»

Zaradi računalniških težav po vsem svetu zamude pri letih

Slo-Tech - O zamudah in odpovedih letov zaradi računalniških težav smo že pisali in niso nič novega, a redko se zgodi, da so posledice kakšnega izpada tako globalne, kot so bile včeraj. Zaradi težav s sistemom Altea španskega podjetja Amadeus, ki ga uporablja več kot sto letalskih družb po celem svetu, so danes nastale zamude na letališčih po vsem svetu, od londonskega Heathrowa do Melbourna in Washingtona.

Altea je največji sistem za prijavo potnikov na letih, zaradi česar so posledice izpada najočitnejše. Čeprav so napako odpravili sorazmerno hitro, so se posledice in nakopičene zamude vlekle še več ur. Lufthansa je sporočila, da so težave odpravili v 30 minutah, Air France je imel težave 15 minut, druge družbe prav tako podobno, a je gneča na...

3 komentarji

Tudi letala imajo programske hrošče

Slo-Tech - Ameriška Zvezna uprava za letalsko varnost (FAA) je izdala novo priporočilo glede varnosti vseh Boeingov 787 Dreamliner, v katerem opozarjajo na zanimivega hrošča, ki lahko po 248 dneh povzroči, da letalo ostane brez električne energije. Moderna letala uporabljajo krmiljenje prek računalnika (fly-by-wire), zato bi izguba električne energije imela katastrofalne posledice.

Izkazalo se je, da gre najverjetneje za prekoračitev celega števila. GCU (general control unit) uporablja predznačen 32-bitni celoštevilski števec, ki po 231 stotinkah neprekinjenega delovanja (248,55 dni) očitno preteče svoj obseg. To lahko povzroči težave, saj hkrati odpovedo vsi štirje 4 GCU-ji na letalo, in izgubo napajanja, zato FAA priporoča...

51 komentarjev

Boeingi 787 prizemljeni

Letalo so v zadnjih 12 mesecih pestile že številne težave.

vir: BBC
BBC - Boeingov 787 Dreamliner, ki so ga po precejšnji zamudi v pogon spravili šele predlani, je spet na tleh. Po seriji manjših tehničnih težav z zavorami, uhajanjem goriva, elektroniko, motorji ter pokajočo šipo v pilotski kabini, ki so se pojavljale skozi celo lansko leto, naj bi se zdaj našla še ena resnejša, in sicer naj bi na vsaj dveh letalih počile litij-ionske baterije, nakar naj bi se segreti elektrolit vžgal ter povzročil škodo ter dim v znotraj letala. Ameriška agencija za letalsko varnost (FAA) je zato včeraj izdala opozorilo o tehnični neustreznosti letala (airworthiness directive), ki mu je potem sledila še evropska EASA. Vsa letala na obeh celinah so za zdaj prizemljena, podobno pa so preventivno naredile tudi tuje letalske družbe, zlasti japonska All Nippon Air, ki tudi sicer velja...

39 komentarjev

Ognjeni napad na Okna

Slashdot - Z Nove Zelandije je pravkar prišla novica, da je Adam Boileau izdal orodje, ki zna brez uporabe gesla odkleniti računalnik z operacijskim sistemom Windows XP. Potrebujete računalo, ki poganja Linux, ter port Firewire, preko katerega povežete računalnika. Od tu naprej je delo lahko, saj mora program samo še onesposobiti določene varnostne algoritme pomnilnika, ter vam s tem omogočiti popoln dostop do operacijskega sistema "napadenega" računalnika.

Varnostna luknja, ki jo program izkorišča je znana že od leta 2006, vendar se Microsoftu verjetno ni zdela preveč pomembna. Pred njo se lahko zavarujete sami in sicer tako, da enostavno onemogočite port Firewire ali pa namestite drug operacijski sistem.

51 komentarjev

Varnostna luknja v letalu?

