Slashdot - Na Slashdotu pišejo o zanimivem izumu, s katerim bo marsikateri administrator omrežja morda prihranil kak siv las. Že nekaj časa je namreč v razvoju posebna barva, s katero je mogoče omejiti radijske valove določenih frekvenc. Do sedaj se je uporabljala predvsem v vojaške namene, po novem pa bo najbrž na voljo tudi domačim uporabnikom, saj se bo z njo dalo preprečiti uhajanje signala brezžičnih omrežij izven okvirov domače dnevne sobe. Vsi paranoiki in sovražniki enkripcije brž preberite izvorno novico.
Caqka, a se hecas? OK, mogoce med gradnjo, pa se to bi vseeno imho bilo drazje in bolj komplicirano od barve. Ko pa enkrat vse ze stoji (predvidevam da vecina primerov, wifi je relativno nova tehnologija) je pa eno pleskanje trivialna zadeva.
ni enostavneje naredit neke bolj obične faraday kletke kot pa se ubadat z barvo?
1. na že zgrajenih objektih ni enostavneje. 2. faradayeva kletka je pri ELMG valovanju bolj slaba tolažba. Odlično deluje pri zastiranju ELEKTROSTATIČNEGA polja, tudi z luknjami. ZA valovanje pa rabiš kletko, ki ima luknje manjše od valovne dolžine frekvence, ki jo hočeš zastirat. ČE vzamemo recimo 2,4MHz. Kakšno kletko bi rabili? Najenostavneje si jo boste predstavljali, če povem da tudi mikrovalovke delajo na pribl. 2.4MHz. Torej bi morala biti kletka taka, kot jo imajo mikrovalovke za šipo. Pa pustmo to, da do neke mere vpliva tudi debelina.
EDIT: verjetno pa gre v novici za napako in sicer dvomim, da se da s tako barvo zastirati signale določenih frekvenc. Prej do določenih. Lahko da se motim, ampak je tako bolj logično. Bom pogledal povezave kako stvar deluje. Ena varjanta bi bila recima ta, da se barva odziva na določene frekvence, torej da pride v resonanco, tak okot voda v mikrovalovkah in na ta način prepreči širjenje elmg energije. To bi sicer omogočilo zastiranje določenih frekvenc, obenem pa bi povzročilo segrevanje sten.
če bi se stene segrevale, toliko boljše v zimskem času
V najboljšem primeru, bi se po celi zaščiti nabralo za 0,1W toplote. (wifi acess point, če je skrekan gre do 100mW) Saj veste koliko W oddaja vaša žarnica?
Najenostavneje si jo boste predstavljali, če povem da tudi mikrovalovke delajo na pribl. 2.4MHz. Torej bi morala biti kletka taka, kot jo imajo mikrovalovke za šipo.
Dvomim, pri mikrovalovkah uber pretiravajo. No, mogoče da upravičeno, saj je povsem možno da "uhajajo" še druge ferkvence (pri takih močeh). A ni valovna dolžina wifija okoli 6cm? Zdej nisem 100% ampak a ni potem tako, da premer luknje nesme bit manjši od te valovne dolžine?
hja... teoreticno je ze mozno. bi pa od oka rekel, da so signali na utp-ju (in s tem polje, ki ga ustvari) energijsko tako omejeni, da je sum okolice za nekaj razredov visji. lahk sniffas promet, ce fizicno prides cisto zraven parice - to bi verjetno slo brez problemov. par metrov stran je pa ze tema
Ja teoria prenese veliko stvari, ki pa so v praksi praktično nemogoče. Pa če je FTP kabel so pa možnosti še manjše oz. praktično nične. Vsaj dokler je kabel kot je, torej brez predelave, če ga nekako odpreš in ločiš vse parice se da marsikaj. Da bi pa iz razdalje kakšnega metra kaj sniffal je pa zelo zelo zelo malo verjetno.
Zdi se mi, da je dovolj že odprtina velikosti polovice valovne dolžine, da elektromagnetno valovanje frekvence pride skozi. Torej za 2.4GHz je dovolj odprtina velikosti 6cm.
