» »

Rumene meglenke

Rumene meglenke

APPluk ::

Zanima me ali ima kdo na avtomobilu nameščene rumene meglenke, ampak ne folije ampak rumene žarnice, torej nekaj takšnega kot je OSRAM FOG BREAKER?
Kako se obnesejo v primerjavi z navadnimi (belimi) meglenkami, torej ko je megla, sneg, dež, pa tudi ko se potrebuje dodatna osvetlitev ceste.
Sam sem doma iz območja, kjer je dosti megle in si zelo pogosto sam na cesti, torej uporaba ni problem, moti me pa, da tudi kratke luči naredijo zid pred avtom, torej ne vidiš nič naprej, sedanje halogenke H11 pa so bolj za okras.
Pogosto se vozim tudi ponoči in imam vklopljene meglenke zaradi dodatne osvetlitve naprej in na stran zaradi divjadi ter pogosto je tudi kakšen kamen, veja, drevo na cesti in je vsak dodatni lumen dobrodošel.
Razmišljal sem o nabavi LED H11 rumenih meglenk, nekaj takšnega:
https://www.amazon.it/Zethors-Lampadine...

So pa drugače meglenke po zakonu lahko bele ali rumene barve, tako, da na tehničnem in s policaji ne bi smelo biti problema.

Karen ::

Jaz sem jih imel, mislim da ravno te Osramove, ampak ne me držat za besedo, že leta nazaj ko sem imel še avto z navadnimi žarnicami (h4 oz. h7) - lahko da je bila kaka druga, vem samo da je bila rumena, kot tiste francoske jodovke. Mislim da so mi relativno hitro crknile - ena, pa sem potem zamenjal obe nazaj za bele. Drugače ni zdaj da pa s tem dobiš superman-ov vid. Pač drugačne barve megla ;(( . Ni primerljivo z LEDicami v modernih vozilih (oz. jih moderne led-ice v večini primerov prekosijo), za stare avte pa sprobaj, saj ne stanejo toliko. Slabše ne bodo, če bi bile bistveno boljše bi pa itak samo take vgrajevali.

cvalsr ::

Slabše ne bodo, če bi bile bistveno boljše bi pa itak samo take vgrajevali.

Tako je!
To velja za veliko večino vseh oh-in-ah dodatkov in 'boljših' stvari, ki jih raja navdušeno paca v-in-na avtomobile!

nejc_nejc ::

Jaz bi zadnjo meglenko prepovedal.

Runner71 ::

Jaz bi raje za določene paciente določil vozniško obnavljanje na 5 let.....sploh tisti s pametnimi avtomobili in brez luči ponoči, ob dežju in v megli....

nejc_nejc je izjavil:

Jaz bi zadnjo meglenko prepovedal.

APPluk ::

Karen je izjavil:

Jaz sem jih imel, mislim da ravno te Osramove, ampak ne me držat za besedo, že leta nazaj ko sem imel še avto z navadnimi žarnicami (h4 oz. h7) - lahko da je bila kaka druga, vem samo da je bila rumena, kot tiste francoske jodovke. Mislim da so mi relativno hitro crknile - ena, pa sem potem zamenjal obe nazaj za bele. Drugače ni zdaj da pa s tem dobiš superman-ov vid. Pač drugačne barve megla ;(( . Ni primerljivo z LEDicami v modernih vozilih (oz. jih moderne led-ice v večini primerov prekosijo), za stare avte pa sprobaj, saj ne stanejo toliko. Slabše ne bodo, če bi bile bistveno boljše bi pa itak samo take vgrajevali.

Galvni žarometi so LED in ravno ti naredijo steno, če prižgeš dolge v gosti megli ali močnem sneženju ne vidiš dlje kot do havbe; v noramlnih razmerah naredijo dan pred avtom. Meglenke pa so še halogenke, ampak svetijo zelo slabo oz. ne pripomorejo nič k boljši vidljivosti.
Zato se tudi nagibam k LED H11 žarnicam, zdaj samo kolebam med rumenimi (3000K) in hladno belimi (6500K), ker "normalnih 4000-4500K ne dobiš nikjer.

