» »

Intel predstavil Silvermont

Intel predstavil Silvermont

Slo-Tech - Intel je uradno predstavil novo arhitekturo mobilnih procesorjev z imenom Silvermont, ki bo sčasoma nadomestila Atome. Slednji so na trg privekali pred dobrimi petimi leti in od tedaj se je spremenilo marsikaj. Atomi pa so obstali, čeprav jih je Intel sproti pilil. V glavnem so postali manj energijsko požrešni, medtem ko so njihove sposobnosti le počasi lezle naprej. Ko sta jih po desni začela prehitevati AMD s Kabinijem in ARM s prihajajočim Cortex-A15, je Intel udaril po mizi in predstavil novo generacijo.

Silvermont je tako centralni procesor, ki bo predstavljal osrednje jedro prihajajočega zvarka čipov (SoC) Avoton. Silvermont bo zgrajen v 22 nm-tehnologiji FinFET in s 3D-tranzistorji, na voljo pa bo izvedenkah z dvema do osmimi jedri. Poleg Avotona bodo tudi še Rangley, ki bo namenjen infrastrukturnim napravam (usmerjevalniki ipd.), Bay Trail za tablice in Merrifield, ki bo nasledil Medfield in pride šele prihodnje leto. Vse bo seveda poganjal Silvermont.

Intel trdi, da je Silvermont bistveno hitrejši od predhodnika (Saltwell), za kar ima precej dobrih argumentov. Eden se imenuje OoOE (out of order execution), ki omogoča takojšnje izvajanje ukaza, ko so podatki nared, in ne nujno v zaporedju, kot ga predpisuje program. Tudi cevovod je dobil precej izboljšav, in sicer boljše predvidevanj razvejitev (branch prediction) ter hitrejše praznjenje in polnjenje cevovoda v primeru napak. Omenimo, da je Silvermont dobil cel kup novih ukazov, hitrejša je tudi enota za računanje s plavajočo vejico (FPU). To so le najopaznejše izmed izboljšav v samem drobovju, skupno pa naj bi bil Silvermont trikrat hitrejši in petkrat varčnejši od Saltwella.

Kot omenjeno ima Silvermont podporo za modularno dodajanje jeder. En modul ima dve jedri, v čip pa lahko stlačite štiri (torej do osem jeder) - nima pa HyperThreadinga. Precej naprednejše je prilagajanje dejanskega takta zahtevam in omejitvam, saj v obzir jemlje omejitve glede temperature, elektrike in moči, prav pa pride tudi avtomatična alokacija moči med CPU-jem in GPU-jem, odvisno od potreb.

Kaj bo Intel napravil iz Silvermonta, ostaja neznanka. Nedvomno gre za odličen čip, ki prekaša trenutno konkurenco. Toda mobilni trg je že precej razdeljen, spremembe pa se dogajajo počasi. ARM-arhitektura se je prijela in Intel bo moral pošteno delati, da bo x86 spet privlačna. Če bo gradil na Silvermontu, kot je v namiznim čipih iz Conroeja po več generacijah prispel do Haswella, se mu za prihodnost ni bati.

26 komentarjev

hojnikb ::

lepo, da so kočno prešli na OoOE. Upajmo sam, da niso pohabl l1 cache, tako kot pri starih atomih..
#brezpodpisa

Mipe ::

Tista primerjalna tabela me spravlja v bes. Comp1? Comp2? Nič konkretnega? Tudi jaz sem močnejši od Neznanca1, Neznanca2 itd. - izberem pa si jih sam in nikomur ne povem, kateri so. Vse skupaj smrdi po zavajajočem marketingu.

k4vz0024 ::

Kje pa je primerjava z Atomom?

nekikr ::

Mipe je izjavil:

Tista primerjalna tabela me spravlja v bes. Comp1? Comp2? Nič konkretnega? Tudi jaz sem močnejši od Neznanca1, Neznanca2 itd. - izberem pa si jih sam in nikomur ne povem, kateri so. Vse skupaj smrdi po zavajajočem marketingu.

Ko prebereš stavek v stilu, da bo nekaj 3x hitrejše in 5x varčnejše ti je lahko takoj jasno, da gre za PR BS. Najbrž ti niso tuje novice o 10x daljši avtonomiji baterij? :)

Lonsarg ::

k4vz0024 je izjavil:

Kje pa je primerjava z Atomom?


Jo skrivajo, ker najbrž ni lih 2x hitrejše pri 4x manjši porabi:P Nič čakat bo treba.

