» »

Einstein in dva različna medija

Einstein in dva različna medija

«
1
2

Bellatrix ::

Einstein pravi: če bi sedel na žarku svetlobe in opazoval vzporeden žarek svetlobe, bi se ta od mene še vedno oddaljeval z svetlobno hitrostjo.

Postavimo primer, da postavimo dve vzporedni cevi. V eni ni nobenega medija, torej posrkamo zrak ven in vse ostalo), drugo cev pa napolnimo z vodo. Če bi v tem primeru sedel na žarku svetlobe, ki potuje skozi brezračen prostor, in opazoval vzporeden žarek, ki potuje skozi vodo, bi moral ta žarek za mano zaostajati, saj ga gostota vode upočasnjuje.

Imam prav al ne ?
People are quick to judge and slow to correct themselves.

TehDucky ::

Res je, če bi čez vodo poslal žark svetlobe bi se ta upočasnil na 0.75C. Tako teoretično lahko ustvariš tudi "svetlobni" pok, pač da pripraviš, da neka zadeva potuje hitreje od svetlobe. Je pa res, da nič ne more doseči hitrosti C, tako da mora ta snov letet med 0.75C ter 1C.

Je kakšen poseben razlog za ta vprašanje ?

Metulj-1 ::

Belatrix zakaj bi žarek zaostajal če je žarek samo upočasnil (čeprav dejansko svetloba ne upočasni ampak se dogaja nekaj drugega pa pustmo to.)

Bellatrix ::

Ni nekega posebnega razloga za vprašanje, le zanima me kako ta primer vpliva na teorijo.

Metulj-1
Jah, če potuje žarek skozi vodo z 0,75C, in drugi skozi praznino z 1C, bi počasnejši žarek pričel za hitrejšim zaostajati a ni to logično ?
Bi bil vesel, če lahko obrazložiš kar si napisal v oklepaju.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Arto ::

A ni tako, da samo ubere daljšo pot v vodi kot v vakuumu (ker se odbija od atomov)?

Metulj-1 ::

Najprej prvi del odgovora. Ti lahko potuješ z poljubno hitrostjo , ki je manjša od c in nikoli c. Svetloba, ki jo ti opazuješ ima zate vedno hitrost c.
Sedenje na žarku je nesmisel, ker nikoli ne potuješ z c. V zgornjrm primeru ti kao sediš na žarku v vakumu in opazuješ žarek v vodi. Njegova hitrost zate je c oz 0,75 c.
Zakaj 0,75 c?
Foton v vodi treskne v atom, le ta ga absorbira in preide v vzbujeno stanje. Ker atom v tem stanj ni stabilen zopet odda foton. To se dogaja v zelo zelo kratkem času. Vendar se v mediju to dogaja pogosto in zato se ti časi seštevajo kar povede do navidezne upočasnitve svetlobe. Fotoni dejansko ne upočasnijo pod c le za kratek čas jih absorbirajo atomi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Metulj-1 ()

bili_39a ::

Foton v vodi treskne v atom, le ta ga absorbira in preide v vzbujeno stanje. Ker atom v tem stanj ni stabilen zopet odda foton. To se dogaja v zelo zelo kratkem času. Vendar se v mediju to dogaja pogosto in zato se ti časi seštevajo kar povede do navidezne upočasnitve svetlobe. Fotoni dejansko ne upočasnijo pod c le za kratek čas jih absorbirajo atomi.


To razlago sem že večkrat sišal in že od začetka me muči ena stvar: kako pravzprav atomi absorbirajo fotone, kakšno je to vzbujeno stanje?

Lahko malo bolj naatančno?

Roadkill ::

Foton lahko tudi "ustaviš", ne samo "upočasniš":

http://cerncourier.com/cws/article/cern...
Ü

bili_39a ::

Seveda (v posebnih okoiščinah in za kratek čas), vendar kakšen je mehanizem prehod skoz tekočino - tako, da foton vzbudi atom medija in nato medij izseva enak foton...

Je to termično vzbujanje?

