» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
20 / 27
»»

Master_Yoda ::

Ugh ne gre vec editirati:

Ce z desnim kliknem in odprem opcije lahko za posamezno koncnico npr. *.r01 spremenim permission ampak pri ostalih pa to ostane. Gre to kako preko konzole urediti da lahko napisem skripto, ki bi za vse te file to spremenila ?
Opcije Extract Here na teh filih pa tudi ce spremenim default aplikacijo se ni - je samo "Compress", tako da predvidevam, da je to opcija druge aplikacije - nemo-filerollerja, ki jo je potrebno nekje drugje nastaviti ?

Ozric ::

Si poskusil z "pacman -S file-roller xarchiver"? Unrar je najbrž inštaliran, tko da probaj.

Master_Yoda ::

file-roller sem ze imel namescen, po instalaciji xarchiverja pa je isto.

Ozric ::

A ni xyz.r01 fajl le del xyz.rar fajla? Zakaj extraktat le del datoteke? Sam vprašam? ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Master_Yoda ::

Lenoba - .rar je vedno na koncu in se mi ne da scrolati :D.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

Skrolati do konca ti moraš vedno, sicer dark force, blah blah. :D

Ko vse ostalo odpove, ArchWiki...

Oz. quick and dirty, v Nemu če klikneš z desnim gumbom na fajl z želeno končnico, bi nekje pod Properties / KdoVeKje lahko bil kak editor za default aplikacije. Uporabljam sicer Arch ampak ne Cinnamon temveč Enlightenment in ne Nemo, tako da ne vem točno. V SpaceFM je npr. desni klik -> Open -> Choose... in potem lahko tam označim default aplikacijo.

Je tudi vprašanje, ali ti izbrani program daje s klikom na recimo .r02 že opcijo za Extract, ali pa to naredi le na .rar...

Drugače pa takole na hitro pri meni, lokalne config datoteke, ~/.local/share/aplications/defaults.list ter ~/.config/mimeaps.list, system wide pod /usr/share/mime pa še kaj pod /usr/share/applications, vidim tudi /etc/gnome-vfs-mime-magic itd.

BCSman ::

Katera desktop linux distribucija bi bila primerna za:

- matična Gigabyte GA-M61PM - S2 rev 2.0 iz leta 2007
- AMD Athlon X2 5200+
- 3 GB DDR2
- Radeon HD4650
- Disk Maxtor 120GB IDE
- Brezžični USB wifi TL-WN722N ver 1.10

Gre se za terciarni PC namenjen bolj igračkanju. Za malo prakse dobit z linuxom.
Sprašujem zaradi zelo stare matične, ali bi se pojavile kake težave zaradi tako starega čipovja pri najnovejših distribucijah? In pa usb wifi driverji...

pierch ::

Veliko sodobnih Linux distribucij ima možnost "Try before install".
Poskusi eno distirbucijo ki ti je všeč in boš videl ali je ok. Vsekakor pa ne pričakujem da bi imel težave z driverji, v najslabšem primeru boš moral kak proprietari driver instalirati. To je sicer nadležno, če gre za wifi driver in nimaš možnosti priključitve na kabel. Za grafično obstaja open source driver, kot tudi proprietary closed source, ki je načeloma boljši.
Take so sicer moje izkuišnje.
Pierch

videc ::

PRenesi si liveCD/DVD katere od distribucij (Ubuntu, Fedora, SLED), pa boš videl, če dela na tvojem HW-ju.

gendale2018 ::

pri starejšem hwju je ponavadi še najmanj težav glede driverjev
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

BCSman ::

Namestil najnovejši Lubuntu, usb wifi prepoznalo s prve, vse deluje ok. Mi je kar všeč ta racionalen minimalističen design.

Zvezdica27 ::

v lubuntu probaj openbox sejo - to je razlog, da se uporablja lubuntu

b

Ozric ::

Zvezdica27 je izjavil:

v lubuntu probaj openbox sejo - to je razlog, da se uporablja lubuntu



Openbox distro kot se šika, ;) https://www.bunsenlabs.org/

boolsheat ::

Kaj pa je prednost Openbox-a?

