» »

ChatGPT v letu dni podvojil število uporabnikov

ChatGPT v letu dni podvojil število uporabnikov

Slo-Tech - Hitra rast uporabe umetne inteligence ne jenja, saj je OpenAI-jev ChatGPT v manj kot letu dni število uporabnikov več kot podvojil. Teh je bilo novembra lani okrog 100 milijonov, sedaj pa jih je že 200 milijonov, če štejemo tedensko aktivne uporabnike. ChatGPT ali druge izdelke OpenAI uporablja 92 odstotkov podjetij s seznama Fortune 500 (največja podjetja v ZDA), pa čeprav imajo mnoga že sprejeto politiko uporabe umetne inteligence, ki neredko vključuje prepoved ali omejitev zgolj na pogodbene partnerje. S tem OpenAI za zdaj kljubuje kritikom, ki umetno inteligenco v trenutni obliki označujejo kot balon in energetsko požrešno igračko.

Podjetja se uporabe umetne inteligence bojijo zaradi neznank pri varovanju podatkov in morebitnega odtekanja. V praksi to predstavlja omejitve za uslužbence, ki umetne inteligence bodisi ne upajo uporabiti bodisi o tem zgolj ne govorijo. To pa predstavlja tudi prepreke pri širjenju znanja in veščin, ki so potrebni za učinkovito uporabo pomočnikov. Cisco je januarja letos ocenil, da je 27 odstotkov ameriških podjetij prepovedalo uporabo umetne inteligence. Kar polovica pa je priznala, da so se nejavni podatki iz podjetij že vnašali v modele generativne umetne inteligence.

A umetna inteligenca postaja nepogrešljivi sestavni del sedanjosti, zato bodo morala podjetja najti načine za varno uporabo. Pri tem ChatGPT še zdaleč ni edino orodje, saj ima spodobno konkurenco v Microsoftovem Copilotu, Googlovem Geminiju, Metini Llami in Anthropicovem Claudu. Ponudniki so na pomisleke komercialnih uporabnikov odgovorili tudi z dražjimi paketi, ki obljubljajo varovanje podatkov, ki se ne pošiljajo v oblak.

34 komentarjev

Seljak ::

A umetna inteligenca postaja nepogrešljivi sestavni del sedanjosti,


To ne drži. To nam/jim želijo vcepiti v podzavest, dejansko pa UI ne potrebujemo in je nikoli nismo.

fikus_ ::

"Podjetja se uporabe umetne inteligence bojijo zaradi neznank pri varovanju podatkov...."

To je bistvo izziva, kaj in koliko zaupati ponudnikom AI.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Poldi112 ::

Tudi motorke ne potrebujejmo, saj imamo sekiro ...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Seljak ::

Ne potrebujemo ne motorke in ne sekire.

Djuro ::

Ja, bobri opravijo namesto nas.

Zimonem ::

fikus_ je izjavil:

"Podjetja se uporabe umetne inteligence bojijo zaradi neznank pri varovanju podatkov...."

To je bistvo izziva, kaj in koliko zaupati ponudnikom AI.

Nič jim ne zauaš, ampak kar imajo imajo. Zadeve bodo spustili čeZ z privolitvijo ali ne. Stara mama je govorila "denar in rit sta za skrit". Sedaj to velja tudi za podatke, dokumente,...

Ales ::

Poldi112 je izjavil:

Tudi motorke ne potrebujejmo, saj imamo sekiro ...

Od kod ideja, da je tale kvazi nahajpan "AI" kakršen koli ekvivalent motorke?

V tem je catch, da folk nima sploh pojma, kaj so tile "AI". Mase pa pogoltnejo pravzaprav vse, kar se jim servira.

FlyingBee ::

Seljak je izjavil:

Ne potrebujemo ne motorke in ne sekire.