Edit: ker če je to elektromagnetno, lahko atom zasede le nekatera stanja in posledično izseva e nekatere frekvence, kar bi pomenilo , da bi presevana svetloba bila filtrirana..
?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

bili_39a ::

Se nobenemu fiziku ne ljubi razlagati takšne banalnosti?

Kako lahko atom (kot je nekdo zgoraj zapisal) absorbira foton in nato odda nov foton enake (poljubne) valovne dolžine?

Yosh ::

bili_39a je izjavil:

Se nobenemu fiziku ne ljubi razlagati takšne banalnosti?

Kako lahko atom (kot je nekdo zgoraj zapisal) absorbira foton in nato odda nov foton enake (poljubne) valovne dolžine?



Atom prejme nek paket(kvant) energije in pri tem njegov elektron preide iz osnovnega energijskega nivoja na višji energijski nivo, to pa je seveda odvisno od začetne energije fotona, ki posreduje ali vnese svojo energijo. Elektron tako preide na višji nivo, nato pa se povrne nazaj v osnovni nivo, ker teži k najmanjši možni energiji. Pri tem se odda kvant elektromagnetnega valovanja določene valovne dolžine. Če je to v našem spektru torej od 400 do 800 nm mi to vidimo kot svetlobo različnih barv.

Foton je energijski paket( kvant). Lahko si to zamisliš npr. kot motnja v nekem sistemu, npr. kamen k pade v vodo povzroči nihanje, torej ta motnja sistema povzroči to nihanje; to pa je oddajanje energije, tko res posplošeno povedano.

KLIK

Nekaj o tem.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yosh ()

bili_39a ::

ne bo šlo tako. Na ta način imaš na voljo le zelo omejeno število energetskih stanj. Posledično lahko na ta način atom odda le fotone nekaj valovnih dolžin.

Na ta način (resonančni princip) delujejo tista zaustavljanja svetlobe v medijih, kjer so frekvence laserjev usklajene z možnimi vzbujenimi stanji elektrona.

Yosh ::

Katero valovno dolžino atom odda je odvisno od vzbujenega stanja atoma, to pa je glede na energijo ki prejme atom. Energija kvanta je sorazmerna njegovi frekvenci( Max Planck)
Ko foton zadane elektron, mu odda nekaj energije, zato se mu zmanjša energija, oziroma podaljša valovna dolžina. Ko se le ta vrni na osnovni nivo, se pri tem odda energija oziroma podaljšana valovna dolžina, ki jo mi lahko vidimo, seveda odvisno od vložka energije in stopnje vzbujenosti.
Omejeno število energetskih stanj se nanaša na našo nezmožnost izračuna diferencialnih enačb, zato so enačbe tega tipa rešljive samo pri določenih dikretnih vrednostih konstante E.
Te vrednosti pa imenujemo energije stacionarnih stanj.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yosh ()

Unknown_001 ::

Zakaj se mučite z atomi, če pa vse skupaj (voda v cevi) svetlobo lomi, tako žarek v vodi ne potuje več v isti smeri, se pravi matematično povedano, da če ni vzporedno z žarkom svetlobe v vakumu bo logično da ima daljšo pot in posledično bo zaostajal. Sicer ne vem kako bi šlo z odboji v cevi, ampak dejstvo bi bilo, da če bi se žarek odbijal ali pa spremenil smer prek atoma bi imel cikcakasto, se pravi daljšo pot. Right?

Just beeing curious:D

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Kako lahko pri svetlobni hitrosti opazuješ svetlobo, ki sploh še ni prišla do tebe? Vidiš samo svetlobo, ki pride do tebe, torej od spredaj.

Unknown_001 ::

Ti vidiš v zaostanku, recimo tisto kar gledaš na sonce, vidiš kaj se je dejansko dogajalo 8,3min pred tem ko si opazoval.

