywood right on elite: Cameron Diaz has one, so has Robin Williams and Tim Robins, Leonardo DiCaprio has 3!?
They've all been convinced that by driving one of these, the Tasmanian Fuit bat will come back to life that GM crops will be un-invented and the earth will once again cool down.

So, what do they all see in it?

Well in essence it's an electric car. But unlike any other electric car that you come across, you don't have to charge this one up for 12 hours every 40 hours. In fact you never have to charge it up at all.
And here is why. That is a normal 1.5 litre petrol engine which is sometimes used to drive the car, but sometimes it is used to charge the batteries, which power this, which is the electric motor, that also powers the car. So, that makes the Prius a hybrid. And that makes it brilliant...

in theory...

I'm driving along now slowly in a village. So that means that I'm running greenly and silently on the electric motor... only. See the trees smile at me as I woofed by... and watch the children running to the road... because they haven't heard me coming. Okay I'm coming out of the village now, so I put my foot down... ja! And now the petrol engine is started and is working with the electric motor to whiz me along. To help you understand which motor is doing what at any given moment, you get this screen... like so. There we are. Now, at the moment the engine is driving the front wheels and sending power to the battery, put my foot down... now everything, everything all is going to the front wheel all going that way... This I think is a particularly good way of distracting you form the child who's running to the road haven't heard you coming. Actually I'm being unfair. The Prius is so slow... the child could run into the road retrieve his ball and grow to puberty before you actually hit him. 0 to 60 takes 13,5 seconds and top speed is just 99. As a result you couldn't even used it as a milk float, because by the time you get to the end of your round, you'd be delivering cheese.
Still you might think short falling performance is a small price to pay if it means the Tasmanian Fruit bat can be saved.
Ah, sorry, but I draw one of these things from my house to London the other day... it's about 70 miles and I averaged 45 miles to the gallon... a normal diesel will do better then that... a lot better!
And because the Prius has two engines, prices start at a whooping 17'500 BP. I don't think you are getting much in a way of quality for that either... I mean, I give you one example: to stop this arm rest rattling they used a sort of adhesive foam tabs.
To sum up there: it's a very expensive, very complex, not terribly green, slow, cheaply made and pointless way of moving around."

Aplause...

Jeremy Clarkson: "So, there we are, cover it completely. Let's go on with the show!"

James May: "No, no, no... I've got the Prius brochure and it says it does 65 miles per gallon."

Jeremy Clarkson: "Yes, I don't care what it says in the brochure, I did 45 miles to the gallon. And it wasn't like I had a led feet, because I did the same route few days later in a Volkswagen Lupo, diesel... and that did 75 miles to the gallon. So, if you want a car that doesn't clubb baby seals to death, buy Volkswagen Lupo."

James May:"But it must be something good about this."

Jeremy Clarkson: "Ahmm..."

James May: "Something."

Jeremy Clarkson: "Ah... whof... I suppose... I suppose I quite like an idea living in a village where everyone's car would be this quiet, but you have to re-learn the green cross code, cause it would be look left, look right, look left... listen, walk, wonder as you go through the screen... why the hell I didn't heard it coming."

COOL WALL

Jeremy Clarkson:"I would like to finish it up with the Prius, what do you think?...
That was just a noise.
You see, the thing is... is it... we know it is a rubish car OK? But if you are after one of those girls with a fringe and all those ribbon down here, saying that she car about breasts... and AIDS and moss. OK? You know the type... slightly early swim in... she's gonna think that you made an environmental statements by buying one of this and she is gonna like it OK? So, on that basis it is cool."

Crowd: "NO!"

Richard Hammond: "You are pushing it there!"

Jeremy Clarkson: "Well, well there is a word of warning it is a caviar to that... While she is having a dinner with you, having a nice salad, organic obviously and you are sitting there reading her Victorian poetry and you know whipping, copiously because you think they like that, she would be thinking: I wish Clint Thrust swing through the windows now, swoop me away, put me in his Mustang and so forget about Tennis and love, let's go to Venice and eat Bambie!
That's what we actually want... So it's kind of cool, but be careful."