Seljak?
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Velki ::

Moja sodelavka to uporablja pa sem ji rekel naj vpraša par zadev ki mi niso bile jasne pa so bili rezultati karnekaj... Pač jaz ne rabim vedet kar lahko poguglam (tisto si pojiščem sam relativno hitro), jaz rabim vedet tisto kar ni na guglu. Pa tako ali tako moraš na malo bolj zahtevnem delovnem mestu stvari ne samo "razumet" ampak tudi "sprocesirat" in jih povezat med sabo da lahko nekaj izdelaš.
No je pa res da se že dolgo ne ukvarjam več z programiranjem, tega je na internetu malo morje in je tu precej boljša baza podatkov in so verjetno rezultati res precej boljši.
Ampak zaenkrat je za večino fohov to po moji oceni relativno neuporabno (govorimo seveda o poklicih kjer moraš zadeve tudi premlevat, ne o poklicih kjer so zadeve črno bele).

Zimonem ::

Sodelavka, neki bluzaški foh, po možnosti nek zastonj chat, premlevanje pa stilu osmega marca?

Še zdaleč ni vsevedna in ga serje, je pa orodje , ki nekatere naloge opravi presenetljivo dobro, glede na 5 let nazaj.

DamijanD ::

Zimonem je izjavil:

fikus_ je izjavil:

"Podjetja se uporabe umetne inteligence bojijo zaradi neznank pri varovanju podatkov...."

To je bistvo izziva, kaj in koliko zaupati ponudnikom AI.

Nič jim ne zauaš, ampak kar imajo imajo. Zadeve bodo spustili čeZ z privolitvijo ali ne. Stara mama je govorila "denar in rit sta za skrit". Sedaj to velja tudi za podatke, dokumente,...

V bistvu so tudi vprašanja informacije. A ni samsung prepovedal chatGPT ravno zaradi tega, ker so stvari ponesreči leakali...

Zimonem ::

Ni tega v mojem spominu razen iz firme ven. To rajcam da je tudi Apple, pa še nekaj tvrdk.ampak to je dokaj kontra produktivno če nimaš lokalnega modela natreniranega na tujih podatkih. Llmji so dober vmesnik katerega vežeš naprej ni pa to sveti gral. Pa vložki so veliki kar pri kmetijstvu. Ni to več , da kupiš prenosnik par programov in zadeva nosi več kot kmetija z 100+ ha.

Poldi112 ::

Ales je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Tudi motorke ne potrebujejmo, saj imamo sekiro ...

Od kod ideja, da je tale kvazi nahajpan "AI" kakršen koli ekvivalent motorke?

V tem je catch, da folk nima sploh pojma, kaj so tile "AI". Mase pa pogoltnejo pravzaprav vse, kar se jim servira.


Meni pogosto precej pohitri delo - ne dosti drugače, kot bi ga motorka v primerjavi s sekiro.

Recimo danes manipuliram strukturo tabel v PostgreSQL. Odkar sem delal s Postgres je že leta in namesto da bi se ponovno prebijal čez dokumentacijo in si na roke pisal query-je zgolj povem AI-ju, kaj želim, malo poeditiram query in voila - prihrani mi 90% časa, ki bi ga sicer porabil za branje dokumentacije in raziskovanje možnosti.

Seveda moram še vedno razumeti, kaj imam in kam bi rad prišel in tu mi AI zaenkrat nič ne koristi (mogoče bi mu celo uspelo, a mu ne zaupam podatkov), pri sami izvedbi je pa AI kot dokumentacija na steroidih.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BladE_ ::

Razumem, da rabiš neke kompleksne zadeve ala programiranje, excel itd. Ampak mene bolj skrbi to, da vem za par primerov, ki AI sprašujejo po vsakdanjih popolnoma logičnih stvareh ali pa nekih življenskih smernicah... WTF?
Akcija - Reakcija

Meiniken2 ::

Mene najbolj skrbi, da bojo ljudje AI uporabljali kot glavni vir informacij, ker ljudje ne bojo nič več raziskovali ampak samo vpisali vprašanje v [vnesi poljuben AI chatbot] in to vzeli kot 100% resnico. V življneju je razvijanje veđčin še kako pomembna zadeva.