Imel sem že pomisleke, da bi se dalo s tem narediti paralelen pogled v preteklost, recimo če bi pred 500 leti naredili svetlobni tunel dolg 500 svetlobnih let bi skozi videl 500 let v preteklost, ampak ti bi videl odboje svetlobe, ki so 500 let potovali po tunelu, ne da bi jih karkoli absorbiralo, končni absorbent pa bi bilo tvoje oko.

Yosh ::

Unknown_001 je izjavil:

Ti vidiš v zaostanku, recimo tisto kar gledaš na sonce, vidiš kaj se je dejansko dogajalo 8,3min pred tem ko si opazoval.

Imel sem že pomisleke, da bi se dalo s tem narediti paralelen pogled v preteklost, recimo če bi pred 500 leti naredili svetlobni tunel dolg 500 svetlobnih let bi skozi videl 500 let v preteklost, ampak ti bi videl odboje svetlobe, ki so 500 let potovali po tunelu, ne da bi jih karkoli absorbiralo, končni absorbent pa bi bilo tvoje oko.



Sam z nobeno zagotovostjo ne bi mogel vedeti, ali je to dejanska tista preteklost, katera je bila, preden je svetloba potovala do tebe.
Skladno z opazovanjem(svetloba) ustvarjaš možne verjetnosti, za katere pa neveš kakšne so bile pred opazovanjem( svetloba). V kvatno mehanskem pogledu, ni koncepta preteklosti in prihodnosti, ampak sočasnost in hkratnost.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

bili_39a ::

Yosh je izjavil:

Katero valovno dolžino atom odda je odvisno od vzbujenega stanja atoma, to pa je glede na energijo ki prejme atom. Energija kvanta je sorazmerna njegovi frekvenci( Max Planck)
Ko foton zadane elektron, mu odda nekaj energije, zato se mu zmanjša energija, oziroma podaljša valovna dolžina. Ko se le ta vrni na osnovni nivo, se pri tem odda energija oziroma podaljšana valovna dolžina, ki jo mi lahko vidimo, seveda odvisno od vložka energije in stopnje vzbujenosti.
Omejeno število energetskih stanj se nanaša na našo nezmožnost izračuna diferencialnih enačb, zato so enačbe tega tipa rešljive samo pri določenih dikretnih vrednostih konstante E.
Te vrednosti pa imenujemo energije stacionarnih stanj.


Zanimivo (podčrtano). Torej lahko foton odda atomu samo del svoje energije? V to pa nisem ravno prepričan.

Edit: še manj sem prepričan, dal lahko oddani manjko nato atom vrne fotonu.

Tale razlaga se mi zdi malo trhla. še vedno bi po njej po prehodu skozi tekočino (steklo) videli barvno močno filtrirano sliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

Unknown_001 ::

Yosh je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Ti vidiš v zaostanku, recimo tisto kar gledaš na sonce, vidiš kaj se je dejansko dogajalo 8,3min pred tem ko si opazoval.

Imel sem že pomisleke, da bi se dalo s tem narediti paralelen pogled v preteklost, recimo če bi pred 500 leti naredili svetlobni tunel dolg 500 svetlobnih let bi skozi videl 500 let v preteklost, ampak ti bi videl odboje svetlobe, ki so 500 let potovali po tunelu, ne da bi jih karkoli absorbiralo, končni absorbent pa bi bilo tvoje oko.



Sam z nobeno zagotovostjo ne bi mogel vedeti, ali je to dejanska tista preteklost, katera je bila, preden je svetloba potovala do tebe.
Skladno z opazovanjem(svetloba) ustvarjaš možne verjetnosti, za katere pa neveš kakšne so bile pred opazovanjem( svetloba). V kvatno mehanskem pogledu, ni koncepta preteklosti in prihodnosti, ampak sočasnost in hkratnost.


Sj mi vse barve, pa slike ki jih vidmo so odboji svetlobe od predmetov na različnih valovnih dolžinah al kaj že. No, če bi to potovalo nespremenjeno po tunelu 500 let bi videli na drugem koncu to, kar bi je videti na začetku tunela (pozicija očesa) pred 500 leti. Ne vem če si razumel kaj sem mislil ali pa si. Ne vem, mal sem zmeden danes.

bili_39a ::

Glej, v vsakem primeru bi to videl šele čez 500 let. Tudi po tunelu svetloba ne more čez c.

