» »

Katastrofa v Aziji!

Katastrofa v Aziji!

1
2
3 4 5

Thomas ::

Nekateri uživate v moralni vzvišenosti nad Branetom in Thomasom. Dobertek!

Tisti kraji so zaostali, toda za satelit in za atomsko bombo imajo. Tudi ogromno radijev in TV sprejemnikov.

Potres so zaznali in lahko bi sklepali na možen tsunami in opozorili prebivalstvo, naj ob odmikanju vode od obale zbeži vsaj 20 metrov visoko nad morje.

Neumnost na državno komanalnem nivoju.

Obstaja pa tudi EP razlaga, tako kot vedno:

"Zanemari vse rizike, ki se ti zdijo maloverjetni!" To je genetsko optimalna strategija. Če te vzame tsunami, si bil pač kolateralna žrtev tega genetskega programa. Če boš pa svojeglav, boš pa predmet posmeha 100 bedakov okoli tebe. Do neke mere, celo v Sloveniji in na Zahodu. Beri samo tole temo v temle forumu, ko se črednorazmišljujoči spravljajo na B&T.

Na Šrilanki, je samo še huje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

Brane2 ne smeši samega sebe.

preberi kaj si napisal in se zamisli

Matev ::

Thomas ... ljudje ki so umrl zagotovo niso imeli za satelit ali atomsko bombo.

Thomas pa kaj si ti čorov al kaj

buteleljna sta vidva z branetom

Keyser Soze ::

Jah, sej je zadost, da samo v reko zapelje. Tričetrt jih tako al tako ne zna plavat. Ostali gredo pa 200m prsno z krokodili.:D

Mislim, da je to kar hočeta povedat brane in thomas, da obstaja sredstvo preprečevanja takšnih stvari oz. mednarodni projekt opozarjanja pred cunamiji(ravno zaradi njihove zahrbtne narave). In VLADE - VODILNI teh držav, ki so stacionirane na območjih, ki so potresno ogrožena in so obdana z oceani bi MORALE vzeti v obzir to, da jih lahko doletijo takšne težave.

Heck, še pri nas imam razvito varnostno strategijo, ki posega tudi na območje naravnih nesreč. V posočju imamo celo senzorje zemeljskih plazov, kar smo se naučili na grenki izkušnji par let nazaj.

In upam, da so vlade tam toliko pametne, da bo ena izmed prvih stvari, ki jih bodo naredile, sistem za opozarjanje. Folk bo že prestrašen še kakšno leto in bo ob vsakem potresu ucvrl v notranjost ali najbljižji hrib(v pravem pomenu besede). Ampak vprašanje kolikokrat bodo "šli na led" zastonj?

P.S.: Po bitki je lahko bit general pravijo. Ampak tam kjer se je to zgodilo niti to niso bili.

P.P.S.: Napake se najbolje odražajo na prebivalstvu. Odgovornost za te napake se išče pa pri pooblaščeni peščici. In Indija ni nerazvita.

Zgodovina sprememb…

Barakuda1 ::

Butasti gor, butasti dol.

Thomas in Brane2, sta v tej temi res "uspela" še bolj kot sta si sploh lahko predstavljala.

"Uspela" sta pokazati vsem sodelujočim kakšna je njuna srčna kultura. Bolje reči, nekultura.

Še enkrat več se je pokazalo, da srčna kultura ni nujno v korealciji z razgledanostjo ali celo IQ.

Če nič drugega, vsaj iz spoštovanja do žrtev, bi se lahko nekateri (vsaj dva) malce zamislili nad sabo in svojimi idejami in jih če že brez njih (idej brez kakršnekoli srčne kulture) vsaj v trenutkih, ko so še vsi pretreseni nad tragedijo, zadržala zase.


p.s.

In takšni naj bi bili bodoči kreatorji lepšega in boljšega življenja v neki AI prihodnosti.
Ne, hvala za tak PROTOKOL

Thomas ::

Sej je vse logično. Napredek človeštva je počasen in težak. Tipčki ki predstavljajo glavnino mase, blejajo iz pradavnine naučene žalopojke. Sovražni so do vsakega predloga izboljšav. Tudi do tega, da naj radio in TV obveščata o nevarnosti tsunamijev po vsakem večjem potresu. Da o drugih možnih ukrepih niti ne govorimo. Celo tistih, ki so uvedeni na Pacifiku, ki jih na Pacifiku še naprej dodelujejo, ki so cenejši od nepripravljenosti, pa jih ni politično korektno svetovati še "Indijcem".