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Osebno ne vidim pointa v takih avtomobilih, kot je Prius.

Mogoče, če bi živel v Kaliforniji ali kaj takega.

Pri nas pa ne vidim pointa.

Kje je fora, da kupiš avto za 6 MSIT in upaš, da boš to prinesel v benzu nazaj ?

Heheee.

In tudi poraba 5.5 lita ni nič posebnega, če smo ravno pri tem.

IMHO je primerjava z Astro precej umesnta. Sicej je mogoče prius večji, a ko odšteješ plac, ki ti ga zasedejo akumulatorji in ostala navlaka, me prav zanima kolk razlike ostane.

Poleg tega, kaj se zgodi, če ti recimo škripne akumulator izven garancije in kda boš te stroške prinesel nazaj.

Postavi se tudi vprašanej servisa in stroškov zanj.

Astro ali kakega cenejšega Forda ti pošraufajo že skorajda povsod, tole čudo pa bo verjetno treba peljat kar na specializiran servis in seveda plačatu tudi cenovne premiume tudi za to.

Tudi pričakovana življenjska doba je bolj tko. Jasno je,d a folk te zadeve kupuje, ker so v modi in povsem logično je, da bod že čez nekaj let prej breme kot statusni simbol. Takratni lastnik bo imel resne probleme s prodajo takega avta.

Te stvar bi razumel, če bi bile cenovno na ravni 2+ MIO sit in bi jih folk kupoval, da nekaj prišpara (če bo mel srečo in mu ne crkne recimo aku), takole pa stvar IMHO samo poteši erotične sanje zelenih....
On the journey of life, I chose the psycho path.

Daedalus ::

Zelo objektiven test, ideed:\ IMHO lahko Priosu očitaš precej visoko ceno in precej tveganja zaradi na cesti ne preveč preizkušene tehnologije (na dolgi rok), drugače se mi pa dozdeva, da so vse ostale kritike malo počez. Avto ni dirkalnik, porabo morš ugotavljat kako drugače, kot pa da se pelješ 70 milj daleč in iz tega sklepaš, kolk skuri, display, ki kaže delovanje ziher ni tam zato, da ne bi vozniki gledali na cesto. Drugače pa kot sem si mislil - tip povsem zgrešeno gleda na avto. Nekako tako, kot da bi vozniku Honde CBR 900 RR dali v test Yamaho Virago 1100 in pol bi se tip jokal, da zadeva nikamor ne gre, pa da skuri preveč in da te veter napiha gor, da je na Grobniku vozil 2,20 na krog, ipd... V glavnem - nonsense.

Me zanima, kaj bojo rekli o tišini in pospeških prvega avta na gorivne celice, ko ga bojo testirali. Buy a Ferrari 612 al pa kaj podobnega:\
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Stepni Volk ::

Deadalus - Jeremy Clarkson je imel Priusa 1 teden... 70 milj je pa razdaljo od njegovega doma (kjer ima BTW parkirnega Harrierja) do Top Gear studija.
Poleg tega imaš na zgornjih linkih tudi LONG TERM TEST prav tako Top gear-ov... in tu še enega tromesečnega:
KLLIK
Ki prav tako ugotavlja, da mu uspeva le 40-45 miles to the gallon... in tudi pove zakaj.
Enako poe tudi Auto Bild... nekaj ti prišepnem: britanci in nemci se redkokdaj strinjajo...

Res je, vsak od nas vozi različno, zato za argumente te debate uporabljam samo podatke, ki jih navajajo proizvajalci in so vsaj nekako "enaki", ker se podrejajo določenim standardom.

Poanta, ki jo je Jeremy sporočil na svoj način: s porabo 5l našega planeta ne bomo rešili. Uporabnikov avtomobilov je vedno več (najvišja rast, kot sem že omenil v Indiji in Kitajski - obe državi z miljardo+ prebivalsta). Zato je 5l veliko premalo, da bi rešili planet...
Verjamem pa, da se Leonardo počuti mnogo bolje, ko porabi 5l namesto običajnih 15... verjetno ima zato sedaj kar 3 Prius-e.

