»

Evropska komisija začela podrobni pregled Broadcomvega prevzema VMwara

Evropska komisija - Evropska komisija je po pričakovanjih začela preiskavo načrtovanega prevzema VMwara, ki ga je Broadcom napovedal maja letos. Po preliminarni preiskavi, ki se imenuje faza 1, so se odločili za podrobni pregled, torej fazo 2. Komisija bo preverila, ali bi prevzem lahko negativno vplival na konkurenco na trgu, zlasti na področju strojne opreme, ki deluje s programsko opremo VMware. Komisija ima 90 delovnih dni časa, torej do 11. maja prihodnje leto, da sprejme odločitev. Dovoljenje za prevzem so že dobili v Braziliji, Južni Afriki in Kanadi. A ključni sta odločitvi v EU in ZDA, ki pa še manjkata.

Prevzem je drugi največji na svetu, saj bo Broadcom odštel kar 69 milijard dolarjev, če upoštevamo še prevzeti dolg. Broadcom ponuja vrsto različnih strojnih komponent, v zadnjem času pa se širi tudi na trg programske opreme. Tam že deluje VMware, ki nudi programsko opremo za virtualizacijo, ki sodeluje tudi s strojno opremo, kakršno ponuja Broadcom (mrežne kartice, FC HBA, adapterji za...

0 komentarjev

Raspberry Pi OS namestil Microsoftov repozitorij

Slo-Tech - Ena izmed možnosti za uporabo kartičnih računalnikov Raspberry Pi je s proizvajalčevim operacijskim sistemom Raspberry Pi OS (donedavna Raspbian), ki je osnovan na Debianu. V zadnji posodobitvi pa je ta operacijski sistem dodal Microsoftov apt repozitorij, ki se je namestil na vse sisteme, ne da bi potreboval administratorske privilegije. S tem skrbijo za podporo Microsoftovemu IDE (integrated development environment) oziroma Visual Studio Code (VSCode). To je razumljivo, saj Fundacija Raspberry Pi uradno podpira Microsoftove IDE. V praksi pa to pomeni, da naprave občasno komunicirajo z Microsoftovimi strežniki.

Nekaj pomislekov zaradi te poteze namreč obstaja. Ta repozitorij se je dodal brez vednosti uporabnika (trusted.gpg.d, intrusted.gpg.d). Z dodajanjem tega repozitorija ob uporabi apt install app sistem vpraša tudi Microsoftove strežnike za nove verzije njihove programske opreme. Ob vsaki uporabi apt-get update sistem kontaktira Microsoftove strežnike, česar nekateri ne bi...

95 komentarjev

Raspberry Pi izdal mikrokrmilnik za štiri dolarje

Slo-Tech - Fundacija Raspberry Pi je predstavila nov izdelek, ki sodi tudi po njihovih standardnih med cenejše. Novi mikrokontroler Raspberry Pi Pico uporablja lasten čip RP2040, na katerem je dvojedrni procesor ARM Cortex-M0+ (s taktom 133 MHz), 264 kB pomnilnika SRAM, 2 MB flasha, 26 priključkov (GPIO), trije analogni vhodi, priključek micro-USB in senzor za temperaturo. Brezžične povezljivosti prek Wi-Fija ali Bluetootha ni, a za štiri dolarje vsega pač ni možno imeti.

Mikrokrmilnik se priključi na računalnik prek micro-USB, kjer se mu predstavi kot zunanji disk. Programe, ki bodo krmilili tretje naprave prek Raspberryja Pi Pico, lahko pišemo v C-ju ali MicroPythonu. Namenjen je za projekte, kje je klasični Raspberry Pi predrag, prepotraten ali preprosto preveč. Raspberry Pi Pico meri 5,1 x 2,1 centimetra in se napaja prek USB-ja ali baterije (1,8 V).

Čip RP2040 bodo uporabljale tudi druge naprave, saj ga je Raspberry ponudil Adafruitu, Arduinu, Pimoroniju in Sparkfunu. Ti bodo imeli...