Silly folka ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::


Thomas in Brane2, sta v tej temi res "uspela" še bolj kot sta si sploh lahko predstavljala.

"Uspela" sta pokazati vsem sodelujočim kakšna je njuna srčna kultura. Bolje reči, nekultura


Določenih tvojih izpeljav verjetno nikoli ne bom razumel, kot recimo tale.

Pa ta ni osamljena, slišim jo dostikrat, tudi od drugih, večinoma od folka ki razmišlja z ritjo.

Gre pa v splošnem takole:

"S tem svojim dejanjem jasno kažeš, da si [na nek način škarten izdelek]."

Pa recimo da sem. Zakaj bi to skrival ? Sem s tem kaj boljši ? Saj iskrenost je vrlina, ali ni ?
Bi bilo bolj moralno, da ob svoji škartnosti še lažem ?

Vedno povem to, kar mislim. To je stvar moje zavestne izbire.

Nimam nič proti temu, da drugi postavljate zase svoj sistem vrednot in vas zaradi tega nimam za "škartne izdelke".
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiokills ::

brane... brane...

pomisli... mogoče si si izbral malček neprimerno temo za predstavitev svojih vrlin ter napihovanje svojega ega (ne zameri mi, toda to počneš v zadnjem postu)...

brezveze je, da se prepiramo - dejstvo je eno - zgodila se je strašna tragedija...

in prav imaš brane, zelo verjetno je, da bi se dalo s pravimi in pravočasnimi ukrepi rešiti marsikatero življenje, toda imej spoštovanje do umrlih, do preživelih ter do načina življenja, ki ga živijo - ni fer da jih ozmerjaš za idiote, ker ne živijo tako kot ti...

Mirč ::

tam ljudje ne mislijo o tehnologiji-......
ampak kako preživet z dneva v dan
joj ste eni čudni
lp

Thomas ::

> imam nič proti temu, da drugi postavljate zase svoj sistem vrednot in vas zaradi tega nimam za "škartne izdelke".

Jest jih tudi ne označujem za škartne. Pač pa za tiste, ki malo svoje energije namenijo čiščenju dirty memov iz sistema ven.

Itak, da smo vsi proti memom, kar je računalnik proti programu. Nemočno jih/ga izvajamo.

Ampak ko jih malo izvajaš - ali pa če si res tupčkan in imaš malo computinga - potem se ti nabere load traparij. Samo svetujem, povsem dobrohotno. Tako Indijcem, naj nehajo s Krišna lajnami po njihovih sporedih, kadar se zgodi kakšen oreng potres in naj alarmirajo ljudi ob obali, kakor preljubim Slovencem, naj ne bodo tako cmeravi. Se reče, pod vplivom melanholičnega memeplexa, po katerem se "itak nič ne da, vsem je samo za profit, zato pa imamo toliko potresov ... yada, yada .."

Ostane samo še tale dilema: Je tupčkan = škart?

Ne, ni. Alokacija resourceov na možgane (neocortex) je v domeni nas nekaterih. Drugi pač kakšen drug organ ali možganski del uporabljajo virtuozneje. Črnolasci, plešci in blond - vsi so preživeli evolucijo, ergo niso škart v genetskem smislu. Tudi tupčkani ne.

No, samo mi bi zdej šli od zgolj biološke evolucije le malo naprej. V ta namen bi izobrazili na ABC prve pomoči in ostale nujne reči, čimbolj vse ljudi. Ne glede na njihovo kulturo. Heh ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> tam ljudje ne mislijo o tehnologiji-......

Mislijo. Gledajo po TV indijske (morda celo meksikajnarske) telenovele vsak dan. Kmetijski nasveti - zaradi česar je A. C. Clarke mislil, da se bo izboljšalo kmetijstvo Indije - niso tako popularni. Pa vendarle, rezultati so. Lačni niso ali vsaj niso lačni zaradi pomanjkanja hrane.

100 milijon Indijcev ima mobilce, avtomobile, internet ... da nimajo tehnološke infrastrukture, to je mit.

