» »

Slovenščina na maturi 2004 (Jezik)

Slovenščina na maturi 2004 (Jezik)

Neon Dei ::

Glede na to, da se jutri piše drugi del maturitetnega izpita iz slovenščine, sem se začel že danes intenzivno pripravljati (kot velika večina dijakov) in ugotovil, da imam kar nekaj lukenj v znanju maternega jezika.

Upam, da bo kdo toliko dobrodušen, da se bo malo razpisal glede spodaj navedenih tem (lahko tudi za vajo :)

Torej, sodeč po katalogu mi manjka sledeče:

Kandidat:
- prepozna nenavadno sestavo besedila (npr. fragmentarnost, in medias res, retrospektiva, okvirjenje)

- povedi določi vplivanjsko vlogo (skladenjski naklon), predstavitveno vlogo (pomensko podstavo oz. propozicijo) in razodevalno vlogo (npr. čustvenost)

- poišče slogovno zaznamovane skladenjske figure v besedilu (npr. naštevalnost, izpostavo, vrivek, pristavek ipd.) ter slogovno zaznamovani stavčni in besedni red

- poišče priredno zloženi stavčni člen ter ga pretvori v podredno zloženega (in obrnjeno)

To je to. Če morda želi kdo nasplošno komentirati jutrišnji izpit iz slovenščine, naj kar izvoli.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

_marko ::

Če te kaj tolaži je tud pri nas enaka situacija, edino punce znajo malo več. :))
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

ripmork ::

hja,tisot priredno in podredno se mi približno sanja kako:
V PRIREDNO ZLOŽENIH POVEDIH maš dva eakovredna dela,povezana ponavadi z veznikom IN,podredno pa ta dva dela povežeš nekako tako,da nista enakovredna-vem samo,da IN ne pride v poštev:8) .....

sicer pa nisi edini z luknjami v znanju,že dva dni se mučim ko žival s to slovnico,pa nič.Česarkoli ne znam,nikjer ne najdem razlage in to je to.Hvalabogu je treba tudi malo logike uporabljat,tako da vsaj v tem delu ne bom prikrajšan.

Mi lahko kdo pove kaj za vraga je vsebinska enota?

kar bo pač bo,jaz mam tako ali tako že vsega tega sranja zadosti,če me ne bo pri slovenščini pobralo me bo pa pri matematiki-da ustnih preverjanj sploh ne omenjam:(

jRk0 ::

ajaj decki, jaz se ne sekiram se prevec tega...ker problem je da lahko znas vse pa so tako hudo ruknjene naloge da ti nic ne pomaga ce nimas zdrave kmecke pameti, torej logike...

priredno zlozena poved je taka, v kateri lahko vsaj del (torej stavek) stoji tudi zase in ni odvisen od drugih okrog. naprimer spustimo veznik pa dobimo ven dve novi povedi ki sta samostojni enoti.
pri podredju pa teka ne morem storiti, ker je en stavek odvisen in nikakor ne more stat sam zase in biti zakljucena celota.
You fuck up once, you loose two teeth.

Neon Dei ::

Priredno zložene povedi in priredni ter podredni stavki niso problem. :)

Natančno branje razkrije drugačno resnico
- poišče priredno zloženi stavčni člen ter ga pretvori v podredno zloženega (in obrnjeno)

Lep pozdrav!
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

Gwanaroth ::

Lani ob istem času sem se podobno počutil.. :) z istim ne-znanjem..
Ampak je šlo skozi nad pričakovanji.. :)

Tako da, ne se preveč sekirat.. matura ni bavbav.. je še N hujših stvari v življenju ki jih boste/bomo morali dati skozi, kot pa ena boga maturca..
Lights often keep secret hypnosis..

lambda ::

Ko je rekla prfoksa: "No odložite pisala ...", sem jaz ravno začel s stavkom: "Po končani osnovni šoli ..."
BEDA:|

Poskusno maturo, ki sem jo vzel čisto za šalo sem bolje skup zbasal, kot te stvari, ki so ble do zdj.

Me pa nekaj zanima: uvodni del katerega besedila bolje predstavlja temo besedila - prvega ali drugega (tisto, ki je blo treba podčrtat, pa obrazložit). 10 ljudi nas je po maturi polemiziralo o tem vprašanju, pol nas je obkrožilo, da prvo besedilo, polovica pa da drugo.
Rečte, da mam narobe, ker se to tud meni dozdeva ...

ganzi ::

men je blo težko..8-O 8-O pesda al se men sm zdi al pa js res nimam pojma ka smo 4 leta delal v tej šoli.. (pomojmjs mal premal:\ ) , k že angla mi ni šla zdj pa še tole kr neki zabluzu pa esej tut nism ne vem kok dobr dobu, sam seminarsko pri soci sm dobu 25%:)

Js sm tut podčrtal, da je prvo besedilo.