24 komentarjev

Novi Raspberry Pi 4 ima defekten USB-C

Slo-Tech - Nova verzija kartičnega računalnika Raspberry Pi 4, ki je izšla konec minulega meseca, ima defekten priključek USB-C. Napaka ni zelo očitna, saj večina naprav še vedno deluje, a izvedba USB-C ni po standardu. Težave se pojavijo pri uporabi nekaterih polnilnikov prek USB-C, ki ne delujejo pravilno.

Dobra stran odprtega dizajna Raspberryja je seveda transparentnost. Zato ni bilo težko ugotoviti, kje se skriva težava, kar je uspelo Tylerju Wardu. Pravilni dizajn bi moral imeti dva upornika, Raspberry Pi pa ima na tem mestu le enega. To ima posledice za pametne polnilnike, ki vsebujejo kable s čipi, ki komunicirajo s priključkom...

7 komentarjev

Raspberry Pi 3 tudi uradno

RaspBerryPi - Po špekulacijah, ki so izvire iz neuradnih podatkov in pri FCC vloženih dokumentov, imamo tudi uradno najavo nove verzije kartičnega računalnika Raspberry Pi 3 s polnimi specifikacijami. Nismo se ušteli, saj drži, da bo imel povezljivost prek Wi-Fi in Bluetootha ter 64-bitni procesor, ki pa bo za zdaj poganjal le 32-bitno programsko opremo. Prodaja se je začela danes, točno štiri leta po izidu prve verzije, in sicer s ceno 35 dolarjev.

Torej, Raspberry Pi 3 ima vgrajeno podporo za Wi-Fi (le na kanalu 2,4 GHz) in Bluetooth 4.0, torej bo mogoče USB-priključke uporabiti za kaj pametnejšega. Procesor je 64-bitni ARM Cortex A53 z 1,2 GHz, ki ima štiri jedra, kar je približno desetkrat več računske moči, kot je je imel...

34 komentarjev

Raspberry Pi predstavil na dotik občutljiv zaslon

Slo-Tech - Raspberry Pi je dokončal lasten na dotik občutljiv zaslon, ki ga je mogoče priključiti na Raspberry Pi 2 Model B, B+ ali Model A+, z omejeno funkcionalnostjo pa tudi na starejše Raspberryjeve kartične računalnike.

Zaslon velikosti sedem palcev ima ločljivost 800 x 480 (60 fps) v 24-bitnih barvah, 70-stopinjski vidni kot, FT5406 10-točkoovno kapacitivno na dotik občutljivo podlago ter priključek DSI. To pomeni, da lahko na isti Raspberry Pi priključimo večji zaslon prek HDMI ter omenjenega sedempalčneža prek DSI. Napajate ga lahko prek priključka microUSB ali neposredno prek kontaktov za 5 V priklop. Raspberry Pi na dotik občutljiv zaslon bo stal 45 funtov brez davka, torej okrog 60 evrov. S tem Raspberry Pi nadaljuje...

33 komentarjev

Uradno ohišje za Raspberry Pi je tu

RaspBerryPi - Predelav, dodatkov in nadgradenj vseh modelov Raspberryja Pi smo videli že ničkoliko, tudij ohišij, a o prvem uradnem ohišju moramo napisati nekaj vrstic. Za osem evrov (šest funtov) je mogoče dobiti uradno plastično ohišje Fundacije, ki se združljivo z drugo generacijo Raspberry Pi 2 vseh modelov. Za šest funtov dobimo elegantno obilkovano plastično ohišje s štirimi USB-priključki, ethernetom, HDMI in 3,5-mm avdio priključkom - vse, kar ima Raspberry Pi B+.

V Fundaciji Raspberry je zgodba ravno tako pomembna kot končni izdelek, zato so predstavili ozadje dizajniranja in izdelave ohišja. Zgodba se je začela že pred poltretjim letom. Za dizajn je poskrbelo podjetje Kinneir Dufort, ki je v končni fazi pripravilo tri...

