» »

Matura 2007

Matura 2007

1
2
3 4

tx-z ::

"Će je sestavek daljši od 250 besed in popolnoma ustrezen, ga ocenimo po merilih za ocenjevajne"....Mogoče si brezveze črtu...:\ Itq če je preveč, pa da je dobr...Nimaš kej skrbet :) Jst sm pa lih točn tisto dolžino k je bla predpisana napisu :)
tx-z

SleepLess ::

Mah raje sem prectro, zato ker nam je profesorca rekla da se se +-10 tolerira, kaj pa je vec ali manj pa se ze pike odbijajo. No ja pa saj prevec slabo ne more bit, ker sem uporabljal zelo zahtevne besede in stavke :)

Bolj me skrbi SLO v ponedeljek. Se grem raje ucit bo bolj konstruktivno.0:)

mare_ ::

A ste lahko začeli pisati drugi esej pred koncem prvih štiridesetih minut? Pri nas je hodil po razredu in nam obračal liste nazaj... ;((

r5r ::

Seveda. :)
And it makes me wonder.

root987 ::

A ste lahko začeli pisati drugi esej pred koncem prvih štiridesetih minut? Pri nas je hodil po razredu in nam obračal liste nazaj... ;((

Itak.

Tista 40-50 razdelitev je bolj za pomoč pri pisanju kot neko strogo pravilo - piše da se ni priporočjivo vračati nazaj, a če se hočeš, zakaj pa ne?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

tx-z ::

!???? !! Js bi se prtožu! Resno... Ti maš vso pravico da greš naprej delat, enako pr prvi poli...Lahko začneš z B delom pa greš pol A...kokr ti paše..
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

Steinkauz ::

Kr ni vam pustu it naprej 8-O
No ja sicer se je vsak esej dal napisat v 20-25min sam sklepam da se prtožuješ, k si mogu dlje ostat tko :D

mare_ ::

tx-z ::

Oh ja, neki glagolov mi je pa celo šlo :) Se ne spomnm za vse..

A kdo mogoče ve, če je samo ena oblika pisma pr slovenščini? Pač za prošjnjo, pritožbo,...Če je oblika vedn ista?
tx-z

KandazaR ::

Da.

pingec ::

Posnetki so slabši od angleščine, ki bi jo slišal v realnosti imo.

Tisti T,F,NG pa mi sploh niso všeč ker vedno najdem nek primer kjer je stvar dvoumna čeprav tekst popolnoma razumem, če bi bil v slovenščini bi isto okleval... :\
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

mare_ ::

Tisti T,F,NG pa mi sploh niso všeč ker vedno najdem nek primer kjer je stvar dvoumna čeprav tekst popolnoma razumem, če bi bil v slovenščini bi isto okleval...
Točno to gre tudi meni na živce. Ko lahko dejansko utemeljiš za oba primera - torej ali je true ali false - zakaj bi tako bilo. Ma... vsaj eseji so bili fajn :)

huntergirl ::

A ste lahko začeli pisati drugi esej pred koncem prvih štiridesetih minut? Pri nas je hodil po razredu in nam obračal liste nazaj... ;((


Po pravilniku je tko da NE smeš začet rešvat B dela prve pole al pa drugega eseja preden ne preteče predviden čas. vem da je neumno pravilo ker bi sama velik rajš začela z B delom wordbuildingom za ogrevanje sam pač ne smeš... (oz. na enih šolah so zgleda goljufali)

Zgodovina sprememb…

KandazaR ::

Tisti čas, ki je napisan na polah je samo za priporočilo. In oguljufani so na tistih šolah kjer jim to niso pustil.

Neo12 ::

Sem prebral še enkrat tiste tekste, ki so bili na maturi sam se ne spomnem nič kaj sem napisal. Kaj bi lahko kdo od vas izpisal rešitve.

Fr33man ::

Kaj slova je jutr tut ob devetih zjutri?

mare_ ::

Neo12 ::

Ov jst nisem imel tega teksta, da ni to bilo mogoče za višjo raven.