Vendar pod tem techno plaščem naprej živijo svoje primitivno hindujsko/muslimansko življenje in upiranje božji volji posredovani s plimskim valom - jim je tuje. Kismet. Kar bo, pač bo.

Echo tega odnosa je tudi pri nas. "Bogi revčki,kar tako naprej! Sej ne morte nič pomagat! Nej vas val odnese drugič en milijon!"
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

cvetka:
Veliko bi se dalo preprečiti in rešiti z pravimi ukrepi.

JA in? predlagi
thomas za to bi lahko dobil velik N (nobel price)

joj so eni pametni

aja tam so pa idioti in butlji ane?
ker se tega noben ne spomni

in v posočju so butlji ker ne gradijo protipotresno ane

saj če bi pa ljubljano stresel potres bi bili pa mi butlji ker nismo protipotresno gradil

in bi nek zimbabvejski Thomas dobil veliki N ker bi predlagal kako tako cvetko: Bi se pa protipotresno gradilo.

joj joj

Thomas ::

Miško!

Nasvet je simple. Prenesite plan akcij s Pacifika še na Indijski Ocean. Vsaj to.

A si zdej zapopadu, matev?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

delfinus ::

Tudi, ce bi obstajala tehnologija, ki bi zaznavala potrese in prebivalstvo opozarjala na posledice, bi bilo to v Indoneziji brezpredmetno. Doziveli so namrec izjemno mocan rusilen potres, ki je unicil se tisto nekaj infrastrukture, ki so jo imeli. Samo nekaj minut zatem pa se unicujoc val. Tehnologija, ki bi zaznavala premike vodne gmote, ki bo tvorila tsunami bi kvecjemu lahko malo ublazila posledice, ki so se zgodile na Sri Lanki, Indiji in Bangladeshu. Do tja je val potoval cca 2,5 do 3 ure po potresu. Ampak tudi tam bi posledice samo ublazili. Tudi prebivalci nimajo gmotnega premozenja (govorim za podezelje) niti pogojev, v katerem bi bila tehnologija kot sta radio in TV vsakdanji. To je prej izjema in velik luksuz. In prav tu je umrlo najvec ljudi in otrok. Prakticno nemogoce je izvesti evakuacijo ljudi ob obali v tako kratkem casu, pa ce bi bili vsi obvesceni in opozorjeni. Teritorij, ki je bil prizadet v tej katastrofi je preprosto enormen. Tudi konfiguracija terena je ponekod taka, da je morje prodrlo celo do 5 in vec km v notrajnost. Tudi resevalci in tisti, ki skrbijo za pomoc ne morejo pokrivati tako ogromnega teritorija. Prakticna neznanka so majhni otocki, neznanka ostaja tudi Burma. Sicer tam porocajo o nekaj zrtvah, ampak to je samo neka mala ocena v vecjih krajih. Obstaja na stotine otockov, za katere nihce ne ve kaksno je stanje tam. Zelo podobno velja to za indonezijske otocke. Kaj je kako je nihce od medijev ne pokriva. To je katastrofa enormne velicine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

Thomas ::

Drug tak nasvet: Kopirajte Bangladesh, največje reveže na svetu. Zgradite tam kjer ni hribov, kakšen betonski stolp in stecite vanj, če je potreba.

Tretji, "individualni" nasvet: Ne sili v morje, če si prej čutil potres, raje splezaj na drevo, še bolje na hrib.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

EssEncE ::

Me zanima, če bi Thomas pa Brane preživela zadevo, če bi bila tam ob morju kot turista.
Težko verjamem, da bi šprintala na hrib kot nora.

flipflop ::

Ja lahko je doma iz fotelja govorit, to bi blo treba narediti tako in tako...|O

Matev ::

Nasvet je simple. Prenesite plan akcij s Pacifika še na Indijski Ocean. Vsaj to.


Zakaj se enostavno ne preselijo v Evropo recimo na Češko, kjer ni nevarnosti tsunamija?
ane thomas

Ali pa zakaj je toliko ljudi tam če je taka revščina? (naj uvedejo kontracepcijo pa bo takoj boljše)
ane thomas

Zakaj ne naredijo take infrastrukture kot američani za varnost pri Tornadih?
ane thomas

zakaj zakaj ???

Thomas ti si zrel za en veliki R

a zakaj tega ne naredijo... zato ker nimajo nikogar tako pametnega kot Thomas ki bi jim to predlagal ane?