49 komentarjev

Raspberry Pi 2 se ne mara fotografirati

Slo-Tech - Raspberry Pi 2, ki je izšel minuli teden, ima težave pri fotografiranju, kažejo izkušnje uporabnikov po svetu. Če ga poskusimo fotografirati z uporabo bliskavice, se Raspberry Pi 2 sesuje in ponovno zažene. Izkazalo se je, da je eden izmed čipov na napravi občutljiv na svetlobo.

Razprava se je včeraj začela na forumu Raspberry Pi
, ko je eden izmed kupcev naprave ugotovil, da nikakor ne more fotografirati naprave, ne da bi se ta sama ponovno zagnala. Ko je to neuspešno poizkusil trikrat, se je obrnil na internet. Poizkus so ponovili še drugi uporabniki in vsi so ugotovili, da se ob uporabi ksenonske bliskavce Raspberry Pi 2 zruši. LED-bliskavica težav ne povzroča, le ksenonska.

Začel se je lov na hrošča in izkazalo se je, da ni problem ni v šibkem elektromagnetnem...

25 komentarjev

Raspberry Pi 2 - malina na steroidih z Okni

Raspberry Pi 2

vir: RaspBerryPi
RaspBerryPi - V fundaciji Raspberry Pi so danes predstavili nov model priljubljenega računalnika Raspberry Pi - model 2.

Ključna novost je nov procesor, ARM Cortex-A7 s štirimi jedri in taktom 900 MHz, zapakiran v Broadcomov SoC BCM2836, ki naj bi bil kar šestkrat hitrejši od 700 megaherčnega enojedrnega predhodnika.

Podvojena je še količina pomnilnika - na 1 GB. Vse ostalo, vključno z grafičnim procesorjem, ostaja enako, tako da je novi RPi v celoti kompatibilen s predhodniki.

Ker procesor podpira arhitekturo ARMv7, bi naj bil kompatibilen celo s prihajajočim Microsftovim Windows 10, ki bo na voljo brezplačno.

Cena bo pohvalno enaka predhodniku (ki ostaja v prodaji), torej 35 ameriških zelencev ali pri nas dobrih 30 eurov brez davka. Raspberry Pi 2 je že dobavljiv.

85 komentarjev

Še manjši, varčnejši in cenejši Raspberry Pi A+

RaspBerryPi - Tudi cenejši Raspberry Pi je dobil novo preobleko, tako da sedaj obstajajo štiri verzije. Prvotnima A in B se je julija pridružil B+, sedaj pa smo dobili še A+. Ta je še nekoliko cenejši.

Noben Raspberry Pi ni drag, a A+ je resnično poceni. Ceno so znižali še za pet dolarjev in ga sedaj dobimo za vsega 20 dolarjev. Spremembe strojne opreme kljub pocenitvi niso drastične. Vezni nabor Broadcom BCM2835 in procesor ARM1176JZ-F ostajata enaka kot v vseh ostalih verzijah, prav tako niso spreminjali niti količine pomnilnika (A/A+ 256 MB, B/B+ 512 MB). Novi model A+ je nekoliko manjši od A in ima režo za microSD namesto SD (podobno posodobitev smo videli tudi v...

22 komentarjev

Intelov kartični računalnik Edison in delujoč prototip 14 nm

Intel - Intel je predstavil svoj kartični računalnik Edison, ki smo ga pričakovali že od najave v začetku leta. Pri tem niso povsem izpolnili pričakovanj, da bo v velikosti SD-kartice, a kaj dosti večji tudi ni, tako da je še vedno namenjen uporabi v majhnih, poceni in predvsem varčnih napravah.

Na kartici je celoten SoC (system-on-a-chip), ki obsega dve procesorski jedri v 22 nm-tehnologiji izdelave s taktom 500 MHz (Atom Z34XX), 4 GB eMMC-flasha, 1 GB pomnilnika DDR3 ter mikrokrmilnik Quark. Podprta je brezžična povezljivost 802.11 a/b/g/n in Bluetooth 4.0. Celoten sistem bo stal okrog 50 dolarjev oziroma le malo več od Raspberryja Pi. Ima pa pred njim eno veliko prednost (mogoče za koga tudi pomanjkljivost), da je procesor arhitekture x86. Dimenzije celotne kartice so 35,5 mm x 25,0 mm.

