GamePC - Opteron se vse bolj širi na police računalniških trgovin. Ker pa procesor sam ne bi nikoli deloval brez ustrezne matične plošče, je Asus izdelal eno prvih matičnih plošč za to AMDjevo čudo, osnovano na arhitekturi K8. Ta proizvajalec matičnih plošč se je izognil AMDjevemu naboru 8000 in se je raje pridružil proizvajalcem, ki so izdali izdelke, osnovane na naboru nForce3 PRO. V sodelovanju z nVidio je nastalo čudo, imenovano Asus SK8N.
Izdelek se lahko pohvali s podporo dvokanalnemu dostopu do pomnilnika hitrosti 333 MHz, AGP 8X, Hyper Transportom in ostalimi naprednimi funkcijami. Na GamePC so ploščo poslali skozi vsa mučenja in rezultate prikazali kot zelo zanimive. V testno posteljico so posadili trenutno najpočasnejšega Opterona, ki tiktaka na 1,6 GHz in so ga pri AMDju poimenovali Opteron 242, družbo (beri: konkurenco) pa so mu pri preizkusih delali trenutno najhitrejši Pentiumi 4 z oznako "C" v imenu. Verjamem, da vas bo test pritegnil, zatorej kar pridno na branje. Klik!
dve napaki/nedoslednosti: -nforce3 150 pro je single resitev in z AMDjem 8000 nima kaj dosti veze (brez skrbi tud Asus bo imel dvoprocesorsko Opteron ploščo, prej ko slej). - najpocasnejsi Opteton je 240 (1.4GHz)
test je na zalost dokaj slab, saj so uporabili prehistoricni PC2100 ram, pa tud procesor ni najbolj smelo izbran (ko bi vsaj imeli kaksnega 244, ce ne ze 246).
Ampak se vseeno pokaže potencial nove platforme. Sicer v večini testov zaostaja za P4, še posebej me moti MPEG encoding, kjer je novi AMDjček precej hendikepiran z nizko frekvenco tiktakanja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Tukaj najbrž ni več problem same tehnične izvedbe, ampak same zasnove procesorja. 64bitno operiranje zahteva večje delaye kot pa 32 bitno. Če me razumeš.
Itak je pa to šele 0.13um tehnologija in sej vidiš do kje gredo Athloni XP 2.5GHz je maksimum, pri 64bitni izvedbi pa raje še kaj manj
AMD je verjetno hotel začeti z recimo 1,6 - 2,2GHz verzijami, samo je imel probleme s SOI - tako je težko poviševal MHz Opteronu. Samo PC2100 RAM je pa res beda
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
sam mal .. 64bitn procesor so testirali na 32bitnem operacijskem sistemu in je tam procesor delal v zdruzljivostnem nacinu za nazaj in potem se ljudje cudijo zakaj je to tako pocasno?
