Daily Tech - Intel bo v kratkem predstavil novo namizno platformo za najvišji del trga, ki bo nadomestila zastareli 975X Express. Glavni novosti, ki ju prinaša novi chipset, sta podpora PCI-Express 2.0 in DDR3, vsebuje pa tudi nekatere zaenkrat še vizionarske funkcije. Z X38 bodo namreč, če se bo proizvajalec tako odločil, delovali prihajajoči procesorji Penryn ter trojčki ATI-jevih nad fiziko navdušenih grafikulj. Izdelke na novi platformi je napovedalo dosti pomembnejših izdelovalcev matičnih plošč (podrobne specifikacije na spodnji povezavi), za overclockerje najbolj zanimiva bo najverjetneje DFI-jeva, saj bo vključevala (kljub Intelovem neodobravanju) podporo za pomnilnik DDR2. Izvorna novica.
Kaj pa je PCI express 2.0 :O Dosti zanimivo je da še ne tako veliko nazaj matičnih plošč po 200 eur skoraj da ni bilo za dobit, zdej pa če hočeš intel proc imeti in neko spodobno plato je prec 200 eu
K novici bi spadalo še malo izobraževanja in pojasnjevanja teh novitet. Ali sem jaz tako out, ali kaj, vsekakor prvič slišim, da bomo lahko na matično tlačili 3 grafične.
Že dve grafični na matični je bolj kot ne stran metanje denarja, tole z tremi se mi zdi pa že naravnost smešno
Zanima me: V čem je fora, da uporabljaš tri grafične ? A grafika potem deluje z 3-kratno hitrostjo ? Ali morajo biti vse tri grafične enake ?
Ta DFI zna bit zanimiva, če bo še oba standarda ddr2 in ddr3 podperala, hehe je takoj moja Najbrš je ta pci-e 2.0 tud kompatibilna za nazaj, mislm z zdejšno pci-e 1.0 standardom. Kar se pa 3ga slota za pci-e tiče je pa lahko tudi kot, ja za ageio PPU kartico al pa za tretjo grafično npr. ATI 2600XT / geforce 8600gt k računa samo fiziko, prva dva slota pa za sli oz. crossfire vezavo.
plate ki so podpirale dve vrsi rama so bile še zmeraj jajca ! aka sdr/ddr & ddr/ddr2 enako je z platami ki imajo grafiko ze integrirano... vse so več ali manj low cost
Ah, to pa že pomoje mal pretiravajo....mislm s tem PCI-EXPRESS 2.0 Kakšna pa je sploh razlika med Pci-e 1.0 pa med Pci-e 2.0 ??? Nekje na netu sm prebral, da pci-e 1.0 podpira do 2.5 GT/s prenosa podatkov, pci-e 2.o pa podpira do 5 GT/s prenosa. Prebral sem še, da je na Pci-e 2.0 nekaj kanalov rezerviranih za prenašanje fizičnih podatkov (računanje fizike), tako da bojo bili Geforce 8 izkoriščeni s tehnologijo QuantumEffects. Link
A to pomeni, da bojo začele kapljati grafične kartice z vodilom PCI-E 2.0, jst jih pa NE bom mogel uporabljati, ker nimam pci-e 2.0 plate ???
Prebral sem tudi, da bo morala periferija na pci-e 2.0 imeti posebne napajalnike z neko DXX podporo. ti so zaenkrat samo enermaxovi modeli. Pci-e 2.0
Kotnik, zadrzi se takih komentarjev... Drugace pa pred kaksnih konkretnim in kredibilnim testom brezveze razpravljat. Lahko da bo polomila vse pod sabo, lahko pa da bo polom.