Boeing 787

vir: Wired News
Wired News - Pri letalu znane letalske družbe Boeing, je bila odkrita kritična varnostna luknja, s pomočjo katere je lahko vsak potnik dobil dostop do nadzorne plošče. Problem je nastal zaradi internetne povezave, namenjene internetnemu priključku za potnike, ki ima dostop do nadzorne plošče, navigacijskega in komunikacijskega sistema ter do podatkov o zamudah zvezne letalske administracije. Natančneje gre za model Boeing 787.

Kot so povedali pri družbi Boeing, so se problema resno lotili, saj so že zasnovali rešitev, ki jo bodo kmalu lahko tudi že preizkusili. Sprejeli so še 800 naročil za isti model, vendar zvezna letalska administracija želi, da se napaka odpravi preden...

26 komentarjev

Varnostni skener lahko vidi skozi (vaše) obleke

Slo-Tech - Sky Harbor International Airport je prvo letališče, ki bo testno uporabilo specifičen varnosti skener. To seveda ne bi bilo nič novega, če ne bi ta skener lahko s pomočjo T-žarkov videl skozi vašo obleko, tako da se lahko možje v modrem (ali črnem?) prepričajo, da v/na sebi ne nosite osmega potnika, oziroma eksplozivna sredstva in druga orožja.

Zaenkrat se ta moderni in napredni skener uporablja samo kot alternativa, če potnik ne naredite običajnega testa z detektorjem kovin, potem se pa lahko odločite ali se pustite preskenirati ali pretipati.



Zaradi zelo zmogljive tehnologije, ki producira slike v visoki ločljivosti, so se odločili sliko spremeniti, tako da je rezultat nekoliko popačena slika, spominja na line-art. Možje v modrem (ali črnem?) tako vendarle ne dobijo...

21 komentarjev

Voltmod novejših nVidiinih kartic

AOA - Za vse, ki se ukvarjate z umetnostjo ekstremnega overclockinga, so na Alliance of Overclocking Arts objavili obširen in izčrpen članek o modificiranju grafičnih kartic. Natančneje -- gre za izvedbo voltmoda na karticah iz serij 6 in 7, ki so izvedeni popolnoma programsko, kar je precej ugodno, saj je ponavadi treba za podobne rezultate opraviti nekaj večjih posegov v kartico. Več vam o članku ne morem povedati, tako da bo najbolje, da ga vsi, ki se bojite spajkalnikov, kar sami preberete.

13 komentarjev

Predstavljeno letalo Airbus A380

CNN.com - V Toulousu so danes slavnostno predstavili novo letalo Airbus A380, ki je največje in najmodernejše potniško letalo doslej. Prav tako je prvo pravo dvonadstropno letalo doslej. V osnovni konfiguraciji lahko v treh razredih sprejme 555 potnikov, kar je za 30 % več od konkurenta Boeinga 747-400, kapacitete pa je možno razširiti vse do 850 potnikov. Dolg je 73 metrov, med konicama kril pa ga je kar za dobrih 79 metrov, višina - 24 metrov. Doslej so pri Airbusu že pobrali naročila za 140 letal, največ za prevoznike, računajo pa celo na 1200 naročil do leta 2025.

Finančno konstrukcijo projekta, ki je stal okoli 10 milijard evrov, naj bi pokrili s 250 naročili letala (torej verjetno že v naslednjih nekaj letih). Letalo stane...

112 komentarjev

Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost odsvetuje uporabo MSIE

Slashdot - Yahoo news poroča, da je ameriško ministrstvo za domovinsko varnost uradno odsvetovalo uporabo Microsoft Internet Exporerja, oziroma priporočilo uporabo drugih brskalnikov.

To je vsekakor priložnost za Mozillo in Mozillo Firefox, saj Wired poroča, da se je ravno zaradi zadnje varnostne luknje v MSIE ogromno uporabnikov odločilo za prehod na Mozillo.

Se spominjate arogantnih oblikovalcev spletnih strani, ki so hoteli, da se obiskovalci prilagajajo njihovi tehnologiji?