Sicer pa še ene 2 generaciji, pa bodo procesorji zmogljivosti Haswell zadosti varčni, da ne bo več potrebe po Atomih, vsaj ne v tablicah in večjih zadevah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

damjanll ::

Intel je udaril po mizi in rodila se je mis :)

Jst ::

Lani sem pisal, da je Intel zaradi ARMa v "panic mode." Izdelek sedaj imajo, če hočejo, da ne gredo v zgodovino, zaradi "mobile trenda," rabijo čimveč ekskluzivnih pogodb.

Upam, da jim rata...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pegasus ::

Intlu ne pravijo zastonj "chipzilla". Še dobro, da jim arm sedaj malo kuri pod nogami, ko amdju pohaja sapa ... Zares zanimivo bo postalo, ko se amd spari z armom.

Jst ::

Hja, "mobile trend" je prva res velika grožnja Intelu v zadnjemu desetletju+ (bi napisal v dvojini... zadnjima desetletjema?:)). Če se bodo pravočasno in pravilno odzvali, bomo pa še videli. Je pa res, da CPUji (ali pa če rečemo consumer) niso Intelov edini biznis.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

3p ::

Super, take vojne hočemo. Ko se je Intel nazadnje zbudil (zaradi Athlonov & co), je bilo zabavno.

Mipe ::

Upajmo, da je zdaj budnica za AMD in druge (v kolikor obstajajo).

trnvpeti ::

ze z haswellom so nategnili
tukaj ne zgleda nic drugace

SuperVeloce ::

Zanimivo, da so se znebili HT-ja. No, čeprav je tudi sedaj HT bolj pogost pri serverskih serijah atomov, kamor bodo te 4 modulne verzije padle...

gendale ::

mogoče so kaj spreminjali arhitekturo zaradi ooeja in bi ht pomagal v manj primerih (nekaj podobnega se je zgodilo pri prehodu iz p4 na c2d)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

_Dormage_ ::

skupno pa naj bi bil Silvermont trikrat hitrejši in petkrat varčnejši od Saltwella

Kot prej rečeno, PR BS.
Najhuje je, da jih ni sram. 8-O

SuperVeloce ::

Hayabusa ::

To je PR crap, čakam na RL teste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

hojnikb ::

SuperVeloce je izjavil:

Zanimivo, da so se znebili HT-ja. No, čeprav je tudi sedaj HT bolj pogost pri serverskih serijah atomov, kamor bodo te 4 modulne verzije padle...

bolje prava jedra, kot HT ;)
#brezpodpisa

7982884e ::

damjanll je izjavil:

Intel je udaril po mizi in rodila se je mis :)

pokaži mi miš

On single threaded performance, you should expect a 2.4GHz Silvermont to perform like a 1.2GHz Penryn. To put it in perspective of actual systems, we’re talking about around the level of performance of an 11-inch Core 2 Duo MacBook Air from 2010. Keep in mind, I’m talking about single threaded performance here. In heavily threaded applications, a quad-core Silvermont should be able to bat even further up the Penryn line. Intel is able to do all of this with only a 2-wide machine (lower IPC, but much higher frequency thanks to 22nm).

There’s no doubt in my mind that a Baytrail Android tablet will deliver amazing performance, the real unknown is whether or not a Baytrail Windows 8 detachable/convertible will be fast enough to deliver a good enough legacy Windows experience. I suspect it’ll take Airmont before we really get there by my standards, but it’ll be close this round for sure.

What’ll really be interesting to see is how Silvermont fares in smartphones. Max clock speeds should be lower than what’s possible in a tablet, but not by all that much thanks to good power management. When viewed in that light, I don’t know that there’s a more exciting mobile architecture announced at this point. The ability to deliver 2010 11-inch MacBook Air performance in a phone is insane.

Pro_moted ::

7982884e je izjavil:

damjanll je izjavil:

Intel je udaril po mizi in rodila se je mis :)

pokaži mi miš

On single threaded performance, you should expect a 2.4GHz Silvermont to perform like a 1.2GHz Penryn. To put it in perspective of actual systems, we’re talking about around the level of performance of an 11-inch Core 2 Duo MacBook Air from 2010. Keep in mind, I’m talking about single threaded performance here. In heavily threaded applications, a quad-core Silvermont should be able to bat even further up the Penryn line. Intel is able to do all of this with only a 2-wide machine (lower IPC, but much higher frequency thanks to 22nm).

There’s no doubt in my mind that a Baytrail Android tablet will deliver amazing performance, the real unknown is whether or not a Baytrail Windows 8 detachable/convertible will be fast enough to deliver a good enough legacy Windows experience. I suspect it’ll take Airmont before we really get there by my standards, but it’ll be close this round for sure.