Phil ::

dejstvo je eno - zgodila se je strašna tragedija

dejstvo je tudi tole - tragedijo bi lahko oblasti brez problema preprečile. Če bi oznanili nevarnost po radiu, bi se plaže večinoma lahko spraznile. Ampak zgleda, da sploh nihče ni pomislil na tsunami.

Bolno se mi zdi tudi tole užiganje čez Braneta in Thomasa. Mislim si že predstavljam najbolj vehementne v tejle temi (Matev, Mirč, ...), kako zdaj ves mesec ne boste mogli jesti zaradi tragedije.....
LP

Matev ::

a pa so zato ljudje, ki so umrli BUTELJNI
???

pa njunem mnenju SO BUTELJNI - malo si preberi še kak post več kot pa samo zadnjih nekaj

delfinus ::

Jup se strinjam, popolnoma drugace je, ce si neposredno ob dogodku tam in reakcije posameznika so lahko popolnoma drugacne kot pa pri pisanju ocene o tem kako bi bilo mogoce storiti bolje ali prepreciti, ko je dogodek ze mimo, in da vse te ocene so zgolj spekulacije, saj vemo, da nam tudi vse znanje in tehnologija vcasih nic ne koristi, da doloceno zadevo preprecimo, da ne pride do tragedije (9-11).

Kultura, verovanje in nacin zivljenja ljudi in vecine zrtev te tragedije je diametralno popolnoma razlicna od nasega relativno ugodnega zivljenja tu in potrebno jih je sprejeti in jim pomagati. Vem, da je edino pravilno, kar lahko naredimo je, da socustvujemo z njimi in jim pomagamo po svojih moceh. S tem sem tudi zakljucil razmisljanje v tej temi, ker mislim, da sem povedal vse.

lp, D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

Avenger ::

Mirno se pridružujem mnenju Thomasa in Braneta.

Bi lahko preprečili val? Noup. Bi lahko bilo manj žrtev? Jep.

V hiši, ki gori, ne greš odpirat oken in vrat. Če ti ponoči crkne avto, ne greš z vžigalico gledat v rezervoar, če je res zmanjkalo. Če se iz Vezuva kadi, ne greš pod vrh na piknik. Če dežuje in se bliska in grmi, pač ne boš šel vedrit pod veliko drevo, še posebno če je to na samem. Če ti policaj maha z loparčkom, ne pritisneš na gas. Če bi si rad posušil lase, ne delaj tega medtem ko si še v banji. Žebljičkov in vilic ne gre zabadati v vtičnice.

V nekaterih predelih sveta ni rezervoarjev z gorivom in ni vžigalic, drugje ni ognjenikov, spet drugje ni vtičnic in elektrike, nekje so pač tsunamiji in če živiš v takem okolju, si BEDAK, če te ne zanima kakšni so ZNAKI (ki so očitno zelo očitni) za katastrofo ob kateri je verjetnost, da bo koga fentalo, zelo velika.

Že samo dvoje; potres in umik morja, bi moralo vsem zagnat tak alarm, da bi tekli na višje lege kot Jolanda Čeplak. No ja, bo pa človešto imelo zdaj malo manj slabih genov.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Phil ::

malo si preberi še kak post več kot pa samo zadnjih nekaj
Vse sem prebral - brez skrbi.
LP

radiokills ::

No ja, bo pa človešto imelo zdaj malo manj slabih genov.

le kje si bil v 40h letih prejšnjega stoletja... hitler bi potreboval fantke kot si ti, provokator debilni!!!


i give up... ob vas bi se kamen zajokal...

Brane2 ::


brane... brane...

pomisli... mogoče si si izbral malček neprimerno temo za predstavitev svojih vrlin ter napihovanje svojega ega (ne zameri mi, toda to počneš v zadnjem postu)...


Čim sem videl naslov teme, sem pričakoval klasično jokavo vsebino. PRavzaprav tako kkot vsepovsod drugje. Vsi bi radi nadjokali sosede in pokazali, da so nekaj boljši ali vsaj "na nivoju", čeprav dejanjsko ne čutijo kaj dosti okrog tega. Če bi rs čutili kaj za to, bi naredili kak znaten korak v tej smeri. Recimo 30% naslednje plače nakazali nesrečnežem ali kaj podobnega.

