» »

Matura 2007

Matura 2007

1 2 3
4
»

Pyr0Beast ::

Hhho, čez par ur pa pride biotehnologija. .. to bo uživancija .. :D

N-E-O ::

Kak je šla informatika?
Js sm pri zadnji nalogi pogorel, ker nismo nikol takih nalog obravnavali pri pouku. Pa excel.. naslavljanje.. ka je to?
A pri 1. nalogi 2. pole so ble rešitve 3 in 2?
Follow the white rabbit.

root987 ::

A pri 1. nalogi 2. pole so ble rešitve 3 in 2?

Da.

Js sm pri zadnji nalogi pogorel, ker nismo nikol takih nalog obravnavali pri pouku. Pa excel.. naslavljanje.. ka je to?

Naslavljanje je da narediš nekaj v stilu =A2*B$3$ - menda si moral celotno celico dati med $ - torej $B3$, ampak nisem prepričan kateri način je res tisti tapravi.

Zadnja naloga 2. pole - niste kdaj delali? Kaj zaboga ste pa potem obravnavali? Dexi je pa ja na dolgo in široko opisan še v maturitetnem katalogu in če si si slednjega vsaj bežno pogledal si bolj ali manj vedel o čem je bilo tam govora.

Sicer je blo pa dost kul - osebno bi sicer veliko raje imel zadnjo nalogo bolj v stilu predmature, ampak glede na to kakšni so bili takrat rezultati je za večino verjetno res bolje da je bilo tako kot je bilo.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

hash ::

Dost kul? Kaj je bilo dost kul? Kdo je sploh dolocil Dexi v kurikulum? (aja, pa ucbenik od Radota je katastrofa). Dali bi Python, tako kot zadnjic ne pa, da je bila samo ena naloga vredna boge 2 pike vse kar je bilo programiranja v polah. Pa Excel - zakaj zavraga bi moral znati katero naslavljanje je tisto? (se enkrat, dali bi Python). Potem tretje vprasanje na prvi poli - katero programiranje je bilo tisto? Prvic slisim za postopkovno programiranje. Problem je, da si nasi informaticarji taki veleumi, da si izraze kar samo izmisljajo in prevajajo, Rado je v svojem ucbeniku celo izumil "jezike umetne inteligence" (ki naj bi se pojavili nekje na zacetku devetdesetih)? Kateri so to? :D Svaka cast.
Of all the things I have lost I miss my mind the most.

SleepLess ::

Zelo neumno sestavljena matura. Sam sem jo sicer resil precej dobro, ampak pomoje bodo vse splosni rezultati porazni. Prva pola se je bila nekako za pricakovat, ampak druga...

Nevem ko sem izbral predmet informatika sem upal nekako, da se bom pri maturi moral imeti znanje o informatiki... Mogoce bi bilo bolje ce bi zbral racunalnistvo ? :)

Zgodovina sprememb…

Matek ::

Naslavljanje je da narediš nekaj v stilu =A2*B$3$ - menda si moral celotno celico dati med $ - torej $B3$, ampak nisem prepričan kateri način je res tisti tapravi.

Morda sem malo offtopic, ampak tisto z dolarskimi znaki ne bo držalo. Relativni naslov celice (A3) lahko spremeniš v absolutnega z dodajanjem dolarskega znaka pred celico, stolpec ali oboje, odvisno od želja. Tako da na koncu dobiš $A$3, ne pa $A3$.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

SleepLess ::

Kolko pa ste napisali tisti zgoščevalni faxtor pri 6 nalogi ?

Kako smo se sploh mogli lotiti tiste naloge?

hash ::

Zgostis po Shannon-Fanojevem algoritmu, dobis ven A = 0, C = 10, J = 110, K = 111. Ko si zgostil rabis za zapis niza 13 bitov. Prvotno si potreboval za vsako crko 8 bitov(torej krat 7 je 56). 56/13 pride pa 4(celostevilska vrednost).
Of all the things I have lost I miss my mind the most.

root987 ::

Dost kul?