Revolucija je zame vsaj 3l avto, ki si ga lahko kupi večina prebivalcev tega planeta, če sem bolj egoističen vsaj Slovenci (recimo enoletno povprečno slovensko plačo)...

GM vozilo z gorivnimi celicami (pogon na vodik)je testiral James May... a ker zadeva v obliki prototipa stane nekaj krepkih milijonov funtov, se je z njim samo malce vozil sem in tja, ter pokazal prednosti nove tehnologije:
- pogon je skrit v podvozju (karoserijo se lahko menja)
- drive by wire (volan je lako kjerkoli, prav tako kontrola za gas in zavore)
- izpuh le voda.
Vsi trije pa so bili navdušeni nad prihodnostjo...

Boeing - da se razumeva, ne odrekam Prius-u tehnološke naprednosti, dobre ideje...
A tako kot je bila dobra ideja fax (nekdo je "samo" združil fotokopirni stroj in modem)... je za njo prišla boljša in "čistejša": email.
Tako kot pri Aktimelu, tudi Toyoti ne verjamem glede superlativov, ki jih tresejo poleg tega vozila. Ni ne najvarčnejši, ne najbolj čist, niti ekonomičen... kar sem s svojimi prejšnjimi sporočili in povezavami izdatno podkrepil.
Zanimiva obremenitev okolja bi bila, če vse avtomobile sveta s čarobno palčko spremeniš v Prius-e... hmm... tistih 5l ne bo kaj prida pomagalo... in še za kakšen manjši otok akumolatrojev - baterij se ti nabere.

Je vsekako zelo dobra igračka... ali bolj precizno povedano: GADGET... in se je vsekakor ne bi branil imeti na dvorišču. Navdušen sem bil že nad Prius-om I... kljub temu, da je bil grd (kar II nedvomno ni).
Všeč mi je ideja... da mi bo avtomobil še realno všeč, se mora cena spustiti na bolj človeku dosegljivo, recimo vsaj ceno VW Golf V 1.9Tdi Champion.
A tudi potem bi lahko bil le drug avtomobil... z 2 otrokoma in psom... sorry no can do...

Smart-i so za DINKi-je (Double Inkome No Kids), Mini-ji in Beetle-i za BoBo-te (BOurgeois
BOhemians)... Priusi so za ?!?
[verjetno za Kalifornijčane, ki so odkupili večino proizvodnje :) ]

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Med iskanjem za imena kategorij v mojem blogu nism mogl spregledat novega posta v Jonasovem blogu. Ugante kaj je kupu.



Priusa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

Boeing ::

Nima nobene veze s temo, ampak prvič v življenju sem nekomu nekaj resnično fovš :).

Mimogrede, mr. Lupo >:D, Mercedes naj bi v naslednjem modelu svojega S-a, in sicer model 2005/6 na obe zadnji kolesi vgradil elektromotorja, namesto rezerve bo akumulator (run-flat gume), mehansko pa bo stvar izvedena identično, kakor prius, se pravi bencinar, elektromotor+generator in planetni brezstopenjski avtomatik za sprednji par, zadnji par bo gnan izključno električno. Zanimivo ne ?

Če je stvar dobra za "nižji" razred avtomobila, bi še mogoče podvomil o kvaliteti, glede na to, da pa bo vsa stvar vgrajena v limuzino luksuznega razreda, je pa očitno nekaj res na stvari.

Isto naj bi poskušal tudi Audi s svojim A8, a o tem nisem čisto prepričan, bom naknadno pogooglal in sporočim najdbe.

EDIT:

This new Mercedes hybrid engine consists of what the company describes as a state-of-the-art V8 diesel engine with 250 hp from the S-Class and an electric motor (50 kW). As a result, the vehicle has 234 kW of total power and 860 Nm of torque available — top performance levels for this drive technology, which guarantees dynamic driving enjoyment.

J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boeing ()

WarpedGone ::

Stepni Volk:

Ki prav tako ugotavlja, da mu uspeva le 40-45 miles to the gallon...