AI je sicer v redu kot "bergla", ampak zanašati se nanjo je neumnost.

DamijanD ::

tukaj je članek o samsungu
https://www.forbes.com/sites/siladityar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Zimonem ::

Ja pol je to, to kar se vežno spomnim, ampak niso edini. Kar so začeli metati cele respositorije v te servise.

Seljak ::

FlyingBee je izjavil:

Seljak je izjavil:

Ne potrebujemo ne motorke in ne sekire.

Seljak?


Vem ja. Sliši se malce čudno, kot je čudna misel, da potrebujemo UI.

robi123123 ::

Umetna inteligenca je odlično orodje za nadzor in poneumljanje človeka.

Ker tisti, ki nadzoruje umetno inteligenco, nadzoruje človeštvo.

Zimonem ::

Kaj pa je um? Samo vprašam za prjatja.

In kaj je po ne umljanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

kanarin ::

robi123123 je izjavil:

Umetna inteligenca je odlično orodje za nadzor in poneumljanje človeka.

Ker tisti, ki nadzoruje umetno inteligenco, nadzoruje človeštvo.


Isto potem lahko rečeš za računalništvo nasploh (vključno s pametnimi telefoni), internet, robotiko,... očitno bi eni radi še vedno živeli v jamah, no saj lahko še vedno, kar izvolite. Ali pa se pridružite Amišem. Gre pač za evolucijo, napredek, ki se ga ne da ustaviti (razen s kakšno nuklearno vojno). Dosti večja nevarnost so neumni politiki in razna verstva sekte,ne pa tehnološki napredek. Seveda imajo korporacije svoje interese, to je pač kapitalizem, ampak tu mora svoja svoje prispevati država (EU, itd..) , z raznimi zakoni in omejitvami.

Gregor P ::

Bo kar poneumljanje s pomočjo točno v ta namen izdelane tehnologije (razen delno morda, če nisi ravno ti ta top znanstvenik na področju robotike ipd., ki dejansko ve, zakaj in kako uporablja te naprave). Mi (ostali) nismo roboti, da se mi nekaj naučimo moramo dejansko koristiti naše možgane, večkrat tudi s fizično pomočjo telesa (otip itd.). Ta tehnologija pa nam vse samo lepo servira (kjer je 1001 top znanstvenik bil plačan samo zato, da najde nove metode, kako te narediti povsem odvisnega od teh naprav, da ja čim manj razmišljaš vmes). Tako da se pač moraš sam naučiti uporabljati vsa ta orodja na način (in le takrat), da še vedno ohraniš svoj um bister.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Karamelo ::

Gregor P je izjavil:

Bo kar poneumljanje s pomočjo točno v ta namen izdelane tehnologije (razen delno morda, če nisi ravno ti ta top znanstvenik na področju robotike ipd., ki dejansko ve, zakaj in kako uporablja te naprave). Mi (ostali) nismo roboti, da se mi nekaj naučimo moramo dejansko koristiti naše možgane, večkrat tudi s fizično pomočjo telesa (otip itd.). Ta tehnologija pa nam vse samo lepo servira (kjer je 1001 top znanstvenik bil plačan samo zato, da najde nove metode, kako te narediti povsem odvisnega od teh naprav, da ja čim manj razmišljaš vmes). Tako da se pač moraš sam naučiti uporabljati vsa ta orodja na način (in le takrat), da še vedno ohraniš svoj um bister.


učenje je enormno porabljanje energije, razen za tistih nekaj promilov, ki v tem dejansko uživajo

ne vem zakaj nebi uporabljali orodja da bi si naredili življenje lažje in imeli bi več časa za uživanje

predi ::

Meiniken2 je izjavil:

Mene najbolj skrbi, da bojo ljudje AI uporabljali kot glavni vir informacij, ker ljudje ne bojo nič več raziskovali ampak samo vpisali vprašanje v [vnesi poljuben AI chatbot] in to vzeli kot 100% resnico. V življneju je razvijanje veđčin še kako pomembna zadeva.

