Wired News - Pri letalu znane letalske družbe Boeing, je bila odkrita kritična varnostna luknja, s pomočjo katere je lahko vsak potnik dobil dostop do nadzorne plošče. Problem je nastal zaradi internetne povezave, namenjene internetnemu priključku za potnike, ki ima dostop do nadzorne plošče, navigacijskega in komunikacijskega sistema ter do podatkov o zamudah zvezne letalske administracije. Natančneje gre za model Boeing 787.
Kot so povedali pri družbi Boeing, so se problema resno lotili, saj so že zasnovali rešitev, ki jo bodo kmalu lahko tudi že preizkusili. Sprejeli so še 800 naročil za isti model, vendar zvezna letalska administracija želi, da se napaka odpravi preden začnejo z izdelavo.
Mogoče pa imajo varnostni sisetem zasnovan tako, da se v primeru terorističnega napada na kokpit kontrola zavzame s strani skritega pilota na sedežu 20c ali kaj podobnega :)
Sicer tudi jaz ne vem, kaj so razmišljali, da so na možno povezavo potnikov s kokpitom sploh pomislili.
Zopet izpuščenih par "detajlov" v novici: - Letalo je še v fazi razvoja/izdelave in sploh še ne leti komercialno po svetu. - Očitno potujejo podatki iz kokpita in potnikov skupaj samo po določenih delih kabla in tam so poskrbeli za ločenje prometa (Firewall, VLAN, itd...)
"There are places where the networks are not touching, and there are places where they are," she said.
Gunter added that although data can pass between the networks, "there are protections in place" to ensure that the passenger internet service doesn't access the maintenance data or the navigation system "under any circumstance."
Kar pomeni, da so poskrbeli za neke vrste izolacijo omrežij (čeprav si delijo medij) in je napad pač teoretično možen zaradi deljenega medija. Ampak že to predstavlja nevarnost.
Se pa popolnoma strinjam, da je to krepko pretiravanaj pri zmanjšanju stroškov. Lahko bi potegnili še skupaj tistih 100m ločenega kabla in popolnoma izolirali omrežje. Vprašanje kaj jih dražje pride - ali fizično ločen kabel ali pa "programska orpema", ki skrbi za ločitev omrežij.
Lahko bi potegnili še skupaj tistih 100m ločenega kabla in popolnoma izolirali omrežje.
Očitno nekateri komentirate zadeve, o katerih nimate pojma.
In ne, ne gre potegnit "še ene par paric". Povprečni airliner (ala 767, A340 itd) imajo na krovu med 350 in 450 km kablovja, pri dolžini trupa med 50 in 65m. To je hudičevo veliko kablov. 787 in A380, ki sta popolnoma fly-by-wire, jih imata napeljanih še "ene par" km več.
Kabli so ZELO težka zadeva, zato si veliko naprav deli komunikacijski medij - približno tako kot CANBUS pri avtomobilih, le še kakšno stopničko višje.
Osebno takšno napako oz. odkritje le-te jemljem kot nekaj pozitivnega - dokaz, da delajo na omrežjih in testirajo varnost svojega softvera.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX
Fiber je problem s stalisca dolgorocne vzdrzljivosti in zanesljivosti. Potniska letala gredo vsakodnevno skozi temperaturne razpone po 80 stopinj celzija, letalo in material v njem se krci in razteza, veliko je vibracij, obcasno kak trsi pristanek... Ze bakrene zice v 20-30 let starem letalu so v precej obupnem stanju, pa precej bolje prenasajo taksen stres.
Prsu na letalo, pa letu nekam dalec. Medtem torrente vleku pa bo avion lag-u :D Su DDoS-at en IP iz avijona pa bo dol pado ko bo use zafloodal.
Hja nic, prednost alkajdi. Ne bo treba vec dobenga orozja in pobijanja. Clovk bo prsu z laptopom gor, heknu noter pa kr preko microsoft simulatorja avijon upravlo - me prav zanima ka bo naslednje
Potniki lahko pridejo do "nadzorne plošče"? A potem lahko naredijo deinstall kakšnega kosa hardvera, npr. desnega motorja? Pilotu pa napiše: You can now safely remove hardver.
... meni so tudi všeč te primerjave z našimi težavami na osebnih računalnikih
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).