»

Računalniki, telefoni, elektronika izvzeti iz ameriških carin na kitajsko blago

Slo-Tech - Trump je iz astronomskih carin na kitajsko blago, ki so po zadnji eskalaciji dosegle 145 odstotkov, izvzel pametne telefone, računalnike in drugo elektroniko. Seznam izvzetih vrst blaga je carinska uprava na svojih spletnih straneh objavila v petek zvečer, medtem ko iz Bele hiše ni bilo nobenega uradnega obvestila o izjemah.

Izjeme obsegajo za 390 milijard dolarjev blaga, ki ga ZDA vsako leto uvozijo, od tega 100 milijard dolarjev iz Kitajske. Četudi gre za ameriška podjetja, kot je na primer Apple, imajo ta proizvodne kapacitete na Kitajskem bodisi tam zanje proizvajajo pogodbeni izvajalci, denimo Foxconn. Uvedba astronomskih carin bi vso elektroniko krepko podražila. Po prvih ocenah bi iPhone po najbolj optimističnem scenariju stal vsaj 300 dolarjev več, če bi Apple stroške razporedil po vsem svetu (torej bi iPhone še vedno povsod stal enako) in bi se zadovoljil z enakim dobičkom. Če bi želel ohraniti bruto maržo enako, bi cena poskočila še bolj.

Prav pametni telefoni so...

24 komentarjev

Micron zaradi carin napovedal pribitke na cene

Reuters - Micron je prvi izmed proizvajalcev računalniških komponent, ki je svoje stranke obvestil, da bo zaradi uvedbe carin na uvoz v ZDA podražil svoje izdelke. Po poročanju Reutersa bodo na izdelke, ki bodo ocarinjeni, uvedli cenovne pribitke. To ni presenetljivo, ker Micron - dasiravno ameriško podjetje - večino proizvodnje opravi na Kitajskem, Tajvanu, Japonskem, v Maleziji in Singapurju.

Nove ameriške carine sicer izrecno izvzemajo čipe, a to ne vključuje SSD-jev in pomnilniških modulov. Ti predstavljajo Micronove najpomembnejše izdelke, pri katerih marže niso visoke. Ti izdelki niso le del računalnikov, temveč se znajdejo v vseh pametnih ali elektronskih napravah, od podatkovnih centrov do avtomobilov.

Micron je že konec marca ob objavi poslovnih rezultatov napovedal zmerne podražitve zaradi povečanega povpraševanja. Carine začenjajo veljati v noči s srede na četrtek po lokalnem času. Osnovne, 10-odstotne carine so v veljavi od sobote. Stranke in podjetja jih ne bodo čutili takoj,...

15 komentarjev

Apple hitel z uvozom telefonov v ZDA zaradi carin

Slo-Tech - Apple je takoj po najavi carin, ki so začele veljati v soboto, pohitel in še pred tem datumom v ZDA pripeljal pet letal polnih iPhonov iz Indije in Kitajske. Po podatkih indijskih oblasti so se poleti zgodili v zadnjih dneh marca in so precej neobičajni. Izredne prevoze in uvoz so seveda izvedli, da bi se izognili 26-odstotnim carinam na blago iz Indije in 54-odstotnim carinam na kitajske izdelke. Šteje namreč lokacija proizvodnje in uvoza, zato bodo iPhone v prihodnosti ocarinjeni, če jih Apple ne bo začel proizvajati v ZDA.

S povečanjem zalog v ZDA bo skušal Apple prebroditi prve tedne, nato pa se nadejajo ukinitve ali vsaj omilitve carin. Apple ima ogromne proizvodne obrate prav na Kitajskem in v Indiji. Marec in aprila sta običajno precej zaspana meseca, ko govorimo o prodaji novih telefonov, zato tovrstni premiki zalog niso ravno običajno. A Apple je s tem vsaj kratkoročno prihranil ogromno denarja oziroma svojim strankam omogočil cenejši nakup telefonov. Carine resda plačajo...

37 komentarjev

V ZDA zaradi zamrznitve dostave kaos pri internetnih nakupih iz Kitajske

Slo-Tech - V ZDA je državna pošta ustavila dobavo vseh paketov iz Kitajske in Hongkonga, dokler ne bo jasno, kaj se bo zgodilo s carinami in drugimi pristojbinami, denimo davki, in kako bodo novo ureditev v praksi izvajali. Dostava pisem bo potekala nemoteno. S tem je internetno nakupovanje iz Kitajske praktično onemogočeno.