Karen ::

Ok Boss, v megli se ne vozi z dolgimi. Kakorkoli, niti od 3000k niti od 6500k ne bi smel obubožati, ni to zdaj pol plače.

akulp ::

Se smem malo priključiti tejle temi z vprašanjem?

Jutri grem po Toyoto Auris, letnik 2008. Kot mi je kolega rekel, so stekla luči še tip top, vidim pa, da imajo glavne luči precej rumeno osvetlitev, prav tako spodnje, pozicijske. Glej sliko:

https://ibb.co/QQdxyj4

A je smiselno dati notri H11 (kakor viim, ima te žarnice) LED ali xenon žarnice?
predvsem niso prav poceni, ni zdaj ravno moj fetiš, da jih bom menjal na eno leto. :)

Hvala.
Lukcc

starfotr ::

Večina teh luči ni street legal.

Pozanimajte se pred vgradnjo. In ko boste odpirali nove teme o tem zaradi tehničnih pregledov ali policajev, priložite še link na to temo.

fikus_ ::

Tako kot je napisal starfotr, če vozilo nima predvidenih led luci, jih ne smete imeti. V SLO jih tudi ne morete homologirati.

Akulp, verjetno so notri "rumene žarnice". Luči so pa verjetno polirane. Če je čez UV odporen lak, potem bo držalo nekaj let, sicer jih boš lahko čez kakšno leto ali dve ponovno poliral.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

akulp ::

fikus_ je izjavil:

Tako kot je napisal starfotr, če vozilo nima predvidenih led luci, jih ne smete imeti. V SLO jih tudi ne morete homologirati.

Akulp, verjetno so notri "rumene žarnice". Luči so pa verjetno polirane. Če je čez UV odporen lak, potem bo držalo nekaj let, sicer jih boš lahko čez kakšno leto ali dve ponovno poliral.


Ne, preverjeno. Niso polirane. Luči so original, tudi nič "rumene" v smislu, da je steklo rumeno.
Lahko ja, da so notri take žarnice. Z LED se ne bom igral, sem videl, da ni homologacij ja. Kolega mi predlaga tole, ki sicer tud ni poceni, ampak so baje največ, kar lahko iz halogenke stisneš:

https://www.tehnoshop.net/halogenska-za...
Lukcc

BCSman ::

Eno vprašanje, en "modernejši" avto ima tako narejeno (kot verjetno večina novejših avtov), da se dnevne/nočne luči prižigajo same, ker je gumb nastavljen na "avtomatsko". Danes je bil močan dež in slaba vidljivost in sem videl v armaturni da jo je močneje osvetilo. Ali to pomeni, da je pač avto mislil da je lep sončen dan, vklopil dnevne luči in zadnje izklopil? Je ob slabem vremenu pametno ročno vklopit luči? Namreč jaz ne vem ali so zadaj svetile luči ali ne, saj se na avtocesti ne morem ustavljat da bom šel to gledat.

wajdouc ::

Imaš prižgane luči 24/7 in se ne sekiraš več.

Mohimm ::

@akulp

Namesto Osram-a poglej še Philips X-tremeVision. V primerjavi z Osram na istem avtu (vw golf):
- malenkost slabša svetloba ko je nova
+ zdrži precej dlje (~4 meseci vs 1 leto+)
+- obe se čez čas izrabijo; izgubijo svetilnost + porumenijo. Philips so po ~12mesecih na ravni cheapo žarnic, so pa osram malenkost hitreje upadale (preden je prva crknila).
+- cena je par evrov gor dol...

