» »

Rusilni potres v Sloveniji

Rusilni potres v Sloveniji

«
1
2 3

Sloviper ::

Potresna nevarnost

Tale slikca je vzeta iz neke ruske strani.

Profesor Martinov kot je napovedal že dogajanje v Aziji, napoveduje precej
neprijetno stanje tudi na našem koncu z epicentrom točno v Sloveniji
(SV najhuje), po stopnji cca 6,5. Do kje naj bi se čutile posledice je razvidno
iz slike. Zgodilo naj bi se v letu '05 oz '06. Pa človek je znanstvenik,
ne kakšen vedeževalec.

Skratka, mislim da je tole vredno krepkega razmisleka.
Lahko samo čakamo, kdaj bo udarilo tudi pri nas.

  • zavarovalo slike: OwcA ()

EssEncE ::

Profesor Martinov ne zna napovedovati potresov nič bolje od mene ali tebe. JA, tako!

Daedalus ::

Najprej pregled hudih potresov v Sloveniji - klik. Se lepo vidi, da vsake tolko tudi pri nas precej zamaje tla. Čeprav napovedovanja se pa ne bi šal, ker ne verjemem, da je možno vsaj približno točno napovedat potres. Verjetno bi se iz potresnih sunkov v Slo dalo potegnit kake statistične napovedi, kolko bi pa držale, pa ne vem.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

No, in ker smo pri nas precej bolje izobrazeni, bomo ob/po potresu stekli ven na plano in se ne bomo zadrzevali v zgradbah.

Mar ne? :)

OwcA ::

Profesor Martinov ne zna napovedovati potresov nič bolje od mene ali tebe. JA, tako!

Glede na to, da potres ni ravno vzročen primer naključnega dogodka ali kaj podobnega, je takša aroganca povsem odveč. Slej kot prej bomo znali napovedovati potrese, četudi samo z grobo računsko silo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ferdo ::

SLOVIPER, mene zelo zanima, od kje to tebi, ne mi pisat :, "iz neke ruske strani"
daj napiši iz katere...:\

keber ::

Najboljši je tale stavek:

Skratka, mislim da je tole vredno krepkega razmisleka.

Pojavlja se samo pri tekstih v zvezi z "napovedmi", ufo-ti, duhovi, zarotami, pentagoni, marsovskimi obrazi, pristanki na luni in podobno. V kakem drugem sestavku tega stavka verjetno ni možno uporabiti.

Sloviper ::

jaz bom doma na kompu:)

nodes ::

dobra je tista, da resnica ubije več ljudi, zato je potrebno " Martinove" zapreti

V-i-p ::

OwcA, razloži mi prosim, kako si ti predstavljaš napovedovanje potresov? OK, lahko si zamislim, da napovejo trk kometa. Je velik, dovolj oddaljen, vesolje opazujejo, znajo izračunat hitrost in velikost in viola, imaš kraj in čas trka (približno). Kakšne znake pa daje potres predno udari? Vulkan jih daje (aktivnost, dim,...), lahko "napoveš" poplavo (močna neurja), lahko predvidiš hude gozdne požare (poletje, huda vročina, nič dežja,...) in podobne fore, ampak potres pa ja menda udari "kar naenkrat". Torej lahko imaš super duper opremo, pa čas/kraj potresa enostavno ne moreš dobiti....
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

madmitch ::

Tudi kometa ne moreš napovedati, če ga ne opazuješ (ne boš verjel, če ne tako dolgo jim to ne bi uspelo - zakaj že). Tudi vremena včasih niso znali napovedati tako natančno kot danes - zakaj že? Ni vrag da bodo sestavili merilne naprave in vso ostalo šaro tudi za potrese - kdaj že? Prej ali slej. To je samo stvar časa.

ampak potres pa ja menda udari "kar naenkrat
Ja pa jade, tudi pred potresom se marsikaj dogaja, verjemi. In veliko tega se ŽE da zaznati in potres tudi do neke mere napovedati.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

OwcA ::

@V-i-p: v skrajni sili simuliraš kar celo Zemljo od nekega trenutka dalje. Ampak verjetno lahko veliko stvari zanemarimo ali poenostavimo. Princip je pa enak napovedovanju tirov kometov. Poračunaš prispevke vseh relevantnih objektov.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Keyser Soze ::

Oh, jej.