Dost kul v stilu da sem rešil vse in menda tudi dokaj pravilno.

(aja, pa ucbenik od Radota je katastrofa)


Ma ne, a res? :)

hash: Se nebi mogel bolj strinjati, vendar ko sem sam spraševal zakaj ni več programiranja mi je bilo rečeno da je to informatika in ne računalništvo ali programiranje. Seveda bi tudi sam imel raje več Python-a, ampak večina bi pri takšnih nalogah kot je bila na predmaturi pogorela - na naši šoli sem bil edini (ok, morda je bil še kdo), ki sem rešil zadnjo nalogo.

Povprečje na drugi poli na predmaturi naj bi bilo le 35 ali 40%.

Morda sem malo offtopic, ampak tisto z dolarskimi znaki ne bo držalo. Relativni naslov celice (A3) lahko spremeniš v absolutnega z dodajanjem dolarskega znaka pred celico, stolpec ali oboje, odvisno od želja. Tako da na koncu dobiš $A$3, ne pa $A3$.


Mja, pika manj. :)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Azi ::

pisal danes racunalnistvo? Ostali? kako vam je slo?

Programiranje sm mel OK feeling (ceprav, da bi preveril, ce programi 100% delajo, bi moral scompilat jih). Vprasanja sem okvirno znal, nekatera sm resil na slepo ;)

Druga pola (informatika) je bila slabs. Tam sem vecino stvari bol ko ne ugibal...

mjakop ::

Meni se računalništvo ni zdelo težko. Rešil sem vse (za večino sem prepričan, da je prav). Ugibal sem edino na 2. poli pri vprašanju v kaj pretvorimo DTP v fazi načrtovanja ( ja vem, teorija).

N-E-O ::

@hash

Mislim, da tole ne bo držalo: A = 0, C = 10, J = 110, K = 111
Mogu si namreč po 2 črki skupaj tak da takole nekako pride: 00 01 10 11
Follow the white rabbit.

SleepLess ::

Hehe tole nalogo vidim, da ima tudi vsaki drugace reseno :)

Jaz sem prvo pisal dve crki skupaj tako kot N-E-O potem pa sem to nekako zgostil (ne me vprasat kako), in sem dobil A = 0, C = 1, za K in J pa se ne spomnim.

Ceprav sedaj ko logicno razmisljam se mi zdi hash-eva resitev se najbolj logicna.

Azi ::

@mjakop

mene je par detaljev zmedlo - npr. kaj izpise

writeln(14.289:8:2);

nism namrec vedel da se vrednosti "roundajo".


A se mogoce spomnes kaj si odgovoril prvi prvi nalogi na 2. poli (SMTP) ?

hash ::

N-E-O: Ne. Pa saj je bil cel postopek napisan. Najprej si razdelil na dva dela, ki imata cimbolj enak skupen sestevek ponavljanj crk v obeh seznamih(torej razdelis na A in C,J,K). Nato dobi zgornji seznam vrednost 0, spodnji pa 1. A je torej 0. Sedaj to rekurzivno ponavljas(C,J,K spet razdelis ...)
Of all the things I have lost I miss my mind the most.

N-E-O ::

Zadnja dva navodila naloge:

- Zgoščenemu zapisu znakov v zgornjem delu pripišemo znak 0, znakom v spodnjem delu pa 1.
- Razdeljevanje seznama rekurzivno ponavljamo, dokler ne pridemo do posameznih znakov.

Moja utemeljitev (vzel sem črke A, B, C, D kot primer):
Torej imaš pač tiste 4 znake oz. črke npr. da so A, B, C, D
Po navodilu gre takole: A 00 B 01 C 10 D 11
Zgornjemu delu pripišemo znak 0 (torej črki A in črki B), v spodnjem delu (črka C in črka D) pripišemo 1.
Razdeljevanje ponavljamo ( torej zgoraj zapišemo po ničli --> ničlo in enko, spodaj zapišemo po enki --> ničlo in enko).

