» »

Raztopine...

Raztopine...

BigWhale ::

Imamo neko raztopino, recimo vodo in notri nekaj pesticidov, nitratov in podobnih stvari v neki neznani koncentraciji..
Potem to vodo prekuhamo in dolocen del vode izhlapi.
Koncentracija pesticidov, je sedaj:

1) enaka
2) vecja
3) manjsa


:)

tratto ::

IMHO, je koncentracija pesticidov višja, ker naj bi bila koncentracija izražena z:

KONCENTRACIJA = (MNOŽINA OPAZOVANE SNOVI) / (MNOŽINO CELOTNE RAZSTOPINE)


Ali pač ne??:8)

Gavran ::

Ali so pesticidi hlapljivi? Pri kateri temperaturi vrejo ali razpadajo? Če niso hlapljivi in je njihova temperatura vrelišča višja od 100 stopinj, se koncentracija povečuje, v nasprotnem pa manjša.

tratto ::

Eh, na hlapljivost pod 100 stopinjami pa nisem pomislil.

urban ::

???

Saj ti lepo piše , da določen del vode izhlapi. Potemtakem "količina " pesticidov in primesi ostane enaka v manj vode...kar sledi , da je koncentracija višja.

Lp
Urban

Vesoljc ::

@bigw

kuga pa zalivaš? :D
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

BigWhale ::

Upostevati je treba, da so pesticidi nek prasek, ki se shranjuje v zaklih in jih primesamo vodi.

Ali pa ce namesto pesticidov vzamemo sol. NaCl.

urban ::

Vseeno drži stavek manj vode večja koncentracija NaCl. Kako pa misliš , da sol delajo:D

Sicer pa poskusi.... nalij 1l vode dodaj 10g Nacl. Vodo izparevaj toliko časa, da boš imel samo še npr. 0.2l . Pred tem si spravi majhen vzorec raztopine iz 1l.

Kasneje poskusi ( z jezikom) vodo 1l ali iz 0,2. Pa boš videl katera bo bolj slana :)))

Definitivno tista iz 0,2 L

BTW: ne poskušaj tega z pesticidi >:D

Lp
U

dr.J ::

Odvisno je tudi od topnosti snovi/pesticidov. Če iz nasičene raztopine odvzameš vodo, bo koncentracija snovi v raztopini ostala nespremenjena, višek bo pa na dnu posode (T je stalna).

Pa raztopine tudi ni treba prekuhati, tudi izhlapevanje naredi svoje, le malo bolj počasi.

BigWhale, kaj te pravzaprav zanima?

urban ::

dr. J ampak mislim, da pri pesticidih ali soli ne bo potreboval nasičene raztopine.
Res je vprašanje za kaj bo potreboval raztopino, ampak kolikor jaz sklepam mislim, da ne potrebuje nasičene.

LpU

tratto ::

Mogoče je BigWhale vzel v roke "Kuharico za anarhiste"?) :\

BigWhale ::

> Odvisno je tudi od topnosti snovi/pesticidov. Če iz
> nasičene raztopine odvzameš vodo, bo koncentracija
> snovi v raztopini ostala nespremenjena, višek bo pa na
> dnu posode (T je stalna).

Nekako tako kot sladkor v caju, mar ne?

Prekuhavanje ali ne prekuhavanje, v bistvu je slo samo za izhlapevanje. In vprasanje ali se neka koncentracija neke snovi v raztopini, ko del vode izhlapi, poveca ali ostane enaka.

Zakaj me to zanima? Zato ker so ljudje vodo, medtem ko je imela povecano kolicino pesticidov v sebi, veselo prekuhavali in jo potem uporabljali za pitje... :)

Ja, tale primer z litrom vode in dva deci vode je precej primeren za razlago... :)

tratto ::

Se opravičujem za moj prejšnji post. :))

Prekuhavanje vode verjetno ni bistveno poslabšalo koncentracije pesticidov. Po moje praktično nihče ne prekuhava vodo toliko časa, da skoraj povre. Seveda si delajo levjo uslugo s takim načinom "izboljševanja kvalitete" vode.

snow ::

> Zato ker so ljudje vodo, medtem ko je imela povecano kolicino pesticidov v sebi, veselo prekuhavali in jo potem uporabljali za pitje... :)

Možno da gre za razgradnjo pesticidov pod temperaturo. Pri določeni temperaturi pesticid razpade na človeku neškodljive substance... Podobno kot za mehčanje vode (prehodne trdote).