Unknown_001 ::

pa saj sem napisal da če bi pred 500 leti ta tunel naredili bi mi danes skuzi njega praktično videli "500 let v preteklost"
Malo bolje preberi moj prvi komentar pa bo :)

bili_39a ::

pa saj že tako vidimo 500 let v preteklost.

Yosh ::

Torej lahko foton odda atomu samo del svoje energije? V to pa nisem ravno prepričan.

Foton je po definiciji kvant energije. Svetloba potuje v kvantih, torej paketkih energije.To je dejstvo, nima veze z mojim, tvojim ali bilo kakšnim prepričanjem. Npr, pri efektu kot je fotoefekt, gre za to da elektron se lahko izbije iz atoma; torej to pomeni da preide iz svoje orbitale( verjetnost da se nahaja elektron) le takrat in samo takrat kadar ga zadane natančen kvant energije. Energija izbitih elektronov je samo odvisna od valovne dolžine svetlobe; torej elektron odleti iz kovine atoma le takrat ko ga zadane kvant z zadosti veliko energijo
E = hV (V.. frekvenca)

Večja je energija, manjša je valovna dolžina in obratno, torej manjša je energija, večja je valovna dolžina.

Zaradi tega, ker je foton paketek energije(kvant), se lahko obravnava kot "korpuskularni" delec in prav tako kot valovanje.
Preberi si linke k sem ti podal.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

bili_39a ::

na tistih linkih ni nič takeg, kar bi dalo odgovore na ta vprašanja. Razen tega si sedaj potrdil, da je foton kvant in torej ne more oddati atumu le dela svoje energije. Ali pač?

Unknown_001 ::

bili_39a je izjavil:

pa saj že tako vidimo 500 let v preteklost.


Ja, ampak point tunela bi bil v tem, da bi videl kaj se je pred 500 leti videlo na točno tistem mestu. :|

bili_39a ::

To delaš z dajnogledom ali teleskopom.

Mipe ::

Prižgemo in ugasnemo svečo pred 500 leti. Koliko še vidimo sedaj?

bili_39a ::

Mipe je izjavil:

Prižgemo in ugasnemo svečo pred 500 leti. Koliko še vidimo sedaj?


Če maš dost dober teleskop bi jo lahko videl, če je bila 500 ly daleč.

Edit: eh vidva se menita, da bi tunel pripeljal nazaj na isto mesto....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

Unknown_001 ::

Pa kaj me niste razumel ljudje božji. Fora je glih v tem da bi opazoval tisti predel zemlje pred 500 leti skozi un tunel pa kaj je tako težko razumet?
pol mi pa kr neke svoje vn mečete

Mipe ::

Dajte no... govorim o sveči v neprodušnem tunelu. Prižgemo in ugasnemo. Tunel odpremo čez 500 let. Koliko luči ostane?

Fotoni niso obstojni!

Unknown_001 ::

Pa saj sem omenil da je tunel tak da ne bi fotonom nič naredil, ker jih nič ne bi moglo absorbirat (energije ne moreš izničiti ali ustvariti-prvo pravilo fizike in kemije!)

Yosh ::

Svetloba potuje v mediju počasneje, ker fotoni, oddajo svojo energijo mediju za nek faktor, ampak sama konstanta svetlobe je vedno enaka.
Svetloba bo vedno potovala c.
Torej če postaviš sebe na žarek svetlobe z c in je vzporedno s teboj neskončno dolgo cev, v kateri je voda in v katero posije žarek svetlobe, boš ti v relaciji s tem vedno potoval s hitrostjo c, ker v vakumu ni medija, ki bi odvzemal energijo fotonov. Voda pa je medij, ki upočasni svetlobo za izmerjeni faktor, in ta upočasnitev je zelo majhna.
Če pa bi rad razumel specialno relativnost pa si poglej kakšen video na utube, tam imaš tudi matematične izpeljave in zatorej lahko bolje razumeš posledice le tega.
Seveda pa ti nikoli ne moreš potovati s svetlobno hitrostjo.