Subjektivna ocena za zgoraj navedeno... :)



@bcsman: Enostavno preklopiš na ročno in je to to če nisi ziher. Drugače pač ob naslednji priložnosti na parkirišču poglej kaj avto počne ko je prižgan. Včasih je kdo še ugotovil da mu zadnje/kratke ne delajo v megli/dežju/zjtruaj/zvečer če si mu "poblendal"... sedaj se mirno vozijo dalje... Upam da imajo policisti kdaj kakšno akcijo...

cleanac ::

BCSman je izjavil:

Eno vprašanje, en "modernejši" avto ima tako narejeno (kot verjetno večina novejših avtov), da se dnevne/nočne luči prižigajo same, ker je gumb nastavljen na "avtomatsko". Danes je bil močan dež in slaba vidljivost in sem videl v armaturni da jo je močneje osvetilo. Ali to pomeni, da je pač avto mislil da je lep sončen dan, vklopil dnevne luči in zadnje izklopil? Je ob slabem vremenu pametno ročno vklopit luči? Namreč jaz ne vem ali so zadaj svetile luči ali ne, saj se na avtocesti ne morem ustavljat da bom šel to gledat.

Vklopiš luči ročno. Morda vidiš, nisi pa viden. Ne vem kako je pri tebi, ampak pri mojem avtu je indikator luči, če svetijo, ob samem stikalu za določanje načina delovanja (oznake so običajno ustrezno osvetljene).

Karen ::

Problem je če je relativno veliko svetlobe (zazna senzor), pa dežuje kot iz škafa, takrat ne preklopi (osvetlitev armaturke nima veze s tem). Jaz sem na VAG grupi dal nastavit tako, da mi zadnje luči vedno gorijo, tudi pri dnevnih lučeh, ravno za take primere da sem od zadaj viden.

APPluk ::

Lahko bi bil vklop zadnjih luči povezan s avtomatskim vklopom brisalcev, kar bi lahko tudi predpisali in bi bil problem luči vsaj malo manjši, ker brisalci se vklopijo tudi od prša v megli. Lahko bi preprogramirali tudi straješe avtomobile, tako, da ne bi bilo stroškov.

Dober dan ::

Pa verjetno veš, da dnevne luči se da zvezat tako, da gorijo spredaj in zadaj. Nekaj mojih starih kant je imelo tako zvezano. Ne vem, kateri biserček je dal komando, da so dnevne luči samo spredaj, zadaj je pa lahko tema. Meni so to morali urediti, preden sem nov šrot sploh odpeljal iz salona.

Zgodovina sprememb…

mugen999 ::

Proizvajalec avtomobilov pa ze ve(gotovo obstaja standrd minimalne svetlosti zunaj) kdaj avto vklopi(ko je stikalo nastavljeno na avtomatsko) sprednje kratke in zadnje poleg prednjih dnevnih, katere ze ves cas gorijo. In ja, imho zadaj ni potrebe da svetijo se zadnje luci kadar je megla ali gre dez, razen kadar je res temno ko gre dez, ampak takrat se luci ze same vklopijo. Saj avto pred sabo itak vidis, ce pa bremza pred tabo pa posvetijo stop lampe. Raje naj ukinijo zadnjo meglenko katera žge oci zadaj vozecega. Nekateri izpadete da ste pametnejsi od proizvajalcev avtov kako mora biti.

link_up ::

scandinavian lights so must. pika.
In and Out

nejc_nejc ::

mugen999 je izjavil:

Proizvajalec avtomobilov pa ze ve(gotovo obstaja standrd minimalne svetlosti zunaj) kdaj avto vklopi(ko je stikalo nastavljeno na avtomatsko) sprednje kratke in zadnje poleg prednjih dnevnih, katere ze ves cas gorijo. In ja, imho zadaj ni potrebe da svetijo se zadnje luci kadar je megla ali gre dez, razen kadar je res temno ko gre dez, ampak takrat se luci ze same vklopijo. Saj avto pred sabo itak vidis, ce pa bremza pred tabo pa posvetijo stop lampe. Raje naj ukinijo zadnjo meglenko katera žge oci zadaj vozecega. Nekateri izpadete da ste pametnejsi od proizvajalcev avtov kako mora biti.


To, da zadnje luči ne gorijo, ob prižganih sprednjih, je debilizem oziroma feler avto fabrk....
Naredijo, pa samo toliko, kot piše v predpisih nič več....

mugen999 ::

nejc_nejc je izjavil:


To, da zadnje luči ne gorijo, ob prižganih sprednjih, je debilizem oziroma feler avto fabrk....
...