Glede Tempest napada. Kombi ali bajta v soseski, ki ima več anten, kot ruska ambasada, danes prehitro pade v oči. Po drugi strani je doseg mizeren, ne glede na še tako super duper opremo, saj je dandanes ves frekvenčni spekter zabasan z elektromagnetnim smogom. Zato je prisluškovanje UTP kablu že na razdalji nekaj mm popolna izguba časa.
Za kaj močnejšega monitor, PC imaš nekaj metrov fore s Tempestom, preden si mrzel. Motenj naravnih in umetnih je ogromno, mnoge so generirane povsem naključno in ni možnosti, da bi se pri analizi njihov vpli enostavno pokrajšalo. Prostor je 3D in z oddaljenostjo število virov motenj konstantno narašča, signal prisluškovane naprave pa pada.
V najboljšem primeru pride tako, kot sprejemati TV signal iz nekaj 100km oddaljenega TV oddajnika. V teoriji je s kupom čejev možno, v praksi pa si s tem ni dosti pomagati. Sem ter tja kaj tudi uspe, ampak samo za kratek čas, upanja, da boš ujel na ta način željeno oddajo, pa skoraj ni.
Direkten priklop na kabel, pa je problem rešen. Če zadevo še primerno zakamufliraš, je možnost naključnega odkritja prisluškovanja enaka 0. Če je pa WiFi pa itak ni tehnične zaščite, ki je tajne službe ne bi mogle zlomiti.
Samo kdor je zvit se ne bo j*al z enkripcijo, Torom in ostalim eksotičnim s*anjem in pri tem tvegal, da že zaradi tega postanejo nanj pozorni. Povsem lahko uporabi dobro preizkuzšene stare finte.
Npr. v WW2 je večino navodil agentom v zasedeni Evropi lepo javno oddal radio BBC. Prava beseda ali besedna zveza in agenti, ki se jih je sporočilo dotikalo, so vedeli, kaj je storiti. Danes je z internetom tako dajanje navodil še mnogo lažje.
>> Npr. v WW2 je večino navodil agentom v zasedeni Evropi lepo javno oddal radio BBC. Prava beseda ali besedna zveza in agenti, ki se jih je sporočilo dotikalo, so vedeli, kaj je storiti.
se ena na to tematiko: navajo talkers, njihov jezik je veljal za "unbreakable"
Mimogrede, iz vesolja amerikanci lovijo signale (plovili Voyager) močne le 10^-16 W (0,0000000000000001 W), tako da UTP kabli (pa tudi kakšen wlan čez to barvo) verjetno ne bi predstavljali kakšnega posebnega problema
Oba Voyagerja, Voyager 1 in Voyager 2, bosta komunicirala z Zemljo še do leta ~2020. Potem bo moč njunega RTGja tako majhna, da bodo ugasnile tudi oddajne in sprejemne antene.
@darkolord: Ni le energija pomembna, važna je tudi frekvenca. Pač za nekatera valovanja ne rabiš, da so sevajo z veliko energije, da jih zaznaš.
>>>Mimogrede, iz vesolja amerikanci lovijo signale (plovili Voyager) močne le 10^-16 W (0,0000000000000001 W), tako da UTP kabli (pa tudi kakšen wlan čez to barvo) verjetno ne bi predstavljali kakšnega posebnega problema
ti locis med absolutno obcutljivistjo in razmerjem signal/sum, ane?
gumby, BluPhenix: to vidva trdita na pamet, ali imata kakšen konkreten dokaz, namreč kako zadeve delujejo v praksi?
Azrael: Kombi ali bajta v soseski, ki ima več anten, kot ruska ambasada, danes prehitro pade v oči. Kaj je pa problem odžagat eno steno kombija in namesto nje vstavit plastiko?
Dejansko so lansko leto eni hekerji na Nizozemskem dokazali, da je mogoče uloviti signal, ki ga oddaja elektronska volilna naprava in ugotoviti kako je nekdo glasoval. To jim je uspelo na razdalji 25 metrov s precej gnilo opremo. Kasneje je test preiskusila nizozemska tajna služba in zadevo so uspeli ponoviti na 40 metrih.