Jaz sem prepričan, da je bil moj postopek pravilen.
Follow the white rabbit.

hash ::

Narobe si razdelil seznam. Pisalo je, da se seznam razdeli tako, da je sestevek ponavljanj crk pri obeh seznamih(razdeljenih) cimbolj enak. Torej se ni razdelilo na A,B in C,D pac pa na seznama A in B,C,D (primer za crke A,B,C,D - A se trikrat ponovi, B dvakrat, C in D le enkrat). Potem si seznam B,C,D se enkrat rekurzivno razdelil na B in C,D potem pa se C in D.
Of all the things I have lost I miss my mind the most.

N-E-O ::

Men se pa zdi, da sma oba prav nardila hm... ker A je bil v besedi 3x, B je bil 2x, C in D pa po 1x.

Ti si naredil takole: A 3x --------- B 2x C 1x D 1x ( torej 3:4)
Jaz pa takole: A 3x C 1x --------- B 2x D 1x ( torej 4:3)

Razmerje je isto.
Follow the white rabbit.

hash ::

Ne. Nemores zamenjavati crk. Najprej razvrstis seznam po ponavljanjih - torej A,B,C,D. Potem ga razdelis na dva dela ampak nic ne smes zamenjevati crk. Samo razkosas.

Evo prepisana navodila:
1. Dan je niz, znakov, katerega zapis želimo zgostiti.
2. Za vsak znak v nizu določimo, kolikokrat je prisoten v nizu.
3. Rezultate razporedimo v seznam tako, da so znaki z največ ponovitvami na vrhu.
4. Seznam razdelimo v dva dela tako, da je seštevek ponavljanj znakov v zgornjem delu čim bližje seštevku ponavljanj v spodnjem delu seznama.
5. Zgoščenemu zapisu znakov v zgornjem delu pripišemo znak 0, znakom v spodnjem delu pa 1.
6. Razdeljevanje seznama rekurzivno ponavljamo, dokler ne pridemo do posameznih znakov.
Of all the things I have lost I miss my mind the most.

dr.bassti ::

hash & N-E-O kako sta pa potem b) primer pri te nalogi rešila?

Neo: "Mogu si namreč po 2 črki skupaj tak da takole nekako pride: 00 01 10 11"

In kako to veš, da si moral po dve? Pomoje ni nikjer pisalo :S
Malo pomalo

Zgodovina sprememb…

tx-z ::

A ma kdo mogoče seznam vprašanj za slovenščino ustno 2007? Pač kero vprašanje je na kerm listku..

Zaenkrat vem:
20. France Prešeren: Sonetni venec (15.sonet)
Biblija

:D
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

mare_ ::

3. Franz Kafka: Preobrazba
Tradicionalni in moderni roman
;)

sherman ::

A ni več paketov vprašanj?

tx-z ::

Uf ja, še 10ur pa 10min:) :\ klik
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

Pyr0Beast ::

Rečem lahko samo: Ojej ,,,. .. :D
Matematika ni šla glih najbolje, .. slovenščina je pa tut tko tko >:D

Tim Burton ::

20 pik.:D

tx-z ::

20pik

Slova-64-3
Mata-83-4
Angla-84-4
Fiza-83-5
Dojča-77-4 :\ Anglo se treba prtožt da dobim tist procent al 2 za 5 ;)
tx-z

mare_ ::

Saj sem že v drugo temo napisal, ampak da se še tukaj pohvalim - 34 točk :P
slo - 94
ma - 89 (pa za to sem mel najboljši občutek :S)
an - 96
ke - 97
fi - 91 (no, ja.. lahko bi blo bolš)

root987 ::

mare_: Čestitam :)

Men 3 pike falijo do zlatega... ampak ok, I'll live. ;)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

sherman ::

slo : 6 (79)
mat : 8 (99)
fiz : 5 (99)
rač : 5 (88)
ang 8 (90)

