»

Foxconn v eni tovarni več kot polovico zaposlenih zamenjal z roboti

The Verge - Največji svetovni proizvajalec elektronskih komponent in izdelkov Foxconn je že lani napovedal, da se želi zelo kmalu močno robotizirati. Vseh človeških rok roboti sicer ne bodo mogli nadomestiti, veliko pač. V eni svojih tovarn so sedaj 60.000 zaposlenih nadomestili z roboti.

Foxconn ima 1,2 milijona zaposlenih, a številko je treba pogledati relativno. V omenjeni tovarni je bilo 110.000 zaposlenih, sedaj pa jih bo zaradi obsežne robotizacije le še 50.000. V izjavi za javnost so zapisali, da z roboti in drugimi inovativnimi proizvodnimi postopki zamenjujejo zaposlene pri ponavljajočih se postopkih, tako da se zaposleni lahko preusmerijo k procesom z višjo dodano vrednostjo, kot so raziskave in razvoj, kontrola kakovosti in nadzor procesov. To se sliši lepo in prav,...

70 komentarjev

Niti v Foxconnu roboti še ne morejo nadomestiti vseh delavcev

Slo-Tech - Čeprav v ne tako daljni prihodnosti grozi robotizacija skorajda vseh poklicev in so proizvodne linije na vrsti med prvimi, niti proizvodnje in sestavljanja visoko standardiziranih elektronskih naprav ni mogoče v celoti prepustiti robotom, ugotavlja Foxconn. Največji svetovni proizvajalec elektronike, ki sestavlja izdelke za vse velikane od Appla do Microsofta, se že več let postopno robotizira. Do leta 2018 želijo kar 70 odstotkov proizvodnje opraviti z roboti, a v celoti ljudi še lep čas ne bodo nadomestili. Letos junija je tako izvršni direktor Terry Gou nekoliko bolj spravljivo dejal, da želijo z roboti nadomestiti 30 odstotkov zaposlenih za tekočim trakom.

Foxconn sodi med največje razvijalce in uporabnike...

76 komentarjev

Foxconn se želi do leta 2018 70-odstotno robotizirati

Slo-Tech - Približuje se čas, ko bodo roboti izdelovali vse naše elektronske naprave. Dober lakmus za potek robotizacije je največji pogodbeni proizvajalec elektronski naprav na svetu Foxconn, ki na Kitajskem zaposluje več kot 1,2 milijona ljudi. V bližnji prihodnosti želijo 70 odstotkov zaposlenih nadomestiti z roboti.

Pred tremi leti so napovedali ambiciozen načrt robotizacije, ki se je nekoliko zavlekel. Roboti stanejo 20.000-25.000 dolarjev in lahko nadomestijo delavca, ki Foxconn stane 300-400 dolarjev mesečno brez nadur. Ker lahko obratujejo 24 ur dnevno in v manj prijaznih razmerah kot ljudje, je ekonomska računica preprosta. Roboti se splačajo.

Žal imajo tehnološke omejitve. Foxconn je decembra ugotovil, da niti najnovejši roboti niso primerni za sestavljanje novih...

330 komentarjev

Foxconn spet o širitvi v ZDA

Slo-Tech - Največji svetovni proizvajalec elektronike, tajvanski Foxconn, ki glavnino izmed milijonske armade zaposluje na Kitajskem, vnovič glasno premišlja o selitvi v ZDA. Že pred letom dni so o tem govorili, a se potem iz vsega skupaj razen študijskih obiskov ni izcimilo nič. Sedaj naj bi v ZDA začeli proizvajati panele za LCD-televizorje.

Foxconnov izvršni direktor Terry Gou je ta konec tedna v Tajpeju na pogovoru z guvernerko Arizone Janice K. Brewer, da so zainteresirani za postavitev tovarne v zvezni državi Arizoni v ZDA. Pogovori s tamkajšnjo vlado trajajo že vsaj dve leti, Foxconn pa si seveda za širitev obeta tudi vladno pomoč v obliki subvencij in posojil.

Plača delavcev na Kitajskem v Foxconnovih znaša 300-400 evrov, medtem ko je v ZDA...

23 komentarjev

Robotizacija Foxconna počasneje kot sprva načrtovano

ITworld.com - Foxconn je lani jeseni najavil ambiciozen načrt zamenjave 1 milijona delavcev (od 1.23 mio skupno zaposlenih) z roboti v naslednjih treh letih, s čimer naj bi se izognili tečnemu trendu dvigovanja plač na Kitajskem (trenutno 212€ za polni delovni čas + obilico nadur). Prehod naj bi bil postopen, z do 30.000 roboti še lani in več sto tisoči letos. Ker se je potem izvedba malo zavlekla, je izvršni direktor Terry Gou na nedavni skupščini delničarjev predstavil načrte za prihodnost.

Na milijon robotov še vedno ciljajo, vendar bo to bolj "srednjeročni" oz. "dolgoročni cilj". Njihov razvojni oddelek, ki na tem dela že tri leta, robotov namreč še ni uspel spraviti do te stopnje, da bi...

