Slo-Tech - Pat Gelsinger, izvršni direktor Intela je na sejmu Computex v Tajpeju izjavil, da nas je obdobje dela in učenja od doma med pandemijo COVID-19 pripeljalo do cikla eksplozivne rasti na področju polprevodnikov, kar je močno obremenilo globalne dobavne verige. Po njegovem mnenju je industrija že napravila ustrezne korake, da se stanje kratkoročno popravi, a vendarle utegne trajati še par let, da se prilagodijo prezasedene proizvodne zmogljivosti, proizvodnja substratov in drugih potrebnih komponent.
Vse to bo, kot pravi, vplivalo na razpoložljivost naprav za običajne uporabnike; od telefonov, računalnikov in tablic, zelo verjetno pa se bodo zaradi tega dvignile tudi cene. Kot je še povedal, Intel med kratkoročnimi ukrepi načrtuje gradnjo dveh proizvodnih kapacitet v Arizoni vrednosti 20 milijard ameriških dolarjev, podobne načrte pa ima podjetje še na nekaj lokacijah v Evropi in ZDA.
Nekoliko bolj optimistična pa je bila v intervjuju za Bloomberg (vir je plačljiv, alternativa) izvršna direktorica AMDja, dr. Lisa Su. Po njenem mnenju gre samo za nekakšen megacikel, ki ga mora industrija polprevodnikov preprosto preživeti, kot se je doslej v njeni karieri zgodilo že nekajkrat. Dodala je še, da je na tem področju veliko za postoriti, a je industrija po njenem mnenju zelo dobro pripravljena na take spopade. Prav tako je ne skrbi, da bi po koncu polprevodniške krize nastopilo obratno stanje, torej višek ponudbe nad povpraševanjem. Kot pravi, bomo v naslednjih letih prav vsi potrebovali več računske moči, zato tudi pri AMDju vlagajo v dodatne kapacitete na tem področju.
Pandemija se končuje. Dvomim, da ne bo korekcije pri povpraševanju.
upam da imaš prav, moj 6 let star i5 je že dokaj bogi
Mah, saj tako hudo spet ni. V dobri akciji si lahko dobil 10600K za okoli 200 EUR. Z malo sreče easy 5GHz all core.
So pa zaloge in cene lahko občasno naravnost obupne, če sploh ne omenjamo grafičnih kartic. Procesorji, diski, RAM, vse to se počasi draži v domačih trgovinah. Po redni ceni se nič ne splača kupit... Lani sem v Nemčiji kupil 2TB 860 EVO za 200 EUR, pri nas bi me obrali do kosti.
Pri vsej tej zasičenosti trga s consumer IT robo, se oni bojijo za svoje čipe. Pa kr tovarne bi zidal za tisto leto pa pol čip krize, pa zraven z obljubami pobasat peneze od lokalcev, pred koncem gradnje pa poplava čipov... Isto, kot da bi šel danes zidat fabrko za delat zaščitne maske.
Redko kdo res potrebuje top-of-the-line zmogljivost.
i5-2320 ima en bench 600, zadnja generacija i5 pa 1100. (OK, i9 gre do 1800)
Je res dvakrat hitreje, ampak kdo to res potrebuje? Igričarji, ja. Veliko kompajlaš? Saj imaš jedra. Video? Grafa.
Se najde, ampak za "normalne ljudi" (torej forumski nadčloveki izvzeti) je čisto OK. (govorim za domačo uporabo, čeprav za kaki Office je tudi 90% pokrito)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!