EETimes - CIlj WUSB-ja se, tako kot pri vseh brezžičnih zadevah, skriva v imenu: odstranitvi žic. Malce zaradi estetike, nekoliko zaradi telebanstva in večinoma zaradi napredka, tudi finančnega, ko bomo morali menjati naprave. Tako napovedujejo, da naj bi bilo do naslednjega leta že 10 milijonov tovrstnih vozlišč.
IEEE_802.15.3a, kot se še imenuje WUSB, cilja na prenos 480Mbit/s do treh metrov in 110Mbit/s do desetih metrov. Strojni deli* in gonilniki so že tu in jih testirajo pri različnih proizvajalcih. Žal tudi na tem področju ni šlo brez sporov.
In nenazadnje, kaj bo rekel "modri zob"? Ali brezžična verzija IEEE1394 - "Ognjena brezžica?"
Hja, bluetooth tu ni konkurenčen. Zamuden je pa nefleksibilen. Po odstranitvi žic potrebuje USB le še povečevanje hitrosti prenosa in potem lahko postane zares Univerzalen.
[EDIT: na Windowsih sem potreboval driverje za bluetooth in včasih usb, na macu pa pri vseh napravah še nisem rabil instalirat nobenega driverja, ne pri bluetooth miški, ne pri nokii 3650, ne pri usb printerju, ne pri usb zvočni kartici.]
A hočeš reči, da bodo kar naenkrat driverji za vse sisteme za vse usb naprave? Bluetooth-ovi profili "rešijo" to težavo z profili. Peeden boš lahko wusb tipkovnico priklopil na računalnik dlančnik in telefon bomo se čakali. Če sploh kdaj. Da negovorimo, da bodo driverji morali biti za (skoraj) vsako različico posebej.
Kaj to pomeni, da bom moral misko, tipkovnico, webcam, BT dongle, ipd. od zdaj naprej priklapljat na elektriko (ali pa uporabljat baterije, fuj) namesto na računalnik?
Pardon, LV, malo sem se prenaglil. Nisem pomislil, da se je bluetooth dongle na stari windows mašini priklopil preko USBja. Sprva sem se spomnil samo, da sem imel ogromno težav, zdaj pa mi je kapnilo, da so bile večinoma povezane z USB driverjem! Sicer pa je tudi softver za N3650 bil katastrofa, ko si hotel povezati telefon preko BT, da bi sinhroniziral koledar in adresar. Ta dongle pa USB modemi so bili največja mora na winsih. Aaargh!
Razlika pri macu pa je ta, da je 1) bluetooth modul vgrajen in 2) sinhronizacija steče nemoteno s softverom, ki je že nameščen ob nakupu (iLife). Se pravi, da je zadeva povezana s softverom, ne pa direktno z bluetooth/usb protokoloma. Pa dopade se mi, da sem na macu do sedaj še vse naštete usb naprave priklopil brez instalacije drajverjev. Bluetooth miška je ravno tako delovala v momentu, brez dodatnih instalacij.
Skratka, nimam dovolj pojma o razlikah med usb in bluetooth, da bi ti dal kontra argumente... ampak vseeno, a se ne bi s softverom dalo doseči zadeve, ki bi bila enakovredna BT profilom? Kot npr. "USB mass storage device" - podpirajo jo vsi sedanji OSi. Pa USB tipkovnice pa miške.
Peeden boš lahko wusb tipkovnico priklopil na računalnik dlančnik in telefon bomo se čakali.
Čaki malo, a hočeš s tem reči, da se bluetooth tipkovnico da priklopit kar tako na računalnik, dlančnik in telefon?
Ko bodo hitrosti USB-ja (ali karkoli ga bo nasledilo) še hitrejše, bi se dalo tudi monitorje priključiti prek (W)USBja, saj so LCD-ji, ki jih itak že skoraj vsakdo ima, povezani z računalnikom digitalno. Predstavljajte si, da z ultraprenosnikom tipa Origami v žepu pridete v cybercafé in se usedete za mizo z monitorjem, tipkovnico in miško. Nobenih kablov, vse naprave se v hipu povežejo z vašim Origamijem in imate svoj OS, svoje dokumente in svoje zaznamke!
Sicer gre sedaj razvoj v drugo smer (poglejte gmail, google spreadsheets, del.icio.us), ampak možnosti pa le obstajajo. In še mnogo več jih je...
Opazko z napajanjem ste vsi malce spregledali, se mi zdi. Baterije veliko doprinesejo k teži pa še zoprno je, ko so prazne. Za komunikacijo tipa wusb pa verjetno tudi porabiš* kar nekaj več energije kot pri radijskih miškah.
Verjetno wusb ne bo spodrinil usb, pač pa ga le dopolnil in naredil še bolj univerzalnega in prikladnega.