To, kar sem napisal v prvem postu, mi roji po glavi od sinoči. Je kaj narobe z mano ali je ta folk res butast ?
Ke vsi na pamet premlevajo isto zgodbo in kopirajo od drugod, se mi je zdel primeren trenutek, da postavim vprašanje, ko je nekdo že načel to temo. Kakšen informacijski pomen bi sicer imelo trapasto ponavljanje slišanega, brez kančka obdelave informacij ?

Jasno, če postaviš vprašanje, moraš pričakovati več kot eno možnost odgovora in jo biti sposoben sprejeti, tudi če pomeni spremembo dotedanjega znanja, seveda če te prepriča- če je torej logičen. NA drugi strani je bilo nekaj umirjenih odgovorov, z nekaj izkušnjami in celo mogoče nekaj logike.

95% procentov odgovorov na "drugem bregu" je pa čisto vzgojne narave in se ukvarja z podrejevanjem mnenja večine, "spodobnostjo", sočustvom in maso drugih cerkvenih motivov.

Hotu sem slišat, kaj si folk misli o tem mojem pogledu. In to sem tudi slišal. čast izjemam a informacij je bilo bolj malo.

Kljub temu hvala vsem. 0:)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Keyser Soze ::

No?

Klik!

Ljudje so se začeli spraševati zakaj je bilo tega treba. Začetna panika, žalovanje in zmeda jih počasi mineva in jih zopet dohaja zdrava pamet in vprašanja, katera bi se lahko vprašali že mnogo prej. Cena tega je vsem znana.

P.S.: Kamen bi se zjokal ob ljudeh, ki vpijejo zakaj se ne jokajo vsi po spisu ter mečejo po tleh. Vsak ima svoj način sprejemanja takšnih novic.

gzibret ::

V nekaterih na tem forumu je toliko sočutja, kot v povprečno inteligentnem mnogoščetincu.
Vse je za neki dobr!

perci ::

Morm se postavt v bran Branetu in Thomasu.
Bi pa rad nekaj izpostavil - BUTELJ v kontekstu, ki ga uporabljata ni mišljen (vsaj jst tega ne vidim tako) kot človek z nizkim IQ-jem ampak nasplošno nerazgledan neizobražen, po malem pa tudi neinteligenten folk. Še stari dedati ob jadranskem morju vedo kdaj se sme it na morje in kdaj ne. A ne, tistim bukseljnom niti potapljačev ni ratal ves ta cajt dobit iz vode.

Takoj, ko sem izvedel za katastrofo smo se vsi takrat prisotni vprašali zakaj se niso umaknili, ko so začutili potres??? Halo? Ne živimo tam, pa vseen vemo, da lahko pride do cunamijev ob tako močnem potresu.

Prepričan sem, da bi lahko bilo žrtev ob primernem obveščanju in reakciji lahko 10krat manj.

.:joco:. ::

Glede na to, da je bilo največ žrtev na Šri Lanki in izjave:

"Še nikoli nismo doživeli česa takega. Šri Lanke še nikoli v zgodovini niso prizadeli tsunamiji ali potres, zato na to nismo bili pripravljeni"

, ne vem če bi bilo kaj dosti drugače, če bi bili ljudje tam bolj pametni.

Če so butasti, ne vem, ker še nisem bil tam. Znatno manjše število žrtev bi bilo pomojem samo v primeru, če bi vlada že prej pripravila nek logistični sistem obveščanja.

Pa ne samo za tiste, ki noč in dan sedijo ob tranzistorju in poslušajo, kdaj bo prišel naslednji tsunami.

:\
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

gzibret ::

Po mojem mnenju (nisem bil tam) bi lahko ob primernem obveščanju bilo žrtev zaradi tsunamijev 0. Valovi so do obal potrebovali nekaj ur. Dosti časa za alarm in za umik ljudi na varno.
Vse je za neki dobr!

radiokills ::

Vsak ima svoj način sprejemanja takšnih novic.


...in če ne more prenesti kritik na svoj način razmišljanja, naj svojega razmišljanja raje ne objavlja...

brane:
cerkvenih motivov???
najlažje je pa vreči vse kar ti nasprotuje v isti koš?
človek, nihče ti ne očita, da si neumen... očitam ti, da si brezčuten (sočutje je seveda cerkvena vrlina) in da si nesposoben dialoga

perci ::

Mene zanima, kok cajta so jugoslovanski migi letel do slovenije, ko je enkrat zatulila sirena.