Fr33man ::

Na sporedu je jutrišna slovenščina! Torej 2 vprašanji:

1) Kaj so to sekvence in replike v nekem besedilu?
2) A mi lahko kdo na kratko in po domače razloži navezovanje?:D

mare_ ::

1.) Sekvenca je zveza dveh replik. Replike so pobudne in odzivne (in poodzivne); replike so dejansko v dvogovornem besedilu povedi, ki jih izreče eden od govorcev.
2.)Navezovanje je eno od slovničnih razmerij v zvezi povedi - gre se za to, da se v naslednji povedi ponovi podatek iz prejšnje. Ponovi se lahko na več načinov: lahko je ponovljen z isto besedo oz. besedno zvezo; lahko je izražen s pod-, nad- ali sopomenko; lahko je izražen s kazalno besedo (zaimkom); lahko je izražen z osebno glagolsko obliko za 3. osebo; lahko pa sploh ni izražen in moraš uporabiti logično sklepanje :P

Hockey ::

Mogoče bi se še komu dalo razložiti S Sturkturo?

Konkretno me zanima :



Primer za prvo strukturo, razlika med drugima dvema ter razlika med zadnjima dvema. Hvala v naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hockey ()

mare_ ::

S predstavlja stavek. S + S predstavlja dva priredno zložena stavka, S\S dva podredno... Podredne stavke podčrtaš tako, kot ustrezne stavčne člene... Ne vem, še kej?

hamax ::

S/2 /S\ S/2

pomeni polovico glavnega stavka, vrinjen stavek in druga polovica. če boš slučajno kdaj nucal.

tvoji primeri:
1. glavni stavek, podredni stavek, podredni stavek
2. glavni stavek1, priredni2, priredni3, podredni1, priredni z podrednim1
3. glavni stavek1, priredni2, priredni3, podredni1, priredni z prirednim 3
4. glavni, podredni
5. podredni, glavni

edit: še primer prvega: Ta stavek je glavni, ki pa mu sledi podredni, ki je vezan z veznikom ki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

jstrna1 ::

slovenščina je za nami.
Zanima me glede stopnjevanja. Se je dalo lepo stopnjevat vse primere?

Kakšen je primernik ter presežnik za "neki znanec"?

Se kdo spomni pravilnega odgovora pri S strukturi?
Amd Athlon 2500+ & Ati radeon 9... !!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jstrna1 ()

SleepLess ::

Jaz sem neki znanec pustil prazno, pri drugih dveh pa sem stopnjeval z bolj in najbolj. Drugace mi je bilo pa kar tezko (sem pricakoval vec besedotvorja, ki mi bolj lezi, ne pa samih nalog za 6 tock na katere si moral odgovore poiskat iz besedila).

mare_ ::

Meni se je zdelo pa presenetljivo lahko. jstrna1: saj je pisalo, da stopnjuj samo tiste, ki jih lahko.

s struktura(približno):S/S\S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mare_ ()

jstrna1 ::

katerih se pa ni dalo? Zadnji primer sem tudi jaz pustil prazen.
Amd Athlon 2500+ & Ati radeon 9... !!!!

mare_ ::

taprvedva sta se dala

mjakop ::

neki znanec se res ni dal stopnjevat. S strukturo sem pa tudi jaz dal tako kot mare_. Se mi pa ni zdela težka pola. Verjetno so dal mal lažjo, ker je bil esej zagulen.

Hammer123 ::

Ste pri stopnjevanju(19. naloga) napisal zraven tudi samostalnik, ali samo stopnjo pridevnika.

hamax ::

pisalo je da stopnjuj pridevnik. tko da...

blo je še kr lahko.
kaj ste pa dal za sopomenki besed eksotično in inšpekcija?

paljer ::

Tropsko pa kontrola mogoče:)?!

McHusch ::

Tuj, nadzor. (Kontrola ni domača beseda.)

hamax ::

tropsko je daleč od sopomenke pa še prevzeta beseda je.
kontrola je pa ravnotako prevzeta beseda.
jaz sem dal nenavaden in nadzorovalci.

edit:

eksótičen -čna -o prid. (ọ́) ki je iz tujih, navadno južnih dežel: eksotičen les; eksotična rastlina; eksotična akvarijska riba / eksotični motivi v glasbi; eksotična kultura // ki se loči od navadnega, znanega, domačega; nenavaden, tuj: ženska z eksotično lepoto; eksotično ime; eksotično vedenje / potovanje po eksotičnih deželah eksótično prisl.: eksotično učinkovati; eksotično folklorni ples

inšpékcija -e ž (ẹ́) 1. sistematično pregledovanje, spremljanje poteka ali razvoja česa, zlasti določene dejavnosti; nadzorovanje, nadzor: poostriti inšpekcijo; inšpekcija poslovanja / imeti, opraviti inšpekcijo // s prilastkom organ, urad, ki opravlja tako pregledovanje, nadzorstvo: za vse to skrbi devizna, finančna, tržna inšpekcija; prijaviti kaj sanitarni inšpekciji; inšpekcija dela za nadzorovanje izvajanja predpisov o varnosti pri delu 2. pog. inšpektor, inšpektorji: inšpekcija je odkrila primanjkljaj; danes bo prišla inšpekcija ♪

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

paljer ::

Po moje je kontrola ravno toliko domača beseda kot inšpekcija. Mogoče pa se pozna vpliv EF na moje besedišče.