A je šlo v drugem besedilu za razlaganje.. tisto vprašanje k je blo kero razvijanje teme prevladuje.
LP

JamesBond ::

No, tudi jaz sem danes pisal slovenščino 8-)
Moram rečti, da se mi je zdel test skrajno "govej". Nekaj nalog je bilo čisto brezveznih.
Pa me zanima, če bom spravil fkup za dvojko....
:\ No, skratka, hvaležen bi bil, če bi se dalo komu napisat vse naloge, ki se jih spomni in pravilne odgovore nanje :D
Samo dvomim da se komu da...

ganzi ::

hmm pravilne odgovore:D :D js tut ne vem ka je blo pravilno. pa ful se mi je zdel da sem znal, pol k smo pa s sošolci govorl se mi je pa vse podrl..

Življenjepis sem znal napisat, pa use sem rešil brez problema, sam sem tok bedne napake delu da mi je kr slabo ratal..
LP

ripmork ::

sam sen najprej napisal da prvi,ampak sem potem popravil in je drugi.
zakaj? kot prvo že v naslovu piše LEPOSLOVJE in že veš da bo eno strokovno slovnično sranje,potem pa še tisto razlaganje o besedi Brnik v uvodnem delu....

v prvem besedilu pa opisuje pokrajino Bohinja,medtem ko je glavna tema odkod izvira ime te Bohinja-torej ne izveš teme besedila že iz uvoda kot v drugem besedilu....

seveda pa je možnost da sem zajebal,kot sem kako polovico tega testa:( ....tisto na koncu sem pa napisal življenjepis v prošnji - torej zajebal8ni pomagalo da sem 10x prebral navodila:( ).....JEBIGA,qe sera sera>:D

ganzi ::

kakšna so bila ta besedila publicistična al poljudnoznanstvena??

Js sn najprej napisal publicistična pol pa spremenil v poljudnoznanstvena..
Pa pri prvi sem obkrožil prenosnik pa tema, baje je pa prenosnik pa naslovnik.

;( ;( ;( ;( tok napak brezveznih da ne vem a bo tole za pozitivno..
LP

JamesBond ::

Ja, tudi meni se je zgodilo enako;( Najprej sem mel občutek, da sem pisal vsaj 80% pravilno upal da življenjepis ne bo tako slab, da bi vvse pokvaril. Potem smo se malo pogovarjali in sem videl, da mam ostalo v resnici tako slabo, da sedaj upam, da me življenjepis reši.
:(
Aha, glede tiste naloge pa, tudi jaz sem podčrtal drugo besedilo, in mislim da je prav :D

ripmork ::

me 3!ko sem se pogovarjal s sošolkam pa sošolci sem dobil občutek pa mi na čelu piše IDIOT.:|

BolhA^ ::

RIPMORK: jaz sem tudi napisala življenjepis v prošnji.. :( izključuješ možnost, da je tudi to dovoljeno ? glede na to, da nas je kar nekaj takih, ki smo navodilo tako interpretirali, začenjam verjeti, da je bilo to res nejasno napisano ;(

BolhA^ ::

aja, še to :))
sklepam, da je bil pri vprašanju, ki ga omenja ganzi, pravilen odgovor poljudnoznanstvena.. jaz sem napisala samo poljudno .. tega verjetno ne bodo upoštevali ne ?

jRk0 ::

jaz sem najprej napisal poljudnoznastveno, pa potem spremenil v publicisticno.

kajti:

besedila namenjena javnosti so dveh vrst:
- namenjena sirsi javnosti in normalno razumljiva - publicisticna
- namenjena ozkemu krogu nekih dolocenih ljudi - strokovna

tako vsaj pise v knjigi ko sem gledal vceraj doma nekaj...
You fuck up once, you loose two teeth.

ripmork ::

BolhA: sva že dva:\ .....prav nalašč dajejo taka nejasna in zabita navodila,da te le zavedejo:| ....namesto malo pomoči nas še sabotirajo:8) :O ....
tudi jaz sem napisal publicistično8-)

ganzi ::

sej baje je odgovor publicistično...;(( ;((

Pa a je gea namenjena širšemu krogu bralcev ali ne?? js sem dal da ne?? ma take bedne napake, k sem se tok zmedu..
LP

BaRtMaN ::

Hihi, publicistično besedilo all the way! 8-)

Sicer se mi pa navodilo za življenjepis ni zdelo nič kaj zakomplicirano, je pa verjetno pomagalo, da smo imeli referat o besedilnih vrstah in smo morali sami napisati primerke. :P

ganzi ::

v knjigi piše takole kadar skušamo s strokovnimi vprašanji seznaniti malo širši krog ljudi, ki jih tio zanima, nimajo pa zadosti predznanja pa zanje tvorimo poljudnoznanstvena besedila.. v njih je manj podatkov strokovnega izrazja ter več ponazarjanja.. tudi slikovnega.. to so naprimer članki v poljudnoznastvenih revijah..

