» »

Kvantna računala vedno bližje

Kvantna računala vedno bližje

New Scientist - Sicer nisem kvantni fizik in nikakršen znalec, toda tole je tudi zame zelo zanimivo.

Erwin Altewischer in njegova ekipa na univerzi Leiden na Norveškem so ugotovili, da kvantno povezani fotoni v parih lahko prehajajo tudi skozi kovino, ne da bi pri tem bila povezava prekinjena in brez ločitve fotonov. Še pred kratkim časom so mislili, da se povezava pri prehodu prekine in da so vezi veliko bolj šibke kot so se izkazale kasneje.

Pare fotonov so pošiljali skozi tanko plast zlata. To zlato je bilo dovolj debelo, da skozi ni prepuščalo svetlobe. Imelo je luknje velikosti 200 nanometrov, kar je premalo za valovno razliko svetlobe. Kako so potem fotoni "gradniki svetlobe" lahko šli skozi boste vprašali? Ko je fotonski par zadel ob zlato so se proizvedli plazmoni, ki so se lahko stisnili skozi luknjice in na drug strani zopet ojačali in oddali fotone, ki pa so bili na začudenje in veselje znanstvenikov še vedno povezani. Kaj jim to odkritje pomeni verjetno še dolgo ne bomo izvedeli, vemo pa da bodo lahko s pomočjo tega odkrili nove načine izdelovanja kvantnih računal, ki bodo v nasprotju z današnjimi lahko izvajali več operacij hkrati.

7 komentarjev

Thomas ::

Kaj jim to pomeni?

To jim pomeni, da vsaka dekoherenca še ni dovolj, da bi kvantna povezanost (quantum entanglement) takoj razpadla.

Tako - v nasprotju s prejšnjimi predvidevanji - kvantni računalnik ne bo tako salamensko občutljiv, kot se je bilo bati.

Jasno, dežurni skeptični črnogledi, so to celo jemali kot dokaz, za nemožnost kvantnega računalnika. Potem je nekako prevladalo stališče, da kvantni računalnik je že možen, samo precej (pre)občutljiv.

Zdaj zgleda, da je celo robusten.

Jasno?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

osnovnega principa teh računalnik pa še zdaj ne razumem :)

Baja ::

Saj jaz tudi ne. Bo treba malo Thomasove teme preštudirat

alien-w ::

Thomas: pa sej to, kar si povedu pise v clanku oziroma v originalni novici. Mene zanima bolj tist "globlji" pomen (koliko se bodo oddaljili od začrtanih smernic, ki so si jih zadali pred ugotovitvijo, koliko se bo podpešil razvoj itd.). To vem, da je sedaj več možnosti, da bo tak comp obstajal in da je zadeva precej robustna in ne več krhka, kot so mislili prej...

Thomas ::

Po moje je tako, da kvantni računalnik je zdaj bolj gotov, kot je bil prej.

Ampak skoraj zagotovo ne bo tako hiter, kot hočejo nekateri prikazati.

Mislim, da smo optimisti, "če navijamo za faktor 1000" v primeru s klasičnimi algoritmi.

To je grobo rečeno - ampak tako po mojem je.

To je po mojem "zadaj".

Fino, če bi se motil.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

to je pa zdaj kot kakšen horoskop bil thomas... tisto kar ze vemo ali pa si nam ze povedal si nam tukaj predložil še enkrat le da z drugimi besedami... nismo vsi neumni veš.
vprašanje je čez koliko let se bodo realno takšni računalniki pojavli na desktop področju.

bf4ed ::

10 ali 20 mislim da bi lahko to še dočakali:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015496 (4646) reeves
»

Kitajska pokazala prenos s kvantno prepletenostjo na razdalji 1200 kilometrov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18137501 (30908) FrRoSt
»

Einstein in dva različna medija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
649845 (8637) Yosh
»

Kaj se zgodi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
656893 (5390) kitzbrado
»

delec - val (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
747052 (6245) Lucas

Več podobnih tem