A tebe matra bralno razumevanje? V linku, ki si ga ti dal, jasno napiše da je mel tako porabo, ko je stvar dal časa gonil po avtocesti. Itak, ko postaneš odvisn le od bencinarja. Čudežev pač ni, 1500ccm zahteva svoj minimum. Ampak malo prej pa pravi tudi:

>> Driving regeneratively for my first 1,000 miles or so, I managed over 58mpg.

Torej, normalna mešana vožnja je povsem druga stvar. In to v družinskem avtu kjer ničesar (prostor, udobje, varnost, ..) ne primanjkuje. Ne vem kak lahko to primerjaš s kantico po imenu lupo v katerem moj frend tut sam nebi mogu sedet, kaj šele kdo zram njega.

Jokanje zarad neslišnosti je pa sploh bedno. Ko slišiš avto da gre proti teb na cest, si že na njegovi haubi. Problem so lahk le parkir placi. Je pa tu ponavad hitrost taka, da ni teško previdevat kaj se dogaja pred tabo in se da dost hitr reagirat. Zakaj se nihče ne zgraža nad neslišnostjo kolesarjev?

Sanjarjenje o vodiku pa tut. Od kje in kako bomo pa vodik čaral? Tko, da se bo dejansko splačal. In v čem ter kako se ga bo skladiščilo v tankih da ne bo izhlapeval skozi stene? In pumpe bomo mel pa kje? Sredi mest tko kot sedaj petrole? S po 500 kubiki tekočga vodika pod zemljo deset metrov stran od vrtca? Nočm tega doživet, ker česa tazga dolg preživel itak nebi.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

> by... and watch the children running to the road... because they haven't heard me
> coming. Okay I'm coming out of the village now, so I put my foot down... ja! And

Crap. Preden otrok plane na cesto pogleda levo in desno. Ce ne pogleda je vseeno a drvi proti njemu kombanj ali pa hovercraft, ki je res neslisen.

> everything all is going to the front wheel all going that way... This I think is a
> particularly good way of distracting you form the child who's running to the road
> haven't heard you coming. Actually I'm being unfair. The Prius is so slow... the

A bit more crap. Ce je tako nediscipliniran sofer, da ne ve kdaj je treba gledat na cesto in kdaj ne, je to njegov problem (oziroma problem tistih, ki se nahajajo v neposredni blizini njega). Nekateri izdelovalci v avte vgrajujejo DVD playerje! A to pa ni distraction? Ce mu avto ni vsec naj lepo pove, ne pa da nek crap prodaja. Isto sranje, kot ce bi se sel pritozevat, da Smith&Wesson dela take cudne pistole in si je prst odstrelil, ker ga je vtaknil v cev not medtem ko je streljal.

> child could run into the road retrieve his ball and grow to puberty before you
> actually hit him. 0 to 60 takes 13,5 seconds and top speed is just 99. As a
> result you couldn't even used it as a milk float, because by the time you get to
> the end of your round, you'd be delivering cheese.

Ah, we sound so cool.

Jamie Oliver za avtomobile. Veliko govori, svoje govore napolni s sarkasticno cinicnimi pripombami in takoj izpade 'cool'.

No, takole sem jaz ta odstavek prebral. Ne, oddaje nisem nikoli gledal ampak tale odstavek je en crap. Kdorkoli ga je ze povedal/napisal.

Pa kaj, ce avto kupujejo celebrities. Primerjava z Lupotom, glede porabe je pa naravnost smesna. Moji rolerji precej manj ponucajo kot Lupo. Ce hocte bit ekoloski in varcni, se rolajte/kolesarite.

Stepni Volk ::

Bo kdo kupil prejšnjega Priusa 1-ko ?

Zgodovina sprememb…

Boeing ::

A mi poveš dober razlog, zakaj bi kupil rabljenega hibrida ?

Glede na to, da mi ni Prius 1 ni všeč niti od zunaj niti od znotraj, kar mi je všeč je njegov pogon. Torej, zakaj bi kupil avto, ki mi vizualno ne potegne ?