Glede DDR3/DDR2 predvidevam da bo enako, kot pri P35 in Asus P5K seriji. P5K je DDR2, P5K3 pa DDR3. Pri tejle je pri imenu namreč na koncu možno opzaiti T3R. Oznaka za DDR3. PCIe 1.x in 2.0 sta popolnoma kompatibilna, razlika je le v vežjem bandwidthu PCIe 2.0. PCIe 2.0 grafe gredo v zdajšnjega (1.0 ali 1.1??), zdajšnje grafe pa bodo šle v 2.0. Fizično sta to popolnoma enaka vodila.
Glede treh grafičnih, tukaj se gre samo za ATi modele, SLI uradno še ni pdoprt na Intel čipovjih. Na zgornjih dveh slotih se bo fural Crossfire, tretji pa je mišljen za še eno grafično 8lahko je počasnejša), ki bo namenjena računanju fizike. Poudarek na grafični kartici, tukaj ni nobene Aegie (le-te so na PCIju). Podoben sistem ima tudi nVidia s PCIe x8 režo (fizično x16) na 680i čipovju. Ta slot se sicer lahko porabi za kakrkoli, ko pa bodo igre podpirale računanje fizike z grafičnimi karticami pa bo to pač dodatna opcija. lahko pa si v računalnik vtaknete 3 X1300 oz. 6200 kartice in poganjate 6 monitorjev. Po želji.
Še o dxX oz. DXX. To je pač dodaten kabel za zdajšnje Enermax napajalnike, ki še nimajo 8 pinske podpore. uporablja se (trenutno) za HD 2900XT, ki ima en 8 pinski in en 6 pinski konektor. z 8-pinskim se da kartico navijati preko driverjev, je pa na xtremesystems mogoče najti hack, ki to dovoli s 6-pinskim. Dodatni žici sta namreč pogosto preprosto ozemljeni (v originalnih specifikacijah naj bi bila ena 12V sense). 8800GTX pač uporablja 2 6-pinska konektorja.
To je to. Če koga zanima še kaj, naj kar vpraša :)
Klik! To je tale mod. Če hočeš navijati preko driverjev naj bi takole šlo. Itak je tisti 8-pinski kabel samo 2 grounda več, kot sem že rekel. Je bolj clean kot tale zaponka, itd., a zakaj bi stran metal denar, če lahko stran vržeš zaponko? :>
EDIT: izgleda, da samo povežeš pina skupaj in to je to. brez a bi jih sploh povezal na ground. Zanimivo :)
Je mal hodobno to omenjat sam mislim da se da cpu tak porihtat da vec ni potrebe po dodatnih karticah za računanje fizike. Dober primer v to smer je cell. Pol verjetno pride tut do razlik pri razvijanju aplikacij ker moras zadevo laufat skozi prevajalnik in ne vec preko gonilnikov za PCIe kartico. Glede na to, da bi si taksno kartico omislila peščica igračev, cpu pa bi imeli skoraj vsi (recimo cez 5 let) je za kvaliteto iger promerneje če nadgradijo cpu.
Neumno je imet eno kartico samo za fiziko, sploh sedaj pri dx10
Sej je ravno fora dx10, da lahko računsko moč shaderjev porabiš za karkoli. Torej dinamično. Sej mogoče da pri tem pomaga dodatna kartica, ampak le za povečanje število enot, ne za "ločevanje".
Celli so sicer ok, ampak zakaj nebi imel koprocesorjev posebej? in bi jih dodajal po potrebi? Meni je osrednji večjedrni procesor ter v slot zadegani koprocesorji (grafična) bolj všeč, kot da nam ponudijo fiksna razmerja. Tako bomo imeli prilagodljiv sistem, ki ga bomo sestavili glede na to, katere aplikacije rabimo in kaj jim pri tem bolj pomaga.