Pa še SSKJ:
eksótičen -čna -o prid. (ọ́) ki je iz tujih, navadno južnih dežel,
trópski -a -o prid. (ọ̑) nanašajoč se na področje na obeh straneh ekvatorja med severnim in južnim povratnikom

kontróla -e ž (ọ̑) 1. ugotavljanje skladnosti kake dejavnosti z določenimi pravili, predpisi; nadzor, nadzorstvo: poostriti, uvesti kontrolo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: paljer ()

tx-z ::

Jst sm pa črto dau tm k je bil neki znanec...ns so učil da če pustiš prazno je to kt da nisi rešu in ne dobiš točke :\

Drgač pa, a kdo mogoče ve kko je blo z vejco pr "le da"...Jst sm dau da je uredu tko...Se mi zdi nemogoče da bi tm mogla bit še kšna vejca...
tx-z

Hockey ::

Jst sm pa črto dau tm k je bil neki znanec...ns so učil da če pustiš prazno je to kt da nisi rešu in ne dobiš točke

Marija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hockey ()

bluefish ::

pih :|

mjakop ::

zigam: Sem jaz dal isto črte tam. Moraš nekak označit, da se ne da. Za "le da" gre pa za zloženi veznik al kaj je že tisa fora in zato ni vejice. Vsaj tako sem jaz razmišlju (če je pa prav pa ne vem).

hamax ::

če je veznik zložen se vejico postavi pred prvo besedu veznika.

mjakop ::

Pred le da je tko že bila vejica. šlo se je samo zato ali mora biti vmes med le in da.

monster-x ::

Navodila niso bila dovolj natančna očitno. Stopnjuj tisto, kar se da. Kje pa piše, da je treba označiti, da se ne da?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

tx-z ::

Ja po eni strani ja, sam zakaj bi pol to dal sploh not? Pustiš nalogo prazno in dobiš 1točko...
tx-z

Neo12 ::

Jaz sem dal za sanitarna varnostna, za akontacija predplačilo, za eksotično turistična. Za ostale pa se sploh ne spomnem keriso bili. Jaz nsem obkrožil da se vejice med le in da ne npiše. Mislim, da je to bila prva rešitev. Kaj bi lahko dobil kaj točk pri tisti nalogi s stopnjevanjem, če nisem pri tisti nalogi naredil ničesar. Na primer za zadnjo.

hamax ::

ne!

eksotična je turistična?
sanitarja je varnostna?

wow

Neo12 ::

kaj si pa ti napisal, da je

monster-x ::

zigam, ja, navodila niso bila dovolj natančna. Kako naj jaz vem, da moram tam narediti črto in ne narisati slona? Če pa bi tako dobil eno točko, pa je to njihov problem. Naj pazijo na take stvari v prihodnje.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Hockey ::

Točke za prazno polje žal ne bo. Treba je označit s črto.

hamax ::

pa kaj se norca delajo?
a kjer piše, da morš 3 črke obkrožt moš tud čez ostale črto potegnt?

sherman ::

Točke za prazno polje žal ne bo. Treba je označit s črto.

Zakaj pa?
Če že tako radi poudarjajo branje navodil (obkroži, podčrtaj, v eni povedi, dveh povedih ...), zakaj bi tukaj mogli naredit nekaj, kar ne piše v navodilih. Iz navodil lahko čisto upravičeno sklepamo, da ni tam, kjer se stopnjevat ne da, treba narediti nič. A je res tak problem dopisat Označi kjer se ne da.?
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matura v 5 dneh ?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6016969 (13600) martincek1
»

Matura 2010 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10514097 (10014) Jebac18
»

Slovenščina na maturi 2004 (Jezik)

Oddelek: Šola
492768 (2094) ]ViRiana[
»

Predmaturitetni preskusi

Oddelek: Šola
121714 (1589) starsplash
»

Slovnica pred vrati! (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
524928 (4256) rasta

Več podobnih tem