» »

EULA ali "odpovedujem se svojim ustavnim pravicam"

EULA ali "odpovedujem se svojim ustavnim pravicam"

aljazh ::

Koliko uporabnikov računalniških programov resnično prebere End User License Agreement (EULA) preden namesti kakšen program? Še sam, ki sem študijsko in bodoče poklicno "deformiran" v tej smeri, tega ne storim vedno...

EULA pogosto vsebujejo določbe, s katerimi se uporabnik "odpoveduje" svojim temeljnim ustavnim pravicam in pravicam, ki jim jih priznavajo mednarodni dokumenti in nacionalna zakonodaja.
Seveda obstajajo pravice, katerim se posameznik ne more odpovedati in v primeru spora bi se določbe, s katerimi se oseba odpoveduje takšnim pravicam, štele za nične. A grenak priokus vendarle ostaja. S kakšno pravico skuša interes kapitala omejevati temeljne pravice posameznika? S kakšno pravico skuša interes kapitala obiti nacionalno zakonodajo? S kakšno pravico skuša interes kapitala posegati v ... ?

Tukaj je na voljo zanimiv prispevek na to temo, ki me je poleg predhodnih lastnih razmišljanj spodbudil k tej objavi.

Hkrati me zanima, ali je komu znano, če je v Sloveniji že kdo obravnaval to tematiko s pravnega vidika.

Thomas ::

Ojej! Ne klikaj ... uporabljaj kaj drugega.

Hype, po domače.

root987 ::

A ni tako da kljub temu če se ti z EULA strinjaš in se pri tem odpoveš neki pravici, lahko greš na (ustavno?) sodišče, ki nato prisili podjetje v spremembo EULA?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

BigWhale ::

Ne ni hype, ce bo sla tvoja doktorska, ker so se ti winsi sesuli, si si sam kriv, kaj jih pa uporabljas. :P

root987 ::

With other words: make a backup! :-)

Pa naj še kdo reče da Microsoft ne skrbi za uporabnike... Še dodatno jih motivira! :>
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

aljazh ::

Rad bi videl, da bi pri nas prišlo do kakšnega spora, kjer bi bil EULA v nasprotju s kakšno kogentno normo (normo, ki je zavezujoča, kateri učinkom se niti s pogodbo ne moreš odpovedati)... in da bi zadeva prišla do vrhovnega sodišča, katerega odločitve so de facto na nek način precedensi.

Sicer pa se mi postavlja vprašanje kam uvrstiti EULA - pod obligacijske obveznosti in če, pod kateri tip obligacijskih obveznosti? Ali pa lahko rečemo, da gre za inominatni kontrakt? Pa tudi -ali bi EULA lahko "padla" pod določbe Zakona o varstvu potrošnikov, če je uporabnik subjekt, ki izpolnjuje pogoje za biti potrošnik.

Res me zanima sodna praksa s tega področja. Ali mogoče kdo ve, če so v Nemčiji morda bili kakšni podobni primeri?

Caligula ::

Mislim ,da je v ZDA ze bil nek precedencni primer, kjer niso upostevali ,da uporabnik sprejme vse pogoje, ce preleti online pogodbo. Ces da to itak vsi naredijo.. in da zato pac to ni primerno...

Se pa ne spomnim detajlov in cisto mozno ,da se motim samo mislim, da je res bilo nekaj takega. Drugace si niti zapomnil nebi.

Dman ::

Na tvoje prvo vprašanje lahko odgovorim, da kljub poklicni deformaciji tudi sam ne berem teh splošnih pogojev poslovanja. Kaj pa ti preostane, če hočeš uporabljati program?

Sicer pa, ko smo že pri teh pravniških cvetkah. Na koncu emailov se dostikrat znajde obvestilo, da je prejeta vsebina poslovna skrivnost, povezano s prošnjo naj ta email uničim, če ni bil namenjen meni. Kaj pa mislite, da je s tem?

kuglvinkl ::

Takih cvetk je precej. Ko sem pisal diplomo, sem naletel na to, da je small print v EULAh krepek, torej ravno to kar prepoveduje 6. člen Pravil. Obstaja tema o tem v forumu.

Kot vemo, monitor ne izpljune 400 DPI (okol 96 ;).

Glede Nemčije, nabavi si GRUR.

To s potrošniki nisem razmišljal.

Dej še malo razmišljaj, pa ti dam kak hint ;) .
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

S kakšno pravico skuša interes kapitala omejevati temeljne pravice posameznika? S kakšno pravico skuša interes kapitala obiti nacionalno zakonodajo? S kakšno pravico skuša interes kapitala posegati v ... ?

O madona, kdo misliš da fura svet? Oz. zakaj misliš, da ne furajo sveta multinacionalke? Briga njih pravo in tvoje pravice (beri, pravo je samo ena od ovir, ne nujno največja). Zakaj? Ker lahko vedno najamejo hordo podivjanih odvetnikov, proti katerim druga stran, vključno s tožilci nimajo najmanjih šans. Ta strošek je njim povsem sprejemljiv. Včasi jim ni, pa grejo spremenit zakonodajo, al jo a ulit v betonske škornje, like TRIPS.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

> Kot vemo, monitor ne izpljune 400 DPI (okol 96 ;).

Lahko to malo razlozis?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kuglvinkl ::

Tle ti težko kaj razložim?
Your focus determines your reallity

Ziga Dolhar ::

Mogoče kuglvinkl želi opozorit na "drobni tisk", ki na monitorju ne bi bil [preberljivo] prikazljiv ob obstoječi ločljivosti?
https://dolhar.si/

kuglvinkl ::

Ja, in tako je small print še večji small print ob krepkih tiskanih črkah. (Thnx, Ziggga ;). Boljš bi blo zamenjat to obliko z drugo barvo ipd.

Ampak, to je samo ena od cvetk.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Dman ::

Hordo podivjanih odvetnikov, proti katerim druga stran, vključno s tožilci nimajo najmanjih šans.


:D Ko zagledajo zelence, se jim stemni v očeh>:D in zapadejo v woodoo trans :D

...odvetniki so pa res osovraženi...

kuglvinkl ::

Jaz jih prav nič ne sovražim. Prav fejst so.;(
Your focus determines your reallity


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče EU odpravilo direktivo o obvezni hrambi prometnih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
3617216 (14578) AndrejO
»

Še enkrat: ISP-ji nimajo obveznosti filtriranja informacij, ki se prenašajo

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4622511 (19794) JanK
»

Skupinska tožba zoper Google zaradi sledenja lokacije v Androidu

Oddelek: Novice / Zasebnost
287337 (6169) smash
»

iTunesova EULA in DRM na udaru Vikingov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
807254 (5313) poweroff
»

Anketa razkrila, da slovenska podjetja ne podpirajo direktive o programskih patentih

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
323911 (3041) iration

Več podobnih tem