9 komentarjev

Izboljšanje razmer v Foxconnu

Slo-Tech - Lani je precej prahu dvignilo razkritje, kakšne so dejanske razmere za delavce v tajvanskem podjetju Foxconn, ki na Kitajskem izdeluje elektroniko za zahodna podjetja. Vmešal se je tudi Apple kot eden največjih Foxconnovih naročnikov, FLA (Fair Labour Association) pa je izvedla pregled tovarn in odkrila kopico nepravilnosti. Apple in Foxconn sta se jih lotila odpravljati, čeprav smo še celo leto brali o različnih ekscesih v podjetju (prisilno delo študentov, izkoriščanje, stavke itn.). Leto je naokoli in FLA se je ponovno mudil na Kitajskem, kjer so preverjali napredek. Ta je opazen, a Foxconn še vedno ne posluje povsem v skladu z zakonodajo, ugotavljajo v poročilu.

Delovni teden je na...

10 komentarjev

Apple obljublja konec zaposlovanja otrok

Guardian - Serija razkritij in škandalov o obupnih pogojih dela, mizernih plačah ter redni zlorabi otroškega oz. študentskega dela pri ključnih dobaviteljih, zlasti tajvanskemu gigantu FoxConn, ki širom kitajske zaposluje debeli milijon delavcev, je lansko leto pošteno načela ugled Appla, ter najbrž (skupaj s polomijo od tožbe proti Samsungu) opazno sklestila privlačnost njihovih premijskih izdelkov.

Apple se seveda že brani. Lani so denimo najavili, da del proizvodnje imacov selijo nazaj v ZDA, kar je bilo lepo sprejeto, vsaj dokler niso analitiki ugotovili, da selijo zgolj sestavljanje in še to zgolj zato, ker se jim zavoljo višjih plač in dragega transporta tega več ne splača delati na Kitajskem.

Obenem sporočajo, da so lansko leto...

113 komentarjev

Samsung lovi kršitve delovne zakonodaje pri kitajskih dobaviteljih

vir: BBC
BBC - Ko smo poročali o kršitvah delovne zakonodaje in slabih pogojih dela v kitajskim tovarnah, ki proizvajajo in sestavljajo elektroniko, smo največkrat omenjali Foxconn in njegovega odjemalca Apple. Seveda pa Foxconn ni edino podjetje, ki stroške dela znižuje z vprašljivimi praksami, in Apple ni njegov edini naročnik. V zadnjih mesecih se je zganil tudi južnokorejski Samsung.

Nevladna organizacija China Labor Watch je septembra objavila poročilo, v katerem so hudo okrcali Samsung zaradi izkoriščanja kitajskih delavcev, ki naj bi ga s tihim privoljenjem izvajali njegovi kitajski podizvajalci in celo hčerinska podjetja. Ugotovili so, da so razmere podobne, ne glede na lastništvo tovarn (spomnimo, da si je Apple sprva poizkusil umiti roke z izjavo, da so razmere...

13 komentarjev

Foxconn se robotizira

CNet - Čeprav v Foxconnu sestavljajo najbolj zapletene in dovršene elektronske naprave za široko potrošnjo, delo v kitajskih obratih še vedno večinoma sloni na ljudeh. Robotizacije je zanemarljivo malo, kar se je na Kitajskem zaradi nizkih plač dolgo časa izplačalo. A časi se spreminjajo, v Foxconn pa prihajajo roboti.

Ko je izvršni direktor Terry Gou lani napovedal, da bodo v prihodnjih treh letih milijon zaposlenih v veliki meri nadomestili roboti, mu nihče ni verjel. Leto pozneje Foxconn dobiva prve večje pošiljke robotov. V Foxconn je prispela pošiljka 10.000 robotov, ki se jim jih bo do konca leta pridružilo še dodatnih 20.000.

Do konca leta 2014 Foxconn seveda ne bo v celoti robotiziran, a robotizacija vendarle poteka. Podrobnosti je...

44 komentarjev

Foxconn bi se širil v ZDA

Foxconnov šef Terry Guo

Forbes - Kitajski Foxconn je največji proizvajalec elektronike na svetu, ki zaposluje blizu milijona ljudi. V njegovih obratih se sestavljajo iphoni, galaxyji in vrsta drugih naprav, katerih proizvodnjo zahodne multinacionalke oddajo Foxconnu. V zadnjem času je Foxconn deležen precejšnje publicitete, saj so delovni pogoji v podjetju zelo slabi, pojavljajo se očitki o izkoriščanju, delavci pa so že večkrat stavkali. Kljub temu se v Foxconnu počasi dvigujejo plače in izboljšujejo pogoji za delo, kar počasi načenja glavno prednost, ki jo ima Foxconn na Kitajskem - armado poceni delavcev, ki za nizko plačilo sestavljajo elektroniko.

Zato je precej presenetljiva novica, da Foxconn resno razmišlja o selitvi dela proizvodnje iz...

76 komentarjev