...

31 komentarjev

Raspberry Pi dobil še inačico B+

RaspBerryPi - Britanci so izdali tretjo različico priljubljenega računalnika v kartični obliki Raspberry Pi. Verzija B+ se tako imenuje zato, ker ne gre za revolucionaren preskok, ampak za izboljšave in dodelave dosedanje verzije B. Enaka ostaja tudi cena, in sicer 35 dolarjev.

Še vedno ima isti procesor BCM2835 in enako količino pomnilnika, tj. 512 MB, kolikor ga ima B verzija od posodobitve dalje. Novosti so precej bolj inženirske narave, med drugim štiri (prej dva) USB-vhodi, boljša reža za micro SD (prej SD), znižana poraba energije (s 3,5 na 3,0 W) zaradi sprememb v sestavnih delih na vezju, manj šuma pri zvoku in bolj praktična razporeditev elementov na kartici. Recimo, napajanje in HDMI na eni strani, priključki I/O pa na...

45 komentarjev

RaspberryPi postaja nekoliko bolj odprt

Raspberry Pi Compute Module

vir: RaspBerryPi
RaspBerryPi - Odprtokodneže običajno moti vsak del njihovega projekta, ki ni popolnoma odprt. Enako je z Raspberry Pi, ki uporablja zaprt sistemski čip (podrobnosti centralnega in grafičnega procesorja ter pomnilniškega vodila niso znane), a so z veseljem medse sprejeli odprt grafični gonilnik. Zaradi zaprtega procesorja seveda obstoječa strojna oprema prav tako ni popolnoma odprta, kar želijo vsaj nekoliko zmanjšati ter Raspberry Pi obenem približati uporabi v industriji.

Predvsem zaradi industrijske uporabe je bil predstavljen nov modul, t.i. Raspberry Pi Compute Module, ki na tiskanini oblike pomnilniške palčke SODIMM DDR2 nosi prej omenjeni sistemski čip, 512 MB delovnega pomnilnika in 4 GB podatkovnega pomnilnika. Na uporabniku je nato, da zasnuje matično ploščo z vsemi povezavami, ki jih potrebuje. Na...

36 komentarjev

Raspberry Pi dve leti pozneje z odprtim grafičnim jedrom

Prva paleta 100.000 Raspberryjev Pi

RaspBerryPi - Pred dvema letoma se je začela prodaja kartičnega računalnika Raspberry Pi, ki je medtem osvojil svet. V tem času so prodali 2,5 milijona modelov A in B, iz katerih je nastalo ničkoliko najrazličnejših projektov. Danes Raspberry Pi poganja vse od robotov do predvajalnikov filmov. Nekdo je celo sestavil kopijo kontrolne mize iz Nasinih izstrelitvenih ploščadi. Ob drugi obletnici pa smo dobili še darilo v obliki odprtja specifikacij.

Čip BCM2835 v Raspberryju Pi uporablja grafično jedro VideoCore IV, ki ga najdemo na številnih ARM-jevih čipih. Z njim se trenutni gonilniki pogovarjajo prek zaprtega kosa programske opreme (blob), kar je precejšnja pomanjkljivost. To se utegne spremeniti,...

32 komentarjev

Prodali že dva milijona Raspberry Pi

Slo-Tech - Računalnik v velikosti kreditne kartice Raspberry Pi ostaja izjemna uspešnica, saj se njegova prodaja celo povečuje. V prvem letu po izidu so prodali milijon enot, sedaj pa so že pri dveh.

Prvi primerki so bili naprodaj februarja lani, in sicer so na Kitajskem izdelali prvih 2000 računalnikov. Prodaja se je začela z dražjo verzijo Rapsberry Pi B, ki stane 35 dolarjev in se od cenejšega A-verzije razlikuje po dveh priključkih USB in priklopu za omrežno povezavo (ethernet). Šele februarja letos so začeli prodajati tudi verzijo A, ko so bili že prodali milijon enot B, a ker je razlika v ceni...

