» »

Vodni blok za HDD

Vodni blok za HDD

«
1
2

Eddy ::

No, končno mi je uspelo naredit tudi prototip HDD bloka...
Za tiste, ki res ne vejo kaj vse še lahko hladijo z vodo... >:D
Slike torej...







Samo še vedno pa nisem našel termalnega traka za med blok in disk katerega se da na mesta, kjer se disk najbolj greje.
Je kdo kje zasledil kaj takega? (debel bi moral biti kakšne 3 mm)

LP! Eddy

PS: Naslednji korak je vodno hlčajen napajalnik, ki bo pa leta xyz ;)
www.ekwaterblocks.com
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

igor0203 ::

uuu Eddy pohvale.... ;)

_Dejan_ ::

Pohvalno, sicer mene bolj zanima vodno hlajen napajalnik(bolj uporaben) kot pa disk.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

DominusSLO ::

Neeeee!!! Jst sem pa za 2 diska hotu:'( :'( :'(

lakotnyk ::

sej nataknes en disk z zgornje enga pa s spodnje strani :D
skoda edin da je nardiw pleksi na eni strani, ampak kups dva bloka pa baker zdruzis :P

kaj sm hotu rect... eddy pazi da te elektrika ne sune....
les grandes hommes font des grandes erreurs.

m.i.h.a. ::

Super, sedaj bom pa res pomislil, če se mi ga splača svojega delat. Verjetno ne.

Kaj blok za napajalc bo takšen kot tale za disk (BladeRunner style) al bo kakšen drug patent, ker jaz nameravam tiste elemente na rebrih v napajalniku odlotat in jih pritrdit na blok, preko kablov pa še nazaj v napajalc No ti boš tole verjetno naredil drugače tako, da ne bo rabil vsak lotat..

Racunalnik ::

Sej hlajenje napajalca nemore biti bolj enostavno kot je.Bakreno telo na katerega pritrdis tiste tranzistorje in to je to,nemore biti lazje kot je,edino univerzalno vrjetno nebo.

Moj cilj je itak ce bom delal ali kupil da bo vse hlajeno z vodo,edino potem bo problem ker se bo pumpa slisala.
Pa tudi mojega novega tagana (napajalc)vrjetno nebom razdiral in hladil z vodo ker se mi ga zdi malo skoda rezati,itak je pa zlo tih.

Eddy ::

No, fantje, je že kdo kje opazu da prodajajo termalne trakove debele cca 3mm?
www.ekwaterblocks.com

_Dejan_ ::

jst nism vidu nč tazga. Kaj pa če bi pobral toliko materiala da nebi blo treba met tolk debelih termalnih trakov? Sam pol je problem z kompatibilnostjo ker verjetno nimajo vsi diski enako čipe razporejene.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

OwcA ::

Čemu termalni trak?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

_Dejan_ ::

jst mislim da je ta blok naredu tako da ti hladi spodnjo stran diska( tam ko so čipi) in tam je ugreznjeno za cca.3mm in bi blo najlažje narediti z termalnim trakom
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

OwcA ::

Lahko se motim, ampak ali ni zgornja stran (kovinksa) razširjevalec toplote?

Disk se ne greje zaradi hitrega preklaplanja tranzistorjev, ampak zaradi mehanskih izgub.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

_Dejan_ ::

Počakmo na Eddyev odgovor pa bomo vidli kakšno montažo je mislu:D
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

DominusSLO ::

Jst sem razumel da hoče dat termoprevodne trakove med blok in čipe(mogoče se motim)...
Sem pa zasledil na forumu, da je nekdo pretipal čipe, ko je bil disk vroč in da so bili mlačni. Nimajo pa vsi diski obrnjene čipe navzdol in lahko da se vezje na določenih mestih več segreva...
Nam bo že eddy povedal :P

Eddy ::

Poglejte... v 1. postu sem napisal na koncu tole:
Samo še vedno pa nisem našel termalnega traka za med blok in disk katerega se da na mesta, kjer se disk najbolj greje. ;)


Tukaj je pa slika na kateri so trakci zraven.
www.ekwaterblocks.com

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Predator ()

Eddy ::

www.ekwaterblocks.com

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Predator ()

_Dejan_ ::

Ja sej najbolj se grejejo čipi na spodnji strani. A to pride kot sendwich?
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

_Dejan_ ::

a to maš Tesin trak?
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

OwcA ::

Zelo zelo močno dvomim, da se krmilnik tako greje, MOSFET-i (če prav vidim) pa tudi ne. Po dugi strani dobesedno ;)) pa imamo tu še kovinsko ploščo, ki se vrti z 7200 obrati/min ...
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Keyser Soze ::

Trenja med glavo in platerji ni. Torej ni gretja. Same glave se premikajo s pomočjo magnetov in so uležajene precej dobro, kar zmanjša trenje in s tem tudi gretje. Torej bi rekli, da je največji izvir toplote sam motor, ki poganja plošče ter elektronika. Pač Se ne greje pretirano, ampak sčasoma akomulira dovolj toplote, da se pregreje.