AI je sicer v redu kot "bergla", ampak zanašati se nanjo je neumnost.
Točno tako. Eni recimo pričakujejo (tudi tod okoli), da jim bo tak generator besedila navajal dejstva, ki jih lahko uporabijo kot argument v debatah. Kredibilnost bojda zagotavlja to, da je zadeva plačljiva...

Seljak ::

Karamelo je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Bo kar poneumljanje s pomočjo točno v ta namen izdelane tehnologije (razen delno morda, če nisi ravno ti ta top znanstvenik na področju robotike ipd., ki dejansko ve, zakaj in kako uporablja te naprave). Mi (ostali) nismo roboti, da se mi nekaj naučimo moramo dejansko koristiti naše možgane, večkrat tudi s fizično pomočjo telesa (otip itd.). Ta tehnologija pa nam vse samo lepo servira (kjer je 1001 top znanstvenik bil plačan samo zato, da najde nove metode, kako te narediti povsem odvisnega od teh naprav, da ja čim manj razmišljaš vmes). Tako da se pač moraš sam naučiti uporabljati vsa ta orodja na način (in le takrat), da še vedno ohraniš svoj um bister.


učenje je enormno porabljanje energije, razen za tistih nekaj promilov, ki v tem dejansko uživajo

ne vem zakaj nebi uporabljali orodja da bi si naredili življenje lažje in imeli bi več časa za uživanje


Za to pa je 80% populacije prekomerno težkih(beri:debelih) in neumnih, ker ne rabijo več mignit s prstom, razmišljati, ampak jim je vse servirano na krožnik. Če želi iti v trgovino čez cesto, se vsede v električen avto ali pa na električen skiro ali pa mu to pripeljo kar na dom(wolt). Nič več si ne rabi zapomnit, ker vse kar želi vedeti ima na netu, shranjeno nelje v oblaku,... no sedaj pa še UI, ki mu bo še bolj pomagala se rediti in poneumljati. Oziroma, nekateri so mnenja, da mu bo pomagala.

Karamelo ::

Seljak je izjavil:

Karamelo je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Bo kar poneumljanje s pomočjo točno v ta namen izdelane tehnologije (razen delno morda, če nisi ravno ti ta top znanstvenik na področju robotike ipd., ki dejansko ve, zakaj in kako uporablja te naprave). Mi (ostali) nismo roboti, da se mi nekaj naučimo moramo dejansko koristiti naše možgane, večkrat tudi s fizično pomočjo telesa (otip itd.). Ta tehnologija pa nam vse samo lepo servira (kjer je 1001 top znanstvenik bil plačan samo zato, da najde nove metode, kako te narediti povsem odvisnega od teh naprav, da ja čim manj razmišljaš vmes). Tako da se pač moraš sam naučiti uporabljati vsa ta orodja na način (in le takrat), da še vedno ohraniš svoj um bister.


učenje je enormno porabljanje energije, razen za tistih nekaj promilov, ki v tem dejansko uživajo

ne vem zakaj nebi uporabljali orodja da bi si naredili življenje lažje in imeli bi več časa za uživanje


Za to pa je 80% populacije prekomerno težkih(beri:debelih) in neumnih, ker ne rabijo več mignit s prstom, razmišljati, ampak jim je vse servirano na krožnik. Če želi iti v trgovino čez cesto, se vsede v električen avto ali pa na električen skiro ali pa mu to pripeljo kar na dom(wolt). Nič več si ne rabi zapomnit, ker vse kar želi vedeti ima na netu, shranjeno nelje v oblaku,... no sedaj pa še UI, ki mu bo še bolj pomagala se rediti in poneumljati. Oziroma, nekateri so mnenja, da mu bo pomagala.