88 komentarjev

Prihaja cenejši Raspberry Pi A

Slo-Tech - Britanski fenomen, ultrapoceni računalnik Raspberry Pi je naprodaj že od aprila in gre za med, je razkril izvršni direktor fundacije Raspberry Eben Upton v intervjuju za V3. Do danes so prodali že več kot 200.000 enot, do konca leta pa naj bi jih okrogel milijon. Povpraševanje je dejansko tako veliko, da je na Raspberry Pi po naročilu treba počakati. Hkrati pa ekipa ne stoji križem rok, ampak bodo vsak hip predstavili še cenejšo verzijo Raspberry Pi A.

Trenutno je namreč naprodaj model B, ki stane 35 dolarjev in ima procesor ARM s frekvenco 700 MHz, 256 MB pomnilnika, Broadcomov SoC BCM2835, priključke za USB, zvok, SD-kartice in video (HDMI). Že od začetka so obljubljali tudi cenejši model A, ki nima priključka za...

41 komentarjev

Raspberry Pi je tu!

BBC - Po vseh mogočih zapletih in peripetijah je računalnik Raspberry Pi v velikosti kartice nared in pripravljen za prodajo. Prve napovedi so izid postavljale že v januar, a se je zaradi porodnih težav ta odmaknil v sredo aprila. Sedaj je tu.

Prva pošiljka delujočih primerkov Raspberry Pi je včeraj prispela v Veliko Britanijo, tako da sta se dobava sodelujočim šolam in komercialna prodaja že začeli. Prvi so Raspberry Pi lahko preizkusili otroci v Leedsu, ki so jim nove naprave razdelili v petek na posebni slovesnosti. Koordinator projekta Eben Upton je organiziral tudi programersko delavnico, kjer je otrokom poizkusil pokazati, kaj vse lahko z novo napravo storijo. Raspberry Pi želi namreč po smelih željah njegovih tvorcev obuditi upadlo...

34 komentarjev

Raspberry Pi naprodaj 20. februarja, specifikacije znane

Zadnji dizajn

Slo-Tech - Končno smo dočakali uradni datum izida oziroma začetka prodaje kartičnega računalnika Raspberry Pi, ki je eden izmed najteže pričakovanih izdelkov tega leta. Računalnik v velikosti kompleta igralnih kart, v katerem bije ARM-jev procesor s 700 MHz, ima 256 MB pomnilnika in Broadcomov SoC BCM2835 ter po nekaterih informacijah v grafiki premaga celo iPhone, za vsega 35 dolarjev bo naprodaj od 20. februarja, ko bo končana proizvodnja prve serije 10.000 primerkov.

Sprva so načrtovali, da bo Raspberry Pi nared že do začetka februarja, a je imel proizvajalec težave z zagotavljanjem kvarčnega kristala. To je pomemben del vsake elektronske naprave, saj proizvaja stabilen oscilirajoči signal, ki usklajuje frekvence...

170 komentarjev

Raspberry Pi za 20 evrov z zmogljivejšim GPU od iPhona 4S

Rasberry Pi beta board

vir: Wikipedia
Euro Gamer - Večkrat omenjeni in težko pričakovani računalnik za 25 dolarjev Raspberry Pi je tik pred začetkom prodaje. Po besedah sestavljavcev je ta hip v proizvodnji prvih 10.000 primerkov, ki bodo prodani po nominalni ceni 25 dolarjev. Trenutno obstoji le deset primerkov, ki na prostem trgu dosegajo vrtoglave cene več kot tisoč funtov. Še bolj pa pričakovanja podžiga sveža izjava sestavljavcev, da ima računalnik vgrajen grafični procesor (GPU), ki pomete z mnogo dražjima iPhonom 4S in tudi Tegro 2.

V intervjuju za GamesIndustry.biz so namreč (po lastnem priznanju zgolj rahlo pristransko) povedali, da je grafično jedro računalnika izjemno zmogljivo. Čip Broadcom BCM2835, na katerem je računalnik osnovan, domnevno dvakratno prekaša celo iPhone 4S, ki stane precej več....

99 komentarjev