Določene zakonitosti verjetno obstajajo tudi pri samih potresih. Da bi bilo vse čisto, čisto naključje močno dvomim. Sestava oz. struktura plošč, sile, premiki. In opazovanje teh pojavov pripelje človeka do nekega vsaj približnega modela po katerem lahko sklepa na to, kje bi se zadeva LAHKO sprožila.

Ni ravno nujno, da je šlogarca kar takoj ko reče, da bo nekje potres.

Thomas ::

Tale je šlogarca. Preveč v prihodnost je postavil svoj potres.

Pa denimo, da ima prav. Ve tudi to, da ne bo nobenega v vmesnem času, ki bi znal zmešati štrene?

Če to "ve", potem naklada debelo. Ker manjši potresi so stalni.

Če tega ne ve, njegova kalkulacija spet ni zanesljiva.

Thomas ::

Hočem reči. Tudi ko bomo znali napovedovati potrese, ne bomo napovedovali najprej dolgoročno - en potres po vmesnih še desetih, ki jih pa nismo napovedali.

Kot bi hoteli vreme napovedati za nek datum 6 mesecev vnaprej, vmes pa "ne bi bili gotovi".

LOL!

See?

vladika ::

http://www.kp.ru/daily/23442/35917/ evo povezave prevajajte pa si sami je v cirilici.:D
Pa lep pozdrav!

VLADIKA!

Thomas ::

KYPU!

CaqKa ::

v-i-p sej pa imamo senzorje ki znajo tudi pod površje Zemlje "pogledat".
več računske moči bi rabli da bi tole lahko kr tak iz rokava stresali.
zaradi tega je oni komentar (da ne zna tale martinov nič bolje napovedat potresa od nas tukaj) zgoraj, za danes in še vsaj anslednji mesec in leto povsem na mestu in drži :)

gzibret ::

Ali se bo rušilni potres v Sloveniji zgodil ali ne sploh ni dileme. Dilema je le kdaj se bo to zgodilo.

Jaz vem za dva takšna dogodka. Prvi je iz srednjega veka (15 stoletje, naj me kdo popravi, če sem falil) ko je takšen potres dokumentiran, saj se je takrat porušila večina gradov.

Drugi (znan in dokazan), še hujši dogodek pa je bil približno 40.000 let nazaj, ko se je v velikem skalnem podoru (najverjetneje ob potresu) odlomil del Trnovskega gozda in zgrmel v Vipavsko dolino.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> 15 stoletje, naj me kdo popravi, če sem falil)

kokr brez googla vem, 1511. Šestnajsto, torej.

.:joco:. ::

Kaj pa je z napovedovanjem živalmi?

V Kaliforniji (če se ne motim) imajo posebno "hot linijo", kamor lastniki psov lahko pokličejo, če se le ti čudno obnašajo.
Ko se frekvenca klicev na to linijo poveča, je večja verjetnost, da bo prišlo do potresa.
(vir: neka oddaja enkrat na rtvSLO)

Trenutno ne najdem nobenega pametnega linka na to temo. Pa vseeno nekaj:
klik

Nisem pa nikjer našel razlage, zakaj bi neke "tenzije" pred potresom oddajale pulze elektromagnetnega valovanja.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Go-ahead ::

Priporočam, da čimprej sklenemo potresno zavarovanje. Vseeno pa bi bilo mogoče pametneje prej preveriti kaj je ta znanstvenik že uspel pravilnio napovedati.

Thomas ::

Čudno obnašanje živali je povsem možno. Ne rečem, da je res kaj na tem, lahko bi pa bilo.

Ampak to neposredno pred potresom. Ne pa leta, tko kot tale Rus.

On je seveda blufo. Jasno, da če bi že prej kaj uganil, bi dal na veliki boben, skupaj s tole svojo famozno napovedjo.

gzibret ::

Jaz napovem, da se bo v naslednjih 10.000 letih v Sloveniji zgodil res zelo rušilen potres. In da bo v naslednjih 1.000.000 letih na Zemljo padel malo večji meteorit.

In da bo v naslednjih 10 letih suša, da bo v naslednjih 15 letih poplava in da bo v naslednjih 20 letih res veliko snega itd itd.
Vse je za neki dobr!

