» »

Izbira Linuxa

Izbira Linuxa

Meto ::

Torej, imam sledeč problem. Dobil sem nov računalnik (amd 64 3000, gigabyte k8nf-9, nforce4-4X, sata hitachi 160 gb, 1 GB ram, leadtek 6600gt-pcie).

Na računalniku bi rad imel dual boot (Windows XP in Linux, linux potrebujem za fax in za lastno "izobraževanje"), tukaj pa nastopi problem. Poskusil sem namestiti že več distribucij, (pingo 3.1, Ubuntu, SuSE 9.1, 9.2), vendar je povsod problem, da mi enostavno ne zazna diska. Kaj mi je storiti? Poskusil sem tudi z namestitvijo Ubuntu Linuxa (bi mogoče delalo na zadnji verziji Debiana, saj naj bi Ubuntu temeljil na njem???), ta mi disk zazna, vendar pa imam problem, da se mi X nikakor ne zažene. poskusil sem ga skonfigurirati z ukazom "dpkg-reconfigure xserver-xfree86", nastavil za grafiko VGA, kjer se nič slika ne pokaže, če pa nastavim na VESA, pa je slika razmazana, barve pa napačne.(live distribucija mi dela BP)


Torej; kako narediti, da bi katera od distribucij zaznala Sata diska, ali pa če mi svetujete takega, ki ga bo sigurno.

Hvala in LP
Šola je za neumne.

whatever ::

Probaj Gentoo, bo verjetno zaznal disk, sam muka ga je instalirat (za to mors bit po mojem ze profi).
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

pitagora ::

vprasnje je dvoumno.
imas hudo hudo masino sedaj bi pa mesal operacijske sisteme...
imej na ta novih samo en operacijski sistem in za linuxe pa nabavi en star comp recimo 1.2 Ghz pa ene 512 rama pa se tam uči.
in delaj napake je bolje zaradi varnosti podatkov...za faks:D
no samo mnenje.
sicer pa nastavi si podporo v biosu za diske!
ce pa to ne gre potem pa pocakaj naslednje odgovore.
ajde
caw
lp pitagora

overlord_tm ::

za to mors bit po mojem ze profi


v prve mi ga je ratal inštalerat. prej mil samo mandrake 1 teden. samo manuala se morš držat pa je :D

pitagora ::

imas pa sreco sam jih tudi iscem linux pa se ne vem katere naj izberem no nasel sem
tole

BatrIX linux 2005 final
tule je pa njihova spletna stran
lp pitagora

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pitagora ()

BigWhale ::

Da jih citiram:

" License: Freeware"

Joj, joj...

pitagora ::

@BigWhale koga si ti citiral a softpedio?
saj je free?
8-) :D
lp pitagora

Meto ::

zastonj je, sam freeware pomeni čisto nekaj drugega kot open source, kar bi ta linux moral biti...
Šola je za neumne.

panda ::

kolko mi je znano vsak linux-s temelji na GNU licenci:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: panda ()

karafeka ::

Inštalacija distribucije Gentoo sploh ni problem... problem je čas v katerem se vse skupaj prevede (skompajla). Na eni bolj bogi mašini pač traja nekaj časa (dni) da se postavi celoten sistem z X strežnikom ter kakšnim bolj vse-v-enem okenskim managerjem, kot sta KDE in Gnome. Potem pa še kak Openoffice, pa čakaš en tedn :).

Nerdor ::

karafeka: je pa dober test, da vidiš koliko mašina prenese obrementive. Ker pri kompajlanju cpu dela na max, pa tudi ostale komponmente: ram, ide kontroler, hd.
... for lifetime!

moj_nick ::

Heh, starejši uporabniki Gentoo-ja smo že pozabili, koliko časa traja inštalacija. Je že dolgo tega ;)
110111001001010001010000

karafeka ::

Mnja, bi skor pozabo... obstaja tudi stage2 in stage3, kjer ti pač ni potrebno čist vse prevest in je zato inštalacija mnogo hitrejša, vendar potem tudi sistem ni optimiziran za tvojo strojno opremo (kar pa tudi ni ne vem kak problem pri namiznih računalnikih).

BigWhale ::

Pri meni traja instalacija gentooja po mojem 14 dni. Ker vse skupaj delam na obroke. :P

Pithlit ::

karafeka: stage3 + emerge system (potem ko editiraš vse use flage in ostalo kramo) == stage1.

Kar ti pove tud manual. Stage1 instal pač nardiš zato da se lahko potem okoli hvališ s tem. In je verjetno v končni fazi hitrejša metoda kot stage3 + emerge system, vendar... potem ko imaš stage3 porihtan (pa če se ti ravno mudi in nujno potrebuješ pač še dodaš binarne pakete s cd-ja) lahko takoj začneš z delom in vmes narediš še emerge system.
Life is as complicated as we make it...