Pa smo se skoraj vsi v zaklonišča poskrili. Takrat s starši nismo razmišljal - no madona, sej jst pa še nikoli nisem dobil bombe v naročje, sej sploh ne vem kako to je, kaj čem se skrivat, sej mogoče pa sploh ne bom umrli.

Tako mi je isto jasno, da bi ob nevarnosti cunamija pobral šila in kopita iz ogroženega območja.

Avenger ::

Radiokills, hvala ti za ta globok prispevek k temi!!

O sočutju nima kaj dosti smisla razpravljati, ker se mi zdi, da smo v takile debati preko tega in je tisto, oooo boogi, booooogi, sočutje nekako samoumevno. Zdaj samo še razpravljamo o tem, kako bi lahko v takih nesrečah nulirali ali vsaj zmanjšali število žrtev. In zakaj se do zdaj ni kaj prida delalo na tem.

Kot je nekdo zgoraj izpostavil, oznako 'buteljni' so si prislužili z nerazgledanostjo. Za poznavanje tistih hecov ob morju ne potrebuješ ravno doktorata, m'kay?

EDIT:
(sočutje je seveda cerkvena vrlina)
:\ W T F ?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

BigWhale ::

Mogoce je thomasov, branetov in se nekaterih drugih pristop malo napacen ampak, mogoce bi pa s taksnim pristopom komu kaj v glavo utupil...

Ce zivis o morju in ti vsake toliko casa tsunami podre hiso si pac nardis nek alarmni sistem, ki te opozori. Minimalno opozorilo je bolje kot ne-opozorilo. Ce ne drugega imas vsaj zrak zajet in upat, da se bo voda hitro umaknila. ;>

A so ti ljudje butci al ne, nevem. Butasto je to, da zivis ob morju in ne ves, kaj vse se ti lahko tam zgodi.

Matev ::

Tema se čisto izrojeva.

Ljudje ki so označili žrtve za BUTELJNE sedaj obračajo ploščo in govorijo da je njihova vlada kriva ker nima programa za obveščanje in ker ni bilo izobraževanja o teh pojavih.

Pa ljudje saj to vemo...

Žrtve pa niso zato nič BUTASTE.

zakaj toliko slovencev umre od cigaret?
zakaj se stavbe podirajo na potresnih območjih ob potresu?
zakaj je ob vsaki poplavi v bangladešu toliko žrtev?

BUTLJI ???

potem so tudi v LJ ko je bil potres bili BUTLJI ker niso protipotresno gradili

me zanima kaj bi bilo če bi danes ali jutri kak kraj v Slo stresel potres

BUTLJI bi bili ane?

_sas_ ::

na 24ur so našteli že preko 50000 mrtvih ...

Phil ::

potem so tudi v LJ ko je bil potres bili BUTLJI ker niso protipotresno gradili

Ne butlji bi bili če bi ob potresu stali na miru. Tako je pa vsak stekel ven iz objekta ali nekam pod mizo.
LP

radiokills ::

(sočutje je seveda cerkvena vrlina)

:\ W T F ?


vem, zaneslo me je...

perci ::

Ljudje ki so označili žrtve za BUTELJNE sedaj obračajo ploščo in govorijo da je njihova vlada kriva ker nima programa za obveščanje in ker ni bilo izobraževanja o teh pojavih.

Pa ljudje saj to vemo...

JA, če vsi to vemo, zakaj oni tam doli potem niso ničesar ukrenili glede tega?? Elaborate on this, please.