Cell CPU za desktop je bedarija. Je bila o tem dolga debata tukaj na Slo-Techu. Žal smo zacementirani v x86 svet. Da bi druga arhitektura postala uspešna, bi jo morali še pred izidom založiti z dobrimi Windowsi in vso ostalo programsko opremo. Sicer bo podobno, kot je z Linuxom - nerazširjen a za določene stvari najboljši.
x86 se da lepo nadgrajevat. Po eni strani se je iz njega razvil x86-64 po drugi strani pa arhitekturi po dodajajo nove ukaze (MMX, SSEx). Gre za to, da se stvar razširi pri kupcih. V bistvu je AMD že napravil cpu na katerem je tudi gpu.
Ej P|P neki bi te še vprašal. K si rekel da majo plate z nForce 680i (asus p5n32 e sli) še 3. PCIe priključek za....? *kaj?* (za še eno grafično, al poseben pospeševalnik fizike?) Kupujem plato in me zanima še ali jo naj vzamem z naborom nForce 680i al počakam na tale X38.? Tele plate z naborom X38 podpirajo prihajajoče procesorje Penryn (45nm). Ali bi lahko z plato kot je Asus p5n32 E SLI (nforce 680i), sistem čez čas nadgradil z Penryn (plata podpira 1333FSB)??? to mi je važno.
Hja, X38 bo 100% podpiral penryn procesorje, sam 680i čipset pa jih prav tako. Vprašanje pa je, če bo enako veljalo za zdajšnje matične plošče. Če se ti da čakati, defenitivno počakaj, sploh glede na ceno teh plošč (~250 €). ni namreč problem v podpori FSBja, problem je v napajalnem sklopu, saj naj bi Penryn uporabljal drug standard. Bom malce prebrskal.
EDIT: Penryn dela na 680i, to je potrdil sam Fugger, ki je že delogo v ZELO tesnih stikih z Intelom (med drugim jim je 'nraočil', naj heatspreaderje raje prispajkajo na jedro). Klik! Imel sem v spominu, da sem nekje bral nekaj okrog tega pa je očitno problem Nehalem, ki bo uporabljal VRD 11.1, medtem ko je Penryn še vedno na VRD 11 (takisto Conroe/allendale/bl bla, medtem ko so netburst procesorji na LGA socketu VRD 10.1). Tako torej :)
EDIT2: To sem bral prav v tej temi, toda v spominu sem imel, da je bilo na bit-Techu. Oh ja, glavno da sem našel :D
hvala za odgovor. vzel bom plato z naborom nForce 680i. neda se mi čakati na ogodne cene ddr3 plat, saj razlike v performancih niso veliko oz. so minimalne. ddr3 ima tudi veliko višje latence (8-8-8-27).
mogoče veš, kaj misli nvidia z tretjo režo PCIe, na platah z naborom nForce 680i ??? na netu piše, da bo ta reža uporabljena za fizično kartico, o kateri bomo letos baje še veliko slišali s strani nVidie. je to res? mi lahko poveš še, nekaj o tehnologiji QuantumEffects na geforcih 8 ? kukr jst prav zastopm, je to namenjenu pospeševanju fizike. ampak zakaj pa pol rabmo še eno PCIe režo za priklop fizičnih pospeševalnikov? nj se odločjo: fizika prek graf, al pa prek samosvoje kartice (se opravičujem za offTopic=)
Ja, tretja reža je za še eno grafično, ki naj bi bila namenjena fiziki (nVidio naj bi podpiral Havok FX pogon). Quantum Effects pa je prav to, načrt za računanje fizike z grafično kartico, nVidia style.
Glede X38 in DDR3, ni problem v hitrosti, DDR3 je precej hiter in bo do takrat zlahka hitrejši od DDR2 pomnilnika. prej je problem cena, ki je trenutno v višavah in še malo višje. Primerjava DDR3 pomnilnika je tukaj, uporabljeni pa sta bili enaki plošči - Asus P5K in P5K3 (razlika je le v pomnilniku, celo layout je skroaj popolnoma enak, obe na P35).