Poleg tega je pokrov diska narejen iz zelo tankega aluminija, kar pomoje zanemarljivo odvaja toploto. Telo pa je iz masivnega aluminija in zato odvaja ponavadi toploto tako motorja kot elektronike. In če hladiš telo(ohišje diska) v območju motorja in pa elektroniko si zmagal. In to že samo z enim neslišnim ventilatorjem 80*80mm na tam okrog 800 vrtljajev. Temperature raptorja so popolnoma sprejemljive.

P.S.: Ni potrebe po vodnem. Razen če se gre za imidž.:)

ZaX_OCZ ::

Eddy mislim da je edini proizvajalec za te trakove 3M...
Povprasaj se kje ma uvoznika...
Ammm.... Jst

OwcA ::

@Keyser Soze: trenje seveda je, ne toliko v ležajih, kot med glavo in ploščami. Pri indukciji namreč nastanejo sile, ki po Lenzocem pravilu nasprotujejo spremembi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

njok ::

Meni se pa zdi malo skoda pretoka, da bi disk hladil z vodo. Ze NB bloka sem se znebil, ko mi je spuscal.

steev ::

A se vam ne zdi, da mal pretiaravate. Za disk je dost ventilator na 5 V. Rajs se pejte spravt na blok za napajalnik ;) .
:|

Keyser Soze ::

Hm, koliko toplote pa posledično pridela to trenje?Se mi ne da računat, niti nimam časa da bi spravil skupaj konkretno računico, a dvomim da je omembe vredna.

P.S.: Se spomnim, ko sem se včasih igral s tem. MAgnet počasi približaš platerjem in ti se bodo popolnoma ustavili preden se jih dotakneš "fizično". Ampak je bil velik, veliiiik, neodymium magnet.

OwcA ::

Ne vem, ker je težko dobiti vse ključne podatke, ampak bi se ne čudil, če precej. Povprečna obodna hitrost je velikostnega reda nekaj 10 m/s, glava se premakne tudi do 100-krat/s, v hitro preklaplajočih (nekaj 10 kHz) tuljavah se lahko inducirajo precej grde stvari ...
Gotovo ne zanemraljivo, glede na to, da je celoten mehanizem narejen s termičnim raztezanjem v mislih. Če bi bili največji proizvajalci toplote periferija, bi lahko ohišje enostavno toplotno izolirali in bi bilo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

hunter01 ::

Najboljše bo da pač kupite ta blok za disk ga sprobate na obeh straneh diska in potem poročate kaj je bolj efektivno in ne da se tukaj kregate kateri del diska se bolj greje ker bistvo je da ko odneseš kišto na kak lan party lahk rečeš da maš vodno hlajen tudi disk! Lol>:D

Ps: čakam eddy-jev komentar >:D

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: OwcA ()

SuperHik ::

lp

le zakaj, bi kdo hotel montirat vodno hlajenje na disk, če so današnji diski zelo hladni.

za prejšnje generacije vem da so se full grel, ko še niso imel tekočinskih ležajev. Moj trenuten disk (hitachi 160G , SATA) je popolnoma mrzel oz. ni nič toplejši od temperature okolice.

no sej, če hočeš bit 1337 m0f0, pol to potrebuješ :)

cu
Always look on the bright side of life; LIFE! You never saw my wife ...

frenk ::

a bi kdo zame naredu čist zaprt vodn blok za 2 diska, tko da tud zvok nebi vn pršu pa da bi ga dal pol na 5.25" lukno?

DominusSLO ::

Hopa takoj za frenkom sem v vrsti;)
nekaj v stilu silent star-ja je za naju >:D

Zgodovina sprememb…

Jackal ::

Poleg gretja elektronike pri diskih je glavni izvor toplote trenje... Ampak ne med glavo in ploščami, pač pa med ploščami in zrakom, ki je v disku (Ja, v disku je namreč zrak in ne vakuum kot mislijo nekateri). Res pa je, da svoj del toplote odda tudi pogonski motorček. Ampak v glavnem trenje med zrakom in ploščami. Zato se tudi diski z več ploščami bolj grejejo (kot recimo slavni IC-35 velikosti 75GB s 5 ploščami). Se pa s povečevanjem vrtilne hitrosti plošč trenje samo še povečuje. Zato so tudi diski s 5400 vrt/min v splošnem hladnejši od tistih s 7200 vrt/min.

Poleg teg še en dokaz - SCSI diski z 10.000 vrt/min in več imajo ohišje prav posebne oblike - oblika hladilnih reber - naključje - I don't think so.