jp zdaj je vse znanje na netu in prosto dostopno, včasih je bilo v knjižnjicah in nedosegljivo vsem

učenje, razmišljanje in pridobivanje informacij so čisto ločene stvari..zakaj bi moral uporabljati energijo za pridobivanje znanja, če lahko dostopaš do informacij na netu in si pomagaš z chatbotom.

to še ne pomeni, da ti ni treba razmišljati, samo da bi pa hranil enormne količine informacij, pa je nesmiselno in čisto potrata energije, ki jo lahko porabimo za kaj drugega; to vse velja tudi za naš šolski sistem, ki fila dijake z nepotrebnimi informacijami, ki jih kasneje v praksi vedno najdejo na netu

Glugy ::

Seljak je izjavil:

A umetna inteligenca postaja nepogrešljivi sestavni del sedanjosti,


To ne drži. To nam/jim želijo vcepiti v podzavest, dejansko pa UI ne potrebujemo in je nikoli nismo.

To so govoril tud za mnoge druge tehnologije ki so danes hočeš nočeš samoumevne. Življenje gre dalje.

Ales ::

Karamelo je izjavil:

... to vse velja tudi za naš šolski sistem, ki fila dijake z nepotrebnimi informacijami, ki jih kasneje v praksi vedno najdejo na netu

Misliš na Youtube in zdaj skozi "AI"? >:D

Kvaliteta tam najdenih "informacij" je vrhunska, ni kaj.

Že časih mojega šolanja marsikateri sošolec ni imel pojma, zakaj se uči marsikaj od tega, kar smo se učili - menili so, da je popolnoma nepotrebno in neumno, ker v življenju tega ne bodo potrebovali. Drugi pa smo, nasprotno, menili, da so neumni oni...

c23po ::

O uporabi UI ima vsak svoje mnenje. Mene je zanimalo, koliko časa je Facebook potrebival za doseg 200.000 uporabnikov. Lahko bi guglal in primerjal različne vire. Gospe UI sem zastavil vprašanje in takoj dobil jasen argumentirani odgovor. Je presenetljiv. Gospod seljak, poizkusite obe metodi! Lahko pa tudi porečete, da vas ne zanima.
Računalniki nimajo spominov.

robi123123 ::

Karamelo je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Bo kar poneumljanje s pomočjo točno v ta namen izdelane tehnologije (razen delno morda, če nisi ravno ti ta top znanstvenik na področju robotike ipd., ki dejansko ve, zakaj in kako uporablja te naprave). Mi (ostali) nismo roboti, da se mi nekaj naučimo moramo dejansko koristiti naše možgane, večkrat tudi s fizično pomočjo telesa (otip itd.). Ta tehnologija pa nam vse samo lepo servira (kjer je 1001 top znanstvenik bil plačan samo zato, da najde nove metode, kako te narediti povsem odvisnega od teh naprav, da ja čim manj razmišljaš vmes). Tako da se pač moraš sam naučiti uporabljati vsa ta orodja na način (in le takrat), da še vedno ohraniš svoj um bister.


učenje je enormno porabljanje energije, razen za tistih nekaj promilov, ki v tem dejansko uživajo

ne vem zakaj nebi uporabljali orodja da bi si naredili življenje lažje in imeli bi več časa za uživanje

V to so bili prepričani tudi pred petdesetimi leti, da jim bo tehnologija in razni stroji prinesli več časa za uživanje.
A dejansko je človek dandanes bolj pod stresom in ima manj časa zase, kot pred petdesetimi leti.
Razni mobingi, izgorelosti, višanje normativov, vedno zahtevnejša delovna opravila, so prinesla le dodaten stres in razlog, da je že vsak tretji na nekih tabletah.

Zmajc ::

Stavim da je 70% vseh uporabnikov botov za socialna omrežja.