A pa bo ta čipset 100% podperu penryne in prihajajoče proce, kot eni pravte, da bojo imel itegreran ram bus kot pri amdju, al bo ta čipset spet en tak umesni kot je biu 925x, k nisi imel druge izbire in si biu prisiljen kupit 945, 965 matične da si dal potem gor core duo in core2duo procesorje.
925 in 915 iz nekega čudnega razloga ne podpirata dual core procesorjev. Vse ostalo pa. Problem je v VRMju - 10.1 za P4 in 11.0 za C2D. Zato tudi stare 975X plošče ne podpirajo C2D. Intlova Bad Axe je dobila uradno podporo šele z revizijo 304, 302 in 303 pa je bilo potrebno modati.
Penryn ne bo imel integriranega memory controlerja, dvomim da ga bo imel Nehalem, mogoče, a IMO to prihaja po Nehalemu. Torej bo treba prej še enkrat menjati pošče (VRM 11.1 za Nehalem).
Večino običajnih ljudi, ki jih poznam, je težko prepričati naj kupi 1 spodobno grafično kartico. Za ceno treh grafičnih kartic pa že dobiš sodobno konzolo z vsem zraven. Navdušenje gor al dol zdrava pamet narekuje 16 vzporednig fpu enot na en core pa bo.
jp uradno so potrdili, da vse familije nVidijinih čipovij nForce 6xx podpirajo 45nm Penryn procesorje. tut asus-a sem sam vprašal, pa so mi odgovorili:
I'm looking to build another computer with Core 2 Duo processor, and I'm looking for some future upgradeability. Are the 680i SLI boards Penryn compatable? (like Asus p5n32 e sli, nForce 680i)???? So will the nForce 680i support upcoming procesor Penryn or do I need a new motehrboard?
R: Thank you for contacting ASUS Customer Service.
My name is Sky and it is my pleasure to help you with your problem today.
Thja, 680i shipset can support Penryn. Ampak on pa ni rekel če matična. za čipset se ve da podpira, saj podpira 1333 MHz bus. Sam AFAIK bi mogla tut plata zarad istega VRMja.
Problem je, da nVidia ne da licence za non-nForce čipsete. Sicer bi podpiral. AMD pač boli patak a je CF možen samo na njihovih al tut na Intel čipsetih... Očitno.
EDIT: naj bi pa nVidia dovolila uporabo SLI tudi na X38 čipsetu.
A pol se splača čakat na te nove plate s X38 čipsetom? BTW: Sedaj vsi nabori nForce 6xx URADNO podpirajo penryn (oz. vse Asusove plate s temi nabori) LINK
Dj mi še to povj pls, če se splača vzet to plato: Link
Hja, glede na to da Asus X38 plate pridejo nekako sredi decembra (DFI pa že razpošilja pre-production X38 plate) bi sam počakal da bi vsaj videl kako in kaj je z X38. P5N32-E SLI je ODLIČNA plata. Za navijanje (in eno grafično kartico) je verjetno najboljša kaka 965 oz. P35 plata (Abit AB9 QuadGT, IP35 PRO, Asus P5B-deluxe, P5K-deluxe in tako naprej), ne vem točno kako je s 680i platami, a imajo določene čudne buge. Zato bi počakal X38. Če pa hočeš dobro plato in dober komp takoj zdaj, pa s P5N32-E ne boš prav veliko zgrešil. So tudi 8redke) boljše plate, a je veliko slabših. Tako da izbira je tvoja :)
V teoriji ima podvojen bandwith v primerjavi z 1.0 (ali 1.1). V praksi NAJ BI to pomenilo da bo PCIe 2.0 x8 SLI enako hiter kot PCIe 1.0 x16... Kako je v praksi, ne vem.
Dal sem ti link do google iskanja. Pri iskanju zamenjaj P5E Deluxe z željenim modelom (tam je typo). Če želiš prebrati review o P5E3 Deluxe, zamenjaj P5E s P5E3. Če hočeš samo P5E, ne deluxe, ne nič, napiši P5E vanilla.