Nevam kam meriš s tem vprašanjem, je dokaj po sebi jasen.


je foton kvant in torej ne more oddati atumu le dela svoje energije. Ali pač?

Ali si prebral kaj sem napisal? Od kod ti sklep da ne more oddati? Ne razumem.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Metulj-1 ::

Raptor mislim da je bolje uporabit fotoaparat kot 500 svetlobni let dolg tunel

Mipe ::

Unknown_001 je izjavil:

Pa saj sem omenil da je tunel tak da ne bi fotonom nič naredil, ker jih nič ne bi moglo absorbirat (energije ne moreš izničiti ali ustvariti-prvo pravilo fizike in kemije!)

Lahko kaj takega sploh obstaja?

Teoretični fiziki ste težaki.

bili_39a ::

@Yosh: še enkrat: Ali lahko foton odda atomu le del svoje energje? Mislim da ne. Ne vpletaj zdaj relativnosti itd. ni treba.

Rad bi razčistil eno pogosto napako pri takšnih izjavah (vzbujena stanja).

Unknown_001 ::

Mipe je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Pa saj sem omenil da je tunel tak da ne bi fotonom nič naredil, ker jih nič ne bi moglo absorbirat (energije ne moreš izničiti ali ustvariti-prvo pravilo fizike in kemije!)

Lahko kaj takega sploh obstaja?

Teoretični fiziki ste težaki.


Pa nisem ti samo teoretik, znam tud kej narest pa fizikalno znanje uporabit!

Sam teorijo pa znam včasih zakomplicirat, ja:D

bili_39a ::

Unknown_001 je izjavil:

Pa kaj me niste razumel ljudje božji. Fora je glih v tem da bi opazoval tisti predel zemlje pred 500 leti skozi un tunel pa kaj je tako težko razumet?
pol mi pa kr neke svoje vn mečete



V tem primeru je res najboljši Metuljev predlog. Sam bi ga nadgradil s kameero. ;-)

Yosh ::

bili_39a je izjavil:

@Yosh: še enkrat: Ali lahko foton odda atomu le del svoje energje? Mislim da ne. Ne vpletaj zdaj relativnosti itd. ni treba.

Rad bi razčistil eno pogosto napako pri takšnih izjavah (vzbujena stanja).


Ne razumem tvoje vprašanje.
Pri fotofektu, je kinetična energija elektron enaka energiji fotona, ki pa je zmanjšana za tisti del energije s katero je elektron vezan v atomu kovine.
Torej da, foton(kvant energije) odda nekaj svoje energije, zato se tudi zmanjša energija oziroma podaljša njegova valovna dolžina.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Metulj-1 ::

http://www.astro.cornell.edu/share/shar...

Tukej je kr lepo razloženo.

bili_39a ::

Yosh je izjavil:

bili_39a je izjavil:

@Yosh: še enkrat: Ali lahko foton odda atomu le del svoje energje? Mislim da ne. Ne vpletaj zdaj relativnosti itd. ni treba.

Rad bi razčistil eno pogosto napako pri takšnih izjavah (vzbujena stanja).


Ne razumem tvoje vprašanje.
Pri fotofektu, je kinetična energija elektron enaka energiji fotona, ki pa je zmanjšana za tisti del energije s katero je elektron vezan v atomu kovine.
Torej da, foton(kvant energije) odda nekaj svoje energije, zato se tudi zmanjša energija oziroma podaljša njegova valovna dolžina.


Tole ne bo držalo. Tudi pri fotoefektu foton odda svojo celotno energijo. Če je ta večja od energijske reže, jo lahko elektron preide in dobimo tok. Tukaj imamo praktično proste elektrone in ne vzbujena stanja atomov (ENAKO pri LED).