Screamboy ::

poskusi vidalinux temelji na gentoo

bolha ::

Zdravo,

Tudi jaz imam podobem problem. Podobna konfiguracija in ista težava. Če sem prav razumel je rešitev en poceni IDE disk, ali pa instalacija linuxa, samo ne vem katere distribucije.
A ste lahko bolj konkretni, kaj naj naredim, da bo zadeva delovala. Naprimer PINGO linux in SATA disk. Imam plato GigaByte K8NG9 in disk WD160.
Hvala za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bolha ()

SaXsIm ::

amm... sej linux dela tud na sata diskih. Poiščite si gonilnike, ali pa v inštalaciji izberite s-ata disk
SaXsIm

g0Ran ::

Jst mam SATA disk, pa se mi je najbolj obnesla Fedora Core 4, pa instalacija tut ni tak problem. Najdes jo pa na www.redhat.com pa gres tm pod fedora pa zdownloads cd-je (4-je)

bolha ::

Hvala za odgovor. Sem poskusil s fedoro in je OK.

tuoermin ::

Nekaj sem že bral o Gentooju, pred par meseci sem ga tudi že skorajda instaliral, a sem se po neprespani noči raje odločil za Debian.
Ali je med njima kakšna opaznejša razlika glede hitrosti, stabilnosti in varnosti?

overlord_tm ::

malo razlike je bilo med ubuntujem in gentoojem na moji kišti. kde se je na gentooju hitreje zagnal :)) , samo ne vem če se je vreden jebat tok cajta. jaz sem se eno večer+noč+naslednji dan :\ (n00b)

gfighter ::

Za ta namen (fax in igračkanje) je pomojem zelo primeren tudi kakšen live linux. Podatke shranjuješ na USB ključ pa je...

Jebiveter ::

pitagora: imej na ta novih samo en operacijski sistem in za linuxe pa nabavi en star comp recimo 1.2 Ghz pa ene 512 rama pa se tam uči.

To je dumbest ideja ever! :(
Res ne vem od kje folku take ideje... ni cudno, da se potem pojavljajo izjave v stilu "linux je full pocasnejsi od windows" - go figure...:\

Anyway... problem pri sata diskih je ponavadi v kernelu, ki nima po defaultu podpore zanje, ali pa jih pri bootu ne zazna prav. Veliko krat pomaga, ce boot managerju ob prve bootu podas parameter "root=/dev/sdXY", kjer je X [a-q] zaporedna crka diska in Y zaporedna stevilka particije na kateri imas instaliran Linux.

Grafika: Za pravilno delovanje (3D pospesevanje,...) moras namestit non-open-source drajverje z nVidiine spletne strani. X pa skonfiguriraj s pomocjo "xorgconfig", kjer za zacetek (dokler ne instaliras drajverjev) izberi "nv" driver.

PS: Iz lastnih izkusenj lahko povem, da na taki masini kot je navedena v prvem postu Ubuntu dela boljse kot pricakovano :P
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Border ::

Imam masino P 200Mhz, 1.6 Gb disk, 24Mb ram. Gor bi moral namestiti LINUXe, ki imajo moznost uporabe srfanja po internetu in urejanja besedil ter po moznosti morajo biti v SL jeziku.


Do sedaj sem probal namestiti PINGO 2.0, a zal brez uspeha, saj zasede razlicica prevec. Potem sem obiskal in instaliral SLAX linux http://slax.linux-live.org/, ki pa mi ob bootanju CDja napise tole...

ISOLINUX 3.07 ... image chechsum error, sorry...
Boot faield: press a key to retry



Obupno iscem LINUX za mojo masino...

sverde21 ::

Zdownloadaj še enkrat, ker očitno se je pojavila kakšna napaka med downloadam, sumim zarad checksuma d0h
<?php echo `w`; ?>

Border ::

Ne ni se... download je bil OK... ker mi na bolsi masini ta CD in linux normalno deluje...


Uglavnem... mene zanima, kateri Linux bi men deloval, da bi lohka v njem pisal in srfal po netu... na masini P1 200Mhz, 24Mb ram, 1.6Gb disk... ?

hvala za nasvete

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Border ()

overlord_tm ::

ubuntu server install+potem z neta skineš en tak minimalen desktop, kak browser (ne firefox) pa je.

Kami ::

FreeBSD ? :)

Witboy ::

Jst za izzivljanje in porabo odvecnega casa uporabljam debiana, drgac pa za workstation suse.

Skrat ::

Border: vse kar bi disalo na kakrsnkoli graficni vmesnik je zelo vprasljivo/huronsko pocasno. Tudi Linux ne more delat cudezev na takem HW, ceprav bi si vcasih to zeleli ali to celo od njega pricakovali.
Free software is a matter of liberty, not price.

christooss ::

Border probej tole
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Border ::

Aha vidim, da mi zlo priporocate ubuntuLINUX. Samo vedite, da sem jaz za Linux pravi lajek in da se nanj ne spoznam.