WhiteAngel ::

Zmajc je izjavil:

Stavim da je 70% vseh uporabnikov botov za socialna omrežja.


^^ to.

Velki ::

robi123123 je izjavil:


V to so bili prepričani tudi pred petdesetimi leti, da jim bo tehnologija in razni stroji prinesli več časa za uživanje.
A dejansko je človek dandanes bolj pod stresom in ima manj časa zase, kot pred petdesetimi leti.
Razni mobingi, izgorelosti, višanje normativov, vedno zahtevnejša delovna opravila, so prinesla le dodaten stres in razlog, da je že vsak tretji na nekih tabletah.


Svaka čast, vprašaj 60-70 letnike kako so preživljali tam od 20 pa do 40 let, to je bilo noro in to v jugi. Si predstavljate kaj je moralo biti v zahodni Nemčiji, kjer so poleg žuranja in razno raznega pohajanja še keš imeli (pa to vozniki tovornjakov!). To so morala biti leta.
Danes pa z vso kurčevo tehnologijo jaz kot inženir živim slabše kot takrat voznik tovornjaka (pa ne da zaničujem to delo, je pa vseeno precej razlike v potrebnem znanju in sami zahtevnosti dela).
Tako da ja AI bo pomagal nekaterim do še boljših zaslužkov, dober bo tudi za razno rajo z razno raznimi vezami na delovnih mestih kjer so važne le veze (jim bo treba še manj mislit kot sedaj), vsa ostala raja pa bo še bolj trpela.

Karamelo ::

Velki je izjavil:

robi123123 je izjavil:


V to so bili prepričani tudi pred petdesetimi leti, da jim bo tehnologija in razni stroji prinesli več časa za uživanje.
A dejansko je človek dandanes bolj pod stresom in ima manj časa zase, kot pred petdesetimi leti.
Razni mobingi, izgorelosti, višanje normativov, vedno zahtevnejša delovna opravila, so prinesla le dodaten stres in razlog, da je že vsak tretji na nekih tabletah.


Svaka čast, vprašaj 60-70 letnike kako so preživljali tam od 20 pa do 40 let, to je bilo noro in to v jugi. Si predstavljate kaj je moralo biti v zahodni Nemčiji, kjer so poleg žuranja in razno raznega pohajanja še keš imeli (pa to vozniki tovornjakov!). To so morala biti leta.
Danes pa z vso kurčevo tehnologijo jaz kot inženir živim slabše kot takrat voznik tovornjaka (pa ne da zaničujem to delo, je pa vseeno precej razlike v potrebnem znanju in sami zahtevnosti dela).
Tako da ja AI bo pomagal nekaterim do še boljših zaslužkov, dober bo tudi za razno rajo z razno raznimi vezami na delovnih mestih kjer so važne le veze (jim bo treba še manj mislit kot sedaj), vsa ostala raja pa bo še bolj trpela.


to sploh ni res, danes se namreč v povprečju živi veliko boljše kot pred 50-imi leti, z boljše mislim, da imajo ljudje dostop do več dobrin (hrane, materialnih dobrin, služb, raznoraznih storitev, zdravstvene oskrbe, možnosti svetovnih razsežnosti, včasih samo dostop do sosednjih vasi, itd itd)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prva tožba zoper OpenAI zaradi obrekovanja v ChatGPT

Oddelek: Novice / Tožbe
406542 (3003) c23po
»

Apple zaposlenim prepovedal uporabo ChatGPT

Oddelek: Novice / Ostale najave
156977 (875) Mr.B
»

Microsoft in AMD bosta združila moči pri umetni inteligenci

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
193863 (2154) BT52
»

Nevidne mravljice, brez katerih ni umetne inteligence

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
116049 (4717) bosmla
»

Microsoft in OpenAI v še tesnejše zavezništvo

Oddelek: Novice / Ostale najave
298226 (5503) AtaŠtumf

Več podobnih tem