Zvezdica27 ::

ja, sem dolga leta uporabljal crunchbang.

openbox je - zame - najbolj simpl in uporabno okolje, sicer kao ni DE ampak samo WM, sam zadeva je clean, leti in predvsem dela.

b

hmm23 ::

Ima kdo izkušnje z EndlessOS? Na enem laptopu, ki ga naročam je gor. Dela internet hitro ter MS Office?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hmm23 ()

BivšiUser2 ::

Internet ti bo delal toliko koliko ti največ obljublja operater - izgube. MS Office nativno na Linux distrojih ne dela, lahko pa nekaj "shekaš" s pomočjo WINE in PlayOnLinux, ne bo pa to enaka izkušnja, kot bi jo imel na Windows ali MacOS.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

hmm23 ::

Najbrž se da enostavno instalirati Windowse, čeprav je bil linux na laptopu?

BivšiUser2 ::

Windows 10 lahko namestiš preko USB ključka. Če nimaš še kakšne windows mašine, moraš na nek način pridobiti ISO in ga zapečti na usb, da ga lahko namestiš. Če iso nimaš z uradne strani, potem priporočam, da po nameščenih W10 še enkrat z media creation toolom potegneš čisto ISO sliko in namestiš še enkrat 100% čisto zadevo. Za več v zvezi z W10 tu: https://slo-tech.com/forum/t622385/5399
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

MrStein ::

hmm23 je izjavil:

Najbrž se da enostavno instalirati Windowse, čeprav je bil linux na laptopu?

Seveda.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

neboben ::

hmm23 je izjavil:

Najbrž se da enostavno instalirati Windowse, čeprav je bil linux na laptopu?

Imaš možnost imeti tudi oboje, in dual boot. Samo ta linux distro mi ne totalno nepoznan. Lahk pa tud zbrišeš pa samo windowse gor daš.

Zvezdica27 ::

https://distrowatch.com/table.php?distr...

v osnovi gre za debian, modificiran, da se sistem ne paca oz. ne da uničiti. Ni švoh ideja.

TOrej: gre za Debian in uporabljaj brez težav, karkoli ti ne bo všeč, od ikon, namizja li kakrkoli drugega, lahko v linux spremeniš - je pa še bolje, če v štartu izbereš tako distribucijo.

zz

Miptrip ::

Na laptopu z n3450 6gb dd3 in 2k zaslonom sem se odločil presedlat na linux.

Izbor sem zožil na 3 distro

1. linux mint cinnamon
2. KDE neon
3. Manjaro kde

Glavna potreba je hitrost sistema in stabilnost. Z vsemi naštetimi sem se igral po par ur in se ne morem odločiti. Kde je namizje in se mi dozdeva, da je neon malo hitrejši medtem ko ima manjaro več opcij za personalizacijo. Mint dela ne vem kaj drugega napisat zelo podoben kot window7. Prosim za čim več mnenj, da se lažje odločim.

HotBurek ::

Glavna potreba je hitrost sistema in stabilnost.

Debian + GNOME


FYI Latest Debian stretch je sedaj 9.7:
https://www.debian.org/News/2019/201901...

apt-get update
apt-get upgrade
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Miptrip ::

Ahahahaha you are not helping at all:)).

Srčni-org-an ::

Miptrip ::

SteamOS odpade, linux bo moj glavni OS oz. edini.

Srčni-org-an ::

Potem morda Kubuntu?

PARTyZAN ::

Razlika med Kubuntujem in KDE Neon je samo v tem, da ima neon najnovejše KDE pakete in pa, da je out of the box neon brez bloata.

hdx ::

Že nekaj časa imam na laptopu Manjaro in nimam nobenih problemov. Stabilen in hiter sistem

Zvezdica27 ::

lp,

ko si izbereš Desktop environment (recimo KDE), izberi "podlago", torej Debian, arch, ubuntu (to je v resnici debian)...

Najprej izberi okolje, probaj za dva dni par DE - Gnome, KDE, Unity (če je še), Mate, Openbox.... tega je nebroj...