BigBoss ::

Iz današnjega dela :

Napovedovanje potresov je zelo problematično. Na Kitajskem, v pokrajini Liaoning, se jim je posrečil naravnost šolski primer uspešne napovedi. Začeli so z dolgoročno, pet let vnaprej, nadaljevali s srednjeročno, eno leto prej, in končali s kratkoročno napovedjo: novembra 1974 so napovedali potres za 4. februar 1975. Neverjetno je, da so zadeli tudi dan, ne le mesec. Pokrajinski revolucionarni komite je ob 10.30 dopoldne objavil alarmantno vest o neposredni nevarnosti potresa. Zagrmelo je zvečer ob 19.36 in v porušenem mestu z 90.000 prebivalci je bilo mrtvih samo 300! Rešili so torej ogromno življenj. Toda čez eno leto in pol je prišlo v Tang Shanu do enega najmočnejših potresov 20. stoletja na svetu, ki pa ga niso napovedali. In umrlo je okoli 300.000 ljudi. Če bi bila kitajska metoda res znanstveno dokazana, bi še laže napovedali tudi tega, saj je bil močnejši od prvega.

Gekobla ::

ok,

bil sem v rusiji in zda in sem malo poizvedoval med 'alternativnimi znanstveniki' - ljudje s klasično hardcore izobrazbo, ki se igrackajo z novejsimi zamislimi....

zelo simplificirano in ne vem ce drzi...kot mozna hipoteza:
gre zato, da rusi zelo pozorno spremljajo spreminjanje elektromagnetnega polja zemlje, vsakih toliko in toliko tisoč let (cca. 26.000) se po končani precesiji zemljine osi zamenjajo poli, v enem od prejsnjih ciklvov je bil recimo severni tečaj na havajih kot so ugotovili po kameninah; kakorkoli....menjavanje in spreminjanje elektromagnetnega polja spremljajo močni potresi in naravne katasdtrofe...ce znas te spremembe opazovat itd., lahko tudi priblizno poves koliko četrtin evrope bozdrsnilo v atlantik

back to nature!

lep dan..hehe...carpe diem

p.s.: smo na koncu ene precesije in začetku druge....zajebano a ne...do 2012 bo šlo 'vse zu grund, mi pa v 4. dimenzijo'

:-D
gekobla

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gekobla ()

Thomas ::

> menjavanje in spreminjanje elektromagnetnega polja spremljajo močni potresi in naravne katasdtrofe

Poleg tega, imajo pa potresi in katastrofe še to prednost, da se pojavljajo kadarkoli v vmesnem času.

Premočno vodko in wisky žlampajo, IMO.

keber ::

>>>> smo na koncu ene precesije in začetku druge....zajebano a ne...do 2012 bo šlo 'vse zu grund, mi pa v 4. dimenzijo

Res smo na konci ene precesije. Problem je le v tem, da smo to vsak trenutek.

A lahko ti določiš začetek in konec ene precesije? Kaj pa orbite?:\

Gekobla ::

domnevam, da poznas gibanje zemelejske osi. en način bi bil da bi ene trinajst tisoč let opazoval položaj zvezdnih konstelacij, tako se določi začetek in konec, ko se os v določenem naklonu od ene konstelacije pomakne k drugi... zanimivo pa je, da so to znali določiti v indiji s tako imenovanimi jugami, poznali so to gibanje v mezopotamiji sumerci in celo vučjedolska kultura na naših tleh, ki ima najstarejši evropski zvezdni koledar....ne vem sicer zakaj so se ljudstva, ki so se večinoma zgolj skrbela za svoje preživetje ukvarjala s precesijo...???

koledarji so v antropološkem smislu koristni za nomade in poljedlce itn....a precesija...who knows...

ne vem sicer kako so ohranjali zapise tako dolgega obdobja in jih predajali naprej.....???....velik orehek za stret

tukaj en link, zanimiv pogled na precesijo, ce te bolj podrobno zanima: http://www.crystalinks.com/precession.h...
gekobla

keber ::

O precesiji.

Mi pa ni jasno, kako lahko misliš, da kroženje, kjer en obhod traja 26.000 let, kakorkoli vpliva na karkoli. Sploh pa na potrese, poplave itd.