Foton je ali ni. Če bi se mu zmajšala energija, se mu ne bi zmanjšala hitrost, ampak frekvenca (kar si enkrat prav zapisal, drugič pa narobe.)

bili_39a ::

Metulj-1 je izjavil:

http://www.astro.cornell.edu/share/shar...

Tukej je kr lepo razloženo.


Ja, ampak ta link razlaga to kar tudi sm trdim, možne so le diskretne energije in s tem diskretne frekvence fotonov. Jaz pa skoz steklo vidim ves spekter svetlobe...

Metulj-1 ::

Mogoče rabiš okulista.

drola ::

bili_39a je izjavil:

@Yosh: še enkrat: Ali lahko foton odda atomu le del svoje energje? Mislim da ne. Ne vpletaj zdaj relativnosti itd. ni treba.

Rad bi razčistil eno pogosto napako pri takšnih izjavah (vzbujena stanja).


Da dopolnim vprašanje:
Ko vzbujamo z električnim poljem atome v plinski svetilki, lahko v izsevani svetlobi take svetilke vidimo spektralne črte, ki so odvisne od vrste plina. To je posledica tega, da so po pravilih kvantne fizike možna energijska stanja atomov diskretna in ne zvezna in zato elektroni preskakujejo med točno določenimi energijami.

Po drugi strani pa pri sevanju svetlobe skozi vodo ali steklo opazimo, da je spekter svetlobe, ki je prepotovala skozi vodo, enak spektru svetila na drugi strani stekla, torej, če na drugo stran stekla postavimo navadno žarnico, bo spekter zvezen.

Po prej opisani teoriji, da fotoni za kratek čas vzbudijo atome in nato slednji izsevajo enako svetlobo naprej, bi ob upoštevanju pravila, da so možni preskoki energije le med diskretnimi nivoji, pričakovali, da bo spekter navadne žarnice ob prehodu skozi steklo, postal črtast, kar se seveda ne sklada z opazovanji. Poleg tega je v takem primeru problem tudi s tem, v katero smer bo sploh potoval izsevani žarek, torej bi se svetloba v vodi ali na steklu razpršila v poljubne smeri (kot npr. pri belem listu papirja, s tem, da bi potovala še malo bolj v globino).

Torej, zanima me ali je ta opis žarek -> vzbuditev atoma -> žarek sploh smiseln za prehod svetlobe skozi prozoren medij? Ali si je to samo nekdo izmislil ali pa dejansko obstaja kaj v kvantni fiziki, kar bi to podkrepilo?

Namreč, kolikor smo na faksu izpeljevali valovne enačbe iz Maxwellovih enačb, se svetloba upočasni v mediju, ker je dielektričnost medija različna od 1, rešitev valovne enačbe pa nam daje rezultat c2=1/(ε0μ0ε). Torej, kako dobra je sploh ta "klasična" rešitev Maxwellovih enačb in v kakšnem odnosu je ta rešitev z relativnostjo? Kaj pa o prehodu svetlobe skozi medij poreče kvantna fizika?
https://drola.si

bili_39a ::

Metulj-1 je izjavil:

Mogoče rabiš okulista.


"If we excite the electrons strongly enough we discover a continuum of possible configurations corresponding to nuclei that can no longer hold onto the electron. The electron is "free" and the configuration is "unbound". When a gas is heated some of its atoms may lose their most weakly bound electron and become ions. At still higher temperatures the ions lose more electrons, one by one, until only the bare nuclei and free unbound electrons are present. "

To je s tvojega linka.
A zdaj boš pa rekel, da svetloba steklo razžari, da dobimo zvezni spekter?

Boš ti dal očala gor?

Metulj-1 ::

It was just a joke.

Yosh ::



Tole ne bo držalo. Tudi pri fotoefektu foton odda svojo celotno energijo. Če je ta večja od energijske reže, jo lahko elektron preide in dobimo tok. Tukaj imamo praktično proste elektrone in ne vzbujena stanja atomov (ENAKO pri LED).