Če sem iskren, tudi Priusa 2 verjetno nebi imel v ožjem izboru, če bi ga gnal navaden benzinar.

Če bi bil recimo focus hibrid... huh :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Stepni Volk ::

dOrk - Prius - celebrtiy car... Za Jonas-a zelo pametna odločitev... Smart 44 je dokaj neuspešno vozilo (vse revije priporočajo Mitsubishi Colta s katerim si delita večino delov in ima hkrati nekaj boljših rešitev in ceno).
BTW Top Gear-ovca James May in Richar Hammond sta v 44 preživela 24 ur... bilo je nepozabno :)

WarpedOne - preberi še enkrat... Vodik se v glavnem pridobiva iz zemeljskega plina (glej razlago višje, zakaj je zemeljski plin bolj čisto gorivo = vodik...)
Do serijske proizvodnje gorilno celičnih vozil ni več tako daleč 2010... Za 5let se torej še splač kupiti Prius-a :)
Zunaj je že veliko različnih testnih vozil... in tudi dogodkov okoli njih KLIK

BigWhale - že v drugo me čudi, da še nisi slišal za angleški humor...

Primerjava s katerimkoli vozilom, ki porabi manj brez fancy tehnološke navlake, se mi zdi še kako na mestu. DiCaprio bi si lahko kupil 4 Lupe (4x3=12) in bi imel manjšo porabo, kot s tremi Priusi (4.3x3=12.9).
Lupo stane od 15'225 EUR, Prius od 25'400 (cene v Nemčiji).
4xLupo= 60'900,-
3xPrius= 76'200,-
----------------------
ostane še 15'300,- EUR :)

Leonardo bi tako za vrednost Lupa organiziral dobrodelno akcijo: "Vozimo se ne teden brez vklopljene klime" (glej spodaj)

Lupo 3L in Audi A2 1.2 Tdi sta neuspešna avtomobila, ker nista povrnila stroškov razvoja. Tudi zaradi tega so ustavili 1L projekt (Piëch):


Za Toyotinega Priusa velja prav tako: ni še povrnil razvojih stroškov.

Boeing - brez skrbi s Toyoto se je povezal tudi Ford, ki naj bi svojega hibrida (s Toyotino tehnologijo) splavil naslednje leto...
Fiesta 1.4 bencin:

Escape pa je že naprodaj v ZDA in Kanadi

S Toyoto se je povezal celo Porshe... :)


Nekaj me pa vseeno zanima, koliko Prius porabi v Kaliforniji ob stalno prižgani klimi?
Ali so celebrities toliko osveščeni, da imajo klimo ugasnjeno in se z veseljem potijo z velikim veseljem v srcu, ker vedo, da so na ta način privarčevali do 1l goriva, ki onasnežuje njim in nam tako ljubo okolje... da ne govorim o galebjih mladičkih...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

> BigWhale - že v drugo me čudi, da še nisi slišal za angleški humor...

Humor v neko resno oddajo, kjer skusajo bit kredibilni ne sodi. Ker izpade, kot da se afnajo zaradi gledanosti. :)

Stepni Volk ::

Prius Personal Log / blog
Toyota Prius Forum

BW - Top gear je humoristična oddaja (z enormno gledanostjo), samo slučajno v njej testirajo avtomobile>:D ... in zanimivo, 60% sodelavcev je užaljeno, kadar gleda Top Gear... z ostalimi se režimo do solz.

Top Gear se tudi po vseh avtomobilskih revijah citira... njihov mega dosežek je bil takorekoč objavljen po vseh časopisih sveta... za prižgane motorje BOeing 747 na Glasgow airportu, so najprej zapeljali Diano in nato še Mondeo...

Richard Hammond je nato rekel: "If you drive behind Boeing 747, you are better of in a Mondeo then in a Citroen... this is the kind of service we provide you at BBC."

Še dva citata: Kaj je VW Beetle?
"Golf in a Hitler's suit."