93 komentarjev

Širokopasovna internetna povezava tudi v letalih

Neowin - Med tem ko se je v Sloveniji razmah širokopasovnih povezav šele dodobra začel, pa namerava le v Lufthansa ponuditi svojim potnikom. Z letali se prevaža vse več potnikov, ki imajo s seboj prenosnike in ostale elektronske naprave, ki podpirajo brezžično povezovanje. Boeing, ki je opravil večino razvoja, bo tako s pomočjo zemeljskih postaj in satelitov omogočil internet na svojih letalih. Lufthansa pa bo za te storitve zaračunavala po osem funtov za polete, krajše od treh ur, 11 funtov za srednje dolge polete ter 16 funtov za daljše polete. S svojo ponudbo predvsem cilja na poslovneže, ki bodo lahko tako ohranili stik s svojimi kolegi pri hitrostih, ki nihajo med hitrostjo ISDN-ja in DSL-ja.

3 komentarji

Širokopasovni dostop na letalih

Gambit - Čeprav smo pred časom poročali, da je večina letalskih družb prepovedala uporabo presnikov na letalih, kaže, da stvari ne niso tako črne, kot izgleda.

Tako sem danes zasledil podatek, da naj bi recimo Lufthansa že kmalu ponujaja dostop do interneta na svojih letalih. Sicer je tehnologija še zelo draga, ker so povezave satelitske, vendar naj bi to rešil koncept lokalne mreže. Tako naj bi strežnik na letalu na letališču prevzel določene podatke, potem pa bi jih potniki brali preko interne mreže. Kako naj bi to potekalo, sicer meni ni jasno, samo strokovnjaki že vedo, kaj delajo. Več najdete tukaj.

0 komentarjev

Antigravitacijske naprave

BBC - Na BBC News poročajo o neverjetnem zanimanju za "iznajdbo" oziroma ugotovitvami ruskega znanstevnika Dr. Podkletnova tako s strani Boeinga kot Nase. Ruski doktor znanosti naj bi namreč že leta 1992 na finski univerzi za tehnologijo Tampere odkril, da lahko ubrani predmete pred privlačno silo Zemlje.

Sicer je bila sila zmanjšana le za zelo majhen odstotek, toda količina energije porabljene za to dejanje je bila izjemno nizka. Upiranje gravitaciji naj bi dosegel z močnimi magneti ter hitro vrtečim se diskastim kosom superprevodne keramike, hlajene s tekočim dušikom. Predmeti nad to napravo pa naj bi se "olajšali" za 2%.

Večina znanstvenikov to izjavo in ugotovitve negira in pravijo, da to ni mogoče, toda Nasa in Boeing sta odprla vsak svoj raziskovalni postopek, tako da nekaj od tega skoraj percej verjetno drži. Klik za celotno novico.

9 komentarjev

IAS Block 3.1

Boeing - Boeing je za vas spisal dve novici iz sveta deloma računalništva, deloma letalstva:

Boeing, ki je odgovoren za razvoj programske opreme v programu F-22, je včeraj svojemu partnerju, Lockheed Martinu, dostavil najnovejši programski paket IASP Block 3.1 (Integrated Avionics system Package). Nova programska oprema bistveno izboljša delovanje radarja, prinaša več funkcij podsistemu za elektronsko bojevanje in navigacijo, ter izboljša in pohitri določanje pozicije z GPS navigacijo. Pred dostavo v Lockheedovo tovarno v Marietti, je bilo celotno programje, kot je to pri Boeingu v navadi, dodobra stestirano na posebej prilagojenem B757 FTB (Flying Test Bed). Po besedah Boeingovih predstavnikov omogoča Block 3.1 izvajanje in testiranje dobrih 90% vseh funkcij, ki so načrtovane za vgradnjo v serijsko proizvodnjo v F-22A in F-22B. Omenjeni lovec naj bi postal operativen do leta 2005.

0 komentarjev