»

Li-Fi je standardiziran kot 802.11bb

IEEE - IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) je sprejel standard za brezžična omrežja 802.11bb, ki v praksi opisuje Li-Fi. Gre za uporabo svetlobe za brezžično komunikacijo, torej elektromagnetnih valov bistveno krajših frekvenc kot pri današnjih tehnologijah z radijskimi valovi. Fraunhofer HHI, pureLiFi in delovna skupina Light Communications 802.11bb so ob tem dejali, da dobivamo hitrejše in zanesljivejše brezžične povezave, ki zagotavljajo varnost komunikacije podobno kot Wi-F in 5G.

Li-Fi ne bo nadomestil Wi-Fi, saj ima uporaba radijskih valov marsikatero prednost, jo bo pa dopolnil, kjer bo to smiselno. Tak primer so na primer delovne postaje, nad katerimi je obstoječa razsvetljava, ali virtualna resničnost, kamor sveti luč. Za uporabo namreč potrebujemo prosto pot med oddajnikom in sprejemnikom, kar po eni strani omejuje dostopnost, a je to prednost z vidika zasebnosti in odpornosti na interference. Li-Fi v trenutni izvedbi zmore hitrosti do 224 GB/s, hkrati pa je odporen na interferenco in razlivanje podatkov v okolico, saj svetloba ne more prehajati neprozornih objektov.

S standardizacijo so proizvajalci dobili zeleno luč, da začno pripravljati svoje izdelke, za katere je sedaj jasno, da bodo znali...

10 komentarjev

Wi-Fi 6 je tudi uradno med nami

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Uradno je pravzaprav tu standard 802.11ax, a odkar so se v Wi-Fi Alliance odločili za nekaj manj kompliciranja z imeni, se zadnje tri generacije standardov, ko gre za potrošnike, imenujejo Wi-Fi 4,5 in zdaj 6.

Standard je seveda med nami že nekaj časa - Netgear je denimo aprila ponudil četverico takih usmerjevalnikov - toda z današnjim dnem lahko proizvajalci na svoje škatle lepijo tudi oznake "Wi-Fi certified". Med prvimi bodo z novim standardom delovali iPhone 11 in iPhone 11 Pro/Max, a Apple, čeprav je član Wi-Fi Alliance, svojih naprav pri združenju že nekaj let ne certificira, kot jih tudi tudi ne številni drugi ponudniki. Prvi certificirani pametni telefon bo tako Galaxy Note 10. Z današnjim dnem je pričakovati, da bo takih naprav skokovito...

21 komentarjev

Wi-Fi dobiva nova imena: 802.11ax bo WiFi 6

Slo-Tech - Poimenovanje standardov za brezžična omrežja Wi-Fi sodi med najmanj pregledna. Začelo se je kot 802.11, potem pa je vsaka nova različica ali funkcionalnost dobila svojo črko in ko je slednjih zmanjkalo, smo prispeli do dvočrkovnih oznak. Nekatere oznake so posledica novih funkcionalnosti, druge novih načinov uporabe, tretje pa nadgradenj. Malokdo zna na pamet povedati, da je na primer 802.11ax neposredni naslednik 802.11ac. In kam sodi 802.11ad? Zakaj 802.11ag ne obstaja?

K sreči dobivamo novo shemo poimenovanj. Prihodnje leto prihaja 802.11ax, ki pa bo na napravah najbrž imel oznako WiFi 6. Primerno bodo preštevilčili tudi ostale standarde: 802.11b bo WiFi 1, 802.11a bo WiFi 2, 802.11g bo WiFi 3, 802.11n bo WiFi 4 in 802.11ac bo WiFi 5. Številčno poimenovanje bo bolje odražalo evolucijo...

27 komentarjev

CES: Prvi usmerjevalnik za 802.11ad je tu

Slo-Tech - Pred približno poldrugim letom smo pisali, da Samsung razvija gigabitni Wi-Fi pod komercialno oznako WiGig, ki se uradno imenuje 802.11ad. Sedaj smo videli tudi prvi s tem standardom združljiv usmerjevalnik, ki pa roko na srce vsaj vizualno ni presežek.