Kje lahko downloadam ta ubuntuLINUX, cHRü$tooß?

Pa kaksno navodilo vec...

Kami ::

christooss ::

Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

NoUse4AName ::

Gentoo je dober, če te linux zanima in si želiš naučit več kot samo osnove uporabe.
Če samo želiš delujoč sistem z čim manj truda je pa ubuntu odlična opcija.

Border ::

cHRü$tooß hvala za tvoj trud... zadevo sem downloadal (ubuntu-5.10-preview-install-i386.iso) posnel z na CD... vstavil CD v t amoj prazgodovinski racunalnik....in javi tole napako...

ISOLINUX 2.04 2003-04-16 isolinux: Image chechsum error, sorry...
Boot faield: press a key to retry...


Downloadam se (ubuntu-5.10-preview-live-i386.iso).... in javi isto.

A res ni nikjer linuxa za take stare masine? Ni mi jasno WIN95 pa je normalno deloval...:'(

Kami ::

Ja to je kriv checksum, ni ok, saj napiše...

Vidim, da si to že zgoraj napisal.

Nevem, nekaj ne delaš prav al pa je fajl poškodovan.

Border ::

Kami,

racunalnik je natsvaljen za BOOT from CD... in nc druga ne naredim kot to, da dam CD notr... ga BOOTa samo in izpise ta error... ne vrjamem pa, da bi bil kaksen file na Cdju poskodovan...

... neki drug aje narobe... a mi lahko vsaj en pove kaksne so minimalne zahteva PC za tega ubuntuLINUX?

gfighter ::

Hm, tole mi smrdi po okvari CD-roma... Misliš, da je kaj takšnega možno?

christooss ::

Hm dej potegn si torrent dol. Pa pol pokaži program na ta iso. Ker je sigurno prišlo do napake pri DLju. Mogče bi lahko preveril tudi md5sum pa še to ko pečeš CDje jih peči pri čim nižji hitrosti. ker nevem zakaj včasih to povzorči probleme
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Border ::

Deluje Damn Small Linux!!!!!!!! Je pa kr pocasen...

Kami ::

Jap 256mb rama + gnome = kriza.

Traja celo večnost, da se kaj odpre, windows xp na 256 dosti lepše laufa no drugače pa probaj kaki drugi desktop (jaz ga tudi bom, ker drugi PC ma samo 256 mb rama in kot sem napisal deluje vse uber počasi).

Jebiveter ::

Poskusi z XFCE, ki je zadnje case zmeraj bolj spodoben desktop. Sicer pa, za surfanje ipd. ne potrebujes Desktop Managerja, zadostuje kaksen lightweight window manager - npr. Fluxbox, WindowMaker, ipd.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Border ::

Kot veste, da mi na oni stari masini deluje... Damn Small Linux.

Sedaj pa imam dva zacetniska problema:

1.
Masino lahko postavim v omrezje.
*IP: 111.222.333.100
*MASK: 111.222.333.99
*PREHOD: 111.222.333.88
(*podatki so izmisljeni)
Omrezje nastavim v netCARDcongig. Najprej me vprasa po "Use DHCP broad..?", izberem NO. Potem Vnesem IP in zatem MASK. Vprasa me po "Please enter Broadcast Address for eth0?" Kaj vnesem tukaj? No, potem me vprasa se po Gateway in vnesem IP. Potem pa me vprasa se po "Please enter Nameserver(s)?", kaj pa tu vnesem (npr: Arnes)?

2.
Drugi problem pa je ta, da imam LIVE CD in se spremembe nastvitev ne shranijo na disk. In vedno je potrebno znova nastavlati. Imate kak predlog? Kje se spremeni? Veste kaj mislim?

christooss ::

Gled druge točke mislm oz sm prepričan da ma dsl eno tako lepo funkcijo shrani nastavitve na usb. Pri zagonu pa Naloži nastavitve iz USB
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

ank ::

Broadcast bi bil za tvoj primer 111.222.333.255

Za nameserver pa pač daš podatke od nameservera od tvojega ISPja, da ti bo resolvalo imena v ipnaslove. Za amis naprimer sta 212.18.32.10 in 212.18.32.12

Border ::

Hvala, deluje!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bi Linux? Bi Debian? Ubuntu! (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Operacijski sistemi
53032681 (20222) Trubadur
»

Predladajte mi linux sistem, kateri se boota iz usb kljucka.

Oddelek: Operacijski sistemi
171898 (1428) Jst
»

linux - kako začeti

Oddelek: Operacijski sistemi
151541 (1191) antonija
»

Poplava novih distribucij Linuxa

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
132789 (2789) 64202
»

katera linux distribucija?

Oddelek: Operacijski sistemi
271630 (1257) gpg

Več podobnih tem