Žrtve pa niso zato nič BUTASTE.
Seveda, da so butaste. Sicer je za njihovo butastost odgovoren nekdo drug (ki pa je spet butast ali pa tolk nehuman, da mu je vseeno za druge).
zakaj toliko slovencev umre od cigaret?
Ker so odvisni? A so tisti ljudje odvisni od tega, da prisostvujejo prihodu cunamija?
zakaj se stavbe podirajo na potresnih območjih ob potresu?
Eno je, da se stavbe podirajo, drugo pa da ljudje umirajo. Če bi se tem ljudem samo stavbe podrle, ne bi bila ta tema tule odprta. Fakt je, da je vsaj 50k ljudi umrlo - o tem se pogovarjamo v tej temi.
zakaj je ob vsaki poplavi v bangladešu toliko žrtev?
A zdej eno bedarijo z drugo opravičuješ?
potem so tudi v LJ ko je bil potres bili BUTLJI ker niso protipotresno gradili
Najbolj idealno bi bilo, da bi bil cel svet protipotresno grajen, ampak žal ni denarja za to. Japonci si pa ne nekak ne predstavljajo življenja v bloku, ki ni zgrajen po protipotresnih standardih. To pa zato ker živijo na potresno aktivnem območju. Tko kot ti ljudje o katerih se pogovarjamo. Poleg tega potresa ne moreš napovedati, cunami pa lahko.
me zanima kaj bi bilo če bi danes ali jutri kak kraj v Slo stresel potres

BUTLJI bi bili ane?
Sem ti že zgoraj odgovoril na tole.

tigrr ::

Nakazal sem jurja na karitas za pomoč žrtvam.


my 2 cents.

Matev ::

Splošno je znano da je potresnih sinkov ponavadi več - si sledijo en za drugim v različnih časovnih presledkih.

Zdaj pa vprašanje: Pred parimi mesci je bil v slo potres ki smo ga čutili mnogi. Koliko ljudi je po prvem tresenju odšlo ven na plano? Kaj so ljudje počeli po prvem tresenju? Kdo je sedaj BUTELJ?
Če bi tistemu sledil po parih minutah potres rušilne moči ... potem bi bili butlji ane ker nismo po prvem sunku odšli ven in se izognili.

Pa ne sedaj pametovat... o primerjivosti in osveščanju o naravnih pojavih - realnost je taka da so ljudje umrl, otroci, starši, stari, turisti itd.
Zakaj se turisti potem niso poskrili? po potresu če je splošno znano da sledi cunami?

Po bitki so vsi generali.

oziroma: Gorje poraženim.

zlabo ::

O sranje jih je že 51.000:O

Timor ::

Pa ne da se mi kregate ali so umrli butli al ne. OMG.
Tudi ce bi bili, kaj morate vi zdej tu na veliko razpravlat o tem. Nikol mi ni bil vsec oponasojoc nacin obnasanja v smislu: "saj sem vedel." Vredu.Fajn zate.

Kot da bi bila njihova ne/umnost tukaj bistvena. Ojej.

Glihk gledam na tv da so si evropski turisti razlagali pojav s polno luno. Tolk o kaki genski povezavi z cimerkoli. Smesno.

Bistveno je, da se je zgodilo in je treba sanirat. Ja tudi z pomočjo razvitega sveta. Akutna sanacija se bo izvedla, to je jasno. Na dolgi rok bo slo malo tezje...No recimo da se sedaj sistem za obvescanje proti tsunamijem bo vzpostavil. Na tv nek avstralos razlaga da majo dober sistem za spremljanje potresov in da bojo pomagali...kako dolgo vprasanje sicer.

Ja vcasih je treba res najhujse, da se stvari premaknejo.
Meeeee! Mhheeee!

Tr0n ::

A so ti ljudje butci al ne, nevem. Butasto je to, da zivis ob morju in ne ves, kaj vse se ti lahko tam zgodi.
Seveda vedo. Tako kot ti ves, da zivis na potresno zelo aktivnem podrocju, pa se vseeno ne preselis zaradi tega, ker si si tukaj ustvaril svojo druzino ter vlozil veliko dela in casa v svoj obstoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

pelican ::

Pridružujem se mnenju Braneta in ostalim podobno mislečim. Pri nas kmet 'v kolenu čuti' kakšno bo vreme jutri, kdaj mora pobrati seno. Tudi iz zgodovine vemo, da so staroselci po celinah zelo dobro poznali morje in njegove muhe. Še dandanes se lahko marsikaj naučimo iz njihovih izkušenj. In hudo narobe je, da je praksa nas vseh, da potrebujemo trden dokaz o tem kako gre lahko nekaj zelo narobe. In kako se nam ne more nič zgoditi, šele potem uvidimo da je preventiva pravzaprav zastonj. In kakšno dramo se dela po naših medijih, za bruhat. Iščemo slovence po prizadetih območjih, da ne bomo edini brez rojakov v stiski.
In potem še zbiramo pomoč za uboge, pediatrična bolnica še vedno ni končana, posočje???, Log pod Mangartom, družine v stiski, invalidi, starejši ljudje, bolniki, študentje. Kaj če bi prvo pomagali ljudem okoli nas in se šele potem ozirali po svetu?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pelican ()

Timor ::

Torej ali naj prvo pomagamo ljudem okoli nas ali tretjemu svetu?