Alpheus ::

30 točk :D
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Zeberdee ::

Jaz sem pa totalno zadovoljen s svojimi trojkami in eno štirico... 16 točk ;)

moj_nick ::

32, vse 5, slovenština 4
110111001001010001010000

Pyr0Beast ::

@_mare
Čestitke :)
No, sicer bom pa tut jst s 19 točkami preživu XD
Sam da je, sam da je, več ne rabm :)

Ang (V) 76
Ke 89
Bth 83
ostalo pa tut ni vredno omembe xD

suse80 ::

oj... bogi revčki, kaj vse morate znat...
Tale matura očitno samo poneumlja dijake.
Vedno bolj neumna vprašanja in naloge so.
jaz sem bil tista generacija, ko smo spet uvedli zaključne izpite ( leto za nami pa so uvedli maturo)...
Ampak moram rečt, da je bilo otročje lahko Če pogledam tole zdaj...


No, tudi kasneje na faksu so bile stvari lahko kot keks... zdaj pa , kolikor spremljam, tudi na faksih iščejo samo še igle v kopicah sena...

Aja-srednja in faks sta pri meni oba elektro...
sedaj hodim še ob delu na ekonomijo in je za odtenek lažje, kot na elektrotehniki...
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

Steinkauz ::

Slo : 3 62%, obupen esej, tko da to je še kul
Mat: 3 69% pričakoval boljše
Ang: 4+2 75% Kul
Gef: 3 67% malček razočaran
Soc: 3 soco sovražm, tko da je to super(vzel na maturo misleč, da je kul)

Skupaj: 18 pik :)
Omejitve nimam, tko da mi dol visi :D

tx-z ::

A kdo ve zdej kaj treba narest? A ni treba neki kao neko potrdilo o maturi na faks nest?:\
tx-z

McHusch ::

Dobiš po pošti nadaljnja navodila.

JCD ::

mare čestitke

jest pa mam 24 točk, ampak sm brez omejitve tku d je bl nepomembno

Zeberdee ::

Zanimiv je pa pogled na odgovore po netu (o številu točk) in realnem povprečju.

Glede na to, da so na najbolj "obleganih" faksih (a hkrati tudi karierno dokaj ne ambicioznih - filozofija, psihologija, mogoče tudi medicina) dokaj nizke omejitve in ob gledanju povprečnih "vstopnih" točk mora res ogromno število dijakov pisati maturo blizu 10 oziroma 12 točk.

S svojimi šestnajstimi pikami in pravdobrim uspehom (na res levi ekonomski gimnaziji) bi lahko v prejšnjih letih prišel skorajda na vse fakse (če odšteješ kakšne težke fdv diplomate, filozofsko - za katero res ne razumem, zakaj tak naval) pa zato nisem naredil skorajda nič. Hkrati sem pa dojel, da je zlatega (vsaj na ravni mojega predznanja) težko dobiti in je za to potrebno mnogo odrekanja - za katerega pa ne vem čisto točno če je potreben. Tu, no razen če imaš kakšne čudne, orgazmične cilje (hkrati pa vidim, da prav zlati maturantje najbolj vpisujejo tehnične in narovoslovne fakse, kjer je nižji naval), lahko prideš kamorkoli z dobrim uspehom in malo sreče - tako kot upam, da jaz :).

Bi lahko kdo izbrskal, kakšen je bilo celotno povprečje (pozitivnih in np) ocen pri letošnji ali lanskoletni maturi?

LukaVi ::

A mogoče kdo ve, kje na ricu bi bilo moč dobiti seznam, na katerem so napisani mejni procenti za posamezne predmete?
Hvala
lp
lep pozdrav

Matek ::

Glede na to, da so na najbolj "obleganih" faksih (a hkrati tudi karierno dokaj ne ambicioznih - filozofija, psihologija, mogoče tudi medicina) dokaj nizke omejitve in ob gledanju povprečnih "vstopnih" točk mora res ogromno število dijakov pisati maturo blizu 10 oziroma 12 točk.