Nova ameriška administracija je uvedla 10-odstotne carine na vso blago iz Kitajske, na kar so Kitajci odgovorili z bolj ciljano uvedbo carin na približno desetino blaga, ki ga uvažajo iz ZDA.

Sedaj pa je United States Postal Services prenehal sprejemati pakete iz Kitajske. Tako Wired poroča o tovornjakih iz Kanade, ki so se morali obrniti na meji, ker so imeli tudi kitajske pakete. V posameznih dostavnih vozilih je tudi več tisoč majhnih paketov, najti in izločiti vse kitajske pa zamudno.

Kaos je posledica ukinitve izjeme de minimis, ki jo je ameriški predsednik sprejel skupaj z uvedbo carin. Doslej ZDA na majhne pakete do vrednosti 800 dolarjev niso obračunavale...

38 komentarjev

ZDA želijo prepovedati vso kitajsko programsko in strojno opremo v avtomobilih

Slo-Tech - Ameriško ministrstvo za trgovino želi prepovedati uporabo kitajske programske in strojne opreme v novih avtomobilih, s čimer naj bi domnevno izboljšali nacionalno varnost. Hkrati bi s tem zaščitili druge proizvajalce, saj bi se znebili vseh kitajskih konkurentov. Ne gre le za kitajske proizvajalce avtomobilov, temveč vseh komponent, ki se vgrajujejo v avtomobile, tudi če so ti drugih znamk.

Bidnova administracija se boji, da Kitajska prek programske in strojne opreme zbira podatke o Američanih. Večina modernih avtomobilov je namreč povezana v internet, zato bi lahko v primeru okužb ali zlonamerne programske opreme sproti poročali o opažanjih. Bela hiša je zato že februarja letos naročila preiskavo, ali uvoz kitajskih vozil s tehnologijo za povezljivost z internetom predstavlja grožnjo za nacionalno varnost. V ekstremnih scenarijih se omenja prava apokalipsa, ko bi sovražni akter na daljavo prevzel nadzor nad vozili in povzročil nesreče in zablokirane ceste.

Najenostavnejša...

99 komentarjev

ZDA zamikajo uvedbo carin s Kitajsko za nekatere tehnične izdelke

Predsednika Donald Trump in Xi Jinping na nedavnem srečanju G20

Slo-Tech - Pa tudi sicer se ameriška vojna zoper 300 milijard vredno menjavo s Kitajsko nekoliko mehča. Trump je namreč nedavno, potem ko so pogajanja s Kitajsko zastala, ostro napovedal uvedbo carin s 1. septembrom. Te dni pa iz tamkajšnje agencije za trgovino sporočajo, da bodo določene izdelke, zlasti take, ki so povezani denimo z zdravjem, varnostjo ali nacionalno varnostjo, popolnoma izločili s spiska ocarinjenega blaga.

Kot je še razbrati iz sporočila za javnost, bo Trumpova administracija uvedbo 10 % davka za večino tehnoloških izdelkov premaknila na 15. december. Slednje bo veljalo denimo za pametne telefone, prenosnike, igralne konzole, monitorje, nekatere igrače ter tudi za del oblačil in obutve. Zamik je zagotovo izvil...

42 komentarjev

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Slo-Tech - Pred poldrugim letom je Foxconn napovedal, da bo v odprl svojo prvo tovarno v ZDA. V Wisconsinu naj bi zaposlil 13.000 ljudi, v zameno pa bi dobil izdatno subvencijo lokalnih oblasti. Že lani se je zgodba o uspehu začela krhati, saj je postajalo jasno, da se milijardna subvencija podjetju davkoplačevalcem ne bo povrnila pred letom 2050. Foxconn je tudi začel spreminjati retoriko in namesto o veliki tovarni televizorjev se je začelo govoriti o precej manjšem obratu za proizvodnjo panelov. Ko je postalo jasno, da je dogovor izrazito v prid podjetja, saj bo več kot milijarda subvencije izplačana ne glede na število zaposlenih, podjetju pa ne bo treba upoštevati vse zakonodaje s področja varstva okolja, tudi republikanski guverner ni več omenjal nekdaj...

42 komentarjev

Trumpove carine ujezile ameriško združenje polprevodnikov

vir: Wikipedia
Reuters - Ameriška administracija namerava 6. julija pričeti s pobiranjem carin na nekatere vrste uvoženega blaga, s čimer se je že zapletla v celo vrsto bilateralnih sporov, denimo z EU, Mehiko in Kanado, pa seveda s Kitajsko. 25 odstotne carine bodo namreč uvedene tudi na polprevodnike in povezane izdelke, katerih vrednost letnega uvoza v ZDA ocenjujejo na 16 milijard dolarjev.