In zakaj so se stara ljudstva ukvarjala s precesijo? Poglejmo naslednji citat:

Precession causes the cycle of seasons (tropical year) to be about 20.4 minutes less than the period for the earth to return to the same position with respect to the stars as one year previously (sidereal year). This results in a slow change (one day per 58 calendar years) in the position of the sun with respect to the stars at an equinox. It is significant for calendars and their leap year rules.


To je že nekoliko pomebno, še posebej, ker so se vsa kolikortoliko razvita ljudstva ukvarjala s postavitvijo čimbolj natančnega koledarja, tudi za prihodnje rodove, ne samo za vsakdanjik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

Thomas ::

> Mi pa ni jasno, kako lahko misliš, da kroženje, kjer en obhod traja 26.000 let, kakorkoli vpliva na karkoli. Sploh pa na potrese, poplave itd.

Kako ti ni jasno? Bluzi pač.

keber ::

Hja no, vem, da bluzi, samo si ne morem pomagat, da ne bi vprašal.>:D

Da se človek lahko tudi kdaj nasmeje butalščinam.:D

sk8ar ::

se 100% strinjam z essencejem -> nihče (razn žvali) ne more napovedati potresa !
http://www.cycling-forum.info

OwcA ::

Pri živalih pa je to...?
... magična sposobnost?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BigWhale ::

Nekaj je ze... Cebele vidijo polarizirano svetlobo, ptici se tudi znajo precej dobro orientirati. Nedavno naj bi pa precej zivali zbezalo v hribe, pred prihodom tsunamija...

OwcA ::

Da ne bo pomote, ne spotikam se toliko ob živali zmožnost napovedovanja, kot ob domnevno ekskluzivnost le-te.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Keyser Soze ::

Hm, z našega stališča je zadeva kar precej ekskluzivna... Razen če morda ti gojiš kakšno tretje oko sredi čela. Potem res ni ekskluzivna.Ampak še to samo zate.:\

P.S.: Morda bi bilo bolje, če bi rekel tretji uhelj.

Thomas ::

Tela "tretja očesa" so out. Kar znajo živali, lahko znajo tudi instrumenti.

Keyser Soze ::

Eh si površen. Kje pa vidiš tretje oko v kakšnih navednicah?? Upam, da si pismen...

P.S.: Aha, in kje imaš ti ta inštrument? Za mene je tole ekskluziva. Tako kot za tistih 200 tisoč mrtvih. Kaj pa zna mašina je pa drugo. Ampak jo je treba imet...

Thomas ::

To je bila tista oddaja na RTVSLO "Tretje oko". Ta je nardila dost škode, ja.

BigWhale ::

> Kar znajo živali, lahko znajo tudi instrumenti.

Saj tega ni nihce rekel, da ne. Bolje bi bilo, ce bi znali mi. Ne vedno, vcasih pa.

Thomas ::

Tukaj se (razen Sozeta) v bistvu vsi strinjamo.

JA BW, jasno.

Keyser Soze ::

Vidim, da nisi pokapiral.:) Nice. Nisem si mislil, da ti bo tehle par stavkov prevelika zagonetka.

BW, vsaj ti si pokapiral. Thomas se pa ven vleče sedaj...:D

ferdo ::

"off topic"
Thomas, in še nekateri.....
dokler niste pripljavljeni diskutirat o stališčih drugega, kako pričakujete, da bodo oni potrdili vaše stališče do nekega "problema", dokler ne boste izčrpali vse možnosti, za potrditev neke teorije, bo vaš trud mlatenje prazne slame, prerekat se, kdo ima prav in kdo ne, je iskanje oslove sence.

"on topic"
Thomas, če misliš, da se vsi strinjamo, prej naredi anketo, jaz se s tabo ne bom vedno strinjal, mogoče sem se samo 2x ali 3x odkar sem aktiven na tem forumu, sedaj se res ne strinjam s tabo... ..trenutno te ne razumem, kakšen pomen ima to ko govoriš v imenu VSEH ??
KejserSoze, daj povej malo več.

Thomas ::

A to nej vzamem za "hvala lepa", ker sem ti zadnjič nekaj povedal? Ko si bil prpravljen verjet, da se je morsko dno premaknilo za kilometre navzgor, sem ti povedal, da max 10 m. Pa ti ni blo všeč, tudi ne.