Kakšna revija je gea?
LP

ganzi ::

haha .. gea je poljudnoznanstvena revija za vse generacije.. pol je pa mogoče moje prov:D :D
LP

WiseBear ::

Še eden ki je pisal življenjepis v prošnji:\ ;(( Upam samo da ne bo 0 točk-neustrezno besedilo.


Pa še neki čisto offtopic: A vam tut zadnje čase slo-tech slabo odpira. Morm dat večkrat refresh??

LP

s5cougar ::

Pa je nujno, da se avtor v publicističnih besedilih razodeva? Jaz sem najprej napisal, da je besedilo publicistično (glede na funkcijsko zvrst), a sem kasneje prečrtal svoj odgovor in napisal, da je subjektivno>:D. Nisem edini, ki je naredil tako.
Errare humanum est.

ripmork ::

west:ne kliči hudiča-0.točk:'( 8-O .....pomoje že niso tolk hudobni(ali pač se motim:\ )...sam res ta bi bila pa kruta>:D :| ...

offtopic:ja,tudi jaz zadnji teden včasih preklinjam,ker napišem dolg post,potem pa toliko cajta traja da odneha in moram na novo napisat.Včasih zelo počasi,včasih pa dela res dobro;)
baje da je slo-tech server že prenatrpan....eh,važno da je tu:D :))

Bannockburn. ::

Poljudnoznanstvena besedila so tista, ki so med publicističnimi in strokovnimi. Namenjena so širši javnosti, vendar je tema tega besedila zelo strokovno opredeljena.

Primer poljudnoznansvetnih prispevkov so npr. poljudnoznanstvene oddaje na televiziji.
Se mogoče sporočevalec tam razodeva subjektivno? Kot npr.: "Menim, da so zebre ene izmed najlepših živali."? Ne.
Torej je bil ta članek publicističen.

Gremo naprej. Najbolj pravilna trditev, naslov in uvod katerega besedila navajata temo, je bila, da je to drugo besedilo. Zakaj? Besedilo se že v uvodnem delu ukvarja z morfemom brn-.

Kot besedilno vrsto je bilo potrebno napisati življenjepis in ne prošnje.

V nalogi, kjer si moral obkrožiti, če je raba vejic pravilna, je bil odgovor, da je raba pravilna, pravilen (a).

Stavčna struktura je: S/s +S (S skozi s plus S).

Pri prvi nalogi sta bila odgovora prenosnik in naslovnik pravilna.

Ozki naglašeni o je v besedi Vódnik. To spremenimo v vodník in dobimo npr. vodníka živine, katerega nato vključimo v kontekst.

Pri geselskih člankih so rešitve: 1. etimološki slovar, 2. splošni razlagalni slovar, 3. pravopis.
Pri drugi opciji nisem prepričan, če je SSKJ pravilna rešitev, ker je bila zahtevana vrsta jezikovnega priročnika, ne pa poimenovanje.

No, to je za zdaj vse, kar se spomnim. Če se kdo spomni še česa, naj navede in bomo rešili.

Bannockburn. ::

Ta forum nima opcije za podpisovanje in nadpisovanje besedila?

ganzi ::

ka pa tole a gre tkole..

bog jim je podelil najlepši del sveta, saj so bili potrpežljivi in še neki ne vem kva..
LP

Bannockburn. ::

Uh, tega se pa ravno ne spomnin najbolje, vem pa, da je bila ena finta v navodilu.

Gandalfar ::

Bannockburn: ima, uporabi sup pa sub

Bannockburn. ::

Stavčna struktura: S/S + S

Jebiveter ::

"Ok, good feeling's gone!" (--Dorie):(
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

s5cougar ::

Do sedaj imam še vse prav, razen publicistične fore, pri 2. geselskem članku sem pa napisal pomenski slovar, whatever...
Errare humanum est.

segi ::

Navodila so bila jasna, če znaš pravilno brat, kar naj bi srednješolec tudi znal :) Temu bi pri tujem jeziku rekli aktivno znanje jezika. :D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

segi ::

Ko smo rekli profesorci, da je bila matura lahka je zblaznela. Baje so "lahke" mature najslabše rešene...
Se kar strinjam glede na filing oziroma pripovedovanja...
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

jRk0 ::

ja lahke so najbolj zjebane...hitro kaj resis narobe:)

2. izbira je SSKJ 99% prav, ker sem slucajno eno cist isto nalogo reseval v eni knjigi. pa je blo tako.

ker ko isces pomen besede, gres v SSKJ in je zihr prav.
You fuck up once, you loose two teeth.