Potem ti svetujem, da izbereš DEbian ali ubuntu samo zato, ker je največ userjev in pomoči tu.

V resnici pa je podlaga povsod ista, tudi če so sistemski program idrugi (pacman namesto apt)

Jaz ti svetujem sicer Openbox (lubuntu ali bunsen), a to samo zato, ker meni paše popolna kontrola nad vsem...

zz

MrStein ::

Zvezdica27 je izjavil:


ko si izbereš Desktop environment (recimo KDE), izberi "podlago", torej Debian, arch, ubuntu (to je v resnici debian)...

A (vsaj v Ubuntu z NM) še vedno ne podpira WPS (za WLAN) ?
Drugi to imajo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

luky ::

Mene Linux Mint dela zelo lepo brez vsakega problema na desk-u.
luky!

HotBurek ::

V vednost, Debian Stretch je že na 9.8 verziji.

root@debian:/# lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Debian
Description: Debian GNU/Linux 9.8 (stretch)
Release: 9.8
Codename: stretch
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Master_Yoda ::

Eno newb vprasanje glede dual boota: Trenutno imam Win 8.1 na enem disku, namestil bi pa rad Arch na drug disk. Ne da se mi pa zajebavati z dual bootom in imam idejo, zanima me samo ce je izvedljiva:

Disk z Windowsi odklopim, namestim LX na svoj disk. Potem priklopim Win disk nazaj in ga nastavim kot default boot. Ko pa zelim bootati v LX pa enostavno z bios overridam boot device in izberem LX disk.

P.S. Trenutno se uporabljam legacy bios ne UEFI.
Dovie'andi se tovya sagain.

hojnikb ::

ali si pa nardiš virtualko in se ne hecas z diski.
#brezpodpisa

Master_Yoda ::

Eh virtualke ze imam, in tudi eno fizicno NAS/travnik masino. Hocem probati kaksno je stanje z spili na LX in nimam procesorja z VT-D da bi lahko dal GPU virtualki. Ko bo nov HW pa planiram ravno na to - LX host, ter Win virtualka za spile ki ne laufajo na LX preko proton.
Dovie'andi se tovya sagain.

MrStein ::

Bi moralo delati kot si rekel.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zvezdica27 ::

lp,

vprašanje za večje znalce - Xeon in linux - bo kaka težava? Zaradi kompatibilnosti (katero arhitekturo moram furat ali samo install in forget)?

zz

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Ne bi smelo biti nobenih problemov. Sam sem pred časom fural Ubuntu na HP delovni postaji s Xeonom, pa HP jh je celo Linuxom prodajal (Red Hat, če se ne motim...)

Lp

Jože

Ahim ::

Zvezdica27 je izjavil:

vprašanje za večje znalce - Xeon in linux - bo kaka težava? Zaradi kompatibilnosti (katero arhitekturo moram furat ali samo install in forget)?

Samo po sebi ne (CPU je pac CPU, vsaka AMD64 distribucija ga podpira), ampak ker je moj predhodnik ravno omenil HP: ce je ta tvoj Xeon zapicen v kak zaresen server, se zna zgoditi, da bos rabil za prvic narediti deployment preko orodij, ki jih ponuja tvoj streznik (tako da doda kar ima za podporo raznih RAID kontrolerjev itd.), ne pa kar straightforward boot z nekega kljucka ali DVDja in instalacijo kot je to na prakticno vsakem drugem normalnem PCu.

Ko je to enkrat narejeno, potem je naprej vse "po starem", ni pa to krivda procesorja, ampak proizvajalca, ki tako "poenostavi" instalacijo.

janezvalva ::

pozdrav
imam xubuntu 16.04 (xfce) pa včasih ko kliknem link do aplikacije v taskbaru se nič ne zgodi, moram počakati par sekund potem pa še enkrat klikniti. kakšen komentar glede tega?
drugače vse štima.

