AnandTech - čeprav bo celotna linija še vedno nosila ime Atom, na površju ostaja enako samo ime. Intel je namreč spremenil zasnovo procesorja in veznega čipovja, saj bosta nekdaj nalogo treh čipov po novem opravljala samo dva. Celotna platforma nosi kodno ime Pine Trail, nov procesor pa Pineview. Slednji je od trenutnih procesorjev Diamondville popolnoma drugačen, saj v istem čipu poleg jedra vsebuje še pomnilniški kontroler (verjetno enokanalni DDR3, Intel še ni izdal vseh podrobnosti) in grafični čip. Prek intelove DMI povezave (ki jo še vedno Intel uporablja za komunikacijo med severnim in južnim mostom že od predstavitve serije 900 veznih čipovij) se bo procesor/grafični čip/pomnilniški kontroler pogovarjal z južnim mostom (kodno ime Tiger Point), ki bo skrbel za PCIe reže, zvok, hrambo podatkov in komunikacijo z ostalo periferijo. Največji porabnik pri trenutni platformi je prav v 130 nm proizvodnem procesu izdelano čipovje, ki porabi veliko več energije od samega procesorja. Porabo bo integriran grafični čip zmanjšal, pomnilniški krmilnik pa bo poleg manjše porabe pripomogel tudi pri hitrosti celotnega sistema, saj je zasnova procesorjev Atom močno odvisna od latence pomnilnika. Stroške izdelave (in morda cene?) bo znižalo tudi enostavnejše, 4 plastno tiskano vezje, saj je zdaj v uporabi večinoma 6 plastno. Prve naprave, osnovane na platformi Pine Trail, Intel pričakuje že na junijskem sejmu Computex.
Če bodo samo selil in združevali silicij brez kakršnihkoli optimizacij se bo trenuten atom (ki se zaradi majhne stične površine že greje kot sam satan in večino toplote preseva v PCB) grel še bolj. Prihranek je na kakšnih 2x100 nožicah kar ni tako malo, se pa pojavi še en problem, če bo integriran mem. kontroler potreboval svoje napajanje bo potrebno trenutno napajanje preseliti na prejšnje mesto čipseta kar pa spet pomeni še večje gretje na še manjši površini.
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
pyro :) ... verjetno so tem in še čem razmišljali tudi inžinerji pri intelu :) in verjetno tudi odkrili/izdelali kakšno rešitev ... Sploh če pogledaš sliko v originalnem članku na anandtechu boš videl da se procesor greje minimalno (če je to prava slika seveda) ... sicer pa počakajmo na končni izdelek
Največji porabnik pri trenutni platformi je prav v 130 nm proizvodnem procesu izdelano čipovje, ki porabi veliko veče energije od samega procesorja. Porabo bo inegriran grafični čip zmanjšal, pomnilniški krmilnik pa bo poleg manjše proabe pripomogel tudi pri hitrosti celotnega sistema, saj je zasnova procesorjev Atom močno odvisna od latence pomnilnika.
Kar nekaj typotov bi bilo potrebno popraviti
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25
Procesor se greje minimalno seveda da, vendar v nabitem netbooku ta minimalno že ni več tako malo. Sploh ob poraznih hladilnih rešitvah. Je + in je -, če bodo porabo spustili bo to vsekakor dobra rešitev, če bodo TDP cpu-ja dvignili iz 2W na 10W to nikakor ne bo dobro.
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place