Wi-Fi 802.11ad ima najvišjo teoretično hitrost prenosa 4,6 Gb/s oziroma 575 MB/s, kar je približno petkrat hitreje od dvokanalnega 802.11ac, ki je trenutno najhitrejši. Standard so kovali vse od leta 2009, leta 2014 pa dokončali. Višjo hitrost dosega na račun višje frekvence 60 GHz, kar seveda negativno vpliva na domet. Pri tako visoki frekvenci so problem že običajne ovire, saj imajo ti valovi tako kratko valovno dolžino (5 milimetrov), da se na...

75 komentarjev

Potrjen standard 802.11ah

Slo-Tech - V Wi-Fi Alliance so potrdili nov standard 802.11ah, ki se marketinško imenuje tudi Wi-Fi HaLow, saj napravam omogoča povezljivosti z večjim dometom ob nižji porabi energije. Uporaben bo zlasti v prihajajočih napravah, kot so pametni avtomobili, pametne ure, pametni kavomati ipd. Skratka, Wi-Fi HaLow je za IoT (internet of things).

Glavna prednost je uporaba frekvenčnega pasu 900 MHz, kar bo zagotovilo dvakrat daljši domet od trenutnih 2,4 GHz in 5 GHz ter manjšo občutljivost na ovire. Wi-Fi HaLow ni ravno namenjen masovnemu prenosu podatkov, temveč varčni povezljivosti na večje razdalje. Primer so na primer tudi kakšni senzorji, denimo merilnik temperature in vlage v kleti. Podobno funkcijo kot Wi-Fi HaLow opravlja tudi Bluetooth, a slednji...

20 komentarjev

Samsung razvija gigabitni Wi-Fi

Samsung - Samsung je sporočil, da razvijajo Wi-Fi na 60 GHz, ki bo imel najvišjo teoretično hitrost 4,6 Gb/s oziroma 575 MB/s, kar je petkrat hitreje od sedanjega prvaka dvokanalnega 802.11ac. Prve naprave s podporo novemu standardu pričakujemo že prihodnje leto.

Čeprav se Samsungova najava bere, kot da so sami izumili in izpilili tehnologiji, to ne drži. Standard 802.11ad je v pripravi od leta 2009, standardizirali pa so ga predlani pod imenom WiGig. Kasneje ga je prevzel Wi-Fi Alliance in postal je eden izmed standardov v družini Wi-Fi.

Za višji del spektra (60 GHz) so se odločili, ker je ta del še sorazmerno prost in ni rezerviran; v okolici je 8 GHz prostega spektra. Prinaša višje hitrosti in se izogiba pogostim interferencam, kot so Bluetooth, fluorescentne luči,...

18 komentarjev

Intelovi varčneži Core M

Intel - Intel je na berlinskem IFA razkril podrobnosti o prihajajočih procesorjev Core M, ki prinašajo še nižjo porabo električne energije in višje hitrosti od predhodnikov. Novi procesorji bodo izdelani v 14 nm-litografiji in bodo prvi predstavniki serije Broadwell.

Novi procesorji so namenjeni uporabi v ultralahkih prenosnikih in hibridih (torej prenosnikih in tablicah hkrati), kjer je nizka poraba električne energije ključna. Njihov največji toplotni odtis (TDP), ki je merilo za konično porabo energije, bo 4,5 W, kar je manj kot polovica porabe njegovih predhodnikov (četrte generacije i5). Na hitrostnem področju pa Intel trdi, da je Core M 50 odstotkov hitrejši in s 40 odstotkov zmogljivejšo grafično enoto. Zmanjšanja, pohitritve in nižjo požrešnosti niso dosegli le s prehodom na...