Ni res da je to feler. Najprej je potrebno ugotoviti zakaj so sploh dnevne prednje luci uvedli in so obezne. Zaradi pescev, zaradi varnosti pescev, ker je avto podnevi dosti bolj viden ko se pescu priblizuje in se pesec lazje in hitreje umika avtu za cesto. In to dejansko ima pojnt. Zakaj pa bi imel se zadaj podnevi ob slabsi svetlobi prizgane luci. Avto pred sabo itak vidis tudi ce pada des.

kloko ::

mugen999 je izjavil:

Avto pred sabo itak vidis tudi ce pada des.

Ti se očitno zelo malo voziš "ce pada des"...

nejc_nejc ::

Avto fabrike naredijo samo toliko kot piše v predpisih ostalo je strošek oziroma "ekstrapej"...

Pol je pa napaka v zakonu..... da pa ne gorijo zadnje luči pa ne odstopam, je bolano.

mugen999 ::

nejc_nejc je izjavil:

Avto fabrike naredijo samo toliko kot piše v predpisih ostalo je strošek oziroma "ekstrapej"...

Ne, naredijo več kot piše v predpisih. V predpisih najverjetneje piše da morajo podnevi goreti prednje kratke oziroma prednje dnevne če jih avto ima. Ampak avtomobili so bolj pametni, ker ti avtomatsko prižgejo še prednje kratke in zadnje luči, če se med vožnjo zelo stemni in recimo začne še padati dež, samo je nekje meja minimalne svetlosti zunaj ko avtomatika preklopi na vse te luči. Če bi se proizvajalci držali samo tega kar piše v zakonu bi imel en šalter za dnevne, enega za kratke + zadnje in enega za dolge.

APPluk ::

Saj v predpisih piše, da moreš ob zmanjšali svetilnosti vklopi luči, prozvajalci so to pač avtomatizirali za ugodje voznika, kot npr. klimo, zasenčeno vzratno ogledalo, park-senzorje,... nima to veze s predpisi.

mugen999 je izjavil:

In ja, imho zadaj ni potrebe da svetijo se zadnje luci kadar je megla ali gre dez, razen kadar je res temno ko gre dez, ampak takrat se luci ze same vklopijo. Saj avto pred sabo itak vidis, ce pa bremza pred tabo pa posvetijo stop lampe.


Si se že vozil kdaj podnevi v megli ali dežju po avtocesti in je bil spredaj beli avto brez luči, če imaš srečo ga vidiš malenkost prej ko bi ga začutil.
Gre za varnost, ki bi jo lahko proizvajalci sami predvideli.

https://www.amzs.si/motorevija/v-zarome...

BCSman ::

Danes spet naliv in slaba vidljivost na avtocesti in cel kup voznikov z ugasnjenimi zadnjimi lucmi. Ker imajo (nevede) ta drek od avtomatike nastavljen, ki ni sposoben zaznat da je vidljivost slaba, kljub temu da je dan.

Nazz ::

BCSman je izjavil:

Danes spet naliv in slaba vidljivost na avtocesti in cel kup voznikov z ugasnjenimi zadnjimi lucmi. Ker imajo (nevede) ta drek od avtomatike nastavljen, ki ni sposoben zaznat da je vidljivost slaba, kljub temu da je dan.

Ne, ta drek nima avtomatike. V tem je catch.

Drugače pa kar se tiče tek klijotov brez avtomatskih luči, če imaš na svojem avtu koliko toliko dobre prednje luči, itak odsevniki zadaj svetijo kot da ima prižgane luči.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede dnevnih LED luči pri avtu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
12842819 (9291) rogerg
»

Komplet rezervnih žarnic - menjava

Oddelek: Na cesti
386266 (5548) radmannsdorf
»

Meglenke ponoči (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
11728964 (27014) BigWhale
»

Pa kaj je s temi meglenkami?! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29271572 (56010) Matako
»

pozicijske luči v modri barvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9926631 (23522) St235

Več podobnih tem