Bannockburn. ::

Dodajam: móhant je strokovna beseda.

s5cougar ::

Tvorjenka predgovor (podčrtaj pravilno):
-ima enodelno/dvodelno podstavo
-je izpeljanka/zloženka/sestavljenka/sklop
Errare humanum est.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s5cougar ()

BaRtMaN ::

Jaz sem dal dvodelna in sestavljanka, ker se tvori s predpono -> sestavljanje, pred pa ima tudi sam po sebi pomen.

Móhant sem dal tudi, da je strokovna beseda, kar sem razpoznal po krajšavi gastr. (gastronomija).

Za slovarje sem dal etimološki, pravopisni in pravorečni, zadnja dva s čistim ugibanjem. :P Vendar ko sem potem gledal učbenik, sem imel prav, samo pravopisni bi moral napisati frazeološki.

Strukturo sem dal S+S\s.

ripmork ::

tako je.Mohant je strokovna beseda.....jaz sem pa namesto etimološkega slovarja napisal Leksikon:8) :P ....sedaj opažam da konec koncev le nisem zaribal vsega,še vedno pa vse skupaj ni ravno spodbudno:| ....če me je pa kaj razjezilo me je pa to,ko so vsi govoril kako u izi je bilo;(( -pol se bojo pa vsi za glavo na koncu držal pa stokal>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Bannockburn. ::

s5cougar, enodelna, sestavljenka.

Bannockburn. ::

BaRtMaN, tvoja struktura ni pravilna.

Bannockburn. ::

RIPMORK, tako lahko pa spet ni bilo, kot so vsi čivkali. Če si imel kaj podlage, si jo rešil brez večjih težav, če pa si komaj v nedeljo pogledal učbenik, si pa imel kar nekaj problemov.

Jebiveter ::

off-topic: @Bannockburn., kako da si ti tako zelo preprican v svoje prav? Brez zamere, ampak opazam, da zelo samozavestno izpodbijes vsak drugi odgovor kot napacen...
Ali imas res toliko znanja ali imas podatke od kod drugod?
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Bannockburn. ::

1. Moje rešitve so bile take.
2. Sem velik slovenistični entuziast.
3. Vse, kar sem lahko, sem že preveril pri zanesljivih virih.

]ViRiana[ ::

Napišite mi poved in vam povem, kdo ima prav. :P
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)

Bannockburn. ::

Povedi se dobesedno ne spomnim, vem pa, da je bil v vezalno priredno vrinjen odvisni stavek.

Poved je bila podobna tej: Ne vemo zagotovo, ali je ta rešitev pravilna, in to navsezadnje niti ni tako pomembno.

Tito ::

Z vsemi točkami ki jih je navedel Bannockburn se strinjam in sem jih tudi sam izbral.

Potem se mi je pa še zdela zanimiva beseda peščica, ki lahko predstavlja malo ali pa majhno pest oziroma majhno peško... :D

BaRtMaN ::

Ustni izpit se mi bliža pa me zanimata dve stvari iz teme družbenostno jezikoslovje (sociolingvistika):
- Pomembna področja javne rabe jezika (šolstvo, mediji, uradi cerkev)
- Položaj slovenščine v javnosti (Republika Slovenija, zamejstvo)

Zanimajo me konkretni odgovori na teli dve temi, drugo smo jemali pri pouku. Hvala!

]ViRiana[ ::

Slovenščina je z ustavo RS določena za njen uradni jezik. To pomeni, da mora slovenski jezik obvladovati celotno področje javnega sporočanja v RS (množična občila, šolstvo, državna uprava, sodstvo, politika, vojska ter vse ostale javne delovne organizacije). Če se javno sporočanje v RS razširi z novimi in sodobnimi tehničnimi možnostmi, je treba poskrbeti, da se raba slovenskega jezika čim prej prenese tudi na ta nova področja (pred cca. 25 leti je bila še pri TV-dnevniku konkurenca med slov. in shr., danes je to opazno npr. na področju računalništva - slo. : ang.). Prebivalci RS imajo pravico na vseh področjih javnega življenja do svojega jezika. Za javno rabo je najprimernejša najvišja oblika našega jezika - t. i. knjižni jezik - gre za standardiziran jezikovni sistem, ki je nadlokalen, kar pomeni, da je vseslovenski in se zato po svojem ustroju razlikuje od narečij.

Kakšen je položaj slovenščine v zamejstvu, pa najbrž ni treba izgubljati besed. :|


Lp!
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11925012 (18937) m0LN4r
»

Matura 2010 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10514080 (9997) Jebac18
»

Matura 2007 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
19915969 (9359) monster-x
»

esej - bedarija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
568521 (7371) pingec
»

Srednješolska slovenščina - književnost in pranje možganov... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
1387748 (6128) root987

Več podobnih tem