What’ll really be interesting to see is how Silvermont fares in smartphones. Max clock speeds should be lower than what’s possible in a tablet, but not by all that much thanks to good power management. When viewed in that light, I don’t know that there’s a more exciting mobile architecture announced at this point. The ability to deliver 2010 11-inch MacBook Air performance in a phone is insane.



Dokler nebo čipov na mizi , pa testiranih lahko to kličeš miš ali slon, vseeno ker je pač PR.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Jst ::

What'll really be interesting to see is how Silvermont fares in smartphones. Max clock speeds should be lower than what's possible in a tablet, but not by all that much thanks to good power management. When viewed in that light, I don't know that there's a more exciting mobile architecture announced at this point. The ability to deliver 2010 11-inch MacBook Air performance in a phone is insane.


Verjetno v best case scenario minus malo PR rezerve. Worst case je pa količina bloatware-a, ki ga dajejo gor razni Samsungi, HTCji, LGji,... Da mi en proces HTC_Diagnostic_Logging (or something - sem ga vrgel že davno ven in se ne spomnim več natančnega imena) porablja 60MB, ki se res ne sliši dosti, a je bil v idle največji CPU porabnik, me res razjezi!! Potem sem imel (oz. imamo v mobilnih napravah) še polno takšnih "malenkosti." Ko sem vse to vrgel ven (od HTCja in od Googla) iz smartphone-a, sem imel občutek, kot da imam drug telefon. Sploh potem, ko sem zamenjal SD kartico za Sandisk Ultra 10 class z približno 30MB/s / 30MB/s. Takrat mi je pa res vse delovalo "neverjetno" v primerjavi z stock HTC (out of the box experience). Prej sem moral čakati, da se mi je odprla galerija ali da so se pokazali thumbsi, sedaj je to instantno. OK, malo offtopic, ampak je treba poudariti, da bo treba arhitekturo izkoristiti v polni meri - kar je Apple vedel že z iPhone 1. Ta trend (vržimo notri hitrejše (Ghz), večje (GB RAMA)) recimo z big.LITTLE mi je čisto mimo.


---

Jaz sem vedno navdušen, kadar pride arhitektura, za katero mislim, da ima potencial. Zato komaj čakam teste.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

D3m ::

SuperVeloce je izjavil:

Tom's HW


Bulldozer anyone :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

gnilojabolko ::

"Kot omenjeno ima Silvermont podporo za modularno dodajanje jeder."

Kopirajo AMD-jeve fore. Sram jih je lahko.
Po eni strani je to mogoce le nekaj dobrega, ker tako bodo prisiljeni v optimizacijo schedulerja v jedrih operacijski sistemov.

D3m ::

Kdo bi si mislil, da je Bulldozer celo nekaj dobrega naredil :))
|HP EliteBook|R5 6650U|

SuperVeloce ::

Ne vem, koliko kaj kopirajo. "modulna" zasnova bi naj bila čisto drugačna, kot pri bulldozerju. Pomembna stvar, ki si jo jedri v modulu delita, je L2. Potem se pa spisek že konča.

Jst ::

Full imata pa arhitektura Silvermonta in Bullbozerja skupnega... :/

Bulldozer arhitektura je posledica out of the box razmišljanja in še preden je izšla, smo vedeli, kje bo zadeva dobra in kje ne. Silvermontu, po drugi strani, lahko rečemo kar klasična optimizacija arhitekture in Intelovega 22nm procesa izdelave za low power naprave.

S tem ne pravim, da je BD slab, ravno nasprotno. Ko je izšel, je konkuriral Intelu, tam kjer je bil močan (INT multithreading).

Za Silvermont pa ne moremo nič reči, dokler ne vidimo testov. Na papirju se slišijo izboljšave dobre, power management bi v idealnih primerih lahko blestel, OoO je logičen korak, opustitev Hyperthreadinga v 1W območju tudi. Sploh pa ne moreš primerjati BDja in Silvermonta, ker sta namenjena čisto drugim napravam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel bo združil mobilno in PC divizijo

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
66135 (4944) ||_^_||
»

Intelovi varčneži Core M

Oddelek: Novice / Procesorji
2810291 (7696) hojnikb
»

Rockchip bo delal SoC za Intel

Oddelek: Strojna oprema
322931 (2773) trnvpeti
»

Atomi Z3000 (Bay Trail) so tu

Oddelek: Novice / Procesorji
289265 (6118) pegasus
»

Intel predstavil Silvermont

Oddelek: Novice / Procesorji
268456 (6481) Jst

Več podobnih tem