1. Fotoefekt sem dal kot primer; Govoril sem o kinetični energiji elektrona, lepo preberi.
Da lahko poteče fotoefekt,izbitje elektronov, bo elektron odletel takrat ko ga zadana kvant(foton) z zadosti veliko energijo
2. odgovoril sem na tvoje vprašanje ali foton odda atomu del energije. In ne enkrat.

Fotoni so energijski nezvezni "paketki". Atomi kovine, pri tem na nek način se "vzbudijo", saj pri tem gre za sprejetje energije, tolikšne, da elektroni "odfrčijo"



Drugače pa mi ne meči besede v usta. Nisem govoril o nobeni hitrosti.

Lepo preberi vse kar sem napisal.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

bili_39a ::

@Drola: lepo napisano. Saj zadeva je znana in rešitev je matematično zelo zapletena, vendar je odgovor kar pomeben. Mislim, da 99% ljudi tole napačno razume.

Mogoče je to celo za novo temo?

Yosh je izjavil:



Tole ne bo držalo. Tudi pri fotoefektu foton odda svojo celotno energijo. Če je ta večja od energijske reže, jo lahko elektron preide in dobimo tok. Tukaj imamo praktično proste elektrone in ne vzbujena stanja atomov (ENAKO pri LED).



1. Fotoefekt sem dal kot primer; Govoril sem o kinetični energiji elektrona, lepo preberi.
Da lahko poteče fotoefekt,izbitje elektronov, bo elektron odletel takrat ko ga zadana kvant(foton) z zadosti veliko energijo
2. odgovoril sem na tvoje vprašanje ali foton odda atomu del energije. In ne enkrat.

Fotoni so energijski nezvezni "paketki". Atomi kovine, pri tem na nek način se "vzbudijo", saj pri tem gre za sprejetje energije, tolikšne, da elektroni "odfrčijo"



Drugače pa mi ne meči besede v usta. Nisem govoril o nobeni hitrosti.

Lepo preberi vse kar sem napisal.


In prej:
Svetloba potuje v mediju počasneje, ker fotoni, oddajo svojo energijo mediju za nek faktor, ampak sama konstanta svetlobe je vedno enaka.


in spet nisi direktno odgovoril: ali lahko foton oddadell svoj energije...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

Yosh ::

Pri fotoefektu, DA.
Energije fotona je zmanjšana za izstopno delo kovine.

Fotoefekt se razloži z "korpuskularno naravo svetlobe, interefenčni pojavi pa z valovano naravo svetlobe.

v kakšnem odnosu je ta rešitev z relativnostjo?


Mislim, da ta rešitev nima nobene direktne veze z konceptom specialne relativnosti.

Osebno ne vidim s tem povezave.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

bili_39a ::

Yosh je izjavil:

Pri fotoefektu, DA.
Energije fotona je zmanjšana za izstopno delo kovine.



Citat iz FMF:
Elektron je izbit iz kovine ob interakciji s fotonom, kjer se foton izniči, elektron pa absorbira vso njegovo energijo


Kako zdaj?

Yosh ::

Foton se ne izniči v dobesednem smislu, samo odda(izmenja) svoj paket energije, ki mora biti pravšnji da elektron odide iz svoje orbitale.
Lahko si zamisliš da foton izmenja z elektronom energijo, na nek način lahko rečeš da "izgine" in torej je potem kinetična energija prejeta elektrona enaka zmanjšani energiji kvanta fotona za izstopno delo vezanega elektrona v kovini. Oziroma drugače:
eV = hV' + I

E = hV' je pa energija fotona(kvanta).
V'.. frekvenca.

eV = 1/2mv^2 = E (kinetična energija elektrona)
V - zaporna napetost
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yosh ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetlobna hitrost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17146183 (42442) kunigunda
»

Mehanika v kvantni mehaniki in fotoni (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22945706 (42401) Brane2
»

Kam gre tema ob prižigu luči? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518197 (6740) Matev
»

EM sevanje

Oddelek: Znanost in tehnologija
213835 (3274) gzibret
»

Jadra na svetlobo

Oddelek: Znanost in tehnologija
483589 (2261) SasoS

Več podobnih tem