Signal je pa uhajal direktno iz kište. Tudi filtrirati ga, ni bil problem. Klik!
Zanimiva zadeva. Bi pa bilo zanimivo vedet kaj oddaja ta radio signal. Ali je to dejansko kakšen oddajnik (potem ni čudno, da se da to polovit) ali kakšne komponente (kar bi bilo zelo čudno da se da tako polovit).
Sicer pa je to tako bolj na pamet ja, glede na prebrane stvari in na podlagi prodobljenega znanja.
matthai: dokazov za ali proti ti ne morem dat, ker nimam pri roki opreme, da bi karkoli testiral. tale volilna naprava je ocitno tako zanic narejena, da oddaja en kup signalov, in to dovolj mocnih. mislim... xbox ima 100x boljso EM zascito sem pa se vedno zelo skepticen glede utp-ja...tam se ze zaradi zgradbe kabla (parice) in uporabljenega signala prakticno iznici velik del EM polja (signal je diferencen, zaradi boljse odprave motenj - to zmanjsanje polja je v bistvu stranski efekt).
Jaz imam o tem tudi premalo podatkov, pa tudi znanja fizike mi primanjkuje. Vendar pa sem videl kako izgleda prestrezanje signalov ki razkrijejo vsebino pomnilnika in kontrolerja trdega diska.
Tako da imam občutek, da z ustrezno opremo "problem" oklopljenih UTP kablov lahko rešiš.
Znotraj PC so razdalje kratke in se zaradi šparanja pri vsem, ne dela nič na zanesljivem prenosu podatkov in imamo potem na forumu vprašanja zakaj nek RAM modul ali kakšen drug kos strojne opreme nekje dela in drugje ne, čeprav bi po specifikacijah moral.
Posledica tega šparanja je tudi, da signali namesto, da bi ostali v kablu "špricajo" ven. Ker take motnje motijo delovnje samega PC, problem rešujejo z večjimi močmi na oddajni strani, (ki so sicer ranga mW), vse v maniri: samo da dela in je čimbolj poceni. Koliko motenj tak pristop proizvede, pa ne zanima skoraj nikogar.
Tako lahko s primerno opremo prisluškuješ PCju, saj so ohišja (spet šparanje ali modnih trendov) prepolna dovolj velikih lukenj, da el. magnetno valovanje lahko uide ven. Vsaj v teoriji, saj je dobro poznati tudi drugo opremo v bližini , ki ravno tako proizvaja motnje, da se njen vpliv pri analizi lahko izloči.
Dodatno oviro predstavljajo motnje, ki so posledica iskrenja (npr. navijanje mehanskih stikalnih ur, drevje, ki se dotika el. vodov), saj so ti signali generirani tako random in so tudi zelo močni, da zlahka preglasijo signal, ki se mu prisluškuje.
UTP kabel je druga zgodba. Moči so zelo majhne, toda mora zanesljivo prenašati podatke na razdalji do 100m in to pri deklarirani hitrosti. Izgube v kablu pa močno rastejo z razdaljo.
Zato so morali pri UTP kablu poseči po rešitvah, ki so dražje (pravilno pletene žile v kablu in striktna uporaba zaključnih uporov pri omrežni opremi), da so dosegli željene zmogljivosti. Posledica teh ukrepov je, da se energija po kablu prenaša z neznatnimi izgubami. Izgube pomenijo tu (tudi) uhajanje signalov v "eter". Zato je nepoškodovanemu UTP kablu težko prisluškvati, že pri neposrednem dostopu do njega, z nekaj metrske razdalje, je misija nemogoče.
Prisluškujemo lahko PCju, če nima ohišja gor ali pa je to zanič? Daj no, daj,... Najbrž je potrebno kar podrobno poznati specifikacijo PCja, da je to mogoče... Sploh pa se najbrž te elektromagnetni signali tako prepletajo, da je nemogoče kaj razvozlati...