Sej men vseen, če ti slediš, se strinjaš .. itd.

Vzemi ali pusti.

Keyser Soze ::

Glej, BW je lepo rekel, da ni nihče rekel, da živali znajo kaj, kar mašine ne znajo(no ja morda, ampak kar se tiče potresov pomoje ne). Tako kot sem jaz rekel. Oz. bolje, ne rekel.

Aja, začelo se je pa z izjavo Owce: "Da ne bo pomote, ne spotikam se toliko ob živali zmožnost napovedovanja, kot ob domnevno ekskluzivnost le-te." in mojim replyjem na le to.
Zaznavanje je eksluzivno z stališča nas ljudi, saj nimam nekih zmožnosti predhodnega zaznavanje tega(brez mašinerije) - živali imajo. Le kako recimo lahko potem pojasnimo katastrofo dobrih 40 dni nazaj? Če ni tako ekskluzivno. ((Možno je pa da imajo živali bolje razvit center obveščanja in zaznavanja potresov. Vprašanje kakšno tehnologijo uporabljajo. WiFi??))

Potem je pa Thomas uletel, si zažele pozornosti in se, navkljub svoji neizmerni natančnosti, vtepel v glavo, da govorimo o črni, zlobni magiji(verjetno - le od kje tretje oko v navednicah) in seveda strumno začel zagovarjati svoja stališča. Zmotno sicer, ampak je mislil, da je potrebno.

Skratka malo je zabluzil...:\

P.S.: Upam, da je sedaj jasno o čem se je šlo in da ne bo več nekih nebuloznih idej.

OwcA ::

O ekskluzivnosti ne moreš trditi kaj več, kot to, da je, ako imajo to zmožnost, trenutno tako, vsekakor pa noben logičen sklep ne pripelje do zaključka, da bo na veke vekov tako, kot trdijo nekateri.

Če smo že pri tem, kdo je prvi bluzil, bi bil to pravzaprav ti, ki si nekoliko preveč po domače vse skupaj intrepretiral. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Keyser Soze ::

Po domače, da bi bilo lažje razumljivo. Pa ni bilo.:\

P.S.: Trenutno se pogovarjamo o zdaj. Kaj bo pa jutri ali je bilo včeraj je pa druga zadeva. Aja, Owca, tole o zdaj, in sedaj, logično, jutri, drugače, ipd. se mi zdi kot "vn vlečenje":)

P.P.S.: A na veke vekov ne bomo znali napovedati potresov?:\

gzibret ::

Potrese bomo znali napovedovat takrat, ko bomo imeli zelo natančno 3D geološko karto z vsemi prelomi in razpokami, znano regionalno napetostno stanje in kako se spreminja skozi čas ter ful močno mašinerijo, kjer bo laufala simulacija.
Vse je za neki dobr!

OwcA ::

Trenutno se pogovarjamo o zdaj. Kaj bo pa jutri ali je bilo včeraj je pa druga zadeva. Aja, Owca, tole o zdaj, in sedaj, logično, jutri, drugače, ipd. se mi zdi kot "vn vlečenje"

Dokler nisi začeli okoli metati svojega tretjega očesa smo se pogovarjali med drugim tudi o tem, kako bomo lahko napovedovali potrese (ker si občasno prikladno "trd" naj poudarim, da smo govorili o prihodnosti). Razlikovanje med absolutnimi izjavami tipa "nihče ne more" in opisom stanje v nekem trenutku ni ravno "ven vlečenje", le jasno razločno in predvsem neprotislovno izražanje. ;)

A na veke vekov ne bomo znali napovedati potresov?:\

Sem že precej nazaj povedal, da ni nobenih zadržkov, da jih ne bi, ne podtikaj mi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italijansko sodišče oprostilo znanstvenike, ki niso napovedali potresa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
248240 (6659) Jst
»

Sedmerica obsojena, ker niso napovedali potresa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7316264 (12810) Vajenc

Nostradamus: 20. maj potres v Italiji

Oddelek: Loža
445087 (4321) Ziga Dolhar
»

mraz, zima, sneg, led in temperature pod ničlo

Oddelek: Loža
483099 (2075) username

Več podobnih tem