Europa.eu - Evropski parlament, Svet EU in Evropska komisija so sprejeli preliminarni dogovor o predlogu uredbe, ki bo nadaljevala trend zniževanja cen za gostovanje uporabnikov mobilne telefonije v tujih omrežij po EU. Cene se vsako letu julija znižujejo že od leta 2009, projekt pa se izteče letos, zato so si že dlje časa prizadevali za njegovo podaljšanje.
V danes sprejetem predlogu so določili naslednje maksimalne cene (navedene brez DDV), ki bodo začele veljati 1. julija 2012:
odhodni klici v tujem omrežju: 0,29 evra na minuto;
dohodni klici v tujem omrežju: 0,08 evra na minuto;
poslano kratko sporočilo: 0,09 evra,
prenos podatkov: 0,70 evra za megabajt.
Zniževanje cen se bo nadaljevalo vse do leta 2014, ko naj bi cene upadle do 19 centov na minuto za odhodne, 5 centov na minuto za dohodne klice, 6 centov za poslano kratko sporočilo in 20 centov za megabajt prenesenih podatkov. Tedaj bo začel delovati tudi trg gostovanja, ko bodo lahko naročniki na trgu prosto kupili gostovanje. V tujini bodo tako uporabljali omrežje in ponudnika gostovanja po lastnem izboru neodvisno od domačega operaterja. EU želi s tem ustvariti vzporedni trg gostovanj, ki bi poskrbel za nižje cene.
Poleg tega se 1. julija uvaja omejitev 50 evrov porabe pri gostovanju izven EU. Doslej je bila ta omejitev, ki je ščitila uporabnike pred previsokimi stroški gostovanja, v rabi le v EU, sedaj pa bodo morali operaterji svoje uporabnike o bližajoči se meji obvestiti pri gostovanju v vseh državah. Šele ko bo uporabnik eksplicitno potrdil nadaljnje gostovanje, bo lahko presegel stroške 50 evrov, s čimer se želijo izogniti nehotenim visokim računom.
O predlogu bo Evropski parlament odločal na majskem plenarnem zasedanju. Če bo potrjen, bo začel veljati s prvem dnem naslednjega meseca.
a se še komu zdi določanje cen instrument iz nekih drugih časov ?
Države imajo frekvenčni spekter in tam določajo pravila. Evropo bi lahko preprosto združili tako, da se države dogovorijo, da morajo vsi ki jim dajejo GSM in UMTS frekvenčni spekter imeti enake tarife za cel EU. Tako, bi dejansko dobili enoten EU trg.
Najprej bi cene poskočile, potem pa bi po nekaj združitvah prišli do kakih 5-10 operaterjev (dejansko združenih omrežij, ne le blagovnih znamk) za celo evropo in bi imeli neko normalno konkurenco ob normalnih cenah, kjer bi bila EU ena sama tarifa.
a se še komu zdi določanje cen instrument iz nekih drugih časov ?
Države imajo frekvenčni spekter in tam določajo pravila. Evropo bi lahko preprosto združili tako, da se države dogovorijo, da morajo vsi ki jim dajejo GSM in UMTS frekvenčni spekter imeti enake tarife za cel EU. Tako, bi dejansko dobili enoten EU trg
Najprej bi cene poskočile, potem pa bi po nekaj združitvah prišli do kakih 5-10 operaterjev (dejansko združenih omrežij, ne le blagovnih znamk) za celo evropo in bi imeli neko normalno konkurenco ob normalnih cenah, kjer bi bila EU ena sama tarifa.
Popolnoma se strinjam s tabo.. Sam pa skoraj nikoli niti ne kličem v druge države, s prijatelji in sorodniki pa komuniciram največkrat prek skype, msn pogovorov..
Men je bl WAT čemu določajo cene marsikomu nedosegljivega luksuza namesto da bi regulirali cene življenjsko potrebnih dobrin (hrana, voda, streha nad glavo, komunala, smetje, BMW, interneti, ...).
a se še komu zdi določanje cen instrument iz nekih drugih časov ?
Je. Vendar pa v danasnjih cajtih, ko gre pogoltnost megakorporacij na globalni ravni cez vse meje sprejemljivosti, postajajo precej aktualen instrument. Upam, da kmalu tudi zapovedo bankam, da za osnovne storitve (racun, domace online transakcije, ena debetna in ena kreditna kartica) ne smejo zaracunavati stranki nicesar, ce ima aktivnosti na racunu. Pa se precej zadev bi se naslo, kjer pac mora vrhovni sovjet preprosto udariti po mizi. Yebatga, one thing usually leads to another. :)
Upam, da kmalu tudi zapovedo bankam, da za osnovne storitve (racun, domace online transakcije, ena debetna in ena kreditna kartica) ne smejo zaracunavati stranki nicesar, ce ima aktivnosti na racunu. Pa se precej zadev bi se naslo, kjer pac mora vrhovni sovjet preprosto udariti po mizi. Yebatga, one thing usually leads to another. :)
AFAIK je tako v Franciji. Banka da zastonj račun in plačevanje, nimaš pa obresti...
A je kdo opazil, če so postali pozorni na obračunski interval? Ko so začeli regulirati cene po EU, so operaterji kar določili obračunski interval 100 kb. GSP na primer uporabi ob vklopu med 2 in 4 k, obračunanih je bilo pa vedno celih 100 k...