BUMM ::

Je med distribucijami kakšna razlika v smislu obsega razpoložljivih programov?
Kot začetnik niham med Linux Mint in Ubuntu. Glede preprostosti uporabe se zlo na mint nagibam, ampak za ubuntu dobivam občutek, da je bolj uporabljan...
...Cecimo na kakšni strani kot dowload opcijo za program piše tudi ubuntu posebej. Je za to distribucijo bolje poskrbljeno, bolj optimizirano?
Že recimo grafični gonilniki za mojo grafično - naštet je Windows, Linux (zadnji gonilnik iz leta 2016),.... in Ubuntu posebej (sveža verzija gonilnika 2019).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BUMM ()

Ozric ::

BUMM je izjavil:

Cecimo na kakšni strani kot dowload opcijo za program piše tudi ubuntu posebej. Je za to distribucijo bolje poskrbljeno, bolj optimizirano?
Že recimo grafični gonilniki za mojo grafično - naštet je Windows, Linux (zadnji gonilnik iz leta 2016),.... in Ubuntu posebej (sveža verzija gonilnika 2019).

Vse kar potrebuješ najdeš v distrotovih repozitorijih s package managerjem - Synaptic recimo.

BUMM ::

ok, razumem, da v repozitorijih najdem vse kar potrebujem. Ampak sicer me zanima, je ponudba programov različna za različne distribucije? Glede tega Ubuntu kaj prednjači? Če recimo na neki točki rabiš točno določen program, bo bolj verjetno, da bo za kakšno distribucijo in za drugo ne?

Ozric ::

BUMM je izjavil:

Glede tega Ubuntu kaj prednjači?

Ubuntu in Mint sta glede "ponudbe" identična.

Zvezdica27 ::

razlika je recimo v kakih modulih v kernelu: vse kar je based na ubuntu, koristi sicer debian driverje, a zna ubuntu kaj sam dodati. Recimo prvi imajo cel kup stvari, ki izzidejo, kar v debian pride mičkn kasneje. Moraš pač nov kernel dodati. ki na debianu lahko dela, lahko pa tud ne. Če pa nimaš lih najnovejše hw zadeve pa je čisto vseeno.

Ponudba programov je stvar repotov, vsak distro ima svoje, ti pa lahko sam skompajlaš ali povlečeš deb ali karkoli pač tvoj packet manager uporablja. Kaj je v repotih je stvar distrota - pač dodaš drug repo pa je, ki recimo nek program ima.

Na koncu, če boš kompajlal sam, je za vse linux popolnoma isto programov. Je pa res, da včasih kompajlanje ne gre čist tko kot bi hotel in je mnogo lažje vzet deb.

Tako da odgovor je: načeloma je v vseh distrotih skor vse isto (pač različne verzije), a ni to nujno za kake obskurne distrote. Po moje zna bit kak pure-openbox distro, ki pač nalašč ne daje not navlake od, recimo, KDE.

aja, s tem da ima ubuntu še "vzporedni" sistem za programe - ker v resnici ni potreben, sem celo pozabil komando...

zz

Zgodovina sprememb…

HotBurek ::

Najbolj pogoste distribucije, ki sem jih jaz zasledil, recimo omenjene v dokumentaciji/navodilih, ali pa če nekdo ponudi software tudi za linx, so:
- Debian (Ubuntu)
- Red Hat (CentOS)


FYI, včeraj je izšel Debian 9.9.

apt-get update/upgrade/dist-upgrade
apt autoremove
lsb_release -a
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

HotBurek ::

Pa še link, kjer se da primerjat IT reči. Mogoče pride v pomoč: https://stackshare.io/stackups/centos-v...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

greatdrakon ::

Živ.

Iz Win10 sem prešaltal na Manjaro.
OS mi je dokaj všeč (predvsem to, da je moj laptop občutno tišji).

Problem pa imam, ker je default podpora za touchpad (gestures) obupna. Enako touchscreen (firefox - jao bože).

Kako to zrihtat?

Zakaj mi pri inštalaciji gestures (in libinput-gestures) meče pgp error pri instalaciji? (ne pride čez verifikacijo?)
««
20 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315644 (1156) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736069 (25300) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916160 (14174) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448676 (7717) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112481 (11306) panteist

Več podobnih tem