RaspBerryPi - Po špekulacijah, ki so izvire iz neuradnih podatkov in pri FCC vloženih dokumentov, imamo tudi uradno najavo nove verzije kartičnega računalnika Raspberry Pi 3 s polnimi specifikacijami. Nismo se ušteli, saj drži, da bo imel povezljivost prek Wi-Fi in Bluetootha ter 64-bitni procesor, ki pa bo za zdaj poganjal le 32-bitno programsko opremo. Prodaja se je začela danes, točno štiri leta po izidu prve verzije, in sicer s ceno 35 dolarjev.
Torej, Raspberry Pi 3 ima vgrajeno podporo za Wi-Fi (le na kanalu 2,4 GHz) in Bluetooth 4.0, torej bo mogoče USB-priključke uporabiti za kaj pametnejšega. Procesor je 64-bitni ARM Cortex A53 z 1,2 GHz, ki ima štiri jedra, kar je približno desetkrat več računske moči, kot je je imel Raspberry Pi pred štirimi leti. Pomnilnika pa je še vedno 1 GB, grafika pa je zmogljivejša. Broadcomov VideoCore IV tiktaka s 400 MHz in ne več 250 MHz, kar omogoča predvajanje 1080p s 60 fps (H.264) ali 30 fps (H.265). Je pa Raspberry Pi 3 še vedno popolnoma združljiv nazaj z Raspberry Pi 1 in 2, čeprav ima nov SoC, in sicer Broadcom BCM2837. Tudi fizično je vezje ostalo domala nespremenjeno, le nekaj diod LED so premaknili na drugo stran.
Kar se tiče programske opreme, ta za zdaj ostaja enaka, torej 32-bitna. Razvijalci pravijo, da bodo preverili, ali bi prehod na 64-bitov prinesel kakšne konkretne prednosti, in se potem odločili, ali jih implementirati. Glavna prednost je namreč možnost naslavljanja več kot 4 GB pomnilnika, kar pa pri Raspberry Pi tako ali tako ne pride v poštev.
To ne pomeni, da se prejšnje generacije poslavljajo. Še vedno jih bo mogoče kupiti in še vedno jih bodo proizvajali.
Red Hat's ARM expert Marcin Juszkiewicz shared his thoughts on the Raspberry Pi 3. "Is it worth buying? If all you want to do is connect few sensors to GPIO/I?C/SPI pins then maybe as it is cheap, but I would go for Beaglebone to get wide distribution support. If you want to make a desktop then forget it (1GB of memory). If you want to make anything related to storage/networking forget it too (storage on USB shared with all other USB devices as there is only one USB host port). For years Raspberry Foundation did not learn that price is not the only thing which makes product worth using. BCM8235 was terrible but usable. BCM8236 got newer cpu core but rest stayed so resulting device was far behind properly made developer boards. BCM8237 should not happen."
Cudno, da stane enako kot RPI2B. Se ne pritozujem, samo cudno se mi zdi. Mogoce se bo pa sedaj 2 pocenil, ker trenutno ne vidim razloga, zakaj bi kdo kupil RPI2 namesto RPI3.
Največji problem RPi je da nima vgrajene podpore za baterijsko napajanje.
Zakaj je to problem? Ker če RPi-ju zmanjka elektrike medtem ko kaj piše na SD kartico, lahko izgubi podatke na kartici, oz. v najbolj nesrečnih primerih se je celo zgodilo, da je bila kartica potem dobesedno uničena (ni se je dalo niti sformatirati).
Posledično RPi ni primeren za poceni in zanseljive embedded sisteme, kjer se pričakuje da stvar dela brez dežurnega hekerja.
Kitajski duplikati, ki uporabljajo Allwinnerjeve procesorje tega problema nimajo, ker ima Allwinner na čipu tudi podporo za baterijo, ki vključuje polnilec za litijevo baterijo in detekcijo, kdaj se napaja od zunaj in kdaj z baterije.
Med nakljucnimi kitajskimi ploscicami in RPi je razlika da RPi uporablja veliko vec ljudi in tudi za njega razvija SW, prav tako pa je zadeva podprta s strani foundation-a.
Pri kitajskih nikoli ne ves kak dobro zadeva deluje ter do kdaj se jim bo ljubilo stvar podpirati.
NKitajski duplikati, ki uporabljajo Allwinnerjeve procesorje tega problema nimajo, ker ima Allwinner na čipu tudi podporo za baterijo, ki vključuje polnilec za litijevo baterijo in detekcijo, kdaj se napaja od zunaj in kdaj z baterije.
NKitajski duplikati, ki uporabljajo Allwinnerjeve procesorje tega problema nimajo, ker ima Allwinner na čipu tudi podporo za baterijo, ki vključuje polnilec za litijevo baterijo in detekcijo, kdaj se napaja od zunaj in kdaj z baterije.
V tej kategoriji gledam js bl kak OLinuXino Lime 2 (al pa njihov 64-biten H3, ki počasi prihaja ven.
Za razliko od R-Pi in teh raznih startup jajc, je fabrika v EU in dela HW že od 90ih, naprave so industry grade in Open Source Hardware. Dobiš dejansko uporabne fajle za modificirat (v Eagle in KiCAD) pa še obljubo, da jih ne bodo nikol nehal delat (ima tud deal z Allwinnerjem da mora SoC dostavit kadarkol).