Slo-Tech - Podjetje VLX je v kraju St. Cloud v Minnesoti v nekaj pisarnah slab mesec po predstavitvi tehnologije tudi v praksi vzpostavilo svetlobno povezavo do interneta, koder se podatki po prostoru prenašajo s pomočjo svetlobnih impulzov. Na stropu so nameščene LED, ki s pobliskavanjem posredujejo podatke v binarni obliki modemom, ki so priključeni na računalnike. Ti sprejemajo podatke, jih posredujejo računalniku in omogočajo tudi odgovor na enak svetlobni način, tako da je komunikacija dvosmerna. Propustnost sistema je okoli tri megabite na sekundo, kar je primerljivo z linijo DSL.
To mi pa res ni jasno, zakaj počnejo? Oz. kaj želijo s tem dokazati?
Za brezžične komunikacije je RF spekter dosti bolj primeren kot pa svetlobni spekter. Pri žičnih komunikacijah so tehnologijo optičnih vlaken spravili do takega nivoja, da je slabljenje skoraj zanemarljivo. Tam je logično, da je to prihodnost. Ampak brezžično? :)
Zakaj je pa to neka nova tehnologija? Kolikor vem smo včasih veliko podatkov prenesli preko IR povezave, kar je dejansko svetloba... to kar jaz razumem pač mal na daljšo razdaljo deluje.
IR je ravno toliko svetloba kot WiFi spekter. Kar pa je ravno toliko svetloba kot vidna svetloba :) Samo da ima manj šuma iz okolice. Jaz tudi ne štekam poante tega.
Ena prednost je, da te naprave ne potrebujejo nobenih dovoljenj ali atestov za radijski spekter.
IR je ravno toliko svetloba kot WiFi spekter. Kar pa je ravno toliko svetloba kot vidna svetloba :) Samo da ima manj šuma iz okolice. Jaz tudi ne štekam poante tega.
Ena prednost je, da te naprave ne potrebujejo nobenih dovoljenj ali atestov za radijski spekter.
A za WiFi rabiš kako dovoljenje?
Ja. Proizvajalec mora ugoditi mojstrom tipa FCC, da je z njegovo napravo vse kul. In podobno v EU. Strožja merila so in atesti, kot za ostale naprave. Uporabnik seveda ne rabi nič, če si to mislil.
Po mojem zadeva ni slaba, če hočeš imeti omejeno brezžično mrežo znotraj ene sobe. Ne rabiš nobenih softverskih omejitev in kriptiranja, IR in vidna svetloba pač ne gresta čez stene... Razen če ti potem kakšen vohun ne porine senzorja med roletami...
Hm, a to so mišljene IR LED ali vidne? Bi lahko v vidni to motilo ljudi, ali je verjetn frekvenca utripanja prevelika?
Vidna svetloba je le en del elektromagnetnega spektra, tako da kar se varnosti tiče je enako kot z ostalimi brezžičnimi povezavami. WiFi signal tudi vsak vidi, pa kljub temu ima nekaj varnosti :)
Ne razumem zakaj se pogovarjate o varnosti, kot da je to pri tej vrsti komunikacije nekaj novega. Kar se varnosti tiče je enako kot pri wifiju. Saj je oboje EM valovanje. Samo drugačne frekvence je. Lahko uporabiš enake protokole.