Opteron ima 32-bitno jedro zgrajeno na podlagi K7 (z nekaj izboljsavami in ga ni za enačiti z popolnoma 64-bitnimi CPUji. AMD64 je le kot dodatek (zastonj)
Itak, brez odličnega 32 bitnega delovanja ta procesor nima šanse za preživetje na trgu, zato je malo brezveze govorit, da je hendikepiran če laufa 32 bitne programe. Sicer pa ne vem a se samo meni zdi da tile hammerji zgledajo bolj bogo, mi lahko nekdo razloži v čem je fora izdati ekstremno drag procesor, ki ima že težave s svojim 32bitnim predhodnikom Bartonom v večini testov in upat na nek prodajni uspeh, kdo pa bo kupoval to ?? En majhen delež najbolj navdušenih Linuxašev, ki imajo dovolj cvenka, uspeh na serverskem trgu ne bo dovolj da se Amd potegne iz težav v katerih je, 64 bitni winsi tudi nič ne pomenijo če nimaš za njih napisanega praktično nobenega softwera. Pa ne pozabit tole je bil opteron, ki je neprimerno močnejši kot oskubljena različica s katero mislijo konkurirat P4 in Prescottu, malo morgen razen če ne dvignejo frekvenc na neko normalno hitrost vsaj 2 GHz za osnovo ter seveda dosti več za Hi end modele, da ne govorim o problemih z cel kup različnimi podnožji, beda. Vsak pameten bo počakal na 0.09 mikronski hammer in neko zrelo platformo, se pravi Amd ne bo s trenutno različico dosegal nobenih prodajnih uspehov v to sem 100% prepričan, sploh če mislijo vzstrajat pri smešno visokih cenah.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)
>Pa ne pozabit tole je bil opteron, ki je neprimerno močnejši kot oskubljena različica s katero mislijo konkurirat P4 >in Prescottu
o čem govoriš? Oskubljenih Athlonov 64 verjetno niti ne bomo ugledali (socket754), ta novi Athloni bodo le preimenovani Opteroni 100 na socketu 940 (939). Edina razlika med njimi je podpora dvokanalnemu pomnilniku (kot nalasc za kaksno oskubljeno verzijo ala Duron). In to ne mores oznacit kot oskubljeno verzijo (manj L2 predpomnilnika ni pričakovati, ce ze bo tak procesor neprimerno pocasnejsi, a tudi neprimerno cenejsi).
>Vsak pameten bo počakal na 0.09 mikronski hammer in neko zrelo platformo,
Pravzaprav bi vsak pameten pocakal na Socket T Prescotta (ce že). AMD trenutno ne "potrebuje" 90nm. Zagotovo pa 90nm nujno potrebuje Intel.
>da ne govorim o problemih z cel kup različnimi podnožji, beda
Ha, neverjetno! Hecno, a menjava socketu pri Intelu je pa OK??
Mondeo zgrešil si point. Kot prvo noben bog ne ve (niti AMD) kako različico hammerja bodo sploh namenili kot naslednjika Athlona oz njihov desktop procesor, zaenkrat so sama ugibanja oz. podpovprečne zmogljivosti oskubljene verzije, ki še vedno ne bo cenejša kot kak Athlon xp 3000+. Komentar o Intelu pa tako in tako nima mesta tu, saj ne govorimo o njem, če pa že moramo, bom pa rekel samo to da ima Intel trenutno s P4 3.2 GHz s DC plato dosti hitrejšo platformo kot katerikoli Athlon, njim ne gori voda da bi morali nujno izdati Prescotta. To da pa menjajo socket je pa samo posledica izboljšav. 423 pin P4 je bil pač beden in hitro je bilo znano da bo menjan. 478 pin Prescott bo prav tako zelo kratkotrajna rešitev. Mogoče bi bil AMD dosti bolj uspešen če bi v obstoju Athlona kdaj malo zamenjak socket in mu recimo dodal štirikratno vodilo. Nima smisla govorit o neizpodbitni uspešnosti socket A platforme če se to ne pozna na AMDjevih financah, to je žalostna resnica. Oni žal niso imeli veliko od tega če je tisti neomembe vredni procent ljudi lahko v 3 leta staro plato vtaknil njihov najnovejši proc. Štekaš
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)
Socket 939 oz. socket 940 Athlon64 bo čisto enak Opteronu, tako da bo oskubljena verzija Socket754. 2GHz bo menda 3100+ ali 3200+, govori se še o 1,8Ghz in 2,2GHz modelu. Glede na teste 2GHz Opterona proti P4 3.2GHz bo 2GHz Athlon64 na DDR400 kar boljši od P4.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
O oskubljeni verziji se je govorilo pred casom, ko so omenjali mislim da samo 256Kb L2 cacha. Sam je cist jasno, da s cetrt mega kesa Athlon 64 ne bi mogel konkurat novim Intelovim procesorjem. Zaradi tega so to moznost pri AMDju zagotovo opustili (to bo predvidoma novi Duron). Edina vecja razlika med 754-pinskimi Athloni 64 in 940-pinskimi Optereni bo tako predvidoma samo (ne)podpora dvokanalnega pomnilnika.