A ameriško združenje Semiconductor Industry Association (SIA) je opozorilo, da gre za v veliki meri pljunek v lastno...

20 komentarjev

Izšla verzija Windows 10 za kitajski javni sektor

The Windows Blog - Izšla je posebna verzija Windows 10, ki je namenjena kitajskemu trgu in se imenuje Windows 10 China Government Edition. Kot smo že pisali, so jo razvijali v sodelovanju s kitajskim podjetjem CETC (China Electronics Technology Group), s katerim je Microsoft ustanovil podjetje CMIT. Nova verzija Windows 10 bo namenjena uporabi v kitajskem javnem sektorju. Trenutno so njeno uporabo potrdili kitajska carina, mestna uprava v Šanghaju in Westone Information Technology.

Gre za prilagojeno verzijo Windows 10 Enterprise Edition, ki ima nekaj dodelav v skladu s kitajskimi zahtevami, ter precej odstranjenih funkcionalnosti, denimo OneDrive. Prav tako bo imela Kitajska popoln nadzor nad posodobitvami in telemetrijo, uporabljali pa bodo lahko lastno šifriranje. Lenovo bo...

23 komentarjev

Apple obljublja konec zaposlovanja otrok

Guardian - Serija razkritij in škandalov o obupnih pogojih dela, mizernih plačah ter redni zlorabi otroškega oz. študentskega dela pri ključnih dobaviteljih, zlasti tajvanskemu gigantu FoxConn, ki širom kitajske zaposluje debeli milijon delavcev, je lansko leto pošteno načela ugled Appla, ter najbrž (skupaj s polomijo od tožbe proti Samsungu) opazno sklestila privlačnost njihovih premijskih izdelkov.

Apple se seveda že brani. Lani so denimo najavili, da del proizvodnje imacov selijo nazaj v ZDA, kar je bilo lepo sprejeto, vsaj dokler niso analitiki ugotovili, da selijo zgolj sestavljanje in še to zgolj zato, ker se jim zavoljo višjih plač in dragega transporta tega več ne splača delati na Kitajskem.

Obenem sporočajo, da so lansko leto...

113 komentarjev

EU preiskuje dumpinške cene kitajskih modemov

ComputerWorld - Evropska komisija je sprožila preiskavo kitajskih podjetij, ki izdelujejo WWAN-modeme, ker da s svojimi dumpinškimi cenami uničujejo evropskega proizvajalca. V Evropi podobne izdelke proizvaja le belgijsko podjetje Option, ki se je tudi uradno pritožilo Evropski komisiji, da so kitajske cene nerazumno nizke. Kot pravijo v Optionu, svoje modeme prodajajo po celem svetu, a le v Evropi imajo izgubo zaradi kitajskega dumpinga. Če bo Evropska komisija ugotovila kršitve, lahko uvede dodatne kazenske uvozne dajatve na izdelke z dumpinškimi cenami.

Kitajci po drugi strani protestirajo. Njihovo ministrstvo za za trgovino se je odzvalo z ostrimi besedami, da so globoko zaskrbljeni nad situacijo in si pridružujejo pravico do nadaljnjih dejanj. Pravijo, da je evropsko ravnanje navaden protekcionizem. Kupci so s tem v precepu. Če bo Komisija dejansko uvedla carino, se bodo kitajski modemi podražili, a kaj ko lahko preiskava traja do 15 mesecev.

34 komentarjev

Schneier: Napad na Google omogočile ZDA

Bruce Schneier

CNN - Prah po kitajskem velenapadu na zahodna podjetja konec lanskega leta se še zdaleč ni polegel. Podjetja intenzivno preiskujejo, kdo in kako je zakrivil vdore, Kitajci zanikajo vpletenost, Američani svarijo svoja podjetja. Aktivisti na področju zasebnosti pa svarijo nas.

Svetovni varnostni guru Bruce Schneier v prispevku za CNN pravi, da je kitajskim hekerjem nevede pomagala tudi ameriška vlada. Google je namreč v Gmail vgradil stranska vrata, da bi lahko izpolnjeval vladne náloge, in prav te so Kitajci izrabili. Schneier pojasnjuje, da podobne prakse udejanjajo tudi druge vlade, denimo švedska,...

18 komentarjev