"Mazda'a are a kind of car that you can drive but naked throug city and nobody will notice you." (test Mazde 6)

Zgodovina sprememb…

glinik ::

Jaz pogledam za vsako Mazdo 6 in tudi voznika >:D >:D >:D
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

ali3n ::

"and diesel is the devil's fuel" >:D

Po moji kratki izkušnji s Priusom lahko povem tole: avtek ni slab, precej moti plastika na armaturi (pretrda) in prenizek strop na zadnji klopi (oblika avtomobila); pogon ni slab, o legi ne znam povedat nič, splošno počutje je ok; ni slabo, le predrago.
Bi ga kupil? Ne.
Raje se prevažam z avtom, ki ima povprečno porabo slabih 12 litrov. Pa še pamži na ulici me slišijo.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Boeing ::

Za Forda Escape Hybrid vem, ker se predvsem oča zanimajo zanj, zdaj ko bo dobri stari galaxy počasi začel postajati drag... V US so ga baje tudi razgrabili, čakalne dobe so primerljive s Priusom, čeprav so krajše, in napovedujejo različico za EU pod "kodnim" imenom Ford Maverick... na Summit motorsu so sicer nekaj slišali o tem, da bojo morali prodajati "električne avtomobilčke", tako da mi to da misliti da se bojo mogoče pa res uresničile napovedi in se bo dalo Escape-a dobiti bsaj v EU, če že ne pri nas. Bo pa zaziher hit, predvsem zato ker je večji in močnejši od Prius-a.

Za Fiesto hybrid tudi vem, ob primerni ceni ni šans, da bi tovarna najmanj uspela dohajati naročila - kar je zelo verjetno, glede na to da praktično ne bo nekih razvojnih stroškov, ker bo kupljena tehnologija. Obetavna kombinacija, čeprav zame osebno absolutno premali avtomobil.

1L projekt je propadel čisto preprosto zakaj ? Ker so ugotovili, da je tudi s super vesoljsko tehnologijo no go. Mašina hoče svoj davek, pa če se na glavo postaviš.

Glede klime v priusu pa mislim, vsaj kolikor sem se uspel pozabavati v menijih, da se je ne da ugasniti v klasičnem old-fashion stilu. Nastavitev temperature je tista, ki šteje, če ti je prehladno, nastavi na več, če ti je vroče, nastavi na manj, ostalo te ne briga niti nimaš vpliva - dopuščam možnost totalnega kiksa, ker, kot napisano, te možnosti nisem sprobal.

A nismo že prežvečili ta Top Gear ?
Ker mislim da je pa res pomembno da veš, kako se tvoj avto obnaša v toku zraka hitrosti 800+ km/h in če klima dobro dela pri zunanji temperaturi zraka 600*C...
Še naš slovenski avto magazin, ki ga nikjer ne poznajo in nikjer po svetu ne citirajo, ima več na teži. Če si humorist, bodi humorist, kupi si rdeč nos in belo šminko in zabavaj ljudi, če ti paše. Avtov pa folk ne kupuje vsak dan in prekleto pomembno je, da se vsaj približno pravilno odločiš, kam boš zmetal nekajletne prihranke - tistim, ki pa si lahko privoščijo kupovati avte tako kot jaz kupim jogurt, je pa itak vseeno in bo avto, če mu je všeč, enostavno kupil, ne glede na to če ma par pomanjkljivosti. Nimam pa, jasno, absolutno nič proti zabavno napisanim resnim testom, recimo zadnji citat o mazdi 6 je funny, ostali so res brezvezni :) - mpak to kar delajo na Top Gear je norčevanje iz vsega, kar vsaj približno spominja na avto, še najbolj pa iz gledalcev...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Boste menjal avto zaradi podražitve goriva (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
629101069 (90169) Ziga Dolhar
»

Diesotto nov koncept bencinsko-dizelskega motorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6410608 (8068) darkolord
»

Test zanesljivosti Priusa II (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
539751 (8448) Stepni Volk
»

Toyota Prius - hibridni avto (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5312285 (11215) perci

Več podobnih tem