Le moja misel.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

dr.J ::

Jasno, če raztopina ni nasičena, so bo koncentracija povečala z odvzemanjem topila.

Sladka voda ni dober primer za nasičeno raztopino. Boljši primer se mi zdijo soline: na dnu bazenov se nabira sol, medtem ko je njena koncentracija v tekoči fazi nespremenjena, dokler je kaj vode.

Tisti brozgi, s katero pa se dejansko škroopi njive/drevje, bi pa prej rekel suspenzija.

Thomas ::

Sem se že zarad Dalmatincev dost presekiral, ki jim nisem mogel dotajčiti da so njihova slana jezera ob obali vedno bolj slana, pa če še tako pada dež. Mislijo če živijo tam, pa kaj bolj vedo. Figo. No, tuki je pa isto, če vreš sol. Če ne, ti je pa povedal snow.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Na koncu je slo zgolj za to, kaj se zgodi z raztopino, ce odvzemas topilo.

Razpad pesticidov je side effect, ki ni v bistvu ni tako pomemben... Za samo debato. ;)

snow ::

Debata je bila o prekuhavanju raztopine pesticidov.

Se pa razume ce odvzames topilo se ti koncentracija topljenca poveca.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

BigWhale ::

> Debata je bila o prekuhavanju raztopine pesticidov.

Ne, ker te ni bilo zraven. :P

> Se pa razume ce odvzames topilo se ti koncentracija topljenca
> poveca.

Ja. Kar je edino logicno. :)

Sicer pa, niso vsi pesticidi tako temperaturno nestabilni, pa to najbrz tudi ne velja za razne fosfate in nitrate. S prekuhavanjem vode ne ocistis cudezno. Lahko jo samo razkuzis. Torej, pobijes kar je zivega notri... :)

Tomi ::

Kakor jaz vidim problem, veliko niso naredili s prekuhavanjem kot izhlapevanjem vode. Je pa res, da se poveča koncentracija delcev, na katere se pesticidi lahko vežejo, sedimentirajo, in potem vodo oddekantiraš. S tem pa se znebiš dela pesticidov, in po moje je to glavni razlog, zakaj se je voda prekuhavala.

Sicer pa, enačbe in teorija raztopin je eno, potem pa pride še en kup fizikalno kemijskih procesov, ki spremenijo idealne pogoje.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

Yohan del Sud ::

Hmmm. Malo zdrave kmečke pameti, pa me popravite če je preveč kmečka... ;)

Odvisno od pesticida. Načeloma. Če je zadeva bolj hlapljiva (in ta se povečuje s temperaturo, načeloma) od vode, ga bo manj, sicer več. Načeloma. Ker pa je tu (pre)več kemičnih, fizičnih in gravitacijskih neznank bom raje tiho. :\

Tomi ::

Yohan del Sud: načeloma imaš prav, predvsem v zadnjem delu. Raztopine so precej kompleksen sistem, in tudi fizikalni kemiki jih ne marajo preveč.
metrodusa.blogspot.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Glifosfat v pivu

Oddelek: Problemi človeštva
234811 (3486) noraguta
»

Čebelomor: Znanstveniki uspeli povezati pesticide iz skupine neonikotinoidov s sindro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17938420 (30982) A. Smith
»

Lani rekordno povečanje izpustov toplogrednih plinov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6115960 (14239) Zheegec
»

Zakaj so škropiva škodljiva? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15223267 (15932) Pyr0Beast
»

Oporečna voda

Oddelek: Loža
292518 (1747) Horsechoker

Več podobnih tem