Slo-Tech - Uradno je pravzaprav tu standard 802.11ax, a odkar so se v Wi-Fi Alliance odločili za nekaj manj kompliciranja z imeni, se zadnje tri generacije standardov, ko gre za potrošnike, imenujejo Wi-Fi 4,5 in zdaj 6.
Standard je seveda med nami že nekaj časa - Netgear je denimo aprila ponudil četverico takih usmerjevalnikov - toda z današnjim dnem lahko proizvajalci na svoje škatle lepijo tudi oznake "Wi-Fi certified". Med prvimi bodo z novim standardom delovali iPhone 11 in iPhone 11 Pro/Max, a Apple, čeprav je član Wi-Fi Alliance, svojih naprav pri združenju že nekaj let ne certificira, kot jih tudi tudi ne številni drugi ponudniki. Prvi certificirani pametni telefon bo tako Galaxy Note 10. Z današnjim dnem je pričakovati, da bo takih naprav skokovito več.
Wi-Fi 6 prinaša kar nekaj izboljšav, najprej na področju varnosti, saj bo pospešil uvajanje protokola WPA3. Uporabniki bomo hitrejše povezave občutili zlasti takrat, ko se bomo povezaovali v bolj natrpana omrežja. Standard so pač razvijali z mislijo na prihajajočo dobo interneta stvari. Ključna funkcionalnost Wi-Fi 6 je tako OFDMA (Orthogonal frequency division multiple access), ki s pametnikm deljenjem kanalov napravi omrežje bolj učinkovito in zniža zakasnitve, oboje tako pri nalaganju, kot pri prenašanju. Izboljšan je tudi target wake time (TWT), torej dogovarjanje s priključenimi napravami, kako pogosto se bodo prebudile in sprejele ter poslale podatke, kar bo nekoliko izboljšalo avtonomijo naprav, ki jih poganjajo baterije. Nazivno se povečujejo tudi same hitrosti prenosov, maksimalna s 3,5 Gbps na 9,6 Gbps.
@LeQuack => Ni brezveze, razvoj mora naprej čeprav bi lahko kaj vmes preskočili. @7982884e => Če že ne znaš kulturno izrazi se raje zadrži pisanja namesto, da smetiš temo že v štartu.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.
Torej, ko (če) menjam ruter in želim varnost WPA3 moram nato zamenjat: 3x GSM telefona, 1X tablica, 2x notebook, pred kratkim kupljen 55" TV, WiFi kartico na razsmerniku za SE, nadzorne kamere.... Skalepam da je nov standard povezan z fiziko in ne pride samo kot nadgradnja FW. Ali se motim? Vprašanje, torej kdaj bom sploh začel uprablat WPA3?
Komot izbereš WPA2, če želiš. Nihče ne sili v WPA3 kakor vem. Tako kot si prejšnja leta lahko izbral WEP namesto WPA ali WPA2. Odločiš se pač glede na najšibkejši čeln (se pravi naprave v omrežju, ki so najstarejše in novejših protokolov ne podpirajo).
Združitev si jaz predstavljam tako, da se na WiFi signal povežeš preko SIM avetentikacije, da se ne rabijo laiki več igrat z nastavitvi WiFija pač pa jim to vse zrihta operater če v vse svoje naprave vključno z laptopi vstavijo SIM kartice oziroma eSIM.
To tehnologija vse omogoča že leta in leta, ni nobene tehnične ovire za to zgolj politične.
@LeQuack => Ni brezveze, razvoj mora naprej čeprav bi lahko kaj vmes preskočili. @7982884e => Če že ne znaš kulturno izrazi se raje zadrži pisanja namesto, da smetiš temo že v štartu.
ne delaj se nekega nice guya. ce na tehnicnem forumu pise neumnosti takega tipa, potem se bobu rece bob.
In zakaj bi si želel biti 100 % odvisen od operaterja?
Jaz ko sem advanced uporabnik bi želel imel svoj WiFi.
Za 95% laikov je veliko lažje da sploh ne vejo da WiFi obstaja, vse kar rabijo vedeti je skupna mesečna položnica ki omogoča da jim na laptopu vedno dela internet, tudi če niso doma.
Sem prebral zadeve, obe opisani tehniki sta posledici implementacije in NE napake v sami specifikaciji. Torej zajeb je, ampak samo v tem da je preveč svobode prepuščeno implementaciji.
Downgrade možnost napada (pomeni da ti pade varnost na level WPA2) bo pač prisotena še cirka 5 let potem pa bodo default nastavitve začele biti WPA3 only. Saj podobno je bilo z WPA2, prve implementacije so imele možnost downgrade na WPA1, kasneje so začeli WPA2 only zaradi varnosti. Torej dolgoročno bo ta problem šel stran, kratkoročno to pomeni da WPA3 nima nobene varnostne prednosti pred WPA2.
Drugi način napada side channel je sicer bolj nevaren ampak je zgolj implementacijski detajl ki ga bodo zadnji updati popravili. Tu obstaja nevarnost da bodo kake cheap naprave to slabo implementirale in boš precej manj varen če ne boš imel dobre implementacije. Osebno se nadejam da bo proper podpora WPA3 itak na voljo direkt v najnovejših linux kernelu in bodo vse tudi najcenejše naprave dobile implementacijo kot se šika.
Združitev si jaz predstavljam tako, da se na WiFi signal povežeš preko SIM avetentikacije, da se ne rabijo laiki več igrat z nastavitvi WiFija pač pa jim to vse zrihta operater če v vse svoje naprave vključno z laptopi vstavijo SIM kartice oziroma eSIM. To tehnologija vse omogoča že leta in leta, ni nobene tehnične ovire za to zgolj politične.
??? Vse pod kontrolo? Nekaj je mobilno omrežje, nekaj pa Wi-Fi. Delujejo na različnih frekvencah. Moj domači Wi-Fi NE SME postati del mobilnega omrežja... Laiki se ne rabijo več igrati? ĐIZS, LENOBE ?!?!?!?!?!?!?!?!?!
In zakaj bi si želel biti 100 % odvisen od operaterja?
Jaz ko sem advanced uporabnik bi želel imel svoj WiFi. Za 95% laikov je veliko lažje da sploh ne vejo da WiFi obstaja, vse kar rabijo vedeti je skupna mesečna položnica ki omogoča da jim na laptopu vedno dela internet, tudi če niso doma.
Dobrodošel v svet, kjer človeško življenje nima NOBENE vrednosti.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.