DominusSLO ::

Test je preprost- segreješ maxtorja na delavno temp, brez venta, potipaš ohišje diska-se spečeš :\ , potipaš čipe in so mlačni >:D

TommyLee ::

Moj maxtor se greje hot sam hudič do 40°C, zdej ko sm dau 8x8 vent je pa samo 21°C :D
www.dornik.si

Racunalnik ::

To je bedarija da se elektronika tolk greje,greje se disk ob straneh kjer se ga prisraufa na ohisje pcja.Ce je elektronika topla je posledicno od ohisja ker se slabo odvaja.
In sem 100% da ce bi dal bloke ob strani ali pa ob strani iz spodnje strani,da bi ze dosti naredu in bi bili rezultati pozitivni,ker tudi nima smisla da bi disk delal pri 10stopinjah ali manj ker mora biti neka normalna temperatura.

humanoid ::

Jaz si bom naredil vodno hlajenje za ohišje, ker če taknem ohišje je malenkost bolj toplo kot zunanja temperatura, brez vodnega ne bo šlo :\

Pred diski pa imam en bogi 8cm vent na 5V, ki se g ne sliši a hladi dovolj, da imata diska največ 26°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: humanoid ()

Eddy ::

Hm... hja, jaz tudi nebom dal bloka na HDD, če pa ga bo kdo hotel ga bo pa lahko dal.
Treba je zadovoljiti tako zahtevne kot tudi manj zahtevne stranke...
Pa seveda tudi take, ki imajo preveč denarja >:D >:D

Glede termalnih trakov pa mislim da vsekakor pripomorejo, saj sem zasledil nekje, da je bilo nekaj stopinj razlike.
www.ekwaterblocks.com

WinsuckeR ::

Eddy- poglej malo na slo-mod ;) ( www.slo-mod.com )

Eddy ::

NIce one w1n5uck3r >:D
www.ekwaterblocks.com

QuickShot ::

Pa sej finta vodnega hlajenja je tišina, tko da če imaš disk vodno hlajen, ga lahko obložiš s 5cm debelo zvočno izolacijo, pa ni šans da ga boš slišal in še pregrel se ne bo.

Jaffa ::

Še en glas za blok za napajalnik ! 8-) Napajalnik vse pokvari pri mojem sistemu (glede tišine)... Ne maram ga. :D
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

frenk ::

za napajalnik je skoraj nemogoče nardit univerzalen blok...edin če bi prodajal napajalnike z že vgrajenim blokom:)

Viro ::

ja to je ql ideja da bi prodajal napajalnike z vodnimi bloki... sam pol morajo bit napajalniki in cena ql :D


LP Viro

WinsuckeR ::

Nič ni nemogoče- za šraufe pač narediš podolgovate luknje. Za velikost je pa približno isto pri vseh. Težje jih je notr spravt.

Aja še en glas zame!:D

Zgodovina sprememb…

Keyser Soze ::

Pri napajalnikih je problem, da je tam med mosfeti in ostalimi elementi malo prostora. Edina opcija pomoje je blok kot je tale za hdd, podaljšanje nog mosfetov z žico, izoliraš s sljudo in daš mosfete v sendvič konstrukcijo med blok in eno bakreno ploščo na dno napajalnika. Pri puščanju tako ni problemov z kratkimi stiki, ni nekih blaznih prilagajanj vsega skupaj in dokaj simpl za naredit.

Jaffa ::

Sej to bi se dalo narest po mojem tak, da bi dva bloka (kvadra) mel in potem sam na eni strani prvega bloka cev noter, potem polkrožno cev (ki jo lahko pač sam upogneš oz. "oblikuješ" po meri, ki gre v ta drugi blok (kvader) in potem ven iz napajalnika. Sej če se hladilk rešiš, je dosti prostora po mojem. Blok pač privijačiš na tranzistor, isto kot je hladilka...
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

hudogriz ::

Kolk se pa kondlci in tuljave ( oziroma ostala šara) kej greje v napajalniku? a morjo met zračenje, al so lohk brez pretoka zraka?

Eddy ::

uf to se fajn greje...
www.ekwaterblocks.com

lakotnyk ::

a si razmislu da bi raj modifikacijo enega napajalnika delal kot da bi delal vodne bloke za vse mozne napajalnike...

mislm da so si prevec razlicni (po temu kje kaj imajo) da bi bilo bolj smiselno zbrat si enega res dobrega in narest mod na njemu?! če že...

ostali???
les grandes hommes font des grandes erreurs.

Viro ::

sej to bi blo super recmo en boljsih napajalnikov uzet in zanga vodni blok narest... recmo to bi pol lahko eddy prodaju...:D blo bi full hudo kr recmo eni nimamo skor nc izkusnj z spajkanjem :8) kaj sele da bi tko saru po napajalniku...:8) bi blo full hudo, bi pa potem tut sam uzel enga, sej zdj razmisljam o vodnem hlajenju... seveda da nov spet cena pol previsoka... :D


LP Viro

Eddy ::

Univerzalnega bloka zihr nebom delov, ker je skoraj nemogoče...
Razmišljam pa o bloku za samo en napajalnik... samo še ne vem ker.... LC Power 550...
Dost muske za mal denarja... Še posebej kso mu cene dost podle...
www.ekwaterblocks.com
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blok za GF6800 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
1157688 (5145) bajker
»

Vodna pumpa ropota (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
635006 (4252) SuperHik
»

VGA-FullCover (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
845177 (3431) MEDENA
»

Popolnoma tih računalnik! Možno?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
412570 (1360) PrimozR
»

Najboljsi vodni blok za CPU (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
625078 (4093) Phoebus

Več podobnih tem