To pa je tema za dolgotrajno diskusijo. Ali pa, ali bi najprej pomagali sebi, potem drugim okoli sebi, potem drugim malo dlje od sebe, potem pa, ko bomo vse resili pa se zivalim, rastlinam, glivam, bakterijam?

No no...

Neverjetno lahko je razpravljat o tem iz naslonjaca toplega doma. Ja mamo pac sreco,da smo se rodili v ljubo nam Slovenijo.Neverjetno sreco.
Meeeee! Mhheeee!

PlayTheGame ::

@Thomas napisal:
Pred tsunamijem se morje najprej umakne. Takrat so mnogi šli pogledat, kakšne ribe so ostale po kotanjah, morje jim je potem prišlo nasproti.

Če živiš ob oceanu in si neveden glede tsunamijev in potresov, si pač lolek. Ne rečem, da zdaj je pa prav, ker jih je odplaknilo. Ne, samo loleki so pa vseeno.



Mal hecne izjave daješ. Pa ne bom se spuščal v tisto o lolekih in butljih pač pa me je zmotil tisti prvi del ko praviš, da se morje pri tsunamiju najprej umakne. Rajši si poglej kakšno oddajo na Discoveryju preden take traparije pišeš. Mogoče boš celo ugotovil, da tsunami potuje tudi do 900 km/h in da na odprtem morju praktično ni viden ampak šele v plitvini, pred njegovih prihodom pa se morje nič ne umika. Pa tudi če teoretično vzamemo, da bi se morje prej umaknilo, koliko časa bi imel na razpolago za ribe pobirat po kotanjah, če v naslednjem hipu pride rušilni val z 500-900 km/h? :\
Ja, sej men se tud zdi, da so ribe po kotanjah pobiral... :\ :\
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

Azrael ::

Se kar strinjam z Branetom in Thomasom.

Nikakor mi ni jasno kako si folk, ki živi bolj ali manj brez high tech zadev, ne zna opaziti in odceniti kaj nek naravni pojav pomeni in temu primerno ukrepati, posebej ob dejstvu da se taki pojavi v tistem kraju pogosti.
BTW. Koliko časa mine od trenutka, da se morje umakne, do prihoda tsunamija ?

Neznanje ne verjamem, to bi lahko pripisal samo dogodku, ko so se v Romuniji (ali Bolgariji) firbci zbrali in gledali goreč tovornjak natovorjen z umetnimi gnojili... Ko je amonijev nitrat sprostil svojo moč, firbcev ni bilo več, so pa pridobili ene10m globoko jamo...

O številu žrtev: za nas, ki nismo neposredno prizadeti je to samo statistika, sočutje je samo lepa fraza. Vem da boste eni rekli kakšen podlež sem, zato dajem tole v razmislek: ko je na nekem filipinskem trajektu (žal ne vem imena), skupaj z ladjo potonilo 3x toliko ljudi kot na RMS Titanic, se je sploh kdo obregnil ob to ?

LP. Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Phil ::

@PlayTheGame: kaj pa močan potres, ki so ga čutili par ur prej? Evakuacija bi se morala začeti takoj po tem, ne pa ko so opazili upad gladine.
LP

EssEncE ::

Naslednjič ob potresu, bodo pa hudi plazovi. Takrat boste pa rekli, kakšni bebci so, ker so tekli v hribe, namesto proti morju.

:)) |O
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nesrečo v Fukušimi zakrivil človeški faktor, pravi parlamentarno poročilo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
316997 (5080) Double_J
»

Fukušima - jedrska nesreča v teku (VII) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
15354251 (48170) jest10
»

Fukušima - jedrski incident v teku (V) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
25462711 (49008) Pyr0Beast
»

Rusilni potres v Sloveniji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10314911 (9146) ABX
»

Kaj je cunami naplavil

Oddelek: Znanost in tehnologija
225738 (4411) Nejc Pintar

Več podobnih tem