28 komentarjev

Japonci po brezžični povezavi prenašali podatke s 3 Gb/s

BBC - Japonski raziskovalci s Tokijskega inštituta za tehnologijo so postavili nov rekord v hitrosti brezžičnega prenosa podatkov. Ker je nižji del frekvenčnega spektra že precej zaseden in ker uporabniki terjajo vedno višje hitrosti prenosa podatkov, so uporabili teraherčni del EMV. O dosežku poročajo v članku, ki so ga objavili v reviji Electronics Letters.

Uporabili so elektromagnetno valovanje s frekvenco 542 GHz, s čimer se uvršča med tako imenovane T-valove. Ta del spektra je še nereguliran in prost, uporablja pa se večinoma v medicini kot nadomestek rentgenskih žarkov, kjer je to možno, saj sevanje ni ionizirajoče, a kljub temu prodre nekaj milimetrov v kožo, in površinske raziskave materialov. Uporaba v telekomunikacijske namene je nekoliko bolj zapletena,...

10 komentarjev

Prihaja gigabitni WiGig

CNet - Konzorcij Wireless Gigabit Alliance je danes objavil, da je 60 GHz-tehnologija brezžične povezljivosti pripravljena za podjetja člane, da začnejo izdajati nove izdelke s podporo zanjo. Z delovanjem na neuporabljeni frekvenci 60 GHz lahko WiGig teoretično deluje s hitrostjo do 7 gigabitov na sekundo, kar je več kot 10-krat hitreje od trenutnega 802.11n Wi-Fi. Ob tem velja poudariti, da WiGig ni zamenjava klasičnega Wi-Fi, temveč njegovo dopolnilo. Resda je hitrejši, a njegov domet je skromnejši.

WiGig Alliance je povedal še, da so sklenili dogovor z Wi-Fi Alliance, tako da bosta tehnologiji delili specifikacije. Pripravili bodo program za certificiranje, ki bo namenjen napravam Wi-Fi, ki bodo podpirali tudi 60 GHz. V WiGig Alliance upajo, da bodo proizvajalci delali tropasovne naprave s podporo 2,4, 5 in 60 GHz.

18 komentarjev

Standard IEEE 802.11n končno standarden

Od septembra naprej brez 'draft'

vir: engadget
engadget - Osnutek 6. nadgraditve standarda IEEE 802.11, ki skrbi za brezžično komunikacijo domačih omrežij, 802.11n, je v stanju druge različice osnutka že približno dve leti. Temu bo končno konec septembra, ko bo osnutek zaključen in sprejet kot polnopravni standard. Počasno sprejemanje le-tega seveda ni ustavilo proizvajalcev brezžične opreme, ki so izkoristili višje hitrosti in kakovost signala osnutka ter ga v drugi verziji implementirali tudi v svojo strojno opremo. Uporabniki so večinoma zadovoljni s precej višjimi hitrostmi in mnogo višjo kakovostjo signali in/ali dometom dostopnih točk oz. usmerjevalnikov. Prav na srečo teh uporabnikov pa so pri Wi-Fi Alliance, ki za standard skrbi, povedali, da ne bo težav s komunikacijo 802.11n in draft-n naprav, saj je slednjih že več kot 600 različnih modelov. V končni standard bodo dodali...

20 komentarjev

Spet o varnosti WLAN-ov

The Register - O tem, kako se spreminjajo kriteriji in varnost brezžičnih omrežij, smo na Slo-techu že poročali. Da se zadeva pelje kot jara kača, je logična posledica nedefiniranih standardov.

Ker naj bi nov standard 802.11i prišel šele konec naslednjega leta, so se pri Wi-Fi Alliance odločili izdati Wi-Fi Protected Access (WPA), ki bo nasledil WEP (Wired Equivalent Privacy) protokol. Prvi bo za razliko od drugega omogočal dinamično razporejanje ključev, večjo varnost pa naj bi zagotavljal še na druge načine. Če vas zanima, na katere, in kaj vse si lahko obetamo v brezžičnih omrežjih prihodnosti, potem odklikajte sem.

5 komentarjev