*pretvoriš (ker gre vse v to smer, da se ljudje obešajo na vsako bedarijo in jo potem secirajo)
Če dobro pomisliš zčetrt ima večina USB naprav itak svoje lastno napajanje, razen: 1. mišk in tipkovnic... brezžične itak že pridejo z baterijami oz. z dokom in polnilnim vložkom 2. nekaterih CIS skenerjev 3. webcamov 4. razne malenkosti kot so mp3 predvajalniki, USB ključi.
Za vse te si pa kupiš en WUSB-USB hub z lastnim napajanjem pa je.
btw - a je kdo, kakšna bo zaščita dostopa - najmanj si želim da se nekdo pripelje mimo moje hiše in mi stiska 100 strani čild porna pa zraven vrže kakšen virus na moj externi disk.
se strinjam s tem da wusb ne bo izpodrinil usb-ja prav zato ker se prek wusb-ja ne bo dalo napajati naprav (razen če bo kak tesla kaj revolucinoranega odkril :) )... dobra je tudi opazka z zaščito, nikjer nisem zalsedil kako naj bi bilo to zrihtano. Če bo s kriptiranjem kot pri wlanu bo pobralo ali veliko procesorske moči, ali pa bodo čipi občutno dražji. če bo pa na kak allow device sistem, kjer boš moral rčno določiti katerim napravm dovoljuješ dostop do kam, pa wusb ne bo več tako praktičen, ker (vsaj meni) je pri usb-ju všeč ravno to da prikopiš in pozabiš... Sicer pa bo čas pokazal so si majstri vse skupaj zamislili... bo pa gotovo met praktično velike hitrsoti brezžično sploh za naprave kot so fotoaparati in mp3 playerji, ne vem pa če bo prišel upoštev tudi pri kjluičkih saj bi le ti morali imeti lastno napajanje, kar se mi pa zdi popolnoma nepraktično.
Pri tiskalnikih bo IMHO tole zelo praktično... zdaj si sploh ne predstavljam, kako bi USB printer prenesel na drugi konec sobe. Z WUSBjem bi ga lahko enostavno odnesel v drug prostor in priklopil kjer je elektrika
Da, večje možnosti. Tako kot lahko teoretično kdo prisluškuje mojim (pogosto službeno tajnim) pogovorom preko bluetooth slušalke. Ampak ponavadi snovalci teh tehnologij CELO pomislijo tudi na to .
Kolikor vem, gre za napako v operacijskem sistemu ... oziroma bolj le za nevarnost, kot napako. Če na tleh najdeš sendvič, ga boš "vtaknil vase"? Zakaj pa potem USB ključke tako rad vtikaš v svoj računalnik? Prav tako je lahko okužen, kot tisti sendvič.
Matevzk, če ne veš za kaj gre, potem rajši bodi tiho, preden še (še bolj) osmešiš.
Gre pa za to, da vsaka USB naprava (in tudi FW) ima po priklopu dostop do celotnega RAM-a mašine.
Torej, "frend" te prosi, če lahko napolni baterije od iPoda v tvojem FW portu in potem ti prebere vse podatke, plus malo jih editira. (to je bilo v praksi narejeno).
Seveda "nič ni krivo" , da FW kar dovoli 100% dostop vsaki priklopljeni naprava.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Če se tu kdo smeši, si to ti. Do kakršnekoli zlorabe lahko pride samo v dveh primerih - Ali je na USB napravi, ki je namenjena hranjenju podatkov, program, ki ga OPERACIJSKI SISTEM (ki nima povezave s samimi snovalci USB vodila) samodejno požene in to z vsemi pravicami uporabnika. Moralni nauk: uporabljaj varnejši operacijski sistem IN ne vtikaj kar vsakega pomnilniškega modula v svoj računalnik -- konec koncev je lahko teoretično tudi fizično okvarjen in ti skuri plato. - Ali pa ima (kakršnakoli USB) naprava zloben firmware. Spet je stvar taka, da si pač proizvajalci hardvera ne morejo privoščiti blamaže pred morebitnimi kupci, zato tega ne bodo počeli. Če pa nekdo doma nekaj "zaflasha" gor, smo pa spet pri prejšnji točki: ne vtikaj v svoj računalnik kar česarkoli.
2.a) ATA naprava nima kaj praskati. Čaka na ukaz PC-ja in ga izvede (ali ne). Torej pošlje ali prejme blok podatkov, s katerim OS nekaj naredi ali pa ne.
2.b) USB naprava IMA POPOLN DOSTOP DO SISTEMA.
Če ne vidiš razlike, potem ti jaz ne morem pomagat.
Ah ja, če se kaj zalomi je uporabnik kriv. Šur...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Kateri omenjeni članek? USB naprava za kvalitetno delo potrebuje poln dostop do sistema. Jasno pa ne smeš vtikat v port kar vsega, kar ti pride pod roke, sploh če ne veš, od kod naprava prihaja.
Še enkrat, na kratko : USB in FW naprave imajo neomejen dostop do celotnega RAM-a (in še kaj) sistema. Neomejeneno. Neodvisno od tega kaj OS ali CPU dela. Sem že omenil "neomejeno" ? Neomejeno !
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!