» »

System architectures

System architectures

Trubadur ::

A mi lahko kdo razloži kaj pomenjo te arhitekture (v čem se razlikujejo pa primer)?

Alpha
ARM
CRIS (Axis Communications ETRAX 100LX embedded CPU)
IA-64
m68k
MIPS
PA-RISC
PowerPC
S/390
SuperH
SPARC

tnx
lp
Berite Thomasa!

Vesoljc ::

heh, zakaj se mi zdi, da bi tak odgovor porabil celo knjigo?

go google, vse morat pisat...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Trubadur ::

A mi lahko kdo še na hitr in zelo po domače pove kakšna je razlika med 32 in 64 bitnim proci?

tenkju;)
Berite Thomasa!

OwcA ::

Zelo na hitro, v registirh in delu z njimi.
Zelo po domače, v številu predalčkov.
;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Trubadur ::

damm damm damm
Ok kera arhitektura so obični računalniki?
Berite Thomasa!

OwcA ::

IA-32.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Trubadur ::

Zelo na hitro, v registirh in delu z njimi.
Zelo po domače, v številu predalčkov.

lahko mal bl zakompliciraš;) :D To mi na žalost ne pove nič:8)
Berite Thomasa!

Highlag ::

V bistvu si naštel en kup procesorjev, ki se med seboj razlikujejo po naboru in količini strojnih ukazov, količini registrov, količini medpomnilnika, frekvenci, številu nogic, oblike ohišja..... Skratka niso ravno združljivi med sabo :D

Za vsakega posebej rabiš prevajalnik, če hočeš zanj napisat kaken program. Za detajle boš pa res moral pogoglat, ker je tega enostavno preveč, da bi kdo to vrgel iz rokava.
:\
Never trust a computer you can't throw out a window

Trubadur ::

Kam spada recimo mac?
Me/gehen googlat:) :O
Berite Thomasa!

CCfly ::

Alpha
Ena najhujših arhitektur za big iron mašine. Intel je od DEC kupil licenco in jih skenclal, da ne bi konkurirali Itaniumu. Naloga konstruktorjev je bila izdelati najhitrjše ne glede na porabo in toploto. Procesor je tipa RISC.

ARM
Procesor namenjen integriranim rešitvam, ki ne smejo kuriti elektrike kot kakšen Prescott. Poraba ARM-ov se meri v mW, arhitektura pa izhaja iz Alphe. Družina StrongARM se malenkost razlikuje v arhitekturi. Dolžina besede je od 16bit do 32 bit. Procesor je tipa RISC.

IA-64
Označuje Intel / HP arhitekturo Itanium, ki naj bi bila arhitektura prihodnosti *akhem*. Dolžina pomnilniške besede je 64-bitov. Procesor je tipa PA-RISC.

IA-32 včasih tudi kar x86
To je arhitektura, ki jo najverjetneje uporabljaš doma. Dolžina pomnilniške besede je od 8-bit do 64-bit (večina danes 32-bit, kar označuje tisti IA-32). Procesorji so tipa CISC, čeprav so notranje grajeni kot RISC.

m68k
Gre za Motorolino pogruntavščino, ki je stara vsaj toliko kot x86. Uporabljali so jih v prvih Applih in Amigah in Palm-ih. Dolžina pomnilniške besede je 8-bit - 32-bit. Procesor je tipa CISC.

MIPS
Podoben kot ARM le da je sedaj nekoliko v zatonu.

PowerPC
IBM-ova arhitektura, ki jo uporabljajjo tudi pri Mac-ih in Amigi. Dolžina pomnilniške besede je 32-bit in 64-bit. Gre za RISC procesorje.

S/390
Gre za eno od najstarejših IBM-ovih pogruntavščin. Gre za arhitekturo, kjer so veliko pozornosti posvetili združljivosti za nazaj. S/390 lahko poganja vsak program, ki je bil preveden za prejšnje različice. Milsim da gre za CISC.

SPARC
Sun-ova arhitektura, ki bo vsak trenutek umrla. Sparc procesorji so bili odlični za delovne postaje in strećnike, potem so pa malo zaspali. 32-64 bit in RISC.

Okej je bolj na kratko ampak za tole bi res lahko celotno knjigo spisal.

Trubadur ::

CCfly to mi deli
:D :D :D :D
Berite Thomasa!

barbarpapa1 ::

Par korekcij k CCfly opisom:

ARM ni imel kakšne skupne poti z DEC Alpha procesorji, temveč je (bil) izdelek Britanske firme ACORN (ARM pomeni Acorn Risc Macshine). Razvit je bil leta 1985, debitiral pa je v Acornovem računalniku Archimedes ter velja za prvi komercialno dostopen RISC procesor za osebne računalnike. Zgodovino ARM-a lahko vidiš tukaj, kako pa je izgledal Archimedes, pa tukaj (klikni na Acorn, 32 bit).

Če hočeš kaj več vedeti o procesorskih arhitekturah, malo pogooglaj izraze CISC, RISC in VLIW.

LP

Jože

CCfly ::

Kolikor sem prebral je bil glavni načrtovalec Alphe tudi načrtovalec ARM-a in Transmeta Crusoe-ja. ARM naj bi bil v bistvu scaled down verzija od Alphe. Tako sem prebral v intervjuju, ne bom pa dal roke v ogenj za to.

barbarpapa1 ::

Zdravo

Sam se nisem nikoli poglabljal v to, kdo je vodil razvoj teh procesorjev. Če je to bila ena in ista oseba, potem je verjetno obratno, da je ARM vplival na razvoj Alphe. Časovna os namreč pravi, da se je ARM pojavil 1985, prve Alphe pa 1992. Zanimivo je tudi, da se nekako istočasno z ARM procesorji pojavi tudi HP serija strežnikov z imenom Spectrum, kjer se prvič pojavi HP-jev RISC procesor, poimenovan Precision Architecture - PA RISC.

Bi pa bilo zanimivo omeniti še en procesor, ki ga ni več na sceni, je pa bil prvi posebej dizajniran za večprocesorsko delo. To je bil INMOSOV TRANSPUTER, zraven pa je prišlo še programsko orodje (jezik) za razvoj paralelnih aplikacij, imenovan(o) OCCAM.

Sicer pa zgoraj navedena dejstva niso niti pomembna za razumevanje arhitektur...

LP

Jože


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Za nostalgike: Viva Amiga (dokumentarec)

Oddelek: Strojna oprema
444261 (3371) opeter
»

30 let x86 arhitekture (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Kiberpipa
22521709 (10166) BigWhale
»

Intel žuga AMD-ju

Oddelek: Novice / Tožbe
425549 (3069) Brane2
»

Zmeda z 64 bitnimi procesorji

Oddelek: Strojna oprema
272323 (1787) Zheegec
»

Prenos LINUX programske opreme na IBM RS6000 delovno postajo (AIX)

Oddelek: Programska oprema
121625 (1497) barbarpapa1

Več podobnih tem