S svojimi šestnajstimi pikami in pravdobrim uspehom (na res levi ekonomski gimnaziji) bi lahko v prejšnjih letih prišel skorajda na vse fakse (če odšteješ kakšne težke fdv diplomate, filozofsko - za katero res ne razumem, zakaj tak naval) pa zato nisem naredil skorajda nič. Hkrati sem pa dojel, da je zlatega (vsaj na ravni mojega predznanja) težko dobiti in je za to potrebno mnogo odrekanja - za katerega pa ne vem čisto točno če je potreben. Tu, no razen če imaš kakšne čudne, orgazmične cilje (hkrati pa vidim, da prav zlati maturantje najbolj vpisujejo tehnične in narovoslovne fakse, kjer je nižji naval), lahko prideš kamorkoli z dobrim uspehom in malo sreče - tako kot upam, da jaz :).


Ne razumeš navala na filofaks? Ta faks pač ponuja ogromno ogromno programov, zato je IMHO logično, da gre dosti ljudi nanj. Tam je vsa lingvistika, polovica družboslovja, itd., čisto statistično gledano je po mojem mnenju precej logično, da gre dosti ljudi tja.

Kar se tiče tega, da si zlati maturant, se ne morem strinjati, da je potrebno tako zelo veliko odrekanja. Sicer čisto odvisno od osebe, ampak poznam kup ljudi, ki je tako bolj mimogrede pisalo 30 ali več (vključno z mano). So pa tudi takšni, ki so se res trudili za ta uspeh in zdi se mi malce ozkogledno, da si njihova prizadevanja označil za čudna in orgazmična. Če ti živiš po liniji najmanjšega odpora, še ni nujno, da je to absolutno najboljša rešitev za cel svet. Nekateri so perfekcionisti in želijo pokazati svoje sposobnosti tudi na področju učenja. Res je da med vrstniki to ne predstavlja ravno nekega najbolj čislanega prizadevanja, ampak jebiga.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zeberdee ::

Ne razumeš navala na filofaks? Ta faks pač ponuja ogromno ogromno programov, zato je IMHO logično, da gre dosti ljudi nanj. Tam je vsa lingvistika, polovica družboslovja, itd., čisto statistično gledano je po mojem mnenju precej logično, da gre dosti ljudi tja.

Kar se tiče tega, da si zlati maturant, se ne morem strinjati, da je potrebno tako zelo veliko odrekanja. Sicer čisto odvisno od osebe, ampak poznam kup ljudi, ki je tako bolj mimogrede pisalo 30 ali več (vključno z mano). So pa tudi takšni, ki so se res trudili za ta uspeh in zdi se mi malce ozkogledno, da si njihova prizadevanja označil za čudna in orgazmična. Če ti živiš po liniji najmanjšega odpora, še ni nujno, da je to absolutno najboljša rešitev za cel svet. Nekateri so perfekcionisti in želijo pokazati svoje sposobnosti tudi na področju učenja. Res je da med vrstniki to ne predstavlja ravno nekega najbolj čislanega prizadevanja, ampak jebiga.


Pa dobro, s samim narejenim faksom angleščine/francoščine/filozofije prav veliko biznisa ne moreš narediti (so pa izjeme). Začuden (glede na to, da imam prijatelje na nekaterih bolj "prestižnih" gimnazijah) sem tudi nad "ogromnim" vpisom na fakse, kjer, po pravici povedano, narediš faks in si direktno zaposlen v upravi, zdravstvu. V mojem, levem razredu (res lev!) se jih je ogromno vpisalo na pravo, ekonomijo, fdv - medtem ko pa je v razredu moje veze (4 zlati maturantje, 100%, povprečje v razredu nad 24) vpis (po mojem, skromnem mnenju) čuden: greh je, da s toliko splošnega predznanja, dobrimi ocenami in dobrimi delovnimi navadami zaviješ na defaktologijo, socialno delo, upravo, razredni pouk (ali pač ne - to je edit, mi je priletelo na glavo - spomni se pritegnjene turšice iz šestega razreda, ima diplomo ampak je čisto neživljenska)... To je metanje denarja (davkoplačevalskega) v jamo brez dna in tu je napaka sistema - potrebno je strokovno bolj naravnano šolanje (prej na šiht pa delat do smrti).

Ne govorim o liniji najmanjšega odpora. Vsaj ne tako direktno. Delal sem toliko, da sem si zaslužil tako oceno in ocena odstopa za eno točko od ocen v spričevalu za četrti letnik. Tudi jaz poznam nekaj "zlatih". V večini so to fantje in dekleta, ki so že v osnovni šoli bili nadpovprečni ampak ob takem številu (baje jih/vas je bilo letos še več) se potem vprašam - sem jaz podpovprečen?

Razgledan sem. Videl sem pol sveta. Diskutiram lahko o vsem razen o strojih (avtomobili).

Če že kaj sem s svojimi izkušnjami, sposobnostimi, nadpovprečen. Prepričujem samega sebe?

Perfekcionizem gor ali dol, ko boš sprejet na faks, zlat, srebrn, črn ali bel, boš enak. Imel boš enake pogoje - in v večini primerov - manj izkušenj. Preselitev v študijske centre, življenje na samem, -OH, bo polovico študentov odneslo. Ali je procent "odnešenih" zlatih večji od procenta povprečnih, pa prepuščam tebi.

S šihta, totalno prepit (treba proslavit;)), LP
edit typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zeberdee ()

JCD ::

LukaVi

Tukaj so objavljeni kriteriji za letošnjo maturo.

Lep dan

imallears ::

Zeberdee... give it a break. Vsak se sam odloči kaj bo, oziroma bi rad počel/študiral. Mi nismo na svetu zato da delamo gospodarstvo konkurenčnejše, državo močnejšo,... ampak da živimo, vse ostalo je le stranski produkt. In če je nekomu to, da poučuje razredni pouk in vzgaja mlade, v veselje, poleg tega pa zasluži dovolj za vredu življenje, zakaj bi ga silil v nekaj drugega, pa je lahko najpametnejši človek na svetu.

Še to, tko drugorazredno si označu tiste poklice, glede na vso svojo nadpovprečno razgledanost bi lahk vedu da defektologija pa razredni pouk pa socialno delo sploh niso lahka področja. Poleg tega pa je to včasih zelo nehvaležno delo.

tx-z ::

Uff, zdj sm opazu da mi je še slovenščina 1% zmanku do +1...torj slova 1% do večje ocene, mata 1% do večje, angla 2% :\
tx-z

r5r ::

Meni tudi 1 % pri slovenščini in kemiji. :(
And it makes me wonder.

ShowDown ::

@Zeberdee: Očitno nisi kaj razgledan, ko pa pišeš take izjave. ;) Verjetno si bolj 'naravoslovno-gostilniško-politično' ragledan, glede na to, da ne razumeš zakaj je na filofax-u naval. Glede tega ti je Matek že vse povedal.
Pa glede teh tvojih '10-12' točk....za marsikateri program na filofaksu je potrebno krepko več točk. :)

Zeberdee ::

no, samo za info, ekonomija ima 59 pik.

monster-x ::

Zeberdee, ja pa sprejmejo jih 540. Logično je, da ne more bit visoka omejitev. Če bi jih na ekonomijo sprejel 30, bi bila tudi zelo visoka omejitev.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matura v 5 dneh ?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6016969 (13600) martincek1
»

Matura 2010 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10514097 (10014) Jebac18
»

Slovenščina na maturi 2004 (Jezik)

Oddelek: Šola
492768 (2094) ]ViRiana[
»

Predmaturitetni preskusi

Oddelek: Šola
121714 (1589) starsplash
»

Slovnica pred vrati